Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αφορούν μόνο το χώρο αυτόν καθεαυτόν χωρίς κοινόχρηστα, το νερό (έρχονται επιπλέον περίπου 200€ τον χρόνο στο κλείσιμο όποτε προσθέστε 20 € ακόμα το μήνα). Ρεύμα – Γκάζι - Πετρέλαιο 80 -100 € το μηνά (αυτά είναι μαζί με την θέρμανση και το ζεστό νερό)
    και άλλες πληροφορίες εδω

    Μπορείς να κοιμηθείς ξέγνοιαστα το βράδυ σε κάθε περιοχή. Βόλτες στη νύχτα και στο δρόμο, αλλά εκεί που δεν είναι τόσο εύκολο να κοιμηθείς τη νύχτα ήσυχα..

    Όπως ανάφερα για παράδειγμα, ως εργένης θα προτιμούσα περιοχές όπως Schwabing, Neuhausen, Haidhausen, Au, μερικά μέρη του Bogenhausens, Thalkirchen, Harlaching που ειναι όλα στο κέντρο και τα «προάστια» (Max, Louis και Isarvorstadt) πολύ κοντά στο κέντρο).

    Ως λιγότερο συναρπαστικά είναι το Hasenbergl και επίσης τα Νότια του Neuperlach και μερικές από τα "Riegelviertel", η τιμές εδω ομως είναι αρκετά καλές (σχετικά).

    Μπορεί όμως να βρείς το Moosach, το οποίο βρίσκεται ανάμεσα στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις και τις επτά ή οκτώ λίμνες στο βόρειο τμήμα, γιατί σου αρέσει τη νύχτα να κολυμπάς και γιατί στο Moosach έχεις το δωρεάν μπαλκόνι συν λίγα (πραγματικά λίγα) τετραγωνικά μέτρα περισσότερα για τα χρήματά σου και σε αντίθεση με το Harlaching και τοHaidhausen.

    Απόλυτη συμβουλή μου είναι να καθοδηγείται την περιοχή στην οποία θα εργάζεστε. Είναι όμορφα παντού και εκτός μερικές γωνίες είσαι πάντα μέσα σε λίγα λεπτά στην ύπαιθρο, η για ψώνια η σε ένα ωραίο κήπο ή σε ένα “Biergarten”.

    Και κοιτα, δεν ξέρω τίποτα από το Μόναχο, ζω στην Κολωνία

    Comment


      Μπορει να ζεις στην Κολωνία,αλλά οι γνώσεις σου γύρω από το Μόναχο βοηθάνε σημαντικά!

      Τα ρωτάω όλα αυτά για να πάρω έναν "μπούσουλα" ώστε να απευθυνθώ εδώ studentenwerk-muenchen.de

      είτε για hall (που δεν το βλεπω με αυτα που ψιλοδιαβασα-μιλανε και 1-4 εξαμηνα αναμονη!!!) ειτε για την υπηρεσια ευρεσης σπιτιου.
      Απλα προσπαθω να μαθω λιγα πραγματα για περιοχες κτλ για να ξερω τι μου γινεται.

      Να φερω και ενα παραδειγμα με βαση την πολη μου τη Θεσσαλονικη (που πιθανως να μην γνωριζεις,αλλα για να δωσω μια εικονα σε οποιον τυχον ξερει απο Θεσσαλονικη για το τι περιπου ψαχνω).

      πχ γνωριζοντας που ειναι το Αριστοτελειο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης και το κεντρο της πολης, για μενα θεωρουνται "ιδανικες" περιοχες οπως η Τούμπα,η Χαριλάου, η περιοχή Ιπποκρατείου όπου και το κόστος διαμονης θεωρητικα ειναι καλο,αλλα και ειναι σε καλη αποσταση απο Πανεπιστημιο και κέντρο πόλης.

      Αντιθετως δε θα εψαχνα σπιτι σε περιοχες οπως η Καλαμαριά,το Πανόραμα (λογω αποστασης και κόστους διαμονής) ή το Κορδελιό,ο Εύοσμος,η Περαια (λογω απόστασης).

      Ξερω οτι ολα τα παραπανω ειναι σε ακρως θεωρητικο επιπεδο και ισως οι πολεις (Θεσσαλονικη-Μοναχο) να μην εχουν καμια σχεση μεταξυ τους (ισως μονο πληθυσμιακα που αν δεν κανω λαθος εχουνε τον ιδιο αριθμο κατοικον πανω κατω).

      Εχω επισκεφθεί 2 φορες το Μοναχο (σε ημερισια εκδρομη από το Innsbruck) οποτε δεν μπορω να εχω σαφη αποψη για το που πρεπει και που μπορεις να μεινεις.

      Ετσι οι προτασεις για περιοχη τουλαχιστον ειναι κατι παραπανω απο σημαντικες.

      Να σημειωσω για διευκολυνση οτι ειμαι εργενης,παω για μεταπτυχιακο και για δουλεια (δεν υπαρχει δηλαδη η "καψα" των πρωιμων φοιτητικων χρονων) αλλα φυσικά δε θελω να ειμαι "εξω" από τη ζωή της πολής και των συμφοιτητων μου.

      Λεγωντας δηλαδη οτι θα ηθελα μια "ησυχη περιοχη" εννοω οτι ας πουμε δε θα ηθελα να εχω σπιτι σε μια περιοχη με clubs κτλ που να μην μπορεις να κοιμηθεις ή να διαβάσεις ή σε ένα πολύβουο κέντρο.
      Δεν εννοω οτι θελω μια ερημικη και απομονωμενη περιοχη!Προς Θεου!

      Αν και οπως σωστα λετε φιλοι μου,μαλλον το θεμα ειναι αν θα βρω και που και οχι η δυνατοτητα επιλογης!χα!χα!

      Comment


        Όχι, Θεσσαλονίκη γεννήθηκα, αλλά την γνωρίζω μόνο επειδή έχω ζήσει εκεί τα τελευταία 7 χρόνια (σχετικά την γνωρίζω, ήμουν συνεχώς σε επαγγελματικά ταξίδια). Αυτή τη σύγκριση θα μπορούσα να κάνω μόνο με την Κολωνία, αν και

        1. εδώ επίσης, μετά από επτά χρόνια, έχουν αλλάξει πολλά όσο αναφορά την ρύθμιση του υπό-πολιτισμό (Subkultur). Η σκηνή βρίσκεται σε συνεχή κίνηση και μετατροπή.

        2. μετά από 7 χρόνια δεν μπορώ να πω ότι μπήκα βαθιά στον ρυθμό της Θεσσαλονίκης όπως γνωρίζω την Κολωνία.

        Τέλος, σαν συνολική εικόνα εστιάζετε η προσοχή μας συνήθως στα υποκειμενικά κίνητρα του πάθος μας.
        Και λοιπόν?
        Σε αντίθεση με πολιτικές και οικονομικές καταστάσεις, προσωπική κατάσταση διαβίωσης (ελεύθερος, οικογένεια, παιδιά) καθώς και των συνθηκών κοινωνικής αξίας, θα έπρεπε ίσος να συμβάλομε και της ιδιοσυγκρασίες της προσωπικότητας μας που καθορίζει τον χαρακτήρα καθώς και την ικανότητα της αντίληψης μας.

        Δεχτό λοιπών να αντιλαμβάνεται κανείς μια περιοχή ως βαρετή και άλλος πάλη ως παν μέτρον άριστον.

        Ωραία τα λέμε αλά προμηνύω και πάλη, να βρεις κατοικία στην Γερμανία είναι πολλή δύσκολο, καμιά σχέση με την Ελλάδα. Είναι σαν μια πολυτέλεια να βρεις στέγαση εκεί που θα επιθυμείς!!

        Γιαυτό αν βρεις άμεσα διαμέριζα, όπου και vα είναι!! Ούτε στον παπά μην το πεις..

        Comment


          Originally posted by milu View Post
          Ωραία τα λέμε αλά προμηνύω και πάλη, να βρεις κατοικία στην Γερμανία είναι πολλή δύσκολο, καμιά σχέση με την Ελλάδα. Είναι σαν μια πολυτέλεια να βρεις στέγαση εκεί που θα επιθυμείς!!

          Γιαυτό αν βρεις άμεσα διαμέριζα, όπου και vα είναι!! Ούτε στον παπά μην το πεις..
          Καλημέρα,
          Συμφωνώ σε αυτό που σου λέει ο milu. Το TU έχει απο μόνο του έχει περίπου 30000 φοιτητές. Οπότε καταλαβαίνεις το θέμα "μικρό σπίτι" χτυπάει στην τιμή αρκετά μπορώ να πώ και είναι πολύ δύσκολο σε κεντρικές και μή περιοχές! Γνώμη μου είναι απλά να έχει κοντά κάπου μετρό και πάς όπου θές μετά. Στο Μόναχο δεν γνωρίζω αν ισχύει το ότι πληρώνεις ένα ποσό κάθε εξάμηνο για να έχεις "Semesterticket". Άμα το έχεις αυτό μια χαρά είσαι με την συγκοινωνία.

          Επίσης να γνωρίζεις ότι ένα σημαντικό πρόβλημα που δεν φανταζόμαστε απο την ελλάδα είναι ότι τα περισσότερα σπίτια είναι χωρίς κουζίνα και πρέπει να την φτιάξεις μόνος σου και όταν θα φύγεις να την 'πάρεις' μαζί σου. Για σπίτια με κουζίνα στην αναζήτηση να βάζεις "Einbauküche" .

          Για παράδειγμα δές κάποιες αγγελίες για ένα σπίτι όπως το περιγράφεις:



          Στην παραπάνω αγγελία που το σπίτι είναι στην περιοχή Bogenhausen, στον 16 όροφο με "θέα στις Άλπεις" όπως γράφει η αγγελία,(http://www.panoramio.com/photo/10488...=kh.google.com) κοντά στο μετρό για πανεπιστήμιο U4, στο κέντρο και στο Αγγλικό πάρκο ο ιδιωκτήτης θέλει μπροστά 3 kaltmiete=€1500 τα οποία θα στα επιστρέψει όταν φύγεις σε περίπτωση μην φθοράς του σπιτιού + το ενοίκιο που θα τρέχει. Δηλαδή με το που δώσετε τα χέρια και συμβολαια θα πρέπει να του δώσεις €2145. Είναι ελεύθερο απο 1/8/2012, το αργότερο 1/9/2012. Ενοικίαση θέσης στάθμευσης είναι πιθανή με €55 επιπλέον το μήνα. Η ενοικίαση απο ιδιώτες και όχι απο εταιρείες έχει το πλεονέκτημα ότι είναι "provisonfrei" χωρίς μεσιτικά!



          Η παραπάνω είναι και αυτή μια καλή περίπτωση μιάς και το σπίτι είναι ευρύχωρο, είναι δίπλα στην γραμμή του μετρό U6 που είναι αυτή που παέι κατευθείαν στο πανεπιστήμιο και στο κέντρο. Το σπίτι είναι απο εταιρεία οπότε ζητάει και τα μεσιτικά.







          Δές και πολλά άλλα εδώ (με κουζίνα)



          Σε περίπτωση που πάς λίγο πιο έξω απο το κέντρο υπάρχουν πολύ πιο φτηνά διαμερίσματα όπως π.χ το ακόλουθο με €340.



          Με την συγκοινωνία στην Γερμανία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα όπου και να μένεις (Γιατί κάνεις μια προσομοίωση με Θεσ/νίκη κάτι που δεν σε οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα) και σαν ήσυχία πιστεύω όπου και να μείνεις στην Γερμανία θα την έχεις, όπως καθαριότητα κ.α οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα απο αυτά! Στην περίπτωση που πάς λίγο πιο έξω 7-8 χιλιόμετρα που είναι τα διαμερίσματα πιο φθηνά εώς και €350 μπορείς να αγοράσεις και ένα αυτοκίνητο-αν οδηγάς (στην Γερμανία είναι φθηνά, η ασφάλεια είναι ακριβή αν δεν έχεις ξανοδηγήσει ποτέ)

          Εργαλεία επίσης για την αναζήτηση περιοχής είναι και το street view της Google earth. Με την διευθυνση μπορείς να βλέπεις πως είναι η γύρω περιοχή κα

          Μην δυστάσεις να επικοινωνίσεις και με το international office του πανεπιστημίου ή με τους υπεύθυνους του μεταπτυχιακού και να τους ζητήσεις βοήθεια για αυτό το θέμα. Μήπως υπάρχει και κάποια εταιρεία που έχει φτιάξει σπίτια ειδικά για φοιτητές επιπλωμένα!Απλά να είσαι έτοιμος για μεγάλο πορτοφόλι στο Μόναχο! Είναι η πόλη με τους υψηλότερους μισθούς αλλά τα ενοίκια ζεματάνε εκεί σε περιοχές σαν αυτές που θές. Καλή δύναμη!
          Α και με το καλό όταν όλα τακτοποιηθούν (γιατί θα τακτοποιηθούν) μην αμελήσεις την εκμάθηνση της Γερμανικής γλώσσας στο πανεπιστήμιο. Στο λέω γιατί είμαι στην ίδια φάση!

          ps. Σε τι αντικείμενο θα κάνεις μεταπτυχιακό?
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            Originally posted by Areti View Post
            @nk_christina: Στο internet δεν είναι όλα τα σπίτια με προμήθεια. Εκτός απο τις εφημερίδες και το διαδίκτυο υπάρχουν και εταιρίες που έχουν σπίτια και τα νοικιάζουν
            Ευχαριστούμε πολύ Αρετή, τελικά έχω έρθει Γερμανία, καταφέραμε και βρήκαμε σπίτι από το immobilienscout24

            Τώρα μένει να πάρουμε τα κλειδιά και να ξεκινήσουμε σιγά σιγά να το φτιάχνουμε. Αγχωθήκαμε στην αρχή λιγάκι, γιατί μας απορρίπτανε λόγω παιδιών αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

            Comment


              γεια σας παιδια. με λενε παναγιωτη κ μενω στη χαλκιδικη. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω (ξανα) για γερμανια. εχς μεγαλωσει εκει μεχρι τα 12 μου. τωρα ειμαι 25 κ δε παλευετε στην ελλαδα το γιατι πιστευω το ξερουμε ολοι μας. θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το ποσο ειναι τα ενοικια στη γερμανια χοντρικα παντα. παραδειγμα για ενα σπιτι τελειως απλο γυρο στα 50 τετραγονικα παραδειγμα δηλαδι μονο υπνοδωματιο κουζινα σαλονι. κ πως λειτουργουνε περιπου εκει τα κοινοχρηστα κτλ. θα χαιρομουν πολυ αν μπωρειτε να με βοειθησετε. σε γενικες γραμμες θα ηθελα να μαθω ποσα θα θελουνε 2 ατομα για να περασουνε το μηνα τους στη γερμανια. για ρευμα νερο ενοικιο κοινοχρηστα σουπερ μαρκετ κτλ. κ γενικα πως ειναι οι τιμες σε σιγκριση με την ελλαδα. καπιοι λενε πως ναι μεν οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι στη γερμανια αλλα η ζωη ειναι τοσο ακριβη που επανερχεσε στα ελληνικα στανταρ. θα ηθελα να ξερω αν ισχιει αυτο.

              Comment


                Γεια χαρά,
                Κι εγώ πρόκειται να πάω στο TUM για αγγλόφωνο μεταπτυχιακό και σκέφτηκα να απευθυνθώ σε γραφείο real estate στην Ελλάδα για να μου βρουν αυτή διαμέρισμα. Είναι το μόνο που είχα σκεφτεί, αλλα διαβάζοντας ότι έγραψαν οι προηγούμενοι απελπίστηκα λίγο. Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βρεθεί ένα διαμέρισμα...

                Comment


                  Ειχε "θαφτει" λιγο το θεμα σου Παναγιωτη,πιστευω τωρα καποιος να σου απαντησει
                  Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                  Comment


                    Originally posted by Panagiotis Savio View Post
                    γεια σας παιδια. με λενε παναγιωτη κ μενω στη χαλκιδικη. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω (ξανα) για γερμανια. εχς μεγαλωσει εκει μεχρι τα 12 μου. τωρα ειμαι 25 κ δε παλευετε στην ελλαδα το γιατι πιστευω το ξερουμε ολοι μας. θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το ποσο ειναι τα ενοικια στη γερμανια χοντρικα παντα. παραδειγμα για ενα σπιτι τελειως απλο γυρο στα 50 τετραγονικα παραδειγμα δηλαδι μονο υπνοδωματιο κουζινα σαλονι. κ πως λειτουργουνε περιπου εκει τα κοινοχρηστα κτλ. θα χαιρομουν πολυ αν μπωρειτε να με βοειθησετε. σε γενικες γραμμες θα ηθελα να μαθω ποσα θα θελουνε 2 ατομα για να περασουνε το μηνα τους στη γερμανια. για ρευμα νερο ενοικιο κοινοχρηστα σουπερ μαρκετ κτλ. κ γενικα πως ειναι οι τιμες σε σιγκριση με την ελλαδα. καπιοι λενε πως ναι μεν οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι στη γερμανια αλλα η ζωη ειναι τοσο ακριβη που επανερχεσε στα ελληνικα στανταρ. θα ηθελα να ξερω αν ισχιει αυτο.
                    κοιτα ειναι λιγο σχετικα...εξαρταται απο το ποσα λεφτα θα βγαζεις, τι ζωη κανεις, τι σπιτι νοικιαζεις...
                    εμας το σπιτι ειναι 700 ανα μηνα με ολα μεσα...δεν πληρωνουμε τιποτα αλλο..ειναι καπως ακριβο αλλα ηταν επιπλωμενο εξ αρχης και ειπαμε στην αρχη να την ψαξουμε ετσι....και ειναι μονο για 6 μηνες....μετα θα δουμε...
                    τωρα για το ποσο θελουνε 2 ατομα? εκτος ενοικιου...εμας τα ψωνια βγαινουν καπου 50-60 την βδομαδα....καποια ειναι φθηνοτερα απο την ελλαδα καποια ακριβοτερα...εξαρταται τι ψαχνεις παντα...τωρα στα εξοδα δεν υπολογιζω πχ μαθηματα γερμανικων ή να παρεις εναν καινουργιο ΗΥ κλπ...αυτα ειναι αλλο πραγμα.
                    ναι οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι, αλλα δεν νομιζω οτι η ζωη ειναι πια ΤΟΣΟ ακριβη για να πας στα επιπεδα ελλαδας....ισως αν θες να μεινεις ΜΕΣΑ στο μοναχο, ναι να ειναι ακριβα...οπως και στο κεντρο της Στουτγγαρδης. Αν δεν σε πειραζει να εισαι 30/40 λεπτα με το sbahn απο το κεντρο τοτε τα ενοικια πεφτουν...αλλα παντα αναλογα με την περιοχη ετσι...υπαρχουν και χαι περιοχες εκτος κεντρου....απλα θα πρεπει να ψαξεις να βρεις κοντα στνη δουλεια σου να μεινεις.
                    αλλα παντα εξαρταται απο την δουλεια σου και το ενοικιο...εμεις παντως αφαιροντας το ενοικιο...εχοντας τα ψωνια, μετακινησεις, βγαινοντας που και που για κανα ποτακι ή κανα καφε, δεν νομιζω οτι επιστρεφουμε στα επιπεδα ελλαδας.

                    Αλλα οπως ειπα ειναι καπως σχετικα ολα....

                    Comment


                      σε γενικες γραμμες διλαδι πιστευεις οτι μπορει να ζησει κανεις ανετα στη γερμανια ? μπορει ας πουμε να ζει σαν φυσιολογικος ανθρωπος δηλαδι με λιγα απολα κ να μπωρεσει να βαλει κ 2 φραγκα στην ακρη ?

                      Comment


                        Originally posted by Panagiotis Savio View Post
                        σχετικα με το ποσο ειναι τα ενοικια στη γερμανια χοντρικα παντα. παραδειγμα για ενα σπιτι τελειως απλο γυρο στα 50 τετραγονικα παραδειγμα δηλαδι μονο υπνοδωματιο κουζινα σαλονι. κ πως λειτουργουνε περιπου εκει τα κοινοχρηστα κτλ. θα χαιρομουν πολυ αν μπωρειτε να με βοειθησετε. σε γενικες γραμμες θα ηθελα να μαθω ποσα θα θελουνε 2 ατομα για να περασουνε το μηνα τους στη γερμανια. για ρευμα νερο ενοικιο κοινοχρηστα σουπερ μαρκετ κτλ. κ γενικα πως ειναι οι τιμες σε σιγκριση με την ελλαδα. καπιοι λενε πως ναι μεν οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι στη γερμανια αλλα η ζωη ειναι τοσο ακριβη που επανερχεσε στα ελληνικα στανταρ. θα ηθελα να ξερω αν ισχιει αυτο.


                        1)Immobilien Scout24 - Wohnungen und Immobilien online[immobillenscout24]

                        2)Μέσα στα Nebenkosten είναι θέρμανση και νερό + έξοδα δήμου (σκουπίδια κτλ). Άρα σου μένουν ρεύμα και τηλέφωνο. Για το ρεύμα μπορείς να κάνεις διάφορα προγράμματα. Για 1600 Kwh το μήνα περίπου €40 και για το τηλέφωνο με €25-€35 υπάρχουν προγράμματα σταθερό και ίντερνετ.

                        3) Για τις μετακινήσεις σου με συγκοινωνία (ανάλογα βέβαια την πόλη) μια μηνιαία κάρτα από €40-€60.

                        4) Σούπερ μάρκετ είναι σαφώς πολύ πιο φτηνό απο την Ελλάδα!!!!!

                        5) Οι μισθοί είναι και αυτοί ανάλογα το επάγγελμα που θα κάνεις. Συνήθως είναι απο €8-€12 (μεικτά) την ώρα για τους χαμηλόμισθους. Τώρα διάβαζα μια αγγελία και δίνουν €20/ώρα για promotion σε σούπερ μάρκετ. Οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί σε περίπτωση που δουλεύεις για εταιρεία δανεισμού προσωπικού (~€900).

                        Δεν μπορώ να σου πώ πόσο θα χρειαστούν δύο άτομα, γιατί εξαρτάται απο την πόλη που θα πάς και το ενοίκιο και τις ανάγκες σου. Να υπολογίζεις περίπου +€600 ευρώ απο το ενοίκιο περνάς αρκετά καλά!
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Catbalou αν επιτρεπεται, εχεις κανει καποια επαφη ή ερωτηση σχετικα με το γραφειο real estate όσον αφορά την προμήθεια που θέλει σα γραφείο.

                          Γιατί αν είναι κάποιο λογικό και ρεαλιστικό νούμερο, να έχουμε υπόψιν κ αυτήν την περίπτωση.

                          Προσωπικά δεν έχω πάρει ακόμα το final offer του TUM (δεν έχουν βγει ακόμα οι αποφάσεις για το αν με δέχτηκαν ή όχι) οπότε κινούμαι προς το παρόν στο να συλλέγω πληροφορίες για περιοχές και τιμές από τα παιδιά εδώ ώστε να έχουμε μια 1η εικόνα όταν και εφόσον βγω στο "ψάξιμο" για σπίτι.

                          Comment


                            σε ευχαριστω παρα πολυ για της πληροφοριες. σκεφτομαι να παω να μεινω στο schorndorf in stuttgart. εκει που μεγαλωσα. ειναι σχετικα μικρο μερος κ αν τελικα παω στη δουλεια που με ειπανε θα ειναι κ παρα πολυ κοντα απο την περιοχη που θα ψαξω για σπιτι. θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλο αν ξερεις να μου απαντησεις. η κοπελα μου τελειωσε ελληνικη φιλολογια. ξερεις αν θα μπωρουσα να στειλω καποιο βιογραφικο της εκει στη περιοχη της στουτγκαρδης μηπωσ κ καταφερουμε τιποτα. δεν εχς να χασω κατι. δεν ξερει πολυ καλα γερμανικα ακομη μαθαινουμε. της τα μαθαινω εγω για να παει να δωσει το grundstuffe tou goethe. αν μπωροθσες να με βοηθησεις κ σε αφτο θα ημουν υποχρεος. ευχαριστω κ παλι.

                            Comment


                              να βρει δουλεια η κοπελα σου ως τι ομως?
                              με επιπεδο Β1 στα γερμανικα ολο και κατι θα βρει...αν ειναι ομως διατεθειμενη να κανει οποιαδηποτε δουλεια (πχ σε κανα σουπερμαρκετ κλπ)

                              Comment


                                βασικα ελεγα αν μπορει να βρει κατι σε ελληνικο σχολειο η σε φροντηστιριο ελληνικον. κατι τετοιο τελος παντων. θα μπωρουσαμε να στειλουμε καπου βιογραφικο ?

                                Comment

                                Working...
                                X