Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αρχικά θα σου πω ότι δεν με ζάλισες καθόλου. Το forum γι' αυτό υπάρχει για να ανταλλάσουμε απόψεις και γνώσεις. Αν κάτι δεν μου αρέσει ή δεν μου πάει καλά απο αυτά που βλέπω απλά δεν θα ασχοληθώ να απαντήσω. Στο λέω για να ξέρεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απο μεριά μου ίσα ίσα είχα πει στον εαυτό μου ερχόμενη εδώ ότι, ότι γνώσεις αποκτήσω θα τις μοιραστώ με όποιον θέλει βοήθεια.
    Στο θέμα μας: Εγώ μένω σε WG ZImmer μαζί με μια άλλη κυρία. Ανάλογα με την αγγελία που θα βρεις άλλοι ζητάνε και άλλοι όχι εγγύηση (Kaution). Και μετά πληρώνεις κανονικά με τον μήνα.
    making the wrong move at the right time

    Comment


      καλησπέρα είναι αλήθεια ότι πρέπει πρώτα να βρείς δουλειά για να έχεις το δικαίωμα να νοικιάσεις σπίτι για οικογένεια με δύο παιδιά?? μόναχο ή στην γύρο περιοχή του μονάχου? και γενικώς θέλω να φύγω μόναχο πρώτα εγώ κα μετά από 1-2 μήνες να φέρω την οικογένεια επάνω.. αλλά ακόμα προσπαθω να βρω άκρη με τα χαρτιά... υπόψιν κλέινω την επιχείρηση που έχω... και κατά 99% ο θείος μου στο μόναχο θα μου βρεί δουλειά για θέμα ασφάλισης και τα σχετικά σε χαρτιά....

      ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας αλλά καταλαβαίνεται και οι μεταφράσεις κοστίζουν αλλά και πρέπει όσο γινεταί να μην λείπουν τίποτα για την οικογένεια σε θέμα όταν οριστικά φύγω και έρθουν μέτα... γιατί από την Ελλάδα μας χόρτασαμε την εξυπηρέτηση σε θέμα πολίτη!!

      Comment


        σπιτι στο μοναχο

        καλημερα σε ολη την παρεα θελω να ρωτησω τους φιλους που ειναι στο μοναχο η σε οποιον γνωριζει το εξης, βρηκα μεσω γνωστου δουλεια στο μοναχο με περιπου 1000ε καθαρα αλλα δεν ξερω αυτα τα χρηματα φτανουν για να ενοικιασω εστω ενα δωματιο για αρχη και να μπορω να αγοραζω τα βασικα απο σουπερ μαρκετ ? εννοειται δεν ψαχνω πολυτελειες θελω κατι μονο να μεινω για αρχη και μετα να ερθει και η οικογενεια,εχω δει μεσα απο τα link που εχει βαλει το συννεφακι και μιλου αλλα ολα ειναι πανακριβα οποιος μπορει ας βοηθησει σας ευχαριστω προκαταβολικα

        Comment


          ειναι ακριβα στο μοναχο απ οτι μ εχει πει ο δασκαλος μου

          στην θεση σου θα το δοκιμαζα..ακομα κι σ ενα δωματιο 3χ3 να εμενα..αρκει να ξεφευγα απο το μ... εδω και να ανοιγα μια νεα πορτα..

          Comment


            Originally posted by mikael View Post
            ειναι ακριβα στο μοναχο απ οτι μ εχει πει ο δασκαλος μου

            στην θεση σου θα το δοκιμαζα..ακομα κι σ ενα δωματιο 3χ3 να εμενα..αρκει να ξεφευγα απο το μ... εδω και να ανοιγα μια νεα πορτα..
            μαζι σου ειμαι να παω αλλα θα μπορεσω να επιβιωσω με αυτα τα χρηματα ? αυτο με καιει μονο καλα απο δουλεια αλλα που θα μεινω ειναι το προβλημα οι τιμες που βλεπω ειναι στα 600ε περιπου

            Comment


              Originally posted by pan chris View Post
              μαζι σου ειμαι να παω αλλα θα μπορεσω να επιβιωσω με αυτα τα χρηματα ? αυτο με καιει μονο καλα απο δουλεια αλλα που θα μεινω ειναι το προβλημα οι τιμες που βλεπω ειναι στα 600ε περιπου
              Cost of Living in Munich, Germany. Prices in Munich.

              AΠΟ FORUM

              If you want a two-room (i.e. one-bedroom) flat, then you will be paying about €700-800 a month for it. if you get a flat share (or a one-room flat), then you pay about two-thirds of that. so it's down to how you want to live

              Comment


                Κοίτα και έξω απο το Μόναχο που συνήθως είναι καλύτερα τα ενοίκια. Δεν χρειάζεται να μένεις δίπλα στη δουλειά σου, οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές στη Γερμανία.
                making the wrong move at the right time

                Comment


                  Originally posted by Areti View Post
                  Κοίτα και έξω απο το Μόναχο που συνήθως είναι καλύτερα τα ενοίκια. Δεν χρειάζεται να μένεις δίπλα στη δουλειά σου, οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές στη Γερμανία.
                  αρετη μπορεις σε παρακαλω να μου πεις καποιες περιοχες για να ψαξω,σιγουρα δεν βλεπω κατι στο κεντρου του μοναχου,αλλα και παλι αυτα που βλεπω μεσω του χαρτη απο το google δεν ξερω την αποσταση απο το μοναχο η δουλεια που βρηκα ειναι στο αεροδρομιο του μοναχου ,αν σε βοηθαω ετσι για να μου πεις σε ποιες περιοχες να κοιταξω.σ ευχαριστω

                  Comment


                    Originally posted by zita38 View Post
                    στειλε του αντρα σου μια δηλωση που θα γραψεις και θα την πας στην αστυνομια για επικυρωση που θα λεει οτι εσυ και τα παιδια σου θα ανεβετε στην γερμανια αμεσως μολις ο Κωσταντινος νοικιασει διαμερισμα, στειλε του και μια επικυρωμενη φωτοτυπια του διαβατηριου σου, και ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ( απο το δημο σου βγαινει σε μια μερα οχι στα κεπ θα αργησει ) στειλε τα με ενα εξπρες γραμμα στον αντρα σου, αυτα τα χαρτια ο κωσταντινος πρεπει να τα μεταφρασει σε καποιον ορκωτο μεταφραστη στη γερμανια μετα θα παρει αυτα τα χαρτια καθως και μια αποδειξη πληρωμης (ερχεται καθε μηνα στην δουλεια του πρεπει να εχει μια .το λεω με σιγουρια γιατι εχουμε ανεβει ταυτοχρονα επανω)εμενα μου ειπαν οτι χρειαζεται και συμβολαιο εργασιας το ειχαμαζι μου αλλα δεν το ζητησαν θα του δωσουν και 2 αιτησεις (δηλωση εισοδηματος και αιτηση για παραγραφο 5) θα τα συμπληρωσει εκει και την ιδια ωρα ( ΚΑΛΟ Ε?) θα του δωσουν αυτο το χαρτι που λεγεται paragraph 5 schein και με αυτο βρισκει πολυ πιο ευκολα σπιτι απο αυτες τις εταιρειες genosensaften (ολα αυτα θα τα κανει στο δημαρχειο που πηγε και δηλωθηκε σε καποιο αλλο γραφειο που θα λεγετε social η κατι τετοιο τελοςπαντων) ,βεβαια προσεξε μην σε γεμιζω ελπιδες χωρις αντικρυσμα επαναλαμβανω βρισκει πιο ευκολα σπιτι ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ ,ετσι μου λενε και εμενα ετσι στα μεταφερω, απλα να το κανει οσο πιο γρηγορα μπορει. εγω ειμαι στο επομενο σταδιο το εχω απο προχτες στα χερια μου,και παιρνω τις εταιρειες αυτες μια μια και γραφομαι και ζηταω σπιτια αυτης της κατηγοριας με παραγραφο 5 δηλαδη. επισης μου εγραψε και ενας γνωστος ενα γραμμα στα γερμανικα και το στελνω στις πιο μακρυνες εταιρειες, αμα το παρετε αυτο το χαρτι θα σας το προοθησω το γραμμα μου να το στελνει και ο Κωσταντινος. ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ

                    Comment


                      Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν μένω Μόναχο ούτε στη γύρω περιοχή. Εγώ είμαι Στουτγκάρδη. Αν βάλεις στο χάρτη τη δουλειά σου μπορείς να δεις τις γύρω περιοχές που υπάρχουν.
                      making the wrong move at the right time

                      Comment


                        Στο Google Maps υπάρχει υπολογισμός του δρομολογίου...!

                        Comment


                          Originally posted by CHRISTINAKAL View Post
                          Καλησπερα σε ολους. Ο αντρας μου φευγει για sttugart 20 Φεβρουαριου για 3 μήνες μονος του και μετα θα παω και εγω με τα παιδια οταν κλείσουν τα σχολεια. Ετσι λοιπον ψαχνει ενα μικρο και οικονομικο σπιτι ή και δωματιο για το διαστημα που θα είναι μονος του. Μπορείτε να με βοηθησετε με το να μου πείτε που να ψάξει.
                          Λοιπόν καλώς να ορίσει ο άντρας σου. Πρώτον δεν γνωρίζω τις συνθήκες που θα έρθει ο άντρας σου. Δηλ αν έχει βρεί δουλειά ή θα έρθει να ψάξει.


                          Ρίξε μια ματιά εδώ.
                          immobilienscout24.de/expose/64013750?navigationbarurl=/Suche/S-/Wohnung-Miete/Baden-Wuerttemberg/Stuttgart/-/-/-/EURO--200,00]1 Zimmer Hochparterrwohnung in Stuttgart mit 14 qm (ScoutId 64013750)
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            milu καλημέρα και καλή εβδομάδα ,θέλω μια βοήθεια με την ασφάλεια του αυτοκινητου άμα ξέρεις να μου πεις.
                            εγώ πήρα τηλέφωνο την ένωση ασφαλιστών στην αθηνα 00302103334100 και τους έστειλα μια αίτηση και φωτοτυπία επικυρωμένη με την άδεια του αυτοκινητου και μου έστειλαν ένα χαρτί που λέει ότι το αμάξι ήταν ασφαλισμένο 8 χρονια που το είχα και σε ποίες εταιρείες ήταν ασφαλισμένο και μου είπαν ότι όλοι στο εξωτερικό ζητάνε αυτό το χαρτί όταν θέλουν να ασφαλιστούν στο εξωτερικό. . το μετάφρασα και το έδειξα στον ασφαλιστή εδώ στη γερμανία και αυτός μου είπε ότι πρέπει στο χαρτί αυτό να γραφει rita ότι δεν έχω προκαλέσει ατύχημα αλλιώς είναι άχρηστο , περνώ τηλέφωνο την ενός ασφαλιστών μου λένε ότι αν είχα κάνει ατύχημα θα το egrafe.o ασφαλιστής από την άλλη μου λέει ότι δεν φτάνει αυτό το χαρτί. και έχω βρεθεί στην μέση με ανασφάλιστο αμάξι στην γερμανία,γιατί έκανα και αίτηση στην ασφάλεια που ήμουν στην ελλάδα για διακοπή για να μου στείλουν την βεβαίωση "βονουσμαλους". σε παρακαλώ πες μου άμα έχεις κάποια ιδέα πως να το χείριστο.

                            Comment


                              Originally posted by zita38 View Post
                              αυτός μου είπε ότι πρέπει στο χαρτί αυτό να γραφει rita ότι δεν έχω προκαλέσει ατύχημα αλλιώς είναι άχρηστο , περνώ τηλέφωνο την ενός ασφαλιστών μου λένε ότι αν είχα κάνει ατύχημα θα το egrafe.o ασφαλιστής από την άλλη μου λέει ότι δεν φτάνει αυτό το χαρτί.

                              Ναι έτσι είναι, το θέλουν ρητός για το λεγόμενο “Schadenfreiheitsklasse“.

                              Από τον αριθμό ετών εισφορών ως μέλος και από τα χρόνια χωρίς ατύχημα θα υπολογίσουν τα Bonus για το Beitragssatz.

                              Comment


                                Δηλωση κατοικιας

                                Καλημερα σε ολους.Σας παρακολουθω καιρο και τωρα αποφασισα να μπω στη παρεα σας κι επισημως.Ειμαι ανεργος 30 ετων παντρεμενος με 2 παιδια και ανεργη συζηγο.Θελουμε και ψαχνουμε δουλεια στη Γερμανια κι αφου οι συγγενεις και γνωστοι που ειναι καιρο εκει δεν μπορουν,οπως λεν,να βοηθησουν σκεφτηκαμε να παμε εγω και η συζηγος μονο (οχι τα παιδια προς το παρον)να αναζητησουμε μονοι μας την τυχη μας.Αυτο που θελω ειναι να μου απαντησει οποιος γνωριζει επειδη παιρνω ταμειο ανεργειας απο τον Ο.Α.Ε.Δ εδω και θελω να το μεταφερω στον Γερμανικο πρεπει εκει να δηλωσω κατοικια.Ομως ποιες κατοικιες δηλωνονται εκει;Μπορω να δηλωσω σαν κατοικια καποιο HOSTEL;η ενα WG ZIMMER;αν οχι τι μπορω να κανω για να γραφτω στο ARBEITSAMT;
                                Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

                                Comment

                                Working...
                                X