Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by Meinh View Post
    παιδιά γιατί δεν κοιτάτε και στο http://www.easywg.de ή κάτι παρόμοιο? Εμείς την προηγούμενη φορά από εκεί κλείσαμε σπίτι για 1 μήνα όταν είχαμε πάει Βερολίνο και τώρα πάλι από εκεί ψάχνουμε που θα ανέβουμε για εύρεση εργασίας. Έστω και μόνοι μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο για να φέρετε και τις οικογένεις σας όπως λέτε μετά. Είναι πολύ πιο φτηνά από χόστελ και μπορείτε να βρείτε από διαμέρισμα μέχρι και δωμάτιο.
    giasoy mein mporeis na moy steileis email na se rvthsv sxetika me ayto gps1975@hotmail.com evxaristv perimeno

    Comment


      #92
      sal22 αλοιμονο δεν μας κουραζεις
      να γραφεις να μαθαινουμε τα νεα σας

      Comment


        #93
        Originally posted by synnefaki View Post
        Αν ειναι Ελληνας ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αδεια εργασιας.
        Τερμα εληξε!
        Δεν ξερω ποιος ασχετος σας δουλευει εκει, αλλα ολοι οι ευρωπαιοι πολιτες εντος της ΕΕ δεν χρειαζονται αδεια εργασιας.
        Θα τους πειτε την εξης ωραια γερμανικια λεξη που ειναι σαν σιδηροδρομος

        Freizügigkeitsgesetz!

        Δεν χρειαζεται αδεια εργασιας εφοσον ειναι πολιτης χωρας της Ευρωπαικης Ενωσης!
        Μην καθεστε να σας δουλευουν!

        Hallo Synefaki... ολα καλα?

        hab kaum noch Zeit.. also folgendes, die Zeitarbeitsfirmen verlangen eine Freizügigkeitsbescheinigung nach § 2 Absatz etc etc des Gesetzes über die allgemeine Freizügigkeit von Unionsbürgern. Es stimmt schon was sal22 sagt, aber wie gesagt nur Zeitarbeitsfirmen verlangen diese Bescheinigung. Es kann auch sein dass das Ausländeramt sich nach der Anmeldung beim Einwohnermeldeamt meldet und dieses nach Vorlage eines gültigen REISEPASSES und nicht Ταυτότητα !! mit aktuellen Passbild sofort aushändigt.

        So long..

        Comment


          #94
          Επ μας βρηκες και εσυ;
          Καλως τον
          Ναι ενταξει λυθηκε το θεμα. Ειχε γινει παρεξηγηση. Για το Freizügigkeitsbescheinigung μιλουσαμε αλλα η σαλ22 το ελεγε αδεια εργασιας. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
          Τελικα λυθηκε

          Comment


            #95
            η υποθεση με την αναζητηση κατοικιας εδω στην Γερμανια

            Πολλοι απο σας ερχεστε εδω και ιδιως φετος βρισκεται πολλα εμποδια στην αναζητηση καποιας κατοικιας.
            Θα ηθελα να γραψω εδω λιγο τους λογους για τους οποιους ιδιως φετος ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.

            1) επειδη αλλαξε κατι στο συστημα παιδειας εδω, πριν λιγα χρονια, και ενω ως τωρα ηταν 13 τα χρονια στο σχολειο ωσπου να παρει καποιος το λεγομενο Αμπιτουρ, τωρα ειναι πλεον 12 τα χρονια. Ετσι...φετος ετυχε ετσι να ειναι διπλη φουρνια παιδιων, δηλ. αυτοι που τελειωσανε μετα απο 12 χρ. το σχολειο και οι τελευταιοι που τελειωσανε υστερα απο 13 χρονια, και ετσι αυξηθηκε αυτοματως ο αριθμος των φοιτητων.
            Με αποτελεσμα ιδιως στις μεγαλουπολεις που εχουν και πανεπιστημια να γινεται Ο χαμος!

            2) παραλληλα φετος καταργηθηκε και η υποχρεωτικη θητεια. Επομενως προστεθηκαν και αλλοι φοιτητες ή γενικως αυτοι που ζητουν καποια επαγγελματικη καταρτιση οι οποιοι πλεον νοικιαζουν διαμερισματα ενω ως τωρα ηταν εντος στρατου.

            Ετσι αποτι καταλαβαινετε ...ειναι πολυ δυσκολα με το ολο αυτο φετος για να βρεθει καποιο διαμερισμα.

            Τα εγραψα για να μην απελπιζεστε. Απλα θελει παραπανω ψαξιμο και κοπο.

            Ακομη γενικως να ξερετε εδω ζητανε 2 ως και 3 ενοικια προκαταβολη για εγγυηση.

            Οσοι ηδη βρισκεστε Γερμανια ειναι πολυ προτιμοτερο να ψαχνετε μεσω των τοπικων εφημεριδων εκει στην πολη σας.

            Καλη τυχη

            Comment


              #96
              Synnefaki καλησπέρα,
              Μιας που μας ενημερώνεις για το νοίκιασμα σπιτιού ήθελα να αναφέρω ότι από το φόρουμ σε παλιότερες αναρτήσεις έχουμε καταλάβει ότι την διαδικασία νοικιάσματος την περικλείει ένας φαύλος κύκλος δηλαδή ΔΟΥΛΕΙΑ – ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΔΗΜΟ – ΒΑΙΒΕΣΩΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ – ΝΟΙΚΙΑΜΣΑ.
              Επειδή έχω κάνει ένα πλάνο στο μυαλό για αρχή θα ήθελα να μου πεις κατά ποσό μπορεί να είναι εφικτό αυτό.
              Εγώ αρχικά θα φιλοξενηθώ σε γνωστούς , επειδή όμως δεν θέλω να τους φορτωθώ και πολύ και η ανεύρεση εργασίας πάρει κάποιο χρόνο σκεπτόμουν το εξής:
              Να νοικιάσω ένα επιπλωμένο δωμάτιο των 15 με 20 τετραγωνικών μέτρων που αρχίζουν και από 200 ευρώ το μήνα (τα έχω δει στα λινκς που μα έχετε δώσει ) , να γραφτώ ωστόσο στον ΟΑΕΔ μεταφέροντας την ενεργεία μου από την Ελλάδα εκεί μέχρι τρεις μήνες που ισχύει και να ψάχνω για δουλειά λίγο πιο άνετα από το να είμαι φιλοξενούμενος για πολύ καιρό για ευνόητους λόγους.
              Αυτό το σκεπτικό κατά ποσό είναι εφικτό να γίνει πραγματικότητα?, ωστόσο ο ΟΑΕΔ σου δίνει κάποιες παροχές ή ευκολίες ως άνεργος για παραμονή εκεί.
              Ενημερωτικά λέω ότι το επίδομα ανεργίας παλιά το έπαιρνες από το κράτος που πήγαινες τώρα άλλαξε ο νομός , γράφεσαι μεν στον ΟΑΕΔ του κράτους που πας αλλά όσο δεν έχεις βρει δουλειά και για τρεις μήνες οι υπηρεσίες αλληλογραφούν και το επίδομα το πληρώνεσαι από το κράτος που προέρχεσαι. Ο γερμανικός ΟΑΕΔ σου βρίσκει κάποια δουλειά χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα? Και αν ναι , τι στο περίπου?
              Synnefaki μου τι έχεις να πεις για όλα αυτά και ειδικά για το νοίκιασμα του Zimmer, γιατί μαύρο σκοτάδι έχω από το σύννεφο που έχει πέσει και έχει πλακώσει το κεφάλι μου ( και λίγο πλάκα για αισιοδοξία ).

              Comment


                #97
                συννεφακι βρηκαμε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                Comment


                  #98
                  Originally posted by tselinkas View Post
                  συννεφακι βρηκαμε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  Μπράβο tselinka ζηλεύω τα θετικά βήματα που έχεις κάνει εκεί και αναρωτιέμαι αν θα τα κάνω και εγώ σαν και εσένα.

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by tselinkas View Post
                    συννεφακι βρηκαμε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                    μπραβο παιδια. Πολυ χαιρομαι για σας και εγω και σχεδον ολο το φορουμ εδω μεσα.
                    Να ειστε καλα παντα

                    Comment


                      Originally posted by tselinkas View Post
                      συννεφακι βρηκαμε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                      Μπράβο σας!!!! Καλη δυναμη!!!!

                      Comment


                        Originally posted by vagelis76 View Post
                        Synnefaki καλησπέρα,
                        Μιας που μας ενημερώνεις για το νοίκιασμα σπιτιού ήθελα να αναφέρω ότι από το φόρουμ σε παλιότερες αναρτήσεις έχουμε καταλάβει ότι την διαδικασία νοικιάσματος την περικλείει ένας φαύλος κύκλος δηλαδή ΔΟΥΛΕΙΑ – ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΔΗΜΟ – ΒΑΙΒΕΣΩΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ – ΝΟΙΚΙΑΜΣΑ.
                        Επειδή έχω κάνει ένα πλάνο στο μυαλό για αρχή θα ήθελα να μου πεις κατά ποσό μπορεί να είναι εφικτό αυτό.
                        Εγώ αρχικά θα φιλοξενηθώ σε γνωστούς , επειδή όμως δεν θέλω να τους φορτωθώ και πολύ και η ανεύρεση εργασίας πάρει κάποιο χρόνο σκεπτόμουν το εξής:
                        Να νοικιάσω ένα επιπλωμένο δωμάτιο των 15 με 20 τετραγωνικών μέτρων που αρχίζουν και από 200 ευρώ το μήνα (τα έχω δει στα λινκς που μα έχετε δώσει ) , να γραφτώ ωστόσο στον ΟΑΕΔ μεταφέροντας την ενεργεία μου από την Ελλάδα εκεί μέχρι τρεις μήνες που ισχύει και να ψάχνω για δουλειά λίγο πιο άνετα από το να είμαι φιλοξενούμενος για πολύ καιρό για ευνόητους λόγους.
                        Αυτό το σκεπτικό κατά ποσό είναι εφικτό να γίνει πραγματικότητα?, ωστόσο ο ΟΑΕΔ σου δίνει κάποιες παροχές ή ευκολίες ως άνεργος για παραμονή εκεί.
                        Ενημερωτικά λέω ότι το επίδομα ανεργίας παλιά το έπαιρνες από το κράτος που πήγαινες τώρα άλλαξε ο νομός , γράφεσαι μεν στον ΟΑΕΔ του κράτους που πας αλλά όσο δεν έχεις βρει δουλειά και για τρεις μήνες οι υπηρεσίες αλληλογραφούν και το επίδομα το πληρώνεσαι από το κράτος που προέρχεσαι. Ο γερμανικός ΟΑΕΔ σου βρίσκει κάποια δουλειά χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα? Και αν ναι , τι στο περίπου?
                        Synnefaki μου τι έχεις να πεις για όλα αυτά και ειδικά για το νοίκιασμα του Zimmer, γιατί μαύρο σκοτάδι έχω από το σύννεφο που έχει πέσει και έχει πλακώσει το κεφάλι μου ( και λίγο πλάκα για αισιοδοξία ).
                        Κοιτα να δεις.
                        Μολις ερχεσαι πας και δηλωνεσαι στο Rathaus. Εκει χρειαζεσαι μονο διαβατηριο και οικογ. κατασταση.Απο κει και περα...ψαχνεις για δουλεια.
                        Αν βρεις γρηγορα κατι φθηνο απο σπιτι, διαμερισμα τοσο πιο οικονομικα θα σου βγει το ολο
                        Αν εισαι ανεργος στην Ελλαδα παιρνεις μια βεβαιωση απτον ΟΑΕΔ και πας εδω στον γερμ. ΟΑΕΔ το λεγομενο Arbeitsagentur και δηλωνεσαι. Και δικαιουσαι για καποιους μηνες να συνεχισεις να παιρνεις το επιδομα ανεργιας που επαιρνες κατω. Φυσικα αυτοι σου προτεινουν και δουλειες και σε ενημερωνουν για τις νεες αγγελιες κτλ.Σε βοηθανε να βρεις κατι αλλα παραλληλα πρεπει να ψαχνεις και μονος σου.
                        Για να δικαιουσαι απτο γερμ. κρατος επιδομα ανεργιας πρεπει να εχεις συμπληρωσει εδω ενα χρονο εργασιας.
                        Αυτα μπορεις να τα δεις εδω
                        Dauer des Anspruchs - www.arbeitsagentur.de
                        Απο κει και περα μετα το επιδομα για τα παιδια το δικαιουσαι απτην πρωτη μερα που θα δηλωθειτε σαν οικογενεια εδω.
                        Υπαρχει και μια βοηθεια για το ενοικιο τα εχει γραψει ο milu για τα περι Wohnberechtigungsschein WBS κτλ

                        Για να πας να βρεις σπιτι αν πας στις εταιρειες με τα διαμερισματα τα Wohnungsgenossenschaften ή σε μεσιτες σου ζητανε πολλα χαρτια. Πχ. βεβαιωση πως εισαι καθαρος απο αποψη απτα χρεη, συμβ. εργασιας κτλ.Αν ψαχνεις απο εφημεριδα κτλ απο ιδιωτες βρισκεις χωρις πολυ χαρτουρα κατι. Σε ρωτανε μονο αν εχεις δουλεια η αν παιρνεις επιδομα ανεργιας. Απλα για να βεβαιωθουν πως θα παιρνουν σιγουρα τα λεφτα τους.
                        Να ξερεις ακομη πως ζητανε 2 ενοικια για εγγυηση
                        Καλη αρχη και σε σενα

                        Comment


                          ακομη ενα λινκ

                          Wohnung-mieten - Wohnungen suchen, Wohnungen vermieten, Wohnung mieten, WG, Wohngemeinschaft, Zwischenmiete, Immobilien suchen, Makler, Immobilienb

                          Comment


                            AAAXXX! Synnefaki θα σου τα ξεπληρώσουμε άραγε κάποια μέρα αυτά που κάνεις εδώ εσύ και κάποιοι άλλοι???, να είσαστε καλά ευχαριστούμε πολύ!!!

                            Comment


                              ευχαριστουμε πολυ..βαγγελη ναι αμα εχεις θεληση και υπομονη ολα καλα πηγαινουνδεν ξερω αλλα νιωθω οτι καποιος θελει πολυ να ειμαστε στο βερολινο γιατι μεχρι τωρα εχουμε σταθει πολυ τυχεροι.και ξαναλεω οτι αμα δεν ηταν το σννεφακι κ το μιλουδακι εμεις ακομα ποιος ξερει που και τι θα καναμε..

                              Comment


                                Originally posted by tselinkas View Post
                                συννεφακι βρηκαμε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                                Μπραβο παιδια !!!!! παρακολουθω την ιστορια σας απο την αρχη ! Συγχαρητηρια χαιρομαι πολυ !!!!!!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X