Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Panagiotis Savio View Post
    βασικα ελεγα αν μπορει να βρει κατι σε ελληνικο σχολειο η σε φροντηστιριο ελληνικον. κατι τετοιο τελος παντων. θα μπωρουσαμε να στειλουμε καπου βιογραφικο ?
    Στα Ελληνικά σχολεία στέλνουν διορισμένους καθηγητές από Ελλάδα. Για φροντιστήρια δεν ξέρω καν αν υπάρχουν.

    Comment


      οποτε παει κ αφτη η επιλογη... δεν ξερς ειμαι λιγο μπερδεμενος.

      Comment


        Originally posted by Panagiotis Savio View Post
        οποτε παει κ αφτη η επιλογη... δεν ξερς ειμαι λιγο μπερδεμενος.
        Μην απογοητεύεσαι, κάτι θα βρεθεί, ψάξε στην Ελληνική κοινότητα ή αν ξέρει κάποιος άλλος εδώ αν οργανώνουν μαθήματα ελληνικής γλώσσας.

        Comment


          μηπως κατι σε μεταφραστρια αγγλικον σε ελληνικον ?

          Comment


            Kalispera kai apo emas

            Exw ksana grapsei gia to thema tis katikias protinos kai distixos mallon kaneis den eixe pereterw plirofories. Xeromai pou oi simpatriotes ta kataferan.

            Tha ithela na stathw ligo stin nk_christina. psaxnoume kai emeis mesw immobillienscout24.de kai edw kai ena mina den exw kataferei na vrw tipota. Eimaste trimelis oikogenia exontas ena mikro koritsaki enos etous kai menoume sto Monaxo. Den me enoxlei na pliroso promithia alla sta perisotera spitia me aporiptoun otan akoun gia pedi kai milaw gia 2aria. Pigenontas stin lisi tou 3ari ftanw katefthian kai ta 900-1000 euro OSON afora to Monaxo panta. Kanoume kati lathos i prepei na pliroso 1000 euro gia 3 domatia kai kathe mina na eimai isa varka isa gialos?

            Comment


              Originally posted by SmallGoD View Post
              Kalispera kai apo emas
              Pigenontas stin lisi tou 3ari ftanw katefthian kai ta 900-1000 euro OSON afora to Monaxo panta. Kanoume kati lathos i prepei na pliroso 1000 euro gia 3 domatia kai kathe mina na eimai isa varka isa gialos?
              Εμείς είμαστε 5μελής οικογένεια έχω 2 κορίτσια και 1 αγόρι. Όλοι μου έλεγαν οτι δεν μπορώ να βάλω και τα τρία παιδιά σε ένα δωμάτιο. Οι Γερμανοί είναι αυστηροί θέλουν να έχουν ξεχωριστά δωμάτια τα αγόρια με τα κορίτσια (και πολύ καλά κάνουν) και να εύρισκα σπίτι με ένα παιδικό υπνοδωμάτιο τώρα, το πολύ σε 2 χρόνια που θα μεγαλώσει η κόρη μου (τώρα είναι στα 6) θα με υποχρέωναν ν' αλλάξω σπίτι και οι μετακομίσεις στην Γερμανία είναι πολύ ακριβές. Έτσι έψαξα από την αρχή για τρία υπνοδωμάτια (ένα για εμάς και δύο για τα παιδιά), είχα και κάποιες απορρίψεις ότι το σπίτι τους είναι για 4 άτομα και όχι για 5, εκτός από εκείνα που μου έλεγαν οτι το σπίτι δεν ενδεικνύεται για παιδιά. Έστειλα σχεδόν σε όλες τις αγγελίες που βρήκα στο immobillienscout24.de και ευτυχώς το σπίτι είναι πάρα πολύ καλό και ένα από τα ποιο οικονομικά(και χωρίς προμήθεια). Απ' ότι κατάλαβα βέβαια σε αυτά που διαβάζω το Μόναχο έχει πολύ ποιο ακριβά νοίκια.

              Comment


                Κι εγω παω τον Οκτωβρη στο TUM για μεταπτυχιακο (Comp Mech). Για ποιο πατε εσεις;

                Τα γραφεια παιρνουν γυρω στο 150% του ενοικιου (+ ΦΠΑ) για προμηθεια.
                Απ'οσο εψαξα, σπιτια στο κεντρο (ή τουλαχιστον εκει κοντα), με ιντερνετ και δικο σου μπανιο και κουζινα 700 με 850 εχουν ενοικιο. Ακομα το ψανχω παντως.

                Comment


                  150%?????? Όμορφα πράγματα...

                  Εύχομαι καλό ψάξιμο και καλη δυναμη στα παιδιά που θα πάνε στο TUM.

                  Εμένα (δυστυχώς ή ευτυχώς) απορρίφθηκε η αίτηση μου στο TUM. (χωρίς να κατάλαβα ποτέ το λόγο,αλλά never mind.)

                  Βγήκα και από το δίλημμα και πλέον φεύγω για Αγγλία.

                  Χαιρετίζω τους απαντάχου Έλληνες του εξωτερικού και ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές τους στο παρόν thread.

                  Comment


                    δυσκολο και αυτο. Ισως να δουλευει σε μεταφραστικο γραφειο...αυτο προφανως γινεται... αλλα να κανεις μονος σου μεταφρασεις και να βαζεις επισημα σφραγιδα, πρεπει να εισια ή μεταφραστης με αδεια ή δικηγορος ή τελος παντων να εχεις καποια αδεια ή κατι τετοιο...

                    παντως φιλε Panagiotis Savio μην απογοητευεσαι...καθε αρχη και δυσκολη.
                    Ειδικα αν δεν ξερεις την γλωσσα θελει υπομονη.

                    Comment


                      το ξερω απλα μου φαινετε πολυ βουνο ολο αυτο. εγω στραβα κουτσα μια δουλεια οτι νανε θα την βρω που ξερω τη γλοσσα κ εχς 2-3 πρυχια. με την κοπελα μου ομως τι θα κανω. ετσι οπως τα ειδα τα πραγματα θελει το λιγοτερο να ωγαζουμε απο 2.000 ο καθενας. κ αν δε μπωρεσω να βρω δουλεια για αυτην ? τι κανω μετα ?

                      Comment


                        Originally posted by Panagiotis Savio View Post
                        ...ετσι οπως τα ειδα τα πραγματα θελει το λιγοτερο να ωγαζουμε απο 2.000 ο καθενας...
                        Για ποιό λόγο θα πρέπει να βγάζετε ο καθένας από 2.000€;
                        Δηλαδή αν βγάζει ο ένας 2.000€ και ζείτε χωρίς πολλά "χαϊλίκια" και πηγαίνει η γυναίκα σου φροντιστήριο για να μάθει τη γλώσσα (έτσι ώστε μετά από ένα χρόνο να μπορεί να βρει δουλειά αφού θα μιλάει γερμανικά) σας χαλάει;
                        Φυσικά δε μου πέφτει λόγος για το πώς θα κανονίσει τα οικονομικά του κάποιος, αλλά νομίζω ότι το "τουλάχιστον 2.000€ ο καθένας" είναι υπερβολή. Δε νομίζω ότι χρειάζεστε τόσα χρήματα για να ζήσετε άνετα.

                        Comment


                          Originally posted by fotios View Post
                          Για ποιό λόγο θα πρέπει να βγάζετε ο καθένας από 2.000€;
                          Δηλαδή αν βγάζει ο ένας 2.000€ και ζείτε χωρίς πολλά "χαϊλίκια" και πηγαίνει η γυναίκα σου φροντιστήριο για να μάθει τη γλώσσα (έτσι ώστε μετά από ένα χρόνο να μπορεί να βρει δουλειά αφού θα μιλάει γερμανικά) σας χαλάει;
                          Φυσικά δε μου πέφτει λόγος για το πώς θα κανονίσει τα οικονομικά του κάποιος, αλλά νομίζω ότι το "τουλάχιστον 2.000€ ο καθένας" είναι υπερβολή. Δε νομίζω ότι χρειάζεστε τόσα χρήματα για να ζήσετε άνετα.
                          δεν ξερω πως λειτοθργουνε τα πραγματα εκει εξω. αποτι ειδα εχει αρκετα εξοδα. μονο για το σπιτι αποτι καταλαωα εχεις περιπου 1000 ευρο εξοδα. δεν θα πρεπει να δουλευουνε κ οι δυο ? τα 2000 ευρο ο καθενας το εδωσα ως παραδειγμα.

                          Comment


                            Παναγιώτη δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η ζωή στη Γερμανία είναι πιο φτηνή απ ότι στην Ελλάδα (σούπερ μάρκετ, ενδυμασία, μετακινήσειςκλπ, τα ενοίκια λιγο πιο ακριβά (Μόναχο πχ), αλλά υπάρχουν περιπτώσεις εξαρτάται την πολη και που θα πέσεις που τα ενοίκια είναι λογικά. Θα σου πώ ένα νούμερο χονδρικά για ένα άτομο μαζί με ενοίκια, διατροφή, κινητό κλπ 1200 το μήνα περίπου. Άρα τα 2.000 ο καθένας που λές είναι εξωπραγματικό. 2.000 για ένα ζευγάρι μαζί είναι για μένα υπεραρκετά...

                            Comment


                              Για αρχη και 1000 ευρω το ζευγαρι καλα ειναι. Μην ξεχναμε οτι προσπαθει καποιος απο το μηδεν (εκτος αν υπαρχουν συγγενεις και ετοιμες δουλειες). Ομως μονο για αρχη. Στην συνεχεια νομιζω και εγω οτι 2000 το ζευγαρι ειναι κατι εφικτο και ικανοποιητικο. Αυτο βεβαια σημαινει οτι ο μισθος του καθενός θα ειναι περιπου 1500 μεικτά (ή περιπου 2800 ο ενας αν δεν δουλευει ο αλλος) αφου τα 2000 ειναι το τελικο καθαρο ποσο.

                              Comment


                                Originally posted by orpheus View Post
                                Για αρχη και 1000 ευρω το ζευγαρι καλα ειναι. Μην ξεχναμε οτι προσπαθει καποιος απο το μηδεν (εκτος αν υπαρχουν συγγενεις και ετοιμες δουλειες). Ομως μονο για αρχη. Στην συνεχεια νομιζω και εγω οτι 2000 το ζευγαρι ειναι κατι εφικτο και ικανοποιητικο. Αυτο βεβαια σημαινει οτι ο μισθος του καθενός θα ειναι περιπου 1500 μεικτά (ή περιπου 2800 ο ενας αν δεν δουλευει ο αλλος) αφου τα 2000 ειναι το τελικο καθαρο ποσο.
                                Εσύ διάβασες;;; Εεεε; Άντε, μην τεμπελιάζουμε!

                                Comment

                                Working...
                                X