Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΥΡΕΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΑ

    Βρε παιδια βοηθεια!!!!!! ο συζηγος ειναι ηδη 10 μηνες στην γερμανια και εργαζεται σε φιρμα με συμβολαιο αοριστου χρόνου αλλα δεν μπρορουμε να βρουμαμε σπιτι για να παω και εγω με τα 3 παιδια μας . Μπαινω σε ολα αυτα τα σαιτ για την ευρεση σπιτιου αλλα δεν βοηθαει και τοσο γιατι δεν μιλαω και γερμανικα και δεν ειναι ευκολο να καταλαβω, εκεινος τρεχει με την δουλεια του και δεν ειναι ευκολο. Εχω πραγματικα απελπιστει με το θεμα του σπιτιου, ετσι μου ερχεται να παρω τα παιδια και να παω εκει και ας κοιμηθουμε στο δρόμο. Δεν την παλευω αλλο !!!!! Μπηπως καποιος μπορεί να βοηθησει ????? Περιοχη στουτγάρδη και περιχώρα , τωρα ο συζηγος μενει στο Kornwestheim εκει τριγυρω γινεται να βρω κάτι? Ευχαροστω σε όποιν βοηθησει

    Comment


      στην περιοχη στουτγκαρδη στο μπιτιχαιμ υπαρχει ενα αναλογο ξενοδοχειο σαν αυτο που ζητας κοιτα αυτου του ειδους ξενοδοχεια μην νομιζεις οτι ειναι και καλα Α.κατηγορειας.απλα μπορουν να σε εξεπεριτησουν των πρωτο καιρο ειναι οικονομικα και με κοινη τουαλετα το ονομα τζουτζουρας ελληνας ανετα μπορεις να μηλισεις, και εκτος αυτου αυτη ειδηκα η περιοχη ειναι γεματο ελληνες οποτε κανενα προβλημα καλη επιτυχια

      Comment


        Originally posted by Μανος View Post
        Καλημέρα Ιάκωβε και εγώ για Βερολίνο την ψάχνω, για τι τετραγωνικά μιλάς;
        & σε ποιες γειτονιές;
        ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ,ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ 50-70 ΤΕΤΡΑΓ.ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ?

        Comment


          Δεν έχω ζήσει εκεί, κάνω έρευνα αγοράς μέσω Ιντερντετ εδώ και κάτι μήνες.
          Εγώ ψάχνω έως 50 τετρ. και βρήκα αρκετά από 350 - 470 Ευρώ (με nebenkosten πάντα μιλάω).
          Πάντως μέσω των site που πρότειναν φίλοι από εδώ μέσα κοιτάζω και νομίζω πως για κάποιον που δε μένει εκεί
          είναι αρκετά κατατοπιστικά. Α, και έψαχνα σπίτια σε ακτίνα έως 20 Χμ από κέντρο και κοντά σε συγκοινωνίες!!!
          Αν μπορώ να σε βοηθήσω με τα site ευχαρίστως να σου πω ότι καταλαβαίνω.

          Comment


            kalispera.na kano kai ego tin erotisi mou.poso prepei na eisai dilomenos se doulia to katotero gia na pao gia epidoma meta apo tous treis mines.episeis kai gia enoikiasi spitiou epidoma gia ta epipla kai gia na ftanoun na ziso.mou lene oti me 300 euro ta dikaioume olla ta epidomata.einai esti.....

            Comment


              Μεταξυ Backnang και Stuttgart καποιος?

              Γεια σας παιδια.

              Ειναι κανεις που ζει κοντα στο Backnang ή μεταξυ Backnang και Stuttgart?

              Ιαως να χρειαστει να βρω ενα δωματιακι προς τα κει συντομα. Οποτε, κοιταω να ενημερωθω.

              Ευχαριστω.

              Comment


                Frankfurt Δωματιο Wg oder 1 zimmerWohnung

                Αν είναι κάποιος κοντά στην Φρανκφούρτη και γνωρίζει που έχει φτηνά δωμάτια η διαμέρισμα με 1 δωμάτιο η φτηνό ξενοδοχείο.
                Φρανκφούρτη όπου να ναι δεν έχει σημασία. κ συγκάτοικοι η σε δωμάτιο πάνω από εστιατόριο.
                ευχαριστώ
                Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                Comment


                  Ένα καλό app για διαμερίσματα η κοινόχρηστα δωμάτια ειναι το immonet! Στο Μόναχο τουλάχιστον μου βγάζει αρκετά αποτελέσματα απο 250 ευρώ τον μήνα... Κάποια διαμερίσματα δεν θέλουν καν προκαταβολή η μεσίτη!

                  Comment


                    Originally posted by Chrisgr View Post
                    Αν είναι κάποιος κοντά στην Φρανκφούρτη και γνωρίζει που έχει φτηνά δωμάτια η διαμέρισμα με 1 δωμάτιο η φτηνό ξενοδοχείο.
                    Φρανκφούρτη όπου να ναι δεν έχει σημασία. κ συγκάτοικοι η σε δωμάτιο πάνω από εστιατόριο.
                    ευχαριστώ
                    Γειά σου Chrisgr.
                    Κοίτα εδώ και εδώ μήπως βρείς κάτι.
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Μεταναστευση στο Μόναχο πληροφορίες και οδηγίες.

                      Καλησπέρα είμαι νέο μέλος εδω και ήδη έχω βρεί πολύ σημαντική βοήθεια απο τα γραφόμενα σας!
                      Στο θέμα λοιπόν,

                      Έχοντας ξάδελφο στο Μόναχο μου μεγάλωσε εκεί είπα να δοκιμάσω να βρώ δουλειά εκεί,πήγα τον χειμώνα και έκατσα ένα μήνα να δώ πως είναι η ζωή κτλ,για την ιδέα.
                      Μέσα απο γνωστό βρήκα δουλειά πάνω στον τομέα μου σε ιαπωνικό εστιατόριο μιας και εκεί ειδικεύομαι και έχουμε κανονίσει για μάιο.
                      Τώρα είμαι στο ψαξιμο για το τι χαρτιά μπορεί να χρειαστώ μιας τα παιδιά εκεί ειίναι μεγαλωμένα στη γερμανία και δεν τα γνωρίζουν καλα.
                      Υπάρχει κάποια πήγη που να μπορώ να πληροφορηθώ το τι χρειάζομαι ακριβώς για να δηλωθω?για να μην κάνω κανένα λάθος.

                      Το κυριότερο πρόβλημα που έχω όμως αυτή τη στιγμή δεν είναι η δουλειά η το που θα μείνω μιας και ο ξάδελφος μου νοικίαζει και μπορεί να βάλει 1 ακόμα άτομο με άδεια του ιδιοκτήτη,εκεί όλα καλά.

                      Το πρόβλημα εντωπίζεται αλλού,στην αρχή σχεδιάζαμε να πάμε και εγώ και η κοπέλα μου που έιμαστε στο ίδιο επάγγελμα και στη πορεία να βρίσκαμε κάτι και για αυτή μέχρι που μάθαμε οτι στο σπίτι μπορεί να φιλοξενηθεί νόμιμα 1 ακόμη άτομο οπότε πάω εγώ που έχω βρεί δουλειά μέχρι να βρώ τρόπο να έρθει και η άλλη μόναχο.

                      Πως γίνεται αυτό λοιπόν?μένω πάνω μέχρι να βρώ δικό μου σπίτι?
                      υπάρχουν hotel/hostel/πανσίον που να μπορει να μείνει με τον μήνα?Αυτά τι απαιτήσεις έχουν απο χαρτία κτλ?
                      Υπάρχει τρόπος να μένει μαζί μας σαν επισκέπτης η είναι καθαρά στο τι θα πεί ο σπιτονοικοκύρης?

                      Όποια πληροφορία έχετε είναι πολυτίμη ασήμαντη και μή!
                      Επίσης μιλάμε μόνο αγγλικά με ότι συνεπάγεται αυτό.

                      Ευχαριστώ προκαταβολικά!

                      Comment


                        καλημερα,
                        εχω βρει δουλεια στο μοναχο αλλα τελικα δεν μπορούν να με φιλοξενησουν οπως ειχαμε κανονισει υπαρχει καποιος που να γνωριζει απο σπιτια;
                        η καποιος που νοικιαζει;
                        τι μπορω να κανω για τους πρωτους μηνες;

                        Comment


                          Αν και ειναι χιλιογραμμενα, ας τα ξαναπουμε γιατι χανονται.Για να δηλωθεις θες το διαβατηριο σου, μπορεις και με την ταυτοτητα σου, και καλο θα ηταν να εχεις πιστοποιητικο γεννησεως μεταφρασμενο. Η κοπελα σου μπορει να μεινει μαζι σας στα μουλωχτα απο τον ιδιοκτητη (εαν δεν εχει αντιρρηση ο ξαδερφος) αλλα δε θα μπορει να δηλωθει αφου ο ιδιοκτητης δεν επιτρεπει 3ο ατομο. Και καλυτερα να μη δηλωθει γιατι θα πρεπει να πληρωνει την ασφαλιση της απο την τσεπη της μεχρι να πιασει δουλεια. Στο θεμα της γλωσσας, να ξερεις με τα αγγλικα θα πας ως ενα σημειο, απο εκει και περα μην περιμενεις ανοχη και κατανοηση. Πανσιον κτλ υπαρχουν αλλα ειναι πανακριβες μεσα στο Μοναχο. Μιλαμε για 1000€/μηνα το ατομο.

                          Comment


                            Ενοικίαση σπιτιού με κατοικίδιο (σκύλο)

                            Κάποια στιγμή κάποιος έψαχνε για σπίτι με 4 σκυλιά. Είχε γράψει ότι είναι δύσκολο να βρει. Είναι τελικά τόσο δύσκολο να βρει κάποιος να νοικιάσει σπίτι έχοντας κατοικίδιο? Υπάρχουν μονοκατοικίες έστω και έξω από τις πόλεις?

                            Comment


                              Έχω κι εγώ κατοικίδια και με αφορά το θέμα. Τα έχουμε ακόμη Ελλάδα. Δεν έχω μπει ακόμη στη διαδικασία να βρω σπίτι γιατί φιλοξενούμαι αλλά εδώ και περίπου 6 μήνες που συχνά κοιτάζω αγγελίες για ενοικίαση σπιτιών σε διάφορες περιοχές έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα: ναι, είναι δύσκολο και, μάλιστα, περιέργως δύσκολο αφού θεωρούσα τους Γερμανούς πολύ φιλόζωους κι όχι μόνο αναρωτιέμαι που ζουν αυτά τα εκατομμύρια κατοικιδίων που λένε οι στατιστικές ότι έχουν αφού οι ενοικιαστές δεν τα επιτρέπουν και η ιδιοκατοίκηση εδώ είναι σχετικά χαμηλή.... αλλά και πώς συντηρούνται τόσα online καταστήματα και εταιρίες τροφών που έχουν...

                              Βασικά στις περισσότερες αγγελίες γραφει στο πεδίο Haustiere: nach Vereinbarung, δηλ. μετά από συνεννόηση. Πολλές φορές αυτό σημαίνει ότι π.χ. δε θέλουν σκύλους αλλά μόνο γάτες. Αρκετές φορές και τα δύο. Μόνο τα πολύ μικρά δεν μπορούν βάσει νόμου να απαγορεύσουν δηλαδή: ψάρια, χάμστερ, τέτοια.... Ίσως, όμως, κάποιος να μη θέλει ούτε αυτά οπότε...δύσκολο να τρέχεις σε δικαστήρια κλπ

                              Έχω παρατηρήσει ότι από πόλη σε πόλη, το ποσοστό που δέχονται ζώα είναι διαφορετικό, π.χ. έβλεπα σε μία περιοχή της Φρανκφούρτης στο πεδίο Haustiere να γράφει ja σε αρκετούτσικα διαμερίσματα ενώ σε άλλες περιοχές ούτε μία. Να έτυχε; το ίδιο και από πόλη σε πόλη. Κάποιοι δε συμπληρώνουν καν το πεδίο. Εκεί πιθανόν είναι καλό να γίνει μία επαφή και αν κι εκείνοι δουν ότι πρόκειται για υπεύθυνο άτομο κλπ κλπ κλπ να το θέσεις ως θέμα...

                              Στα χωριά πιο έξω, εγώ βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε χωριό αρκετά έξω απ' την πόλη, βλέπω ότι έχουν ζώα και μάλλον γενικά τα επιτρέπουν. Π.χ. στην πολυκατοικία που ζω τώρα έχουν 2 άτομα σκυλιά. Επίσης, έχω δει πάρα πολλούς να έχουν γάτες, οι οποίες μάλιστα κυκλοφορούν και έξω στις αυλές και βγαίνουν και στο δρόμο (προφανώς στειρωμένες....εδώ δεν υπάρχουν αδέσποτα)

                              Από αυτά που διάβασα, λένε ότι πολλές φορές η άρνηση για ζώο βασίζεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας, ο οποίος δεν αλλάζει. Δηλαδή, το συμφώνησαν κάποτε οι ιδιοκτήτες και υπάρχει έτσι ώς βασικός κανόνας. Στον κανονισμό αυτό δεν μπορεί να πάει κόντρα κι ένας μεμονωμένος ιδιοκτήτης που κανονικά δε θα τον πείραζε ίσως να το έδινε το διαμέρισμα σε άτομο με ζώο.

                              Για μονοκατοικίες, έχω κοιτάξει και εγω. Γενικά, όμως, είναι ακριβούτσικα. Στα χωριά οι τιμές είναι απίστευτα πιο χαμηλές απ' ό,τι στην πόλη. Εάν κάποιος μπορεί τον τρόπο ζωής σε "χωριό" και βρει δουλειά κοντά σε χωριό σίγουρα να το επιλέξει (και τον βολεύει και το θέμα κατοικίδιο....). Εδώ π.χ. μου λένε ότι νοικιάζουν διαμερίσματα 4αρια με 420 ευρώ warm, 3άρια με 350, 1 δωματίου με 220 ευρώ όλα warm.....100 τετρ. σπίτι με 500 ευρώ. Φυσικά στην πόλη αυτές οι τιμές είναι αδιανόητες... (βέβαια και τα σπίτια δεν είναι σουπερλούξ με μπαλκόνια, θέα κλπ. συνήθως είναι πιο παλιά, ανέβασμα με σκάλες, παλιά πατώματα κλπ)

                              Ένα τελευταίο που διάβασα για τα ζώα είναι ότι μπορεί να το "διαπραγματευτείς" π.χ. συμφωνόντας με τον ιδιοκτήτη ένα λίγο πιο ψηλό ποσό kaution που να "καλύπτει" τυχόν βλάβες απ' το ζώο (αν αυτός είναι ο λόγος που δεν τα θέλει στο σπίτι κι όχι αυτό του κανονισμού που είπαμε ή ότι δεν τα θέλει με τίποτα).

                              Comment


                                Ευχαριστώ τελικά βρηκα μέσω αγγελιας απο εφημερίδα... τωρα μενει να βρω και που ειναι τα καλα μερη για καφε :P
                                Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                                Comment

                                Working...
                                X