Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκμάθηση Γερμανικών (και όχι μόνο).

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Προσωπικά χρησιμοποίησα οτι μπορείτε να φανταστειτε για να μαθω Γερμανικά. Βιβλία, ιδιαίτερα, προγράμματα κλπ κλπ. Το Rosetta einai πολύ καλό , το χρησιμοποίησα καποιο καιρό (οποιος θελει ας στειλει ΠΜ για να τον βοηθησω σε οτι χρειαστει) αλλά το άφησα τελικά. Πλεον χρησιμοποιώ το Babbel , site με 35 € το 6 μηνο και πιστεψτε με ΑΞΙΖΕΙ. Αρκει να ξερετε αγγλικά. Αυτό που κατάλαβα και πιστεύω είναι πως ότι και να διαλέξετε πρεπει να ασχοληθείτε πολύ. Και οταν λέω πολύ εννοώ σε στυλ πανελληνίων. καθε μέρα , καθε μέρα και κυρίως κάθε μέρα. Ειναι κουραστικό το ξέρω, πολλές φορές ειμαστε κουρασμένοι , δεν έχουμε χρόνο και τοσες άλλες δικαιολογίες. Τις ξέρω , τις λέω καθημερινά. Πρέπει όμως να φτιάξετε ένα πρόγραμμα εβδομαδιαίο. πχ 7 ώρες την εβδομάδα τον πρώτο μηνα , 14 τον δεύτερο κοκ. Αν μια εβδομάδα δε συμπληρώσετε τις ώρες προσθέστε τις στην επόμενη. Πρόγραμμα παιδιά και καθημερινη επανάληψη. Ειναι το Α και το Ω για να τα καταφέρετε πάνω. Προσπαθηστε να μάθετε τη γλώσσα όπως εσείς πιστεύετε σας "ταιριάζει" και σας επιτρέπει οικονομικά. Για οτι θελήσετε μπορείτε να με ρωτήσετε

    Comment


      #47
      συμφωνω για το οτι πρεπει να αφιερωσεις πολλες ωρες καθε μερα και επαναληψεις να σου πω τι παθαινω εγω που ενταξει οταν διαβαζω αυτα που διαβαζω τα καταλαβαινω, τα εχω σε μια ταξη στο μυαλο μου, ολα οκ, μολις παω να αρθρωσω λεξη με γερμανο ακομα και αυτα που ξερω μπουρδουκλωνεται η γλωσσα μου και τα λεω οπως ναναι, πιστευω τελικα οτι μαζι με διαβασμα για οσους διαβαζουν μονοι τους θελει και εξασκηση με καποιον που μιλαει καλα, τωρα ότι και να ασχοληθεις τελικα καλο ειναι, μονο να αποκομισεις μπορεις...

      Comment


        #48
        Το να μπορέσει να αρθρώσει κάποιος λέξεις με γερμανό είναι το τελικό επιθυμητό. Αν μπορέσεις να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο είσαι στην τελική ευθεία. Πρώτα αναγνωρίζεις γραπτώς κάποιες λέξεις, στη συνέχεια εμπλουτίζεις το λεξικό, κατανοείς τη γραμματική, καταλαβαίνεις τον προφορικό λόγο και στη συνέχεια δημιουργείς προτάσεις αρχικώς γραπτώς και τελικώς προφορικώς. Ουφφ μόνο που τα σκέφτηκα αγχώθηκα .... Επαναλαμβάνω , οσο περισσότερο ασχολειθείτε με την γλώσσα τοσο κερδίζετε , τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα. Θα το λέω συνεχεια οσο κουραστικός και να ακούγομαι.

        Comment


          #49
          Παιδιά εγώ αυτό το πρόβλημα είχα στην αρχή, δεν μου βγαινε με τίποτα, μεχρι που κατα τη διαρκεια των μαθητων αυξηση τον διαλογο και τωρα κατι ψιλοκαταφέρνω για τους 7 μήνες που είμαι εδώ

          Comment


            #50
            Καλησπέρα,
            Blacktulip θα το τσεκάρω το βιβλίο ευχαριστώ!!!

            orpheus εννοείται ότι χωρίς δουλειά δε γίνεται τίποτα, ειδικά με τα γερμανικά που στην
            αρχή δαγκώνουν
            .
            Εν τέλει το βαβέλ σε σχέση με ροζέτα είναι πιο καλό;

            Υ.Γ. Ωραία η Telecaster

            Comment


              #51
              Οπως ειπα προηγουμενως το rosetta το δουλευα μεχρι το 2 επιπεδο, ωσπου ανακαλυψα μετα απο προτροπη ενος φιλου το babbel. Προσωπικά δεν τα συγκρίνω. Το babbel ειναι για μενα πιο ολοκληρωμένο προγραμμα εκμάθησης. Εχει γραμματική, λεξιλόγιο , επαναλλήψεις αυτόματα ενημερωμένες, μέχρι και αριθμητικές πράξεις στα γερμανικά έχει. Οτι χρειάζεσαι και ότι θα εκανες σε ενα φροντιστήριο χωρίς υπερβολή. Το μόνο του μειονέκτημα σε σχέση με το rosetta ειναι οτι πρεπει να ξέρεις αγγλικά για να το δουλέψεις (εμένα αυτό δε με απασχόλησε αλλά κάποιους ίσως να τους δυσκολέψει) . Το rosetta ειναι πολύ πιο απλό, σε παιδικό επίπεδο θα έλεγα, σου μαθαίνει μέσα απο εικόνες που επαναλαμβάνονται αλλά μέχρι εκεί. Κανόνες, πτώσεις, χρόνους κλπ πρεπει να τους ψάξεις αλλού. Ενα επίσης αρνητικό του babbel ειναι οτι κοστίζει 35 € το 6μηνο (ειναι site, μην το ξεχναμε) αλλά αν σας πω οτι σταμάτησα τα ιδιαίτερα για να ασχοληθώ με αυτό και μόνο, αυτό κάτι λέει (λέει και οτι δεν έχω πλέον λεφτά για ιδιαίτερα αλλά τεσπα). Οτι θελήσετε μπορείτε να ρωτήσετε και θα βοηθήσω όσο μπορώ. Οτι και αν διαλέξετε ομως ασχοληθείτε μεχρι αηδίας. Ξετινάξτε το.

              Υ.Γ. Η Telecaster ειναι ΙΔΕΑ ...και ειδικά η αγαπημένη μου butterscotch.

              Comment


                #52
                Mανο ριξε και μια ματια στην ντοητσε βελλε, ειναι δωρεαν την κανει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα για αρχη!!

                Comment


                  #53
                  Έχω να σας προτείνω μία φαντατική μέθοδο εκμάθησης ξένων γλωσσών, αλλά το μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να ξέρεις είτε γαλλικά είτε αγγλικά για να τη χρησιμοποιήσεις. Methode Assimil λέγεται. Είχα προχωρήσει στο παρελθόν τα γερμανικά και τα ισπανικά μου σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό στο παρελθόν και είναι πασίγνωστη στους γαλλόφωνους τουλάχιστον:

                  Αν χρησιμοποιείτε τα γαλλικά:
                  ASSIMIL . © 2012

                  Και με βάση τα αγγλικά:
                  German With Ease - ASSIMIL . © 2012

                  Η μέθοδος υπάρχει σε βιβλίο και υποστηρίζεται από CD αλλά έχει και online πρόγραμμα. Το καλό είναι ότι προχωράς γρήγορα και δεν βασίζεται σε αποστήθιση αλλά σε καθημερινή επανάληψη, ενώ καλύπτει οτιδήποτε αφορά την καθημερινότητα. Τα βιβλία μπορείτε να τα βρείτε στο Amazon

                  UK
                  Amazon.co.uk: assimil german

                  FR
                  Amazon.fr : assimil allemand

                  , και φαντάζομαι και στον Kaufman αν ειστε στην Αθήνα.

                  Είναι η καλύτερη μέθοδος που έχω μελετήσει, ούτε να με πλήρωναν δηλαδή για τα καλά λόγια που λέω

                  Comment


                    #54
                    Αύριο θα βρίσκομαι στο Μόναχο και θα πάω σε βιβλιοπολεια να ψαξω για καμία μέθοδο εκμάθησης Γερμανικών με CD. Έχετε να με προτείνεται κάποια συγκεκριμένη;

                    Comment


                      #55
                      Ηδη εχουν αναφερθεί πολλές μεθοδοι, είτε σε προγραμμα ειτε με βιβλία. Πιο συγκεκριμένα αναφέρθηκαν και δοκιμάστηκαν τα εξής :
                      Livemocha , rosetta stone, Babbel , deutsch warum nicht (deutschewelle) , German With Ease - ASSIMIL , , goethe.de , Kanal für Deutschland - YouTube, Animated Stories for Children: BookBox Inc. - youtube , linguaphone , Deutsche Grammatik und Syntax - Βιβλίο γραμματικής , Γραμματική και βιβλίο ασκήσεων του Κουκίδη , Schaum's Outline Series-Γερμανική Γραμματική .
                      Ειναι υπεραρκετα. Δε χρειάζεται να ψάξετε για κάτι καλύτερο. Διαλέξτε κατι απο τα παραπάνω και ασχοληθείτε. Μπορείτε να διαλέξετε και συνδυασμούς απο τις προτάσεις. Κάποιες επιλογές χρειάζονται γνώσεις αγγλικών, κάποιες κάποια χρήματα (προς θεού όμως μη δώσετε τα ποσά που διάβασα 300-400-... ψαξτε οτι μπορείτε να βρειτε στο ιντερνετ η πεστε μου να σας βοηθησω αν δεν μπορείτε). Οτι χρειάζεστε πάντως εχουν αναφερθεί παραπάνω απο άτομα που ασχολήθηκαν. Οσο ψάχνετε τόσο θα βρίσκετε. Δε χρειάζετε πιστεύω. Θα μπερδευτείτε και θα χάσετε χρόνο ¨πηδόντας" απο τη μια μεθοδο στην άλλη. Καλό διάβασμα

                      Comment


                        #56
                        καλημερα αφου λες ουι θα βρεθεις στο μοναχο μονο γερμανικες μεθοδους θα βρεις χωρις καθολου εξηγηση στα ελληνικα τοτε μπορεις να αγορασεις το schritte plus 1και 2 ειναι με cd και ειναι αυταπου χρησιμοποιουν στο σχολειο των μεταναστων ειναι κατανοητα και σε ξεκιναει απο το καλημερα με λενε.... με εικονες για εξηγηση στοιχιζει το καθε βιβλιο γυρω στα 15ευρω τα 2πρωτα βιβλιαρακια ειναι για την Α1...

                        Comment


                          #57
                          ναπροσθεσω οτι χρειαζεται χρονος για να ασχοληθεις, εξαλου το ειπαν και οι αρχαιοι... τα αγαθα κοποις κτωνται!!!

                          Comment


                            #58
                            Σας ευχαριστώ.. Θα κοιτάξω αυτά τα βιβλία που είναι για Α1 και να συνδιασω κάποια από αυτά.
                            Δεν υπάρχει λόγος να δώσει κάποιος 300-400 για βιβλία. Αυτό που χρειάζεται είναι μελέτη καθημερινά.

                            Comment


                              #59
                              Παιδιά ευχαριστώ θα το ψάξω το ζήτημα κι άλλο
                              άλλωστε ακόμα ξεστραβώνομαι.
                              Ορφέα αν και ζω για Les Paul Custom, δε μπορώ να πω,
                              και η Fender τα τραγουδάει υπέροχα!!!!!!!!!!
                              Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές,
                              θα επιστρέψω με νεότερα!!!!!!!!

                              Comment


                                #60
                                Τελικά βρήκα το stroke international. Αποτελείται από 1 DVD το οποίο έχει 100 μαθήματα. Είναι από Α1-Β2. Αυτό κόστισε 99€. Χωρίς να απαιτητε χρήση ίντερνετ. Έβαλα το DVD έκανα install και μου λέει μπορω να παρακολουθησω τα 3 πρώτα μαθήματα σαν ντέμο. Για τα άλλα θέλει κωδικό που τον ζητάει στην αρχή.Αυτός ο κωδικός από που τον παίρνω; Και τώρα η απορία γιατί τα μαγαζιά ανοίγουν ξανά τρίτη. Πρέπει να τελειώσω τα τρεία πρωτα μαθήματα για να πάρω τον κωδικό; θέλει να το συνδεσω με ίντερνετ; Δεν αναφέρει πουθενά για συνδρομη. Τι κάνω;

                                Comment

                                Working...
                                X