Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αύτο να σε πω δεν το σκέφτηκα μάλλον έτσι θα κάνω

    Comment


      Γεια σας! Ψάχνω για σπίτι/συγκάτοικο (κοπέλα) για το Tubingen της Γερμανίας. Εγώ φεύγω τέλη Φεβρουαρίου! Βοήθεια!!

      Comment


        Γεια σας!
        Ψάχνω για σπίτι στο Tubingen! Καμία ιδέα; Βοήθεια!!

        Comment


          Γεια σας!
          Ψάχνω για σπίτι στο Tubingen! Καμία ιδέα; Βοήθεια!!

          Comment


            jimathens Ευχαριστώ πολύ
            :D

            Comment


              Πρόβλημα με την ενοικιάστρια μου

              Καλησπέρα,

              Έχω έρθει από τον Σεπτέμβρη Γερμανία και μένω στο Μπόχουμ. Έχω νοικιάσει ένα σπίτι και επειδή δεν είχα δουλειά πλήρωσα τα ενοίκια ενός χρόνου μπροστά καθώς η ενοικιάστρια μου ήταν αρνητική στο να μου δώσει το σπίτι δίχως να έχω σίγουρη δουλειά εδώ στη Γερμανία.

              Τον Δεκέμβρη μου ζήτησε η ενοικιάστρια και άλλα λεφτά για το ρεύμα και τη θέρμανση. Τότε εγώ της πρότεινα να φύγω 2 μήνες νωρίτερα και να μου δώσει πίσω τη διαφορά από τα ενοίκια των 2 μηνών, έτσι ώστε να πληρώσει από αυτά τα λεφτά τη θέρμανση και το ρεύμα διότι της ξεκαθάρισα πως αδυνατώ να της πληρώσω το πόσο που μου ζήτησε(420€) καθώς δυστυχώς εξακολουθώ να είμαι άνεργος, αβοήθητος και χωρίς κανένα εισόδημα για την ώρα.

              Τώρα όμως μου έφτιαξε καινούριο συμβόλαιο όπου δεν γράφει πουθενά για τα λεφτά της διαφοράς που πρέπει να μου δώσει πίσω. Εγώ της απάντησα πως δεν πρόκειται να το υπογράψω καθώς είναι ελλιπές. Τη ρώτησα αν μπορεί να μου φτιάξει καινούριο συμβόλαιο όπου να γράφει για τη διαφορά,ώστε να είμαι σίγουρος πως θα την πάρω.
              Τώρα όμως ξαφνικά θέλει να κρατήσει κάποιο μέρος από τα λεφτά της διαφοράς και ο λόγος είναι: "Organisatorischer Aufwand für die Neuvermietung".
              Δεν έχω ιδέα όμως τι είναι αυτό και γιατί μου το ζητάει τώρα.Όταν τα κανονίζαμε δεν μου είπε τίποτα τέτοιο.Μόνο πως θα μου δώσει τα λεφτά πίσω.

              Υπάρχουν πολλά περίεργα πράγματα στην δική μου υπόθεση, για παράδειγμα το ρεύμα και η θέρμανση είναι στο όνομα της και τον Δεκέμβριο δεν μου έδειξε την απόδειξη όπως θα έπρεπε για να πληρώσω τα χρήματα που μου ζήτησε. Απλά μου ανακοίνωσε πως θέλει 420€ από εμένα.

              Τι μπορώ να κάνω τώρα για αυτό; Έψαξα και στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι.Δεν έχω ιδέα αν ισχύει καν κάτι τέτοιο.

              Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και εύχομαι να μπορέσετε να με βοηθήσετε.

              Comment


                Αυτό που σου λέει ειναι να σου κρατήσει λεφτά και καλά σαν έξοδα διαχείρισης για καινούργιο συμβόλαιο..κοινώς αερολογίες για να σου φάει λεφτά ...
                Ειναι αναλογα τι λέει το συμβόλαιο σου μέσα .. δηλαδη αν λέει οτι πληρωνεις εξτρα θερμανση και υδρευση τοτε πρεπει να τα πληρώσεις..βεβαια η διαφορά πως βγηκε αυτη τα εξτρα λεφτα που σου ζητάει ποιος ξερει .. αν δεν γραφει τπτ απλα γράψτην και μην πληρώνεις τιποτα..δεν μπορεί να σε πετάξει απο το σπίτι απαγορέυεται ακόμα και αν δεν πληρώσεις ενοίκιο. ουτε να σου κλείσει τα νερά..ειναι στο ονομά της αν δεν το πληρώσεις αυτης θα της τα κόψουν αυτή θα χρωστάει ...
                Το καλύτερο για μένα ειναι να πάς να ρωτήσεις καπου που ξερουν τι κανεις σε αυτην την περίπτωση π.χ σε κανα μεσίτη η στο προξενείο με καποιον να σου δώσει νομική συμβουλή .
                ΕΙναι περίεργα αυτά . Καλύτερα να σου πεί καποιος που ξέρει καλύτερα
                Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                Comment


                  Αγαπητέ Chrisgr σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
                  Δεν πρόκειται να πληρώσω τη θέρμανση και το ρεύμα αν δεν μου δείξει αποδεικτικά χαρτιά για το ποσό που ζητάει.
                  Το κατάλαβα και εγώ πως δεν ισχύει αυτό που μου λέε για το organisatorischer Aufwand,αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.
                  Έχω σκεφτεί να πάω την ερχόμενη εβδομάδα σε notar και απλά να ρωτήσω να με ενημερώσει μόνο.

                  Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

                  Comment


                    Το 1ο που θα κανεις ειναι να διαβάσεις το συμβόλαιο σου και να εισαι πρώτα εσυ ενημερωμένος..γραφει για το ρέυμα? γραφει για το νερό ? γράφει για την θέρμανση ?Επείσης να γνωρίζεις οτι η θερμανση ειναι Warm σε μερικά σπιτια και δεν πληρώνεις τιποτα αλλα μερικές φορές Υπάρχει ρήτρα που λέει οτι πληρώνεις την διαφορά...οτι γραφει το συμβόλαιο ..διαβασε το !!! σημαντικο
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      geoman φαντάζομαι γνωρίζεις γερμανικά για να συνεννοεισαι....Τώρα διάβασα ότι χωρίς δουλεια, δύσκολα να σε βάλει κάποιος σε σπίτι με ενοίκιο....Εσύ πως και δεν βρήκες?

                      Comment


                        Στο συμβόλαιο γράφει για Nebenkosten 80€.
                        Πίστευα πως το ρεύμα και η θέρμανση είναι ήδη μέσα όπως το νερό.
                        Τότε τα 80€ μόνο για κοινόχρηστα μου είχαν φανεί πολλά.
                        Με την ενοικιαστρια μιλούσαμε στα αγγλικά καθώς τα γερμανικά μου δεν ήταν καθόλου καλά στις αρχές.
                        Ακόμα περιμένω απάντηση της.



                        Αγαπητέ ares_tz στις αρχές δεν ήταν καθόλου καλά τα γερμανικά μου.Δεν μπορούσα να βρω δουλειά(να φανταστείς πως ακόμα δεν έχω βρει κάτι) και όλοι οι ενοικιαστές νοικιάζουν τα σπίτια τους μόνο σε όσους έχουν κάποια δουλειά έτσι ώστε να είναι εξ ασφαλισμένοι ότι θα παίρνουν τα λεφτά τους κάθε μήνα.

                        Comment


                          Καλημέρα φίλε Τζέορμαν. Δυστυχώς τέτοιες λαμογιές κάνουν πολλοί ενοικιαστές, δε θέλω να το γενικεύω αλλά από προσωπικές εμπειρίες και από εμπειρίες γνωστών μου προσπαθούν όλοι να φάνε λεφτά. Ακόμη και στο τέλος ζητάνε λεφτά για βάψιμο και καθάρισμα και όταν πεις ότι θα τα κάνεις μόνος σου δεν το δέχονται. Όπως έγραψε και πιο πάνω κάποιος άλλος διάβασε το συμβόλαιο σου καλά, αν δεν είσαι σίγουρος με τα γερμανικά ζήτα βοήθεια από κάποιον που ξέρει καλά για να ξέρεις τι γίνεται. Αν στο συμβόλαιο σου λέει μόνο 80 ευρώ , τα οποία είναι αρκετά για ένα άτομο τότε μη δίνεις τίποτα. Επίσης αν σου παρουσιάσει χαρτιά με κοινόχρηστα να είσαι σίγουρος ότι είναι τα δικά σου. Μπορείς για παράδειγμα να της πεις ότι θα πας σε δικηγόρο με τα χαρτιά για να σε συμβουλέψει και να προσέξεις τις αντιδράσεις της. Έχω ακούσει και για καλές περιπτώσεις γερμανών αλλά οι περισσότερες που ακούω είναι σαν τη δικιά σου. Εγώ ενοικίαζα στην αρχή στο Ντόρτμουντ χωρίς να έχω δουλειά για 9 μήνες και πλήρωνα με το μήνα. Πιστεύω να βρεις τη λύση. Καλό κουράγιο.

                          Comment


                            Καλησπέρα φίλε andnik. Το πιστεύω αυτό για τις λαμογιες. Να φανταστείς όταν μπήκα στο σπίτι ήταν σχεδόν όλα τα έπιπλα χαλασμενα.Τα ντουλαπια,τα συρτάρια, ακόμα και το κρεβάτι είχε πρόβλημα.Επι 3 μήνες δεν έβρισκα την ενοικιαστρια και μετά από 3 μήνες τα εφτιαξε. Γενικότερα δεν ενδιαφέρεται καν.Μονο τώρα για τα λεφτά επικοινώνησε μαζί μου και όταν της είπα πως δε δεν θα την πληρώσω αν δεν δω απόδειξη δεν ξανά επικοινώνησε μαζί μου.
                            Είναι κρίμα να συμβαίνουν αυτά σε μια τέτοια χώρα.

                            Εν τω μεταξύ με αυτά πού συμβαίνουν έχω αρχίσει να ανησυχώ για το αν θα πάρω πίσω το Kaution(500 ευρώ) που έδωσα στην αρχή μαζί με τα ενοίκια ενός χρόνου. Το επίσης παράξενο της υπόθεσης με το Kaution είναι πως τα 500 συγκεκριμένα ευρώ τα ήθελε στο χέρι και όχι να τα καταθέσω στην τράπεζα όπως τα ενοίκια και απλά έγραψε ένα χαρτί μπροστά μου που ως απόδειξη ότι τα έλαβε. Αυτό όσοι το έχουν δει μου είπαν πως είναι μη φυσιολογικό. Κάποιοι Έλληνες γεννημένοι εδώ πού με βοηθάνε γιατί δεν ξέρω τόσο καλά γερμανικά είπαν πως ίσως να τα ήθελε στο χέρι για να τα κρύψει από την εφορία αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το σύστημα εδώ. Έχω απογοητευτεί πλήρως με όλα αυτά. Δέχθηκα να πληρώσω μπροστά όλα τα ενοίκια για να έχω ένα σπίτι και περίμενα καλύτερη συμπεριφορά.

                            Comment


                              Παιδια εχετε το τηλεφωνω ακομα να κανουμε και εμεις μια δοκιμη?

                              Comment


                                Αμοιβή 500-1000€ για σπίτι στο μόναχο και γυρω

                                Καλησπέρα παιδιά,
                                Δίνεται αμοιβή απο 500-1000€ για άμεση εύρεση ενοικίασης σπιτιού δηλαδή να βρεθεί το σπίτι και να κλείσουμε συμφωνία με τον ενοικιαστή για να μπούμε μέσα τότε θα δωθεί η αμοιβή...
                                Ψάχνουμε σπίτι απο 3 δωμάτια και πάνω και απο 85 τ.μ και η τιμή του να είναι το πολύ 1200-1300 warm miete,επίσης να είναι σε απόσταση το πολύ 30-35 χιλιομέτρων απο το μόναχο.Είμασται οικογένεια 5 ατόμων ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X