Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΔΗΓΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ναι ετσι ειναι. Σε τουρκο δουλευει και ο φιλος του δουλευε γιαυτον 2 χρονια ηταν πολυ ευχαριστημενος. Κατα ωρας κι εμεις ειμαστε. Ο ανθρωπος μεχρι τωρα οτι συμφωνια εχουν κανει την κρατησε και γενικως ειναι πολυ σωστος. το μελλον θα δειξει.

    Comment


      #47
      Καλησπέρα..
      Έχω μια απορία σχετικά με το επαγγελμα του οδηγού και θα ήθελα εαν είναι δυνατόν να με βοηθήσετε..
      Μου έχουν πει για τα module που χρειάζονται για να δουλέψεις σαν επαγγελματίας οδηγός στην Γερμανία.Μπορεί κανείς να μου τι είναι αυτο?Υπάρχει και στην Ελλάδα με διαφορετική ονομασία?

      Comment


        #48
        καλησπερα σας,
        ενδιαφερομαι να παρω διπλωμα οδηγου λεωφοριου.απο οτι εψαξα αν παρω το διπλωμα εδω στην ελλαδα θα μου κοστισει 650 ευρω συνολο ,με το διπλωμα στο χερι που λενε.αν το βγαλω στην γερμανια 4500!!!
        η ερωτηση μου ειναι αν θα μπορω να δουλεψω χωρις εμπειρια αφου μολις θα εχω παρει το διπλωμα και ποσα χρηματα παιρνουν οι οδηγοι λεωφοριων και ποσες ωρες εργαζονται.
        ευχαριστω

        Comment


          #49
          Originally posted by Blacktulip View Post
          δουλεια για οδηγους υπαρχει αρκετη! και οσοι δεν μιλουν καλα γερμανικα συνηθως αν δεν θες να κανεις ταξιδια εξω κανουν βραδυνα, που ειναι στανταρ δρομολογια και δεν εχεις να κανεις με τηλεφωνα, δηλ να συννενοεισαι στο τηλ.
          καλησπερα,θα με βοηθουσε πολυ αν μου εδινες καμια ιδεα που να κοιταξω για να βρω μια βραδυνη δουλεια οδηγου μιας και τα γερμανικα μου ειναι ανυπαρκτα.προς το παρον εχω μονο διπλωμα ιχ αλλα θα βγαλω και οδηγου λεωφοριου.ευχαριστω

          Comment


            #50
            Originally posted by Elina :) View Post
            καλησπερα σας,
            ενδιαφερομαι να παρω διπλωμα οδηγου λεωφοριου.απο οτι εψαξα αν παρω το διπλωμα εδω στην ελλαδα θα μου κοστισει 650 ευρω συνολο ,με το διπλωμα στο χερι που λενε.αν το βγαλω στην γερμανια 4500!!!
            η ερωτηση μου ειναι αν θα μπορω να δουλεψω χωρις εμπειρια αφου μολις θα εχω παρει το διπλωμα και ποσα χρηματα παιρνουν οι οδηγοι λεωφοριων και ποσες ωρες εργαζονται.
            ευχαριστω
            Οχι ΔΕΝ μπορείς να δουλέψεις σαν οδηγός λεωφορείου χωρίς να ξέρεις Γερμανικά.
            Για να οδηγήσεις λεωφορείο στην Γερμανία πρέπει να κάνεις ειδική Γερμανική εκπαίδευση.
            (ακόμα και για τους Γερμανούς είναι δύσκολο).
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #51
              Elina καλημέρα.
              Εάν κάποιο αρνητικό συναίσθημα σε οδήγησε στην απόφαση να γίνεις οδηγός λεωφορείου και μάλιστα νυχτερινή, σου προτείνω να το ξανασκεφτείς. Μια οποιαδήποτε δουλειά που μπορείς να κάνεις από την πρώτη μέρα ως μετανάστρια, δεν μπορεί να συγκριθεί με τις αντιξοότητες, τους απρόβλεπτους παράγοντες και τον κίνδυνο για την ανθρώπινη ζωή που αντιμετωπίζεις σε κάθε χιλιόμετρο οδήγησης ενός βαρέως οχήματος.
              Εάν δεν έχεις τις σωστές πληροφορίες και δεν πάρεις την απόφασή σου με πλήρη ηρεμία και με πλήρη συνείδηση του τι πας να κάνεις, όχι μόνο θα χάσεις τα λεφτά που θα ξοδέψεις γι αυτό, αλλά θα οδηγηθείς σε άγνωστες διαδρομές. Η ένοια του νόμου στην ευρώπη, είναι άλλη από αυτήν που έχουμε στην ελλάδα. Τα πρόστιμα και οι ποινές για ό,τι φέρεις την ευθύνη, είναι συνήθως εξοντωτικά σε αυτές τις χώρες.
              Η καθεμία από τις λέξεις που ανέφερες (γλώσσα, εμπειρία, νυχτερινή) χτυπάει μια μεγάλη καμπάνα που πρέπει να την ακούσεις. π.χ. η έλειψη γνώσης της γλώσσας, σου στερεί σημαντικές πληροφορίες, κρίσιμες για την καριέρα σου αλλά και για την απόφασή σου. Η εμπειρία θα σε βοηθούσε να αντιμετωπίσεις κάθε δυσκολία, αλλά δεν την έχεις. Τη νυχτερινή βάρδια πως τη διάλεξες? Ενα μεγάλο ποσοστό επαγγελματιών οδηγών, δεν μπορεί να δουλέψει νύχτα. Εχω εκπλαγεί βλέποντας γυναίκες να οδηγούν τέλεια ένα βαρύ όχημα, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που δεν κάνεις για κάτι τέτοιο?
              Αν μπορείς να κάνεις κάτι για να αλλάξεις τα προηγούμενα, άρχισε από τώρα.

              Comment


                #52
                καλημερα σας,
                ο λογος που προσανατολιζομαι στο επαγγελμα του οδηγου ειναι γιατι αγαπω πολυ την οδηγηση και ειμαι καλη σ'αυτο.δεν ειναι απαραιτητο να ειναι λεωφορειου θα μπορουσα να οδηγησω και αλλα οχηματα.διαβασα οτι οι νυχτερινοι οδηγοι(γενικα οχι μονο λεωφοριου) μπορουν να δουλεψουν και χωρις την γλωσσα μιας και τα δρομολογια ειναι στανταρ και δεν χρειαζεται να συνεννοεισαι.να σας δωσω να καταλαβαιτε θα μου αρεσε να παρω ολα τα διπλωματα και να δουλεψω σε μεγαλα εργα εχω τρελα με την οδηγηση και ολα τα οχηματα,απο ιχ μεχρι μεγαλα φορτηγα .πρωτα ομως πρεπει να μαθω την γλωσσα για αυτα που θελω να κανω απλως σκεφτηκα μηπως μπορω δουλεψω παραλληλα.ενας γνωστος μου πηρε ολα τα διπλωματα μαζι με 3000ευρω μου ειπε και δεν ηξερε να γραφει η να διαβαζει γερμανικα μονο μπορουσε να συνεννοειται στα βασικα.
                μηπως γνωριζεται καμια περιπτωση καποιου που πηρε ολα τα διπλωματα μαζι?
                ευχαριστω για τον χρονο σας!

                Comment


                  #53
                  αγαπητε μου kuli δεν εχω αρνητικα συναισθηματα ,εχω γεμισει τις βαλιτσες μου μονο με θετικα και διαλεξα την γερμανια γιατι μπορει να μου προσφερει αυτα που ονειρευομαι...οδηγικες εμπειριες και εξελιξη!

                  Comment


                    #54
                    Αν βάλεις μακροπρόθεσμο στόχο να εργαστείς ως οδηγός στη Γερμανία, νομίζω ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις χωρίς ιδιαίτερα μεγάλες δυσκολίες, λόγω της μεγάλης ζήτησης για οδηγούς. Απλά θα χρειαστεί να περάσεις μεγαλύτερες δυσκολίες, να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα, και να περιμένεις περισσότερο καιρό ώσπου να τα καταφέρεις, απ ό,τι πιστεύεις τώρα.
                    Για επάρκεια Γερμανικής γλώσσας υπολόγιζε περίπου δύο χρόνια.
                    Για απόκτηση διπλωμάτων δε νομίζω να απαιτείται μεγαλύτερο διάστημα.
                    Επομένως ο πιο ρεαλιστικός στόχος είναι: ΒΑΖΩ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ ΩΣ ΟΔΗΓΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 2017 ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ...

                    Μια καλή αρχή θα ήταν να κάνεις ένα mini job των 400 ευρώ (ημιαπασχόληση) και παράλληλα να δουλεύεις γλώσσα και διπλώματα...
                    Αν είναι να καθυστερήσεις ν ανέβεις, μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ με το Γ κατηγορίας που είναι και σχετικά εύκολο.

                    Αυτά κατά την προσωπική μου άποψη που βασίζεται στις πενιχρές μου γνώσεις περί του επαγγέλματος...

                    Comment


                      #55
                      Elina συμφωνώ για τα συναισθήματά σου. Βλέπω αυτοπεποίθηση, ενθουσιασμό και φιλοδοξία. Είναι τα βασικά γνωρίσματα του οδηγού βαρέων οχημάτων.
                      Λοίπουν όμως, αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο. Θα κάνεις κάτι γι αυτό?

                      Comment


                        #56
                        ναι σιγουρα
                        σε πρωτη φαση θα εστιασω στην γλωσσα σε συνδυασμο με μια part time job
                        απο κει και περα εχωσκοπο να μελετησω τι ζητηση εχει το καθε διπλωμα χωριστα,τι ακριβως δυνατοτητες μου δινει,τι μισθους ,ποσο ειναι το κοστος για να το βγαλω .
                        θα ενημερωσω για το αποτελεσμα της αναζητησης μου.ευχαριστω παρα πολυ!

                        κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι οτι σκεφτομαι να βγαλω τα διπλωματα στην ελλαδα με πολυ μικροτερο κοστος και ο δασκαλος λεει οτι ειναι αναγνωρισμενα και θα μπορωνα εργαστω σε ολη την ευρωπη αρκει μονο να κανω μια μεταφραση.ποια ειναι η γνωμη σας?και ισως στην γερμανια μπορω να συμπληρωσω την γερμανικη εκπαιδευση που λεγαμε πριν.

                        Comment


                          #57
                          Elina καλημέρα.
                          Τα διπλώματα εντός ΕΕ είναι ισότιμα. Σε όποια χώρα έχεις τη μόνιμη κατοικία σου μπορείς να εκδώσεις δίπλωμα, αλλά και να ανταλλάξεις το δίπλωμα που έχεις βγάλει από μια άλλη ευρωπαική χώρα.
                          1. Το θέμα της γλώσσας είναι βασικό στη δουλειά μας, τόσο για να μην μπλέξεις σε περιπέτειες, όσο και να ξεμπλέξεις από αυτές. Σου έγραψα σχετικά σε προηγούμενο. Θεωρίες περί μη γλώσσας, δεν τις αποδέχομαι, εκτός και αν έχεις το επάγγελμα αυτό σαν διακοσμητικό στο βιογραφικό σου.
                          2. Σαφώς και την ελλάδα θα σου κοστίσουν φθηνότερα, αλλά δεν χρειάζεται να βγάλεις όλα τα διπλώματα, παρά μόνο αυτό που σου ταιριάζει. Χρειάζεται να βγάλεις και ΠΕΙ, το οποίο είναι άλλο στα φορτηγά, και άλλο στα λεωφορεία. Αν βγάλεις για φορτηγό, πρέπει να πάρεις και Ε' κατηγ.δίπλωμα
                          3. Προσπάθησε να βρεις πληροφορίες από πρώτο χέρι (από οδηγό στη γερμανία) για να σε ενημερώσει σχετικά. Σου λείπουν πληροφορίες για να κάνεις τη σωστή εκτίμηση. Η νοοτροπία και η εθιμοτυπία αλλάζει από χώρα σε χώρα αλλά οι διαδικασίες πλέον εντος ΕΕ είναι σχεδόν ίδιες. Εχω γράψει πολλά στο θέμα της Μεγ. Βρετ.
                          4. Προτείνω, αυτό που ανέφερες για νυχτερινή, να το αφήσεις προς το παρόν, μέχρι να κρίνεις η ίδια ότι είσαι έτοιμη για κάτι τέτοιο. Επίσης τα μεγάλα (τεχνικά) έργα που ανέφερες, στην ευρώπη έχουν πολύ αυστηρό κανονισμό για την κίνηση των βαρέων οχημάτων που στην ελλάδα δεν υπάρχει (η δεν τηρείται). Οπότε κράτα τα άλογά σου.
                          5. Σε όλες τις χώρες της ΕΕ χρησιμοποιείται πλέον στα βαρέα οχήματα ο ψηφιακός ταχογράφος, τους νόμους του οποίου αλλά και τον χειρισμό, πρέπει να τα μάθεις απ έξω και ανακατωτά
                          6. Υπάρχουν και τα μηχανήματα έργων αλλά σε αυτά καταλήγουν οδηγοί μετά από τα βαρέα οχήματα, όπου εξοικειώνονται με το μεγάλο βάρος και τον υπερβολικό όγκο, εκτός κι αν είσαι ταλέντο.
                          Φαίνεται πλέον καθαρά, ότι στη συζήτησή μας, το θέμα της γλώσσας είναι η αρχή, αλλά και το τέλος επίσης.

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by kuli View Post
                            Οπότε κράτα τα άλογά σου.


                            καλημερα,κραταω τις συμβουλες σου και προχωραω!

                            Comment


                              #59
                              Καλημέρα σας!ειμαι καινούργιος σε αυτήν την ομάδα και μου φαίνεται πολυ χρισημο το forum αυτο.εχω έρθει στην Γερμανία εδω και 2 μήνες μαζί με την έγκυο γυναικα μου.εγω εχω βγάλει τα διπλώματα οδήγησης γ και δ με πει κ ψάχνω εργασία εδω.συμφωνω απόλυτα ότι πρέπει να γνωρίζεις την γλώσσα αρκετά.τα πράγματα εδω δεν ειναι τόσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουν.δεν εχουμε ούτε βοηθεια απο το κράτος ούτε κάν ασφάλεια υγείας δεν μπορούν να κάνουν εδω.γενικα αν έρθει κάποιος εδω να ειναι αρκετά προετοιμασμένος και όχι όπως εγω που με είχα γεμίσει με παραμύθια.πραγματι εχει τεράστια ζήτηση το επάγγελμα αυτο.δεν ξέρω φυσικά και αυτο ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει εκτός απο το δίπλωμα μαζί με πει κ τον ταχογράφο fahrerkarte και εννοείτε η γλώσσα, τι άλλο πρέπει να κατέχει ένας υποψήφιος?ρωταω διότι εδω κάθε μέρα σου βγάζουν όλο κ κατι καινούργιο χαρτί να εχεις.

                              Comment


                                #60
                                Παναγιώτη καλημέρα.
                                Ναι, πραγματικά κάθε μέρα βγάζουν καινούργια φασούλια. Αυτά που ανέφερες είναι αρκετά για ένα φορτηγό που μεταφέρει γενικό φορτίο. Δεν ξέρω αν χρειάστηκε να τα αλλάξεις με γερμανικά.
                                Επιπλέον πιστοποιητικά χρειάζονται μετά τη σχετική εκπαίδευση 1. για τα βυτία (επι πλέον του ADR), 2. τους εποχούμενους γερανούς, 3. χωματουργικά για λατομεία και επίσης 4. άλλα πιστοποιητικά για φορτηγά με ειδικό φορτίο ή που εισέρχονται σε συγκεκριμένους χώρους/ εγκαταστάσεις. Υπάρχουν εκπαιδεύσεις μονοήμερες, άλλες μεγαλύτερες, άλλες μικρότερες. Κάποιες από αυτές τις θεωρούν προαπαιτούμενο, κάποιες τις κάνεις επί τόπου στη δουλειά.
                                π.χ. για την είσοδο σε κάποια αγγλικά λιμάνια χρειάζεται ένα πιστοποιητικό ασφαλείας το οποίο αφού διαβάσεις τους σχετικούς κανόνες, απαντάς το ερωτηματολόγιο on-line και κατόπιν εκτυπώνεις το πιστοποιητικό.
                                Εχει δουλειές που ζητούν καθαρό ποινικό μητρώο από την αρμόδια υπηρεσία, το οποίο όταν είσαι νεόφερτος κάπου δεν μπορείς να το βγάλεις γιατί χρειάζεται μόνιμη διαμονή στη χώρα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
                                Σε κάθε περίπτωση, στις αγγελίες των εταιριών παρέχονται οι σχετικές πληροφορίες
                                Ξέρω ότι το παραμύθι πάει σύννεφο και καλά έκανες και το άφησες στο παρελθόν. Μην το βάζεις κάτω, να επιμένεις καθημερινά σε jobcenter, εφημερίδες, περιοδικά που ασχολούνται με τα φορτηγά/ λεωφορεία, εταιρείες & πρακτορεία (μέσω internet ή από κοντά), ιστοσελίδες με αγγελίες για οδηγούς, μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Μην κουραστείς από την προσπάθεια γιατί το αποτέλεσμα θα φανεί κάποτε, όσον καιρό κι αν σου πάρει.
                                Καλή επιτυχία

                                Comment

                                Working...
                                X