Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by dunkel_Stern View Post

    άμα έχεις για τα 1500E που θέλει για τα 3 μηνιάτικα, δεν μπορείς απλά να πας γερμανία και να το νοικιάσεις και μετά να ψάχνεις δουλειά?
    η χάνω κάτι?
    Ναι μπωρεις... αλα θα ειναι σιγουρο οτι θα στο ενοικιασουν?...

    Comment


      Originally posted by milu View Post
      Ναι μπωρεις... αλα θα ειναι σιγουρο οτι θα στο ενοικιασουν?...
      Και άμα τα σκάσεις προκαταβολικά?

      επίσης..
      ota-berlin.de/english/apartments
      επίσης από ότι κατάλαβα εδώ οι τιμές είναι κόστος διαμονής την ημερα?

      πάντως εδώ και 2 μέρες διαβάζω το forum, και ενώ περνώ μια γενική εικόνα.. μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο :/

      έχω ανοίξει και ένα νήμα με μερικές απορίες περί εργασίας χθες αλλα τζίφος

      Comment


        Originally posted by Angelidis View Post
        Δημοσιεύσατε μήνυμα που να είναι ρατσιστικό και προσβλητικό εναντίον ατόμων και εθνών.

        ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
        ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!
        ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
        ΑΥΤΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ................................................ ...........................
        Ρε φιλε τι πραγματα ειναι αυτα που γραφεις;;;
        Παιζεις με τον πονο μας δηλαδη;;;
        Σεβομαι βαθυτατα τα υπολοιπα μελη και το φορουμ αλλιως θα δεχοσουν πολυ ασχημη επιθεση απο μενα..
        Εχω διαβασει και αλλα ποστ σου και εχω δει τι ανθρωπος εισαι..

        Ο αντρας μου εκανε ενα ταξιδι στην Στουτγκαρδη την προηγουμενη βδομαδα και επαθε πλακα με τους Γερμανους.Για την υποδοχη,την φιλοξενεια,την ευγενεια κτλ κτλ.
        Δεν συναντησε ουτε εναν ρατσιστη( οχι οτι δεν υπαρχουν ) και μαλιστα ολοι του μιλουσαν αγγλικα μιας και δεν γνωριζει Γερμανικα και οσοι δεν ηξεραν παλευαν να τον βοηθησουν με καθε τροπο.
        Εκατσε 5 μερες και βρηκε 2 δουλειες.
        Βεβαια για να μην παρεξηγηθω,οι δουλειες βρεθηκαν μεσω των συγγενων.
        Μονος του τπτ δεν θα ειχε βρει.
        Η γλωσσα ειναι ΤΟ ΠΑΝ.

        Για να μην μακρυγορω παιδια μετα το ταξιδακι αυτο,που ειδαμε καποια πραγματα απο κοντα και καναμε μια μικρη ερευνα,οσο αυτο ηταν δυνατον ετοιμαζομαστε με περισσοτερη σιγουρια γι αυτο το μεγαλο βημα..
        Δεμενοι,αποφασισμενοι και αισιοδοξοι..

        Κουραγιο και δυναμη σε ολα τα πατριωτακια!!

        Comment


          Υπαρχει περιπτωση

          να βρω δωματιο(WG zimmer) που να το δινουν για ζευγαρι;Αν καποιος γνωριζει ας μου πει γιατι στα SITE που λετε, ολοι αναγραφουν πως το δωματιο ειναι για 1 ατομο κι εχω απογοητευθει.Θελουμε να ανεβουμε με τη συζυγο μαζι για να βρει εστω ο ενας απο τους δυο για αρχη δουλεια αλλα πρωτα θελουμε δωματιο για να δηλωθω και να παρω το επιδομα ανεργιας απο Ελλαδα στη Γερμανια.Για ξενοδοχειο μην μου πειτε δεν υπαρχουν χρηματα αρκετα.Θελω απ'ευθειας δωματιο να κλεισω απο εδω.
          Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

          Comment


            Originally posted by vald View Post
            να βρω δωματιο(WG zimmer) που να το δινουν για ζευγαρι;Αν καποιος γνωριζει ας μου πει γιατι στα SITE που λετε, ολοι αναγραφουν πως το δωματιο ειναι για 1 ατομο κι εχω απογοητευθει.Θελουμε να ανεβουμε με τη συζυγο μαζι για να βρει εστω ο ενας απο τους δυο για αρχη δουλεια αλλα πρωτα θελουμε δωματιο για να δηλωθω και να παρω το επιδομα ανεργιας απο Ελλαδα στη Γερμανια.Για ξενοδοχειο μην μου πειτε δεν υπαρχουν χρηματα αρκετα.Θελω απ'ευθειας δωματιο να κλεισω απο εδω.
            Το επίδομα μπορείς να το πάρεις χωρίς να δηλωθείς, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Να βρεις WG για ζευγάρι δύσκολο. Να βρεις WG απο Ελλάδα σχεδόν απίθανο γιατί θέλουν να σε γνωρίσουν πρώτα, άρα πρέπει να είσαι ήδη Γερμανία. Βρείτε κάποιο hostel για αρχή και μετά ψάχνετε για κάτι άλλο.
            making the wrong move at the right time

            Comment


              Areti

              εχεις καποιο site για hostel;Πρεπει επειγωντος να αρχισω το ψαξιμο.
              Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

              Comment


                παρακαλω απαντηστε μου οσοι γνωριζεται,

                υπαρχουν σπιτια που να νοικιαζονται χωρις συμβολαιο εργασιας;

                να μην τα δινουμε σε ξενοδοχεια τζαμπα, γιατι σε λιγες μερες αναγκαστικα θα χωριστουμε λογω πληροτητας ξενοδοχειων

                Comment


                  Originally posted by Angelidis View Post
                  Δημοσιεύσατε μήνυμα που να είναι ρατσιστικό και προσβλητικό εναντίον ατόμων και εθνών.

                  ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
                  ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!
                  ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
                  ΑΥΤΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΔΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!
                  ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!
                  ΕΑΝ ΣΕ ΔΟΥΝ ..ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝ?ΤΕΛΟΣ!!
                  ΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝ(edit by admin)(ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ..ΕΝΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?!!...ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ!!
                  ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!
                  ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ!!
                  Προσβλητικά και ρατσιστικά μηνύματα δε χωράνε, σκέψου αν θέλεις να προσφέρεις.

                  Αν δείξεις κατανοήσει θα μπορούμε να συζητήσουμε τις δυσκολίες που δημιουργήθηκαν τους τελευταίους μήνες.
                  Αν όχι το ποσοστό warning θα αυξηθεί.

                  Comment


                    Originally posted by giannisggg View Post
                    παρακαλω απαντηστε μου οσοι γνωριζεται,

                    υπαρχουν σπιτια που να νοικιαζονται χωρις συμβολαιο εργασιας;

                    να μην τα δινουμε σε ξενοδοχεια τζαμπα, γιατι σε λιγες μερες αναγκαστικα θα χωριστουμε λογω πληροτητας ξενοδοχειων
                    Γιάννη, τα μαζικά μέσα ενημέρωσης ενημερώνουν πως έρχεται πλήθος από Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία.

                    Άρχισε μια συζητήση για να κοπούν επιδόματα και καταλήγουν σε συμπέρασμα πως πολλοί μετανάστες δεν έχουν μεγάλες πιθανότητες να βρούν μια θέση εργασίας στην Γερμανία αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη ειδικότητα.

                    Οι περισσότεροι Γερμανοί δεν είναι και ανοιχτοί χαρακτήρες, έχουν κάποια φοβία και αναζητούν κάποια ασφάλεια.
                    Αν δεν έχεις συμβόλιο εργασία διστάζουν να σου δώσουν το διαμέρισμα.

                    Έχω ακούσει περίπτωση που δεν δόθηκε διαμέρισμα ούτε
                    με συμφωνία 3 ενοίκια προκαταβολή.

                    Πια είναι η συμβουλή ;

                    Εδώ πρέπει να καταφέρετε αυτό που έκαναν οι πρώτοι μετανάστες. Είχαν το ίδιο πρόβλημα με τα σπίτια και την γλώσσα.


                    Δικτυώση και γνωριμίες !
                    σήμερα υπάρχει το internet,forum,facebook,κινητά,skype....

                    Κάποιος που έχει βρει δουλειά και σπίτι, θα μοιράζεται για ένα μικρό χρονικό διάστημα το διαμέρισμα με πατριώτη που προσπαθεί να βρει δουλειά. Με την θέση εργασίας έρχεται πιο εύκολα και το σπίτι.

                    θα συνιστούσα να ερχόταν πρώτα ένα γονέας μονος του, πριν ακολουθήσει η οικογένεια.

                    Comment


                      θαναση ευχαριστω για τις πληροφοριες

                      να σου πω οτι εμεις αυτη τη στιγμη δουλευουμε,

                      ομως τα συμβολαια τα οποια ακομα δεν εχουμε κανει θα ειναι μαλλον part time

                      οποτε δυσκολο το βλεπω με συμβολαιο των 700 ευρω πχ, να δωσουν σπιτι το οποιος θα βγαινει τοσο με τα nebenkost

                      WG ? Wohngemeinschaft suchen& finden, WG Zimmer mieten & vermieten
                      σε αυτη τη σελιδα, υπαρχουν καλες τιμες, ομως παει ενα ενα ατομο, παλι για δυο συμφερει, στην καλυτερη βγαινει 700 ευρω τα δυο ατομα,

                      τιμη που δεν παιζει σε κανενα hotel κλπ κλπ..

                      αν δε βγαλουμε ακρη ενας θα δουλευει για να πληρωνει ξενοδοχειο, ενας για τα υπολοιπα εξοδα, και οταν ο 3ος δουλεψει φουλ ωραριο και κανει συμβολαιο της προκοπης τοτε θα νοικιασουμε (ισως)..

                      Comment


                        Hallo

                        παιδια οποιος γνωριζει ας μου πει εστω και στο περιπου ποσο ειναι το συνολικο κοστος για μεταφορα απο Ελλαδα σε Γερμανια με Ι.Χ μεσω Βενετιας κ.λ.π.Ποσο πχ χρειαζεται για βενζινες,εισιτηρια πλοιου(Ηγουμενιτσα-Βενετια)και οτι αλλο χρειαζεται για να φτασουμε μεχρι Γερμανια.
                        Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

                        Comment


                          ειναι καπως δυσκολο να το υπολογισεις γιατι οι τιμες στα πλοια παιζουν....
                          τον χειμωνα που εχω ανεβει εγω ηταν πχ Ηγουμενιτσα - Ανγκονα καπου 300 ευρω το δικλινο + αμαξι + 2 ατομα
                          μετα τις 31 Μαρτιου οι τιμες ανεβαινουν. Περσυ καλοκαιρι ηταν κανα 500αρι νομιζω που πηγαμε με το αμαξι.
                          Για βενετια ειναι καπως πιο ακριβα.
                          Τωρα απο Ιταλια για Γερμανια θες αρκετα σε βενζινη. Και εξαρταται που θα πας.
                          Αλλο Μοναχο, αλλο Φρανκφουρτη, αλλο Αμβουργο
                          Πχ απο Ανγκονα για Μοναχο ειναι 6,5-7 ωρες
                          Για Φρανκφουρτη θες πανω απο 10 ωρες οποτε καλυτερα να κανεις μια διανυκτερευση

                          Comment


                            Ποσο κοστιζει

                            μια ασφαλεια αυτοκινητου 3μηνη η 6μηνη στην Γερμανια περιπου ρε παιδια;και επισης μπορω να βρω μεταχειρισμενο με 500-600 EYRO κι ας ειναι σαραβαλο.Α!και κατι ακομη,ποσο αν γνωριζετε στοιχιζει η ενοικιαση αυτοκινητου ανα ημερα οτι πιο φτηνο υπαρχει.
                            Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

                            Comment


                              Originally posted by vald View Post
                              μια ασφαλεια αυτοκινητου 3μηνη η 6μηνη στην Γερμανια περιπου ρε παιδια;και επισης μπορω να βρω μεταχειρισμενο με 500-600 EYRO κι ας ειναι σαραβαλο.Α!και κατι ακομη,ποσο αν γνωριζετε στοιχιζει η ενοικιαση αυτοκινητου ανα ημερα οτι πιο φτηνο υπαρχει.
                              Αυτοκινητο με 400-1000 ευρο βρισκεις ,μονο θα κοιταξεις να εχει ΚΤΕΟ τουλαχιστον για ενα χρονο ακομα.Τωρα για ασφαλεια,αν δεν φερεις τα μπονους απο ΕΛΛΑΔΑ , θα υπολογιζεις περιπου 200 ευρο το τριμηνο.

                              Comment

                              Working...
                              X