Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by mixalis18 View Post
    gia se olous!
    Γεια σου Μιχάλη,

    αν θες διάβασε όλα τα μηνύματα εδώ από το ποστ 127 και πέρα

    για τα Bonus φτάνει ένα απλό πιστοποιητικό από την ασφαλιστική σου για τα χρόνια συμμετοχής ως μέλος, και πας όπου αλλού θες μετά πχ. Εδώ Autoversicherung online berechnen und bis zu 400 EUR sparen | AllSecur

    Comment


      se eyxaristo poly milu mpeno tora na to kita3o!!!!!!!! kaly xronia

      Comment


        δηλαδη, εγω που ειμαι νεος οδηγος, αλλα οι αλλοι δυο μητερα και αδερφος δεν ειναι
        για ενα αυτοκινητο μεταχειρησμενο αγορασμενο στη γερμανια μεχρι 1400cc τι ασφαλεια θα πληρωσουμε; τρακαρισμα εγω δεν εχω κανει ποτε, μονο η μητερα και αυτη πολυ ελαφρυ,

        η περιοχη ειναι 20-25 χλμ εξω απο στουτγκαρδη

        Comment


          Θερμανση

          Καλημέρα,
          σκεφτόμαστε να εγκατασταθούμε στην Αυστρία και θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαφορές στα διάφορα είδη θέρμανσης (π.χ. Elektroheizung, Gas Heizung, Fernwarme) και αν γνωρίζετε ποιο είναι το πιο φθηνό είδος.
          Ευχαριστώ πολύ

          Comment


            καλη επιτυχια σε ολουσ μας παιδια

            Comment


              Originally posted by giannisggg View Post
              δηλαδη, εγω που ειμαι νεος οδηγος, αλλα οι αλλοι δυο μητερα και αδερφος δεν ειναι
              για ενα αυτοκινητο μεταχειρησμενο αγορασμενο στη γερμανια μεχρι 1400cc τι ασφαλεια θα πληρωσουμε; τρακαρισμα εγω δεν εχω κανει ποτε, μονο η μητερα και αυτη πολυ ελαφρυ,

              η περιοχη ειναι 20-25 χλμ εξω απο στουτγκαρδη
              μπορεις να το υπολογισεις εδω

              Comment


                Επειδή ο καιρός πέρασε και ήρθε και η δικιά μου στιγμή στη προσπάθεια μετανάστευσης,
                Έχω την εξής αγωνία και θα ήθελα μια γνώμη. Από τις γνώσεις που πήρα από το Φόρουμ μου είναι πλέον γνωστό ότι η ανεύρεση εργασίας είναι γενικά δύσκολα και ειδικά άμα δεν ξέρεις τη γλώσσα και θα χρειαστώ χρόνο για να ψάξω, στους γνωστούς μου δυστυχώς δεν μπορώ να μείνω πάνω από δέκα μέρες για διαφόρους και ευνόητους λόγους, που είναι εξαιρετικά λίγες για να καταφέρω κάτι,
                ήθελα να ρωτήσω τι πιθανότητες έχω να νοικιάσω ένα φτηνό επιπλωμένο δωμάτιο 15 με 30 τετραγωνικά από αυτή τη σελίδα που μας έχετε δώσει Immobilien, Wohnungen und H ή από κάποιον ιδιώτη κατευθείαν, θα μου ζητούν και σε αυτά βεβαίωση εργασίας και δεν ξέρω τι άλλο.
                Παιδιά βοήθεια!!! γιατί από 3 φλεβάρη είμαι στο Düsseldorf και μέσα σε μια εβδομάδα στο περίπου θα πρέπει να έχω νοικιάσει κάτι τέτοιο, αλλιώς με βλέπω με τη βαλίτσα πίσω όπως έφυγα και έχω χαλάσει και χρήματα σε χαρτιά και πολύ διάβασμα από Σεπτέμβρη για να πετυχω τα ελάχιστα πάνω στα Γερμανικά.

                Comment


                  Να κοιτάτε ΚΑΙ σε τοπικές εφημερίδες γα σπίτι από ιδιώτες, επομένως χωρίς μεσιτικά κτλ
                  και δεύτερον την κράτηση ενός Wohnung auf zeit (επιπλωμένο με τον μήνα) Wohnheime Arbeiterheime κλπ

                  Εδω και Εδω

                  Comment


                    ενοικιο ή δικο σου σπιτι

                    γεια σας και απο μας, ειμαστε στην γερμανια στο . πεστε μας οποιος γνωριζει τι ειναι πιο συμφερον ,να εχεις δικος σου σπιτι ή ενοικιο να πληρονεις ? εμαστε στο ενοικιο και το μεγαλητερο μερος της πληρομησ του αντρα μου φευγη στο ενοικιο , αν εχαμε δικο μας σπιτι θα πληροναμε καποιο φορο ?η καποια αλλα εξοδα ? ποια ειναι η διαφορα? ευχαριστω.

                    Comment


                      Originally posted by lora View Post
                      γεια σας και απο μας, ειμαστε στην γερμανια στο . πεστε μας οποιος γνωριζει τι ειναι πιο συμφερον ,να εχεις δικος σου σπιτι ή ενοικιο να πληρονεις ? εμαστε στο ενοικιο και το μεγαλητερο μερος της πληρομησ του αντρα μου φευγη στο ενοικιο , αν εχαμε δικο μας σπιτι θα πληροναμε καποιο φορο ?η καποια αλλα εξοδα ? ποια ειναι η διαφορα? ευχαριστω.
                      Αν καταλαβα καλά εννοείς αν συμφέρει να πέρνατε με τον άνδρα σου ενα δάνειο για να πάρετε σπίτι στη Γερμανια και αντι να τα δίνατε στα ενοικια να πληρώνατε στην τραπεζα τις δόσεις και να σας μείνει και το σπίτι.. Εννοείται οτι συμφέρει.. Το θέμα είναι να βρείτε δουλεια που να ειναι σταθερη και να μπορείτε να πάρετε το δάνειο που θέλετε..

                      Comment


                        Originally posted by vagelis76 View Post
                        Immobilien, Wohnungen und H ή από κάποιον ιδιώτη κατευθείαν, θα μου ζητούν και σε αυτά βεβαίωση εργασίας και δεν ξέρω τι άλλο.
                        Παιδιά βοήθεια!!! γιατί από 3 φλεβάρη είμαι στο Düsseldorf και μέσα σε μια εβδομάδα στο περίπου θα πρέπει να έχω νοικιάσει κάτι τέτοιο, αλλιώς με βλέπω με τη βαλίτσα πίσω όπως έφυγα και έχω χαλάσει και χρήματα σε χαρτιά και πολύ διάβασμα από Σεπτέμβρη για να πετυχω τα ελάχιστα πάνω στα Γερμανικά.
                        Πρώτα από όλα μην καταναλώνεις τις δυνάμεις σου στο θέμα σπίτι! Ναι δεν έιναι ευκολη υπόθεση, αλλά είσαι μόνος σου και νεαρός σαν εμένα απο όσο ξέρω και ξεκινάς με ένα μεγάλο βήμα για μια καινουρια ζωή. Οπότε δεν χρειάζεσαι κανένα μέγαρο αλλά ένα απλό οικονομικό σπιτάκι ή ενα Wohnung auf zeit για αρχή, 3-4 μήνες ίσως! Στα Wohnung auf zeit εμένα δεν μου ζήτησε κανείς βεβαίωση εργασίας. Γενικά δεν μου πολυ ζήτησε κανένας, αλλά αυτό είναι και θέμα τύχης! Όμως σίγουρα θα προσπαθήσουν να σε κόψουν, ''τι ρόλο χτυπάς'', οπότε προσοχή!

                        Αν ξεκινάς με αυτά τα δεδομένα (όπως ξεκίνησα και εγώ) είναι μάλλον εύκολο να βρείς κάτι να βολευτείς! Εγώ βρίκα μέσω του Immobilien, Wohnungen und H αλλά και οι τοπικές εφημερίδες έχουν πολλά σπίτια! Ισως είναι καλύτερα να ψάχνεις για επιπλώμενα και μερικώς επιπλωμένα.

                        10 μέρες έιναι ικανές για να βρείς ένα σπιτάκι, ειδικά αν σε βοηθήσουν λιγάκι και οι συγγενείς σου! Να ζήτησεις και την συμβουλή τους στο θέμα του συμβολαίου!

                        Κάνε σωστή διαχείρηση του άγχους σου και του πανικού σου. Γιατί θα έχεις να αντιμετωπίσεις πολλά!
                        Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                        Comment


                          Milu και Θωδορή σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ,
                          Θωδορή το άγχος μου το αντιλήφτηκες αμέσως που όντος είναι πολύ μεγάλο και πραγματικά θέλω να το κοντρολάρω γιατί δεν βοηθά. Για αρχή όντος θέλω ένα δωματιάκι από αυτά τα μικρά να βολευτώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για να είμαι ειλικρινής .
                          Από τα λεγόμενα σου πήρα θάρρος γιατί μάλλον κάτι θα βρω να βολευτώ όπως φαίνετε και οι γνωστοί μου θα με βοηθήσουν πάνω σε αυτό το θέμα με τη καλύτερη διάθεση, γνωρίζω ότι είμαι από τους προνομιούχους που έχω γνωστούς , είναι μεγάλο αβαντάζ, άλλοι δεν έχουν κανέναν. Θέλω να πιστεύω ότι θα μου πέφτει κάποιος υπολογιστής πρόχειρος καθώς θα είμαι εκεί να σας γράφω, για μένα η επικοινωνία μας εδω είναι συμπαράσταση.

                          Comment


                            EPIDOMA ENOIKIOY

                            kalimera se oloys. xerei kaneis gia na paro epidoma enoikioy an prepei na eimai sthn germania 3 xronia? kai deyteron poy mporo na apeythintho gia na to paro an den isxyei to proto erotima? sygnomi gia ta grekglish alla to pliktologio den exei elinika.

                            Comment


                              Krefeld

                              μιας και ρωταω κατα κυριο λογω σε σχεση με ενοικιαση κατοικιας, εχει καποιος καμια πληροφορια σχετικα με το Krefeld? ειναι διπλα στο Duisburg...

                              οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν ευπροσδεκτη


                              ΥΓ καλως με βρηκατε

                              Comment


                                Η τρέχουσα μέση ανά m²
                                Τρέχουσες Προσφορές εδω και εδω

                                Originally posted by turms View Post
                                ΥΓ καλως με βρηκατε
                                Καλώς τα δέχτηκες!

                                Comment

                                Working...
                                X