Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φραϊμπουργκ

    Μετά από ένα καλό ψάξιμο, κατέληξα ως πρώτη επιλογή από τις πόλεις της Γερμανίας, στο Φράιμπουργκ.

    Ζει κανείς εκεί; Μπορεί να δώσει πληροφορίες για τον τρόπο ζωής, τις ευκαιρίες εργασίας και την ελληνική κοινότητα;

    Comment


      Είσαι σίγουρος Φραϊμπουργκ? Πολή όμορφη πόλη αλλά τρελή φοιτητούπολη και όταν το immobilienscout24 δίνει μέχρι 500€ kaltmiete (δηλαδή 650€ όλα και βάλε) μόνο 14 σπίτια είσαι σίγουρος ότι θα πάς και θα μπορέσεις να βρείς? Με ποιά κριτήρια λές για Φραϊμπουργκ?
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Ωχ με προσγείωσες απότομα...

        Δεν ήξερα ότι έχει τόσο δύσκολες οικονομικές συνθήκες

        Βασικά το επέλεξα για τους εξής λόγους:

        1. Στο σημείο της Γερμανίας που θέλω (Νοτιοδυτικά)

        2. Κοντά σε βουνά, (ως φανατικός ορειβάτης)

        3. Μέτριο πληθυσμό (και όχι 3 ώρες πήγαινε-έλα για να συνατήσεις έναν φίλο σου για καφέ)

        4. Τον καλύτερο καιρό της Γερμανίας

        5. Και άλλες λεπτομέρειες και θετικά σχόλια που διάβασα στο ιντερνετ

        είναι τόσο ακριβότερο σε σχέση με τις άλλες πόλεις του Νότου;

        Comment


          να ρωτησω κατι?ποσο χρονων εισαι?

          Comment


            Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια λίστα

            1. Τι δουλειά θέλω να κάνω? (Δεν είναι παντού οι ευκαιρίες ίδιες για όλα τα επαγγέλματα)

            2. Μελετάω τον χάρτη της ανεργίας στην Γερμανία Regionaldirektionen und Agenturen für Arbeit - statistik.arbeitsagentur.de. Λογικό είναι εκεί που έχει μικρότερη ανεργία να έχω περισσότερες πιθανότητες.

            3. Που μπορώ να βρώ ένα σπίτι σχετικά γρήγορα και σχετικά οικονομικό (μελετάω το immobilienscout24). Αρχικά αν δεν έχω συμβόλαιο εργασίας ξεχνάω τις πολύ ακριβές περιοχές • Städte mit den höchsten Mietpreisen in Deutschland 2013 | Statistik.

            4. Η περιοχή που επιλέγω να έχει καλή συγκινωνία με τρένο πρός τις μεγάλες πόλεις, ώστε να έχω ευκαιρίες εργασίας εκεί.

            5. Αν δεν ξέρω την γλώσσα, κοιτάω τι δυνατότητες υπάρχουν ώστε αφού έχουν εκπληρωθεί τα παραπάνω (δηλ ενοικίαση σπιτιού...δεν είναι εύκολο) για να μάθω Γερμανικά. Ελέγχω το VHS της πόλης που με ενδιαφέρει απο το internet για προσφορές σε μαθήματα και τι κοστίζει. Δεν κοστίζει το ίδιο σε όλες τις πόλεις π.χ στο freiburg το εντατικό μάθημα για 3 μήνες κοστίζει 594€ στο Wuppertal 430€! Αν έχω πολλά λεφτά κοιτάω και ιδιωτικά φροντηστήρια.

            6. Τέλος κοιτάω αν υπάρχει Ελληνική κοινότητα, γενικά Έλληνες στην περιοχή, όχι για να σε βοηθήσουν αλλά θα το δείς είναι άλλο (λίγο στην ψυχολογία) να μην νοιώθεις τελείως μόνος σου.

            Αυτά είναι κάποια πολύ αρχικά και πολύ βασικά για κάποιον που έρχετε ολομόναχος και χωρίς άνθρωπο να τον περιμένει. Στην περίπτωση το έχω ξαναπέι της εισαγωγής σε πανεπιστήμιο τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά στο πώς έρχομαι (υπάρχουν welcome weeks, σε βοηθάνε στο θέμα σπίτι, σε βοηθάνε σε διαδικαστικά όπως να δηλωθείς στον δήμο, μαθαίνεις την γλώσσα κ.α.) αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο το να καταφέρει κάποιος να μπεί.

            Φιλικά
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Μετά από κάποιους μήνες εδώ στα ξένα και από κάποιες καταστάσεις που πέρασα έχω μια διαφορετική άποψη. Να πω μερικά πράματα για να γνωρίζει ο κόσμος τι γίνεται με την μαύρη εργασία και την φοροδιαφυγή.
              Υπάρχουν πολλά άτομα που τους δηλώνουν ότι παίρνουν 1300 μικτά και πέρνουν άλλα 1000 πχ στα μαύρα.
              Ο εργοδότης δικαιούτε και χωρίς να έχει κάποιο χαρτί στα χέρια του σαν συμφωνιτικό να σε έχει δοκιμαστικά με συμφωνία στα λόγια.
              Έκανα καταγγελία τον εργοδότη που με είχε 1 μήνα 20 μέρες ακριβώς στην arbaitsamt που έγινε και δικαστήριο μετά από 1 μήνα δλδ εχθές. Είχα και μεταφράστρια μαζί μου την οποία την πληρώνει το δηκαστήριο μαζί και με τα δικαστικά έξοδα. Με πρότειναν συμβιβασμό 800 για 1 μήνα. Είπα όχι. Ο δηκαστής μου είπε ότι θα πρέπει να γίνει και δεύτερο δηκαστήριο και ακόμα και να το κερδίσω θα πρέπει εκεί να πληρώσω δηκιγόρο και μεταφραστή οπότε πάλι στα ίδια θα πέσω.
              Ο εργοδότης θα την βγάλει καθαρή με λίγα λόγια.
              Σοβαρά νόμιζα ότι ήμουν Ελλάδα. Ο δικαστής εις γνώσεις του για την μαύρη αγορά.
              Γυρνόντας σπίτι μέσα στα νεύρα βλέπω στην Τ.Θ μου ένα γράμμα από την αστυνομία.
              Πριν πάω στην arbaitsamt είχα πάει και έκανα καταγγελία στην αστυνομία τον εργοδότη.
              Λέω αν δεν μπορώ να κάνω εγώ κάτι θα πω στην αστυνομία τα πάντα (γραπτή αναφορά) και ελπίζω αυτή να κάνει κάτι όχι μόνο στον εργοδότη αλλά και στην ίδια arbaitmat που κάνει τα στραβά τα μάτια.
              Δεν είναι μόνο για την αδικία που είδα εγώ σε 2 δουλειές που πήγα αλλά για αυτό που περνάνε χιλιάδες άνθρωποι εδώ που έχουν την ατυχία να δουλέυουν στον κάθε εργοδότη-Αλβανό-Ρουμάνο-Ελληνα-Βούλγαρο κτλ που ήρθε εδώ και βγάζει χρήματα εκμεταλευόμενος το σήστημα και τα παραθηράκια που υπάρχουν. Δεν θα αφήσω κανέναν ότι βλέπω θα κάνω καταγγελία.
              Γιαυτό παιδιά και εσείς αν δείτε κάτι μην το αφήσετε.Κακό δεν θα κάνεται αλλά καλό.
              Με την φοροδιαφήγη όπως καταστρέψαν κάποιοι τα κράτοι τους θα καταστρέψουν και την Γερμανία.
              Όλα για να βάλουν περισσότερα λεφτά στης τσέπες τους

              Comment


                Originally posted by archer100 View Post

                Βασικά το επέλεξα για τους εξής λόγους:

                1. Στο σημείο της Γερμανίας που θέλω (Νοτιοδυτικά)

                2. Κοντά σε βουνά, (ως φανατικός ορειβάτης)

                3. Μέτριο πληθυσμό (και όχι 3 ώρες πήγαινε-έλα για να συνατήσεις έναν φίλο σου για καφέ)

                4. Τον καλύτερο καιρό της Γερμανίας

                5. Και άλλες λεπτομέρειες και θετικά σχόλια που διάβασα στο ιντερνετ

                είναι τόσο ακριβότερο σε σχέση με τις άλλες πόλεις του Νότου;
                Φιλε μου τα κριτηρια σου ταιριαζουν περισσοτερο σε ταξιδιωτη-τουριστα παρα σε μεταναστη. Χωρις παρεξηγηση, τα πραγματα δεν ειναι ειδυλιακα, ειδικα αν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο στο ξεκινημα εδω. Ο Κοσοφος απο κατω θεωρω πως ιεραρχισει σωστα τις προταιρεοτητες ενος ανθρωπου που πηγαινει σε μια ξενη χωρα για δουλεια.

                Originally posted by kosofos View Post
                Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια λίστα

                1. Τι δουλειά θέλω να κάνω? (Δεν είναι παντού οι ευκαιρίες ίδιες για όλα τα επαγγέλματα)

                2. Μελετάω τον χάρτη της ανεργίας στην Γερμανία Regionaldirektionen und Agenturen für Arbeit - statistik.arbeitsagentur.de. Λογικό είναι εκεί που έχει μικρότερη ανεργία να έχω περισσότερες πιθανότητες.

                3. Που μπορώ να βρώ ένα σπίτι σχετικά γρήγορα και σχετικά οικονομικό (μελετάω το immobilienscout24). Αρχικά αν δεν έχω συμβόλαιο εργασίας ξεχνάω τις πολύ ακριβές περιοχές • Städte mit den höchsten Mietpreisen in Deutschland 2013 | Statistik.

                4. Η περιοχή που επιλέγω να έχει καλή συγκινωνία με τρένο πρός τις μεγάλες πόλεις, ώστε να έχω ευκαιρίες εργασίας εκεί.

                5. Αν δεν ξέρω την γλώσσα, κοιτάω τι δυνατότητες υπάρχουν ώστε αφού έχουν εκπληρωθεί τα παραπάνω (δηλ ενοικίαση σπιτιού...δεν είναι εύκολο) για να μάθω Γερμανικά. Ελέγχω το VHS της πόλης που με ενδιαφέρει απο το internet για προσφορές σε μαθήματα και τι κοστίζει. Δεν κοστίζει το ίδιο σε όλες τις πόλεις π.χ στο freiburg το εντατικό μάθημα για 3 μήνες κοστίζει 594€ στο Wuppertal 430€! Αν έχω πολλά λεφτά κοιτάω και ιδιωτικά φροντηστήρια.

                6. Τέλος κοιτάω αν υπάρχει Ελληνική κοινότητα, γενικά Έλληνες στην περιοχή, όχι για να σε βοηθήσουν αλλά θα το δείς είναι άλλο (λίγο στην ψυχολογία) να μην νοιώθεις τελείως μόνος σου.

                Αυτά είναι κάποια πολύ αρχικά και πολύ βασικά για κάποιον που έρχετε ολομόναχος και χωρίς άνθρωπο να τον περιμένει. Στην περίπτωση το έχω ξαναπέι της εισαγωγής σε πανεπιστήμιο τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά στο πώς έρχομαι (υπάρχουν welcome weeks, σε βοηθάνε στο θέμα σπίτι, σε βοηθάνε σε διαδικαστικά όπως να δηλωθείς στον δήμο, μαθαίνεις την γλώσσα κ.α.) αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο το να καταφέρει κάποιος να μπεί.

                Φιλικά

                Comment


                  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ειδικά αυτή του Kosofou ο οποίος είναι πάντα περιεκτικός και ουσιαστικός.

                  Κόσοφος σε όλα όσα λες έχεις δίκιο. Τα περισσότερα από αυτά που λες έχουν ληφθεί υπόψη.

                  Φυσικά δεν ονειρεύομαι φυτευτή δουλειά και κόκκινα χαλιά στρωμένα στο Φράιμπουργκ, απλά αν τυχόν είναι να βρω ίδια δουλειά στο Βερολίνο, στο Μόναχο ή εκεί, πιθανό να επέλεγα το Φραιμπουργκ για τους λόγους που προανέφερα, γι αυτό και ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες.

                  Comment


                    Originally posted by kosofos View Post
                    Είσαι διατεθειμένος να γυρίσεις όλη την NRW για ένα πιτόγυρο Γενικά στις περισσότερες περιπτώσεις ότι βρείς γενόσημο θα είναι....πάντως άμα βρεθείς κατά τα μέρη μας υπάρχει μια ψησταριά που φτιάχνει αυτό
                    Μια βολτα την κανουμε που και που, ε!! δεν θα μας χαλαγε να τρωγαμε και ενα νοστιμοτατο πιτογυρο!!! Ενας αλλος λογος ειναι οτι οποιον γνωστο μας ρωτησουμε : Τι να σου φερω απο Ελλαδα?? η απαντηση ειναι σχεδον παντα σουβλακια!!! Μπαινεις στο αεροπλανο και μοσχοβολα τζατζικακι!!! και λεω εγω τωρα, γιατι να μην βρουμε κατι αντιστοιχο εδω?? Αυτο στην φωτο που βλεπω καλο φαινεται παντως!! Για πες μας που θα το βρουμε!! Ευκαιρια κιολας να κανουμε ακομα μια φορα μια ομορφη βολτα με το Schwebebahn στα μερη σου!!

                    Comment


                      τιτλος γλωσσομαθειας γερμανικων Β1..

                      μπορει καποιος να με (να μας ) βοηθησει με ενα θεμα που προεκυψε?
                      εγω ειμαι οδηγος λεωφορειου και ετοιμαζομαι να βγαλω και Γ κατηγοριας
                      κανω γερμανικα για να μπορω να βρω δουλεια
                      η γυναικα μου ειναι βρεφοκομος με ολα τα χαρτια προυπηρεσια φουλ
                      πρακτικη στην Γερμανια σε δημοσιο παιδικο σταθμο οπου εκει πηγαινε
                      κ τα απογευματα σε μαθηματα Γερμανικων.
                      το θεμα ειναι το εξης μιλησαμε με ενα γραφειο στην Αθηνα και αφου ειχε τελειο βιογραφικο
                      της ζητησαν πτυχιο β1.
                      τι τους ελεγε οτι εχω χαρτια απο την δουλεια μου τι οτι παρτε μου συνευντεξη
                      αυτοι θελαν β1
                      οι εξετασεις για τα πτυχια ειναι τον μαιο η ιουνιο αν δεν κανω λαθος
                      αν στειλει απεθειας το βιογραφικο της υπαρχει περιπτωση να της ζητανε β1
                      η αφου εχει δουλεψει στην ιδια θεση στην Γερμανια θα περασει μονο συνευντεξη?

                      ως οδηγος υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν και μενα β1? αλλο να μιλας και να διαβαζεις και αλλο να παω να δινω εξετασεις χαθικαμε τοτε...

                      αν γνωριζει κατι καποιος ασ μας δωσει τα φωτα του..

                      Comment


                        Το Β1 είναι ένα πιστοποιητικό που δηλώνει ότι έχεις κάνει κάποια μαθήματα και έχεις περάσει και την εξέταση. Δεν σημαίινει όμως ότι θα σε προσλάβουν ή όχι αν έχεις Β1 ή ακόμα και C1. Αν πάς στην συνέντευξη και δεθεί η γλώσσα κοτσίδα? Ξέρεις πόσους έχω γνωρίσει με C1 και όταν πάν να μιλήσουν δράμα...βέβαια αυτός που έφτασε στο C1 έχει το γραμματικό υπόβαθρο και με την καθημερινή πρακτική άσκηση θα μιλήσει καλά κάποια στιγμή.

                        Στην ερώτηση σου τώρα. Δεν θα σου ζητήσουν σε καμιά δουλειά πιστοποιητικά γλώσσας. Πόσο μάλλον για την γυναίκα σου που έχει κάνει και πρακτική εδώ. Γράφεις στο βιογραφικό αν μιλάς αρκετά καλά ένα verhandlungssicher και τελείωσε. Στην συνέντευξη και στο τηλέφωνο θα φανούν όλα. Καλή τύχη.

                        Επίσης το 99% των Γερμανών δεν ξέρει τι είναι Α1,Β1 κτλ
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Με το καλό παιδιά και καλή επιτυχία , υπομονή και επιμόνη θέλει!ολα ερχονται!

                          Comment


                            καλημερα σου εχω στειλει πμ,

                            Comment


                              ευχαριστω πολυ..

                              Comment


                                Μέρα με την μέρα που είμαι εδώ μαθαίνω και βλέπω πολλά τα οποία δεν ακούγονται προς τα έξω.

                                Comment

                                Working...
                                X