Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εγω έφριξα με κάτι τιμές που είδα , 690 για 33τ.μ έλεος..
    Originally posted by Cj Georgio View Post
    Κοιτάω για Hostel in Stuttgart και αυτά που έχει στο ίντερνετ δεν έχει κανένα τηλέφωνο πάνω του.
    Πρέπει η ηλεκτρονικά η να πας από εκεί για να κλείσεις σπίτι?

    Comment


      Σπίτι στη Στουτγκάρδη sos

      Παίδες τι πέζει με τα σπίτια εκεί ακούω για κατι 600αρια για 35τ.μ κι εχω πάθει εγκεφαλικό!
      Το Κράτος δείνει επίδομα για να πληρώνεις το ενοίκιο σου αν δεν τα βγάζεις πέρα π.χ αν είναι λίγα τα χρήματα που πέρνεις απο την δουλειά σου? Δουλειά της προκοπής βρήσκεις η (μπένεις ) και μέσα τελικά ??
      Αν εχει καπιος links για φτηνά σπιτια στην περιοχη της Στουτγκαρδης ας στείλει.

      Comment


        Μην παθαίνεις εγκεφαλικό το 600τι και φτηνό μου ακούγεται πλέον ..
        Δίνει επίδομα αν δουλέυεις πανω απο 3 μήνες και έχεις δουλειά..αν εισαι άνεργος δεν δίνει τιποτα..εκτος αν εχεις κλεισει χρόνο Γερμανία ( δουλέυοντας πάλι ) τοτε οκ ... Δουλεια βρισκεις υπαρχουν απειρες..ΑΠΕΙΡΕΣ ΟΜΩΣ..οποιος δεν βρίσκει για μένα η δεν ψάχνει σοβαρά η σιγουρα δεν θα μιλάει Γερμανικά/Αγγλικά... εχω βρει δουλειά σε πανω απο 10 άτομα .
        Τα σπίτια εχουμε πει που ειναι διαβασε τα ποστ και θα βρεις περισσότερα..
        Στα γρήγορα Goolgle immobilienscout24 και wg-gesucht ...απο Αθήνα ομως δεν θα κάνεις τιποτα..
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          Ευχαριστώ πολύ , είχα την εντίπωση όμως οτι δεν υπάρχουν δουλειές εύκολα εκεί..

          Τι μισθός πέζει χωρίς τη γλώσσα για αρχή ?

          Comment


            Αναζητηση κατοικιας Φρανκφουρτη

            Καλημερα στην παρεα.Ειμαστε 1 ζευγαρι,παντρεμενοι,απο Καβαλα και απο 15 με 20 Μαιου θα χρειαστουμε επειγοντως μια κατοικια στην Φρανκφουρτη και συγκεκριμενα στις περιοχες Preungeshein,Bockenheim,Bornheim,Ginnheim,Nordend, Westend και γενικως σε περιοχες που εχουν καλη συγκοινωνια U-Bahn και Strassenbahn.Μπορουμε να διαθεσουμε μεχρι 700 ευρω(μαζι με ολα τα εξοδα).Βεβαια υπαρχει σταθερη εργασια με σταθερο εισοδημα.Κατα προτιμηση θα θελαμε κατοικια με μπαλκονι και παραθυρο στο μπανιο.
            Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

            Comment


              Originally posted by Maragos Xristos View Post
              Καλημερα στην παρεα.Ειμαστε 1 ζευγαρι,παντρεμενοι,απο Καβαλα και απο 15 με 20 Μαιου θα χρειαστουμε επειγοντως μια κατοικια στην Φρανκφουρτη και συγκεκριμενα στις περιοχες Preungeshein,Bockenheim,Bornheim,Ginnheim,Nordend, Westend και γενικως σε περιοχες που εχουν καλη συγκοινωνια U-Bahn και Strassenbahn.Μπορουμε να διαθεσουμε μεχρι 700 ευρω(μαζι με ολα τα εξοδα).Βεβαια υπαρχει σταθερη εργασια με σταθερο εισοδημα.Κατα προτιμηση θα θελαμε κατοικια με μπαλκονι και παραθυρο στο μπανιο.
              Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.
              Καποιος???

              Comment


                Originally posted by geoman View Post
                Καλησπέρα φίλε andnik. Το πιστεύω αυτό για τις λαμογιες. Να φανταστείς όταν μπήκα στο σπίτι ήταν σχεδόν όλα τα έπιπλα χαλασμενα.Τα ντουλαπια,τα συρτάρια, ακόμα και το κρεβάτι είχε πρόβλημα.Επι 3 μήνες δεν έβρισκα την ενοικιαστρια και μετά από 3 μήνες τα εφτιαξε. Γενικότερα δεν ενδιαφέρεται καν.Μονο τώρα για τα λεφτά επικοινώνησε μαζί μου και όταν της είπα πως δε δεν θα την πληρώσω αν δεν δω απόδειξη δεν ξανά επικοινώνησε μαζί μου.
                Είναι κρίμα να συμβαίνουν αυτά σε μια τέτοια χώρα. Καλημερα,εχω ζησει κ εγω σκηνες απειρου καλους εδω στην υπεροχη γερμανια.Γνωριζω πως αυτο με τα χαρτακια ισχυει οταν υπαρχει υπογραφη κ ημερομηνια απλα για να το αποδειξεις πρεπει να κανεις δικαστηριο κ ειναι ολοκληρη διαδικασια ομως οταν εισαι ανεργος κ σιγουρος οτι θα τοΚαλημερα,εχω ζησει κ εγω σκηνες απειρου καλους εδω στην υπεροχη γερμανια.Γνωριζω πως αυτο με τα χαρτακια ισχυει οταν υπαρχει υπογραφη κ ημερομηνια απλα για να το αποδειξεις πρεπει να κανεις δικαστηριο κ ειναι ολοκληρη διαδικασια ομως οταν εισαι ανεργος κ σιγουρος οτι θα το κερδισεις τα εξοδα δικαστηριου κ τον δικηγορο σου τα πληρωνει ο χαμενος.Να σε βγαλει καποιος εξω ειναι δυσκολο.Δικαιουσαι να μην εχεις πληρωσει μεχρι 3 μηνες κ μετα αν δωσεις εστω κ 100 δεν μπορει να σε βγαλει.Ασε που για να σε βγαλει πρεπει να κανει δικαστηριο για εξωση κ συνηθως αυτα καθυστερουν κ ετσι εσυ κερδιζεις χρονο.Ξυπνησανε κ οι γερμανοι με τα καβουρια στις τσεπες κ κανουν λαμογιες!!!!!!!!Ευχομαι καλη συνεχεια κ να βρεις δουλεια.

                Εν τω μεταξύ με αυτά πού συμβαίνουν έχω αρχίσει να ανησυχώ για το αν θα πάρω πίσω το Kaution(500 ευρώ) που έδωσα στην αρχή μαζί με τα ενοίκια ενός χρόνου. Το επίσης παράξενο της υπόθεσης με το Kaution είναι πως τα 500 συγκεκριμένα ευρώ τα ήθελε στο χέρι και όχι να τα καταθέσω στην τράπεζα όπως τα ενοίκια και απλά έγραψε ένα χαρτί μπροστά μου που ως απόδειξη ότι τα έλαβε. Αυτό όσοι το έχουν δει μου είπαν πως είναι μη φυσιολογικό. Κάποιοι Έλληνες γεννημένοι εδώ πού με βοηθάνε γιατί δεν ξέρω τόσο καλά γερμανικά είπαν πως ίσως να τα ήθελε στο χέρι για να τα κρύψει από την εφορία αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το σύστημα εδώ. Έχω απογοητευτεί πλήρως με όλα αυτά. Δέχθηκα να πληρώσω μπροστά όλα τα ενοίκια για να έχω ένα σπίτι και περίμενα καλύτερη συμπεριφορά.
                Καλημερα,εχω ζησει κ εγω σκηνες απειρου καλους εδω στην υπεροχη γερμανια.Γνωριζω πως αυτο με τα χαρτακια ισχυει οταν υπαρχει υπογραφη κ ημερομηνια απλα για να το αποδειξεις πρεπει να κανεις δικαστηριο κ ειναι ολοκληρη διαδικασια ομως οταν εισαι ανεργος κ σιγουρος οτι θα το κερδισεις τα εξοδα δικαστηριου κ τον δικηγορο σου ταπληρωνει ο χαμενος.Να σε βγαλει καποιος εξω ειναι δυσκολο.Δικαιουσαι να μην εχεις πληρωσει μεχρι 3 μηνες κ μετα αν δωσεις εστω κ 100 δεν μπορει να σε βγαλει.Ασε που για να σε βγαλει πρεπει να κανει δικαστηριο για εξωση κ συνηθως αυτα καθυστερουν κ ετσι εσυ κερδιζεις χρονο.Ξυπνησανε κ οι γερμανοι με τα καβουρια στις τσεπες κ κανουν λαμογιες!!!!!!!!Ευχομαι καλη συνεχεια κ να βρεις δουλεια.

                Comment


                  Originally posted by karmen1314 View Post
                  Ο Χριστος και η Παναγια!!!
                  Γεια σου Καρμεν ΓΚΑΡΝΤΑΣΙΝΑ Τα περισσοτερα σπιτια εδω δυστυχως ειναι χωρις κουζινα,αλλα εχουν κοινη που την μοιραζονται δηλ 2,3,4.....διαμερισματα.Ουτε κ το δικο μας ειχε.Εγω στην αρχη μαγειρευα σ αυτα τα ηλ.ματια που τα βαζεις στην πριζα κ μετα βρηκαμε απο το ebay μεταχειρησμενη φυσικα κ πηγαμε κ την ξηλωσαμε απο ενα σπιτι που του καναν ανακαινηση και την φτιαξαμε μονοι μας στον χωρο μας.Ετσι απο μεταχειρησμενα μπορεις να βρεις πολυ καλες προσφορες.Τωρα εχω κ πλυντηριο πιατων να φανταστεις....

                  Comment


                    Καλησπέρα,
                    Οποιος ενδιαφέρετε για μεταχειρισμένα αντικείμενα καλό είναι να δοκιμάσει και το
                    eBay Kleinanzeigen | Kostenlos. Einfach. Lokal. Anzeigen gratis inserieren mit eBay Kleinanzeigen
                    Αυτό είναι υποσελίδα ας πούμε του ebay στο οποίο οι αγοροπωλήσεις γίνονται απ ευθείας χωρίς μεσάζοντες (το ebay δεν πέρνει ποσοστά) για αυτό και επι το πλείστον είναι χωρίς αποστολή , πας το βλέπεις και αν σου αρέσει το περνεις.
                    Βαλε την περιοχή που μένεις, ακτίνα στην οποία είσαι διαθεσιμένος να πάς και ξεκίνα το ψάξιμο .... καλές αγορές.

                    Comment


                      Καλά μιλάμε, μας σώζεις με την πληροφορία σου, μιας και δεν θα ανεβάσω έπιπλα και θα πάρω μεταχειρισμένα!!!!
                      Να είσαι καλά!!!!!!!

                      Comment


                        Καλησπέρα,

                        Ευχαριστώ για την κατανόηση και την συμπαράσταση.
                        Έχω διαβάσει σε άλλο θέμα τις δικές σου περιπέτειες. Εσένα φυσικά ήταν πολύ χειρότερες δυστυχώς. Πάντως μπράβο που άντεξες και το παλεύεται ακόμα με τον Άνδρα σου.

                        Δουλειά τελικά βρήκα δόξα τω θεώ. Με το σπίτι έχω πρόβλημα. 30 ιουνίου είναι κανονισμένο να φύγω αλλά είναι πονηρή η ενοικιάστρια μου και θέλω να τελειώνω τα πάρε δώσε μαζί της. Τώρα ψάχνω για νέο σπίτι αλλά ο χρόνος με πιέζει.


                        Ποια site θεωρείς τα πιο αξιόπιστα για να ψάξω για σπίτι?

                        Comment


                          Καλημέρα,

                          Σε αυτό που ρωτάς για το ποία sites είναι αξιόπιστα θεωρώ ότι δεν έχει καμία διαφορα. Τα sites απλά προβάλουν τις αγγελίες που αναρτήζουν οι ιδιοκτήτες ή μεσίτες το αν είναι σωστά τα στοιχεία ή αν κάτι δεν πάει καλά δεν το ελέγχουν. επίσης όλα έχουν λίγο πολλή τις ίδιες αγγελίες , πάντως στο immobilienscout24.de όσων αφορά τους μεσίτες μπορείς να βρείς και κάποιες αναφορές για το πόσο εξυπηρετική είναι κλπ.
                          Δοκίμασε και τις τοπικές εφημερίδες, υπάρχούν ακόμα ανθρωποί οι οποίοι δεν τα πάνε καλά με τον νετ και τις αναρτούν μόσο σε εφημερίδες.
                          Όπως έχω αναφέρει και παλίοτερα αν τα πάς καλά με τις χειρονακτικές εργασίες και κατεχης βασικές γνώσης υδραυλικών και κατασκεύων καλό ίσως θα ήταν να κοιτάξεις και για σπίτι χωρίς καθόλου έπιπλα ή ντουλάπια, περισσότερες επιλογές, πίο φθηνά, δεν εξαρτάσαι από τον ιδιοκτήτη για να σου φτιάξει κάτι, δεν μπορεί να σου πεί οτί χαλασες κατι κλπ. Πρόσεχε όμως αν δεν ξέρεις ακριβώς τι σημαίνει αυτό μην το επιχειρήσης.
                          Παράδειγμα αν αγοράσεις κουζίνα ο πάγκος έρχετε σαν ενα κομμάτι ξύλο , πρέπει δηλαδη να το κόψεις για να βάλεις τον νεροχύτη και τα μάτια της κουζίνας, που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις και σέγα , δραπανο, ποτηροτρύπανα, τρυπάνια κλπ .

                          Comment


                            Καλησπέρα,

                            Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.Τις θεωρώ αρκετά χρήσιμες.

                            Επί ευκαιρίας, θα ήθελα να ρωτήσω εσένα η όποιον άλλον το διαβάσει το εξής: Έχω κάποια ρούχα σε πολύ καλή κατάσταση που θα ήθελα να τα χαρίσω σε κάποιον που τα έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα είχα γνωριμίες και το είχα κάνει πιο εύκολα. Θυμάμαι πως αν δεν έβρισκα κάποιον άνθρωπο τα πήγαινα σε κάποια ενορία. Εδώ στην Γερμανία συμβαίνει το ίδιο με τις Ελληνικές εκκλησίες τουλάχιστον? Η προτείνει κάποιος κάτι γνωρίζοντας παραπάνω πράγματα? Ήθελα να ανοίξω νέο θέμα αλλά πριν το κάνω και γεμίσω το φόρουμ είπα να ρωτήσω εδώ.

                            Comment


                              Originally posted by geoman View Post
                              Καλησπέρα φίλε andnik,

                              Σήμερα μιλήσαμε και τις επόμενες ημέρες θα αλλάξουμε το συμβόλαιο όπως συμφωνήσαμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να σταματήσει τις πονηρίες. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.

                              Σε ευχαριστώ και εγώ ελπίζω να βρω δουλειά σύντομα. Είναι άσχημο να μην δουλεύεις.

                              Να περνάς όμορφα
                              Αγαπητε Geoman,

                              η συμβουλη μου ειναι να πας και να γινεις αμεσως μελος σε ενα Mieterverein, πριν υπογραψεις το καινουριο συμβολαιο. Εκει σε βοηθανε δικηγοροι εξειδικευμενοι στο θεμα και σου παρεχουν νομικη προστασια απεναντι στον ιδιοκτητη. Το καθε Mieterverein εχει το δικο του καταστατικο, ετσι κοιταξε ακριβως τι προσφερει αυτο στο Bochum. Το σπουδαιοτερο ομως ειναι, οτι μολις αναφερεις στην σπιτονοικοκυρα σου τις μαγικες λεξεις δηλ. οτι γραφτηκες εκει, θα καταλαβει οτι δεν την παιρνει για λαμογιά και θα κοιταξει να κανει τα παντα σωστα για να μην βρει τον μπελα της.

                              Για το Bochum βρηκα τα εξης

                              Mieterverein: Home
                              Απο οτι ειδα κοστιζει 9,00 € τον μηνα το premium πακετο.


                              Mieterschutzbund e.V.
                              Αυτο αν ειδα καλα κοστιζει 80,00€ τον χρονο συν 20,00€ η εγγραφη.

                              Το δινω σαν συμβουλη σε ολους οσους νοικιαζουν σπιτι στη Γερμανια, να γραφτουν σε ενα Mieterverein. Μην το αναφερεται οπωσδηποτε πριν σας δωσουνε το σπιτι, αλλα οταν ερχονται μετα και σας ζητανε το οτιδηποτε θα τους λετε να σας δωσουν τα χαρτια για να τα πατε να τα δει ο δικηγορος του Mieterverein. Πιστεψτε με, και θα σας κανει πιο ευκολη την ζωη και θα σας προστατεψει απο τους ξυπνιους (που δυστυχως υπαρχουν παντου).

                              Comment


                                Originally posted by Lane View Post
                                Αγαπητε Geoman,

                                η συμβουλη μου ειναι να πας και να γινεις αμεσως μελος σε ενα Mieterverein, πριν υπογραψεις το καινουριο συμβολαιο. Εκει σε βοηθανε δικηγοροι εξειδικευμενοι στο θεμα και σου παρεχουν νομικη προστασια απεναντι στον ιδιοκτητη. Το καθε Mieterverein εχει το δικο του καταστατικο, ετσι κοιταξε ακριβως τι προσφερει αυτο στο Bochum. Το σπουδαιοτερο ομως ειναι, οτι μολις αναφερεις στην σπιτονοικοκυρα σου τις μαγικες λεξεις δηλ. οτι γραφτηκες εκει, θα καταλαβει οτι δεν την παιρνει για λαμογιά και θα κοιταξει να κανει τα παντα σωστα για να μην βρει τον μπελα της.

                                Για το Bochum βρηκα τα εξης

                                Mieterverein: Home
                                Απο οτι ειδα κοστιζει 9,00 € τον μηνα το premium πακετο.


                                Mieterschutzbund e.V.
                                Αυτο αν ειδα καλα κοστιζει 80,00€ τον χρονο συν 20,00€ η εγγραφη.

                                Το δινω σαν συμβουλη σε ολους οσους νοικιαζουν σπιτι στη Γερμανια, να γραφτουν σε ενα Mieterverein. Μην το αναφερεται οπωσδηποτε πριν σας δωσουνε το σπιτι, αλλα οταν ερχονται μετα και σας ζητανε το οτιδηποτε θα τους λετε να σας δωσουν τα χαρτια για να τα πατε να τα δει ο δικηγορος του Mieterverein. Πιστεψτε με, και θα σας κανει πιο ευκολη την ζωη και θα σας προστατεψει απο τους ξυπνιους (που δυστυχως υπαρχουν παντου).
                                Χρυσή η συμβουλή σου!!!! Ευχαριστούμε πολύ!!!

                                Comment

                                Working...
                                X