Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Mpaineis mono sto eksamino pou aitise kai einai diathesimo apo to metaptyxiako . Diavase olo to site tis Uni-assist ta grafei ola.
    Σε ευχαριστώ! Θα το διαβάσω!

    Επίσης έχω στείλει και κάποιο e-mail σε δύο από τα τρία πανεπιστημία αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση. Γενικά απαντάνε ή πρέπει να βρω άλλο τρόπο να επικοινωνήσω; Μήπως φταίει που είναι Αύγουστος κλείνουν καθόλου;

    Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα εκεί εδώ πάντως τα ξέρεις....

    Comment


      Κοίταξες στην αρχική τους σελίδες για το πρόγραμμα διακοπών τους; Τα περισσότερα υπολειτουργουν αυτον τον μήνα. Θα σου απαντησουν.

      Comment


        Tora xtypises fleva pou ponaei. To ti exo traviksei ego kai i gynaika mou gia na tous apodeiksoume autous tous pontous asto (kapia master zitanme sigekrimenous pontous se sigekrimenous tomeis). Kapou xameno mesa sto kanonismo tou ECTS grafei oti stin ellada kathe didaktikos xronos antistoixei se 60 credits sto ECTS. Kanonika h analytiki vathmologia ton ellinikon panepistimion (meta bolognia) tha eprepe na anaferei ta ECTS credits kai ton ECTS vathmo tou ptyxiou. Alla sto Ellada.....ase sinxistika pali me ola auta pou exo perasei apo tous kareklokentaurous stin Ellada.
        [/QUOTE]

        Κάπου μέσα στις συχνές ερωτήσεις του Πανεπιστημίου λέει ότι εφόσον κάνεις την αίτηση μέσω uni-Assist αναλαμβάνουν εκείνοι να σου αντιστοιχίσουν τα μαθήματα που έχεις κάνει σε ECTS και επίσης να μετατρέψουν το βαθμό πτυχίου σου στα Γερμανικά δεδομένα! Ευτυχώς γιατί ήμουν σίγουρη ότι δεν θα έβγαζα άκρη με το ΤΕΙ..

        Ερώτηση... όλα τα χαρτιά που θα στείλω στο uni-Assist υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα Γερμανικά; Η και τα Αγγλικά τα δέχονται;

        Επειδή φαντάζομαι ότι όλα αυτά θα είναι ένα χ κόστος που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ποιο άμεση εξυπηρέτηση και να μην πληρώσω και μια περιουσία;

        Comment


          Originally posted by gpelekanos View Post
          Κοίταξες στην αρχική τους σελίδες για το πρόγραμμα διακοπών τους; Τα περισσότερα υπολειτουργουν αυτον τον μήνα. Θα σου απαντησουν.
          Το ένα μου απάντησε ήδη θα ξανακοιτάξω και για το άλλο μήπως έχω στείλει σε λάθος διεύθυνση!!

          Comment


            Originally posted by noulaki2111 View Post
            Ερώτηση... όλα τα χαρτιά που θα στείλω στο uni-Assist υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα Γερμανικά; Η και τα Αγγλικά τα δέχονται;
            Επειδή φαντάζομαι ότι όλα αυτά θα είναι ένα χ κόστος που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ποιο άμεση εξυπηρέτηση και να μην πληρώσω και μια περιουσία;
            Mesa sto site tis Uni-Assist grafei (prepei na diavaseis oli tin diadikasia mesa apo to site tous. Prepei afou exeis metefrasmena ta eggrafa na kaneis arxika online logariasmo, na simpliroseis aitisisi kai na kaneis upload skanarismena ta eggrafa, na ektyposeis aitisi, na ypograpseis kai na ta steileis mazi me ola ta eggrafa - oxi authentika alla epikyromena - sto Berolino)

            Which documents do I need to attach? Do they need to be authenticated or translated?
            In general, universities require officially authenticated copies of your original certificates, and officially authenticated translations of these. Regarding the form of authentication, requirements can differ from university to university: most universities accept copies of certificates and translations of them in English, and some accept them also in French or Spanish. In such cases, translations into German are not needed. Most universities require application documents to be translated by a state registered translator.

            Important:

            •Only ever send us copies of your certificates and documents, never the originals!
            •All copies must be authenticated!
            •If you send us copies of translated documents, these copies must also be authenticated!

            You must check with your chosen university as to which form of authentication they accept. An official authentication („amtliche Beglaubigung”) is often sufficient. 'Official' means that a public authority or the institution that originally issued the certificate confirms that copies of documents correspond to the originals. Some universities, however, request a 'public' authentication („öffentliche Beglaubigung”). This means that the German Embassy, a German consulate or a notary in Germany has to carry out the authentication. Again, please check with your chosen university as to which form of authentication they accept!
            Genika h diadikasia kostizei arketa. Ypologise kostos metafraseis eggrafon, epikyrosei antigrafou ton original metefrasmenon, eksoda aitisis (uni-assist) kai taxydromika. Emena mou eixe paei kana 250 Eur. Gia auto to logo dimiourgithike h uni-assist. Skepsou na ekanes ola auta ta eksoda gia to kathe panepistimio. Se polles alles xores tis EE den yparxei ayto. Stin Gallia gia paradeigma to kathe prepei na kaneis aitisi se kathe panepistimio me ta eksoda na pollaplasiazonte.
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Originally posted by kosofos View Post
              Genika h diadikasia kostizei arketa. Ypologise kostos metafraseis eggrafon, epikyrosei antigrafou ton original metefrasmenon, eksoda aitisis (uni-assist) kai taxydromika. Emena mou eixe paei kana 250 Eur. Gia auto to logo dimiourgithike h uni-assist. Skepsou na ekanes ola auta ta eksoda gia to kathe panepistimio. Se polles alles xores tis EE den yparxei ayto. Stin Gallia gia paradeigma to kathe prepei na kaneis aitisi se kathe panepistimio me ta eksoda na pollaplasiazonte.
              Πωπω αμάν μιλάμε για πολλά λεφτά... Δεν με βλέπω να τα καταφέρνω σύντομα να τα κάνω όλα αυτά.... :( Βάλε και το κόστος του TOEFL που πρέπει να δώσω....

              Comment


                Καλημέρα παιδιά!!

                Ξέρει κανείς να μου πει κάποια πράγματα για την περιοχή Heilbronn? Υπάρχει κάποιο πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει πολύ αλλά δεν ξέρω καθόλου πως είναι η περιοχή!!!

                Και το ποιο βασικό αν θα μπορέσω να βρω κάπου δουλειά....

                Comment


                  Γεια σας σε ολους!τον Γεναρη φευγω για γερμανια,συγκεκριμενα στην φρανκφουρτη.θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει καποιος αν υπαρχει στην φρανκφουρτη σχολη φωτογραφιας.και αν ναι ποσο περιπου διαρκουν οι σπουδες και ποσο στοιχιζει...

                  Comment


                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Παιδια, ξερει κανενας ποσος περιπου ειναι ο μισθος σαν υποψηφιος διδακτορας? Σκεφτομαι να κανω διδακτορικο στην περιοχη του Βερολινου στον τομεα της Χημειας, αλλα οσους ρωταω, αλλοι μου λενε 1000, αλλοι 1200 και αλλοι 1500 αναλογα αν ειναι ολοκληρη θεση ή μιση(?). Ξερει κανενας τι ισχυει?Κ τι σημαινει ολοκληρη θεση και μιση?

                      Comment


                        Μερική απασχόληση (Teilzeitarbeit) εννοούν. Σε κρατικές εργασίες, και άλλες... ρυθμίζονται τα μισθολόγια σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση εργασίας των συνδικάτων. Ψάχνε για TVöD Entgelttabelle - Tarifrecht für den öffentlichen Dienst 2013.

                        Comment


                          Originally posted by ch07088 View Post
                          Παιδια, ξερει κανενας ποσος περιπου ειναι ο μισθος σαν υποψηφιος διδακτορας? Σκεφτομαι να κανω διδακτορικο στην περιοχη του Βερολινου στον τομεα της Χημειας, αλλα οσους ρωταω, αλλοι μου λενε 1000, αλλοι 1200 και αλλοι 1500 αναλογα αν ειναι ολοκληρη θεση ή μιση(?). Ξερει κανενας τι ισχυει?Κ τι σημαινει ολοκληρη θεση και μιση?
                          Eπειδή το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει για τους διδακτορικούς φοιτητές υπάρχουν τα εξής:

                          1) Υποτροφία (stipendium): ca. 1000 Euro netto αλλά δεν πληρώνεις κοινωνικές και συνταξιοδοτικές εισφορές. Απο την ώρα που δεν πληρώνεις αυτές τις εισφορές δεν μετράνε και σαν συντάξημα αυτά τα χρόνια.
                          2) 50%-Stelle (Το μισή θέση που γράφεις) TV-L 13 = ca. 1500 Euro brutto=1000 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
                          3) 100%-Stelle (Ολόκληρη θέση) TV-L 13= ca. 3000 Euro brutto = ca. 1600 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
                          4) Μερικές επιπλέον επιλογές μεταξύ 50% και 100%.
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες...Ισχυει οτι η ολοκληρη θεση σημαινει οτι πρεπει να διδασκεις στους προπτυχιακους(τυπου:εργαστηρια, να επιβλεπεις κλπ κλπ)?Ενω η μιση θεση σημαινει οτι δεν εχεις τετοιες υποχρεωσεις?Ξερετε?

                            Comment


                              Δεν έχει σημασία αν έχεις 50%,65% ή 100% Θέση. Σε όλες θα έχεις υποχρεώσεις όπως γράφεις τυπου:εργαστήρια, να επιβλέπεις, να διορθώνεις ασκήσεις, να έχεις ώρα ομιλίας για τους φοιτητές κλπ. Η μόνη περίπτωση που ζείς και εσύ σαν φοιτητής είναι με την υποτροφία. Με όλα τα άλλα είσαι κανονικά εργαζόμενος και ο προιστάμενος σου (ο καθηγητής) θα καθορίσει τα καθήκοντα σου. Γενικά ο PhD φοιτητής ή υποψήφιος διδάκτορας είναι ένας full-time εργαζόμενος που υποπληρώνετε με όλα τα καθήκοντα που έχει δηλ εργαζόμενος+φοιτητής (20 ώρες δουλειά + 30 ώρες την εβδομάδα διάβασμα και βάλε). Το θέμα είναι να ξέρεις τι θές να κάνεις στο μέλλον.
                              - Θέλεις να κάνεις απλά το διδακτορικό σου και να κοιτάς δεξιά αριστερά σε εταιρίες? Τότε πρέπει να πάρεις την επιλογή υποτροφία.
                              - Θέλεις να εργάζεσαι και στο πανεπιστήμιο αλλά να έχεις και την δυνατότητα να πάρεις μαι θέση στην ελεύθερη αγορά - σε κάποια εταιρία π.χ. 50% στο πανεπιστήμιο και 50% σε εταιρία.
                              - Θές να κάνεις ακαδημαική καριέρα όπου χρειάζεσαι προυπηρεσία μέσα στο πανεπιστήμιο και αρκετές διδακτικές ώρες? Τότε θα πρέπει να πάρεις μια θέση 80% ή 100%.
                              - Επίσης υπάρχει και η επιλογή μιάς 100% θέση στην ελεύθερη οικονομία - σε μια εταιρία ή ερευνητικό κέντρο και να κάνεις και το διδακτορικό σου.



                              Στις περιπτώσεις πλήν της υποτροφίας είσαι στο ξαναλέω κανονικά εργαζόμενος με ότι συνεπάγετε αυτό δηλ πληρώνεις κοινωνική ασφάλιση, ταμείο ανεργίας, συνταξιοδοτικό ταμείο και άρα έχεις δικαίωματα μετά απο αυτά αλλά έχεις και τις σπουδές, το διάβασμα, τα ξενύχτια κ.α.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Καλημέρα!είμαι 30 ετών Μαθηματικός με μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Πατρών "Μαθηματικά των Υπολογιστών και των Αποφάσεων" (διατμηματικό με τους Η/Υ αποφοίτησα το 2009). με ενδιαφέρει να μεταφερθώ με την οικογένειά μου Γερμανία (έχω 2 μικρά κορίτσια) και ή να μπω στη διαδικασία για εργασία σε γερμανικό σχολείο ή να συνεχίσω σε κάποιο διδακτορικό. Υπάρχει κάτι;Ποιά είναι η διαδικασία για να σου επιτραπεί να διδάξεις σε γερμανικό σχολείο;Να σημειώσω ότι δεν ξέρω γερμανικά και τώρα θα ξεκινήσω να μαθαίνω έτσι ώστε του χρόνου να μπορώ να φύγω.
                                Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X