Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Panos Georgiadis View Post
    Το πρόβλημα είναι για την κοπέλα μου που δεν έχει ασφάλεια
    μπορει να ασφαλιστει οικειοθελως ιδιωτικα για να μπορει να νοσηλευθει αν τυχει κατι αναπαντεχο.
    εδω εχει καποιες λεπτομερειες αλλα δεν το εχω ψαξει περισσοτερο.
    Krankenkassen.de - Krankenversicherung für Ausländer ohne Arbeit
    επισης και εδω Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας - Απασχόληση, κοινωνικές υποθέσεις και κοινωνική ένταξη - Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναφερει την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας.

    Comment


      Ελενα@ Μπραβο για τη βοηθεια που προσφερεις!!!! μακαρι να ηταν ολοι οι ελληνες σαν εσενα και τα παιδια εδω μεσα που βοηθανε!!!!
      dhmhtrhs scania καλη αρχη!!! κι ευχομαι ολα να σας ερθουν οπως τα επιθυμειτε!!!

      Comment


        Καλησπέρα σε όλους!!ψαχνω σπιτι στο μοναχο οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωση.σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

        Comment


          Originally posted by Chrisgr View Post
          Ludwigsburger Straße 158 Zuffenhausen 70435 Stuttgart . Το εχει Ελληνας απο κατω εχει εστιατοριο δεν ξερω αν το εχει ανοιξει κτλπ..χτυπατε χαλαρα την πορτα και ρωτατε για δωματιο ..η ταρίφα ειναι 400-450 ευρό τον μήνα το άτομο η 600 τα 2 άτομα. Οπου σας πιάσει ..καντε παζάρια..μετα ξέρω και ακόμα ενα αλλα ειναι ακριβό πολύ δεν αξίζει ..
          Αν και λιγο οφτοπικ αφου το θεμα ειναι για Φρανκφουρτη, γνωριζει καποιος το τηλεφωνο της συγκεκριμενης πανσιον στην Στουτγκαρδη? Ή και καποιας αλλης πανσιον που να κυμαινεται σε αυτα τα ποσα? Εχω συγκεντρωσει καποια τηλεφωνα απο διαφορες πανσιον στην περιοχη της Στουτγκαρδης και τριγυρω και απο αυριο ξεκιναω επικοινωνια, αλλα μια δοκιμασμενη θα ηταν σιγουρα καλυτερα!!!

          Comment


            Stuttgart/Deutschland/Hostels.

            Originally posted by th_sak View Post
            Αν και λιγο οφτοπικ αφου το θεμα ειναι για Φρανκφουρτη, γνωριζει καποιος το τηλεφωνο της συγκεκριμενης πανσιον στην Στουτγκαρδη? Ή και καποιας αλλης πανσιον που να κυμαινεται σε αυτα τα ποσα? Εχω συγκεντρωσει καποια τηλεφωνα απο διαφορες πανσιον στην περιοχη της Mountain Stänkskärmar svart και τριγυρω και απο αυριο ξεκιναω επικοινωνια, αλλα μια δοκιμασμενη θα ηταν σιγουρα καλυτερα!!!
            Stuttgart/Deutschland/Hostels.
            Προσωρινή διαμονή, günstige hostel, pensionen und hotel.


            A&O: Karlsruhe

            Buchen Sie günstige Hotels, Hostels, Pensionen, Bed and Breakfast und Ferienwohnungen | budgetplaces

            Stuttgart, Germany Hostels — Stuttgart Hostel Reviews

            https://www.hihostels.com/hostels/st...t/prices#price

            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Patrioten σε ευχαριστω για τα links που ανεβασες. Εγω χρησιμοποιησα αρκετα τις τελευταιες ημερες αυτο το site: deutsche-pensionen.de
              εχει πολυ ευκολη αναζητηση για πανσιον κτλ, ακομα και γλωσσα να μην ξερεις ειναι ευκολο.
              (αν μπορουσε καποιος mod, καλο θα ηταν να τα μεταφερει σε καποιο θεμα για στουττγκαρδη)

              Comment


                Originally posted by mikael View Post
                Cost of Living in Munich, Germany. Prices in Munich.

                AΠΟ FORUM

                If you want a two-room (i.e. one-bedroom) flat, then you will be paying about €700-800 a month for it. if you get a flat share (or a one-room flat), then you pay about two-thirds of that. so it's down to how you want to live
                i want a bangalow about 400p-500 in munich!!!!

                Comment


                  γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω γιατι προκειτε να παω γερμανια τον σεπτεμβρη για δουλεια εψαχνα για ενοικιαζομενα διαμερισματα στην νυρεμβεργη και ειδα καπου που ελεγε βασικο 700 + ενοικιο τι ενοουν μαυτο;;;;

                  Comment


                    Μηπως 700 ενοικιο + nebekosten? Εδω προπληρωνεις καθε μηνα το νερο σου, τη θερμανση σου και τα κοινοχρηστα. Ειναι ολα μαζι σε εναν ενιαιο λογαριασμο του ενοικιου. παραδειγμα 750 ενοικιο +170 nebenkosten=920€. Καθε καλοκαιρι καταγραφουν τις ενδειξεις των μετρητων σε βρυσες και σωματα καλοριφερ κι αναλογως παιρνεις επιστροφη ή πληρωνεις τη διαφορα.

                    Comment


                      επιδοτηση-βοηθημα ενοικιου

                      γεια σας παιδια απο πρωτη αυγουστου μπηκα σε σπιτι με συνοπτικες διαδικασιες δηλ, μεσω τηλ.
                      λογω οτι απο τον ιδιο ενοικιαστη νοικιαζει μια οικογενια 3 διαμερισματα + το δικο μου και δεν εχω πληρωσει τιποτα ουτε 3 μηνες μπροστα ουτε των αυγουστο με το εδωσαν ενα μηνα χαριστικα απο 1 σεπτεμβριου ξεκιναει το ενοικιο και τοτε θα ξεκινησω και δουλεια κανονικα με χαρτια.
                      το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι χαρτια χρειαζετε να μαζεψω για να παρω βοηθημα γιατι θα ειμαι με 450 ευρω το μηνα.
                      ποσο χρονο χρειαζετε για να ξεκινησει το βοηθημα να ερχεται
                      αν θα παρω και αναδρομικα για τον καιρο που εκαναν τα χαρτια να γινουν
                      πως μπορω να παρω βοηθημα για να επιπλωσο το σπιτι
                      και κατι ακομα που με εχουν πει αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτο το πραγμα
                      ενας που ειναι δηλωμενος 450 ευρω δεν ξερω ακριβως που πηγε και ειπε οτι εγω θελω ιντερνετ να εχω στο σπιτι δεν μπορω να πληρωνο ιντερνετ ψαχνω για δουλειες να βρω, στελνω εμαιλ συνεχεια, δεν γινετε να πληρωνο εξω σε ιντερνετ-καφε. θελω να με πληρωνετε το ιντερνετ στο σπιτι.
                      και του το πληρωνουν, παλι λεω δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα πολυ πιθανον το βλεπω να γινεται.
                      Υ.Γ η οικογενια που με βοηθαει εδω στην γερμανια δεν εχει παρει τετοια βοηθηματα και δεν θελω να την βαλω να ρωταει και να ψαχνει τους εχω τρελανει 5 μηνες εδω.

                      Comment


                        χαρτια

                        θα παρεις το συμβολαιο σπιτιου,το συμβολαιο εργασιας και το χαρτι από το δημαρχειο anmeldung που δηλώθηκες ως κατοικος Γερμανιας ταδε πολης...Νομιζω ότι πρεπει να περασουν 3 μηνες ως κατοικος Γερμανιας για να τα δικαιουσε.Καλο θα ηταν αυτος που σε φιλοξενει να σε δηλωσει από 1η Αυγουστου και μετα πας και αλλαζεις την διευθυνση σου ξανα στο δημαρχειο της πολης που εισαι.Αυτό διαρκει πανω κατω 5 λεπτα με καποιον που ξερει Γερμανικα.Επισης όταν θα πας στο Jobcenter να φτιαξεις τα χαρτια σου,παρε παλι καποιον να συννενοηθειτε γιατι θα χρειαστεί να συμπληρώσεις καποια χαρτια.Α μην ξεχασεις να πας να ανοίξεις καποιο λογαριασμο σε οποιαδήποτε τραπεζα girokonto.γιατι θα στο ζητησουν για να μπαινουν τα λεφτα από το επιδομα αλλα και να βλεπουν τις κινησεις του λογαριασμου σου.Αν καταφερεις να δηλωθείς από Αυγουστο πιστευω τελος Σεπτεμβριου θα σου μπουν τα λεφτα κανει περιπου 20 μερες.Για το ιντερνετ χλωμο το κοβω αλλα μπορεις να βαλεις με 20-25€ το μηνα στο σπιτι σου.

                        Comment


                          Online Supermarket για τρόφιμα στην Κολωνία;

                          Παιδιά ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζετε σούπερμάρκετ που να στέλνουν τα τρόφιμα στο σπίτι με online παραγγελία;
                          Έψαξα στο google αλλά σε τρόφιμα δεν βρήκα κάτι...

                          Σε λίγες μέρες ανεβαίνω με τα παιδιά και τα ψώνια με 2 μικρούλια, χωρίς αυτοκίνητο τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο και με τον άντρα μου να δουλεύει πολλές ώρες μου φαίνονται βουνό...
                          Αν όμως υπήρχε κάποιο μάρκετ στην Κολωνία που έβαζα την παραγγελία online και μου τα έστελναν στο σπίτι θα ήταν τέλεια!

                          Μου φαίνεται απίθανο να μην υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά δεν βρήκα κάτι μέχρι στιγμής...

                          Την βοήθειά σας για άλλη μία φορά pleaseeee...

                          Comment


                            Αυτό που μου συμβαίνει στο Ανόβερο είναι απίστευτο, δεν υπάρχει τίποτα προς ενοικίαση ούτε ακόμη και στα διπλανά χωριά, ούτε ένα δωμάτιο. Στο κέντρο στο Ανόβερο είναι όλα πανάκριβα περίπου 300€ με συγκάτοικο. Βρήκα ξενοδοχείο με 7,30€ την βραδυά και αυτό είναι κλεισμένο για μήνες. Ρε τι είναι αυτό το πράγμα με τα ενοίκια εδώ; Πρέπει να παίρνεις δυο χιλιάρικα μισθό για να επιβιώσεις, ενώ αντιθέτως οι μισθοί είναι πεσμένοι και το κόστος διαβίωσης υψηλό. Για μια διαδρομή με το τρένο περίπου 18 χιλιόμετρα κοστίζει 8€, για την ίδια απόσταση στο Βερολίνο είναι στα 2,5€.

                            Comment


                              φυσικα και υπαρχει τετοια υπηρεσια.(Lieferservice)
                              το REWE εχει , https://shop.rewe.de/ και μαλλον και ολα τα αλλα καταστηματα τροφιμων οπως EDEKA,Tengelmann,NETTO,PENNY,KAUFLAND, Lidl κτλ
                              απο κει και περα να προσεχεις τα εξοδα αποστολης (Versandkosten) αλλα και τις ωρες παραδοσης (Lieferzeiten) του καθε καταστηματος.

                              Comment


                                Αχ το REWE δεν το σκέφτηκα....
                                Αλλά lidl και kaufland που είδα δεν είχε σε τρόφιμα...ή βλέπω κάπου λάθος;
                                Θα ψάξω και στα άλλα!

                                Comment

                                Working...
                                X