Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ασκηση 2χ χαλαρωση 1χ, ασκηση 2χ χαλαρωση 1χ κλπ. κλπ. συνηθως στα γραπτα τα καταφερνουν οι πιο πολυ γιατη βλεπουν τα αποτελεσματα στης ασκησεις και μπορουν να συγκρινουν, αλα εχουν κωλυμα στην προφορικη γιατι εκει δεν υπαρχει η αντανακλαση της σύγκρισης γιαυτο δεν γνωριζουμε τι πρεπει να βελτιωθει, μια καλη βοηθεια εδω ειναι να οργανωσης ενα μικρο γκρουπ με περιπου 4 ατομα και να παιζετε ολο το σκηνικο δλδ. 3 εξεταστες, 1 εξεταζομενος σε εναλλάξ με την διδακτεα υλη. Θα δεις οτι στην πραγματικη εξεταση θα σε βοηθησει αυτη η εμπειρια της ανεσης που ενιωθες με το μικρο γκρουπ. Θα καταλαβεις και υπο ρεαλιστικες συνθηκες πως ολα ειναι ενα παιχνιδι και οτι η εξεταστες δεν εχουν σκοπο να σε απαξιωσουν αλα απλα κανουν την δουλεια τους σαν ενα παιχνιδι... αν σου φαινεται αυτο καπος τραβηγμενο με 4 ατομα τοτες βρες εναν που κατεχει καλα την γλωσσα, το βασικο για να βελτιωθεις στα προφορικα ειναι να εχεις την αντανακλαση.

    Comment


      #47
      οπως μου φανηκε ειναι και λιγο θεμα τυχης. Δεν ξερω αν δωσεις C1 ή TestDaf γιατι μαλλον δεν εινια ακριβως το ιδιο
      υποθετω TestDaf για να θες να πας σε Hochschule
      παντως αυτο που με βοηθησε ΠΟΛΥ στα προφορικα ηταν οτι εμαθα απεξω πολλες εκφρασεις....πανω κατω οι εκφρασεις ειναι η ιδιες (πχ περιγραφη γραφηματος κλπ)
      Επισης διαβαζα πολυ γερμανικα περιοδικα. πχ focus, stern κλπ
      Και πηγα και πηρα πολλα βιβλια με προηγουμενα testdaf και εκατσα και τα εκανα μονος μου.

      Και πιστευω οτι ηταν σχετικα βατα τα θεματα
      Στην εκθεση το θεμα δεν μου εκατσε καλα....αλλα παρολα αυτα τα πηγα πολυ καλυτερα...(εγω ελπιζα οτι κοπηκα αλλα...)

      Οπως και να εχιε καλη επιτυχια

      ΥΓ εγω δεν ξερω για που....αρχικα ειπα να κανω το kurs γιατι το καλοκαιρι δεν βρηκα αλλο απογευματινο. Απλα να βελτιωθω....Μετα λεω δεν βαριεσαι ας παω να δωσω....τωρα ψαχνω τιποτα fernhochschule να κανω κατι εξ αποστασεως γιατι με την δουλεια δεν γινεται κανονικες σπουδες...ειδωμεν....

      Comment


        #48
        Originally posted by turms View Post
        οπως μου φανηκε ειναι και λιγο θεμα τυχης. Δεν ξερω αν δωσεις C1 ή TestDaf γιατι μαλλον δεν εινια ακριβως το ιδιο
        υποθετω TestDaf για να θες να πας σε Hochschule
        παντως αυτο που με βοηθησε ΠΟΛΥ στα προφορικα ηταν οτι εμαθα απεξω πολλες εκφρασεις....πανω κατω οι εκφρασεις ειναι η ιδιες (πχ περιγραφη γραφηματος κλπ)
        .....

        Οπως και να εχιε καλη επιτυχια

        ....
        Ευχαριστω, Turm!!!
        Το Testdaf θα το δωσω σε αλλο ινστιτουτο που βρηκα εκει που μενω και το C1 θα το δωσω κανονικα στο φροντιστηριο αρχες Δεκεμβρη... οσο για τις ασκησεις ο δασκαλος καθε μερα μας δινει (εχουμε λαβει απειρες) φωτοτυπιες απο τεστ, απο σημεια γραμματικης με δευτερευουσες προτασεις, ειδικες προθεσεις , συγκεκριμενες φρασεις που μας χρειαζονται για το γραφημα και τα προφορικα....

        Milu,
        την '' αντανακλαση '' στα προφορικα την λαβαινω καθε μερα,και με την Umgangsprache kein Problem, μια και εδω και ενα χρονο μιλω πολυ λιγο ελληνικα, αλλα ειναι διαφορετικα οταν πρεπει να απαντησεις σε 30'' και 1' και 1.30'' σε συγκεκριμενο θεμα ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ σε ενα υπολογιστη με ακουστικα στα αυτια,ναι , ετσι γινεται η εξεταση παντως ωραια ιδεα,το κανουμε στο μαθημα,οταν λεμε την γνωμη μας για ενα θεμα....
        ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΙΑΝΕΤΑΙ Ο ΒΑΘΜΟΣ 4 ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΟς, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΣΟ ΟΡΟ....

        Comment


          #49
          θα δωσεις και C1 και TestDAf?

          Comment


            #50
            Για όσους είναι σε ένα επίπεδο πάνω απο Α2 ένα πολύ καλό site για εξάσκηση είναι http://www.nachrichtenleicht.de/ με θέματα και νέα απο διάφορους τομείς.
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #51
              Originally posted by kosofos View Post
              Για όσους είναι σε ένα επίπεδο πάνω απο Α2 ένα πολύ καλό site για εξάσκηση είναι Nachrichten-leicht.de - Nachrichten in leichter Sprache με θέματα και νέα απο διάφορους τομείς.
              Καλησπέρα,εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και οι περισσοτερες απορειες μου εχουν λυθει αλλα δεν εχω δει κατι που με απασχολει παρα πολυ,
              Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο ''φροντιστήριο ή σχολειο'' για εκμαθηση της Γερμανικης γλώσσας απο Ελληνικα στα Γερμανικα? ενδιαφερομαι για το Βερολινο.
              Ελπιζω να ξερει καποιος, γιατι αλλο να το κανεις στα ελληνικα και αλλο στα Αγγλικα
              :D

              Comment


                #52
                Originally posted by violeta1989 View Post
                Καλησπέρα,εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και οι περισσοτερες απορειες μου εχουν λυθει αλλα δεν εχω δει κατι που με απασχολει παρα πολυ,
                Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο ''φροντιστήριο ή σχολειο'' για εκμαθηση της Γερμανικης γλώσσας απο Ελληνικα στα Γερμανικα? ενδιαφερομαι για το Βερολινο.
                Ελπιζω να ξερει καποιος, γιατι αλλο να το κανεις στα ελληνικα και αλλο στα Αγγλικα
                violeta1989. Αυτό που λες δεν υπάρχει.
                Μόνο σε Ελληνικές κοινότητες που κάνουν κάποια μαθήματα.
                Η να βρείς στο Βερολίνο Έλληνα δάσκαλο να σου κάνει ιδιαίτερα.
                Αυτό που σίγουρα χρειάζεσαι είναι ένα καλό λεξικό Ελληνόγερμανικό !
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #53
                  εκμαθηση γερμανικων στο bamf και υποχρεωση ανεργίας

                  Να σας συγχαρώ και εγω για την προσπάθεια σας και να ρωτήσω το εξης, εάν κάποιος δεν ειναι γραμμενός στόν γερμανικο ΟΕΑΔ δεν δικαιούται σαν αλοδαπος να παρακολουθησει μαθηματα γλωσας στο φορέα BAMF? Διότι κάπου διαβασα οτι άν δεν μιλας τη γερμανικη δεν σε εγγραφουν στον γερμανικο ΟΑΕΔ και αρα αποκλιεσαι και απο τα μαθηματα, καμια πληροφορια?

                  Comment


                    #54
                    Δεν υπάρχει συνήθως πρόβλημα. Θεωρητικά τα μαθήματα είναι για όσους έρχονται από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά στην πράξη έχουν όλοι το δικαίωμα. Πριν 2 μήνες έκανα αίτηση για την γυναίκα μου, η οποία δεν είναι γραμμένη στον "ΟΑΕΔ" όπως λες, και μέσα σε 3 εργάσιμες μέρες μας ήρθε το χαρτί για τη συμμετοχή σε τέτοια μαθήματα με ισχύ για 2 χρόνια και με Ελληνικές οδηγίες!

                    Comment


                      #55
                      Σε ευχαριστώ πολύ. Αν επιτρέπεται που μπορώ να απευθυνθώ, σε ποια υπηρεσία για να υποβάλω αίτηση; Βρίσκομαι και εγώ Frankfurt αυτή την περίοδο. Επίσης εκτός από διαβατήριο χρειάζεται πέρα απο την δήλωση κατοικίας να έχω κάτι άλλο μαζί μου; Ευχαριστώ και πάλι

                      Comment


                        #56
                        Εδώ μπορείς να βρεις την αίτηση σχετικά με τα Integration courses στα οποία δεν χρειάζεται να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ.



                        Στέλνεις μαζί με τη δήλωση, φωτοτυπία της ταυτότητας ή του διαβατηρίου και τη δήλωση κατοικίας. Εγώ αντί αυτής της δήλωσης κατοικίας πήρα μία βεβαίωση "οικογενειακής κατάστασης" από το Rathaus.

                        Αν θέλεις μετά τα Integration courses να συνεχίσεις για το ESF-BAMF τότε πρέπει να γραφτείς στον ΟΑΕΔ

                        Comment


                          #57
                          Σε αυτό το link μπορείς να δεις που θα στείλεις τα χαρτιά σου

                          BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Welcome to Germany - Advice regional offices

                          Comment


                            #58
                            Ευχαριστώ πολύ. Κάτι τελευταίο, για να εγγραφώ στον Γερμανικό ΟΑΕΔ πρέπει να έχω κάποιο χαρτί απο τον Ελληνικό; Σαν μηχανικός δεν μπορώ να εγγραφώ στο Ελληνικό ΟΑΕΔ και θεωρούμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό;

                            Comment


                              #59
                              dspar2 στο παραπάνω link το πιο κοντινό περιφερειακό γραφείο που με στέλνει είναι κάπου κοντά στο αεροδρόμιο, συγκεκριμένα σε αυτή τη διεύθυνση : Ff M-FlughafenCargoCitySüd, κτίριο 587c, εκεί πήγατε εσείς; μου φαίνεται λίγο παράδοξο να βρίσκεται εκεί και όχι κάπου εντός κέντρου.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by antboton View Post
                                dspar2 στο παραπάνω link το πιο κοντινό περιφερειακό γραφείο που με στέλνει είναι κάπου κοντά στο αεροδρόμιο, συγκεκριμένα σε αυτή τη διεύθυνση : Ff M-FlughafenCargoCitySüd, κτίριο 587c, εκεί πήγατε εσείς; μου φαίνεται λίγο παράδοξο να βρίσκεται εκεί και όχι κάπου εντός κέντρου.
                                Σκέψου εμείς ήμαστε Στουτγαρδη και στείλαμε τα χαρτιά μας στο Reutlingen. Περίπου μετά από 2-3 βδομάδες ήρθαν κανονικά τα χαρτιά μας με όλα τα σχολεία της περιοχής μας.

                                Εδώ στη Στουγάρδη πολλές σχολές σε βοηθάνε να συμπληρώσεις την αίτηση και στέλνουν αυτοί τα χαρτιά. Προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι πολύ συν του ότι έτσι δεσμεύεσαι να κάνεις τα μαθήματα σε αυτούς. Αν όμως έχεις καλές πληροφορίες για κάποια σχολή μπορείς να το κάνεις και με αυτόν τον τρόπο.

                                Comment

                                Working...
                                X