Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    13ος μισθός TVöD

    Aνοίγω αυτό το θέμα γιατί ειλικρινά δεν βρήκα κάποια απάντηση μέσα στο φόρουμ πάνω σε αυτό. Aν κάποιος έχει ήδη απαντήσει σε αυτό παρακαλώ να ανακατατάξει αυτό το ποστ στο ανάλογο θέμα.

    Η απορία μου έχει να κάνει με το Jahressonderzahlung στην γερμανία και τον λεγόμενο 13ο μισθό η weihnachtsgeld όπως το λένε χαρακτηριστικά. Γνωρίζω ότι αυτός ο μισθός πληρώνεται μαζί με τον μισθό του νοεμβρίου. Βρήκα μάλιστα αυτή τη σελίδα που δίνει πληροφορίες: Öffentlicher-Dienst.Info - TVoeD - Jahressonderzahlung. Οπότε ανοίγω αυτό το θέμα προς πληροφόρηση ημετερων.

    Iσχύει η διάφορα ποσοστού μεταξύ δυτικής (60% του μικτού μισθού) και ανατολικής γερμανίας (45%); Yπάρχει αντίστοιχη παρακράτηση φόρου και σε αυτά τα χρήματα;
    Και αν κάποιος (όπως εγώ) έχει προσληφθεί στην μέση του έτους πληρώνεται με ποσοστό ανάλογα τους μήνες δουλειάς;

    Αν κάποιος γνωρίζει επί του θέματος και μπορεί να επιβεβαιώσει όσα αναφέρω η και να με κατατοπίσει περαιτέρω, ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Comment


      Ελεωνόρα, αν επιτρεπεται ποσο κοστισε η ολη διαδικασια.??
      Και κατι αλλο... περασε το αυτοκινητο γερμανικο ΚΤΕΟ.?? Δεν αναγνωριζουν το Ελληνικο ΚΤΕΟ αν εχεις χαρτια οτι περασε,.??
      Επισης ειναι ενα αλλο μυστηριο χαρτι (δεν θυμαμαι πως το λενε) που στο εξωτερικο το εχουν ολα τα οχηματα αλλα στην Ελλαδα πρεπει να το ζητησεις απο την αντιπροσωπεια. Τι χαρτι ειναι αυτο.? Ξερει κανεις.?? (περναει ο καιρος και δεν θελω να πληρωσω τελη κυκλοφοριας του 2014 εδω)

      Comment


        εμενα μου κρατησαν αδεια κυκλοφοριας και πινακιδες. Μου δωσανε ενα χαρτι που λεει οτι τις πινακιδες τις κρατησε η υπηρεσια της γερμανιας, μαζι με την αδεια. Το μεταφρασα και το εστειλα στην Δ/νση Συγκοινωνιων με μια αιτηση διαγραφης οχηματος.
        Αυτα...
        Οχι το ελληνικο ΚΤΕΟ δεν αναγνωριζεται. Πρεπει να περασεις ΚΤΕΟ γερμανικο.
        και το χαρτι προφανως ειναι το CoC...Certificate of Conformity...καπως ετσι. Δεν ξερω αν το θελουν ολα τα οχηματα. Τα παλια σιγουρα. Δες το λιγο...
        Παντως η ΤΟΥΟΤΑ μου το εστειλε με κουριερ σπιτι μου χωρις καμια χρεωση. Και το ζητησα με μαιλ.

        Comment


          γιατροι

          γεια σας ειμαι νεος στην Γερμανια στην περιοχη στουτγκαρδης και ψαχνω για καρδιολογο ελληνα μηπως μπορει να βοηθηση κανενας ευχαριστω

          Comment


            Dr. Athanassios SimoglouFacharzt für Allgemeinmedizin(παθολογος) Waiblinger Straße 3070372 Stuttgart (Bad Cannstatt) 0711561474

            Dimitrios Kitsulis und Ioannis Chatzissavvidis(παθολογος)
            Hausgärten 4 71332 Waiblingen Festnetztelefon: 07151/905235 Fax: 07151/966521
            μαζι ειναι και η ψυχολογος Ναζιριδου Σταυρουλα

            Δρ. Κων/νου Νοδάρου, Παθολόγου Αιματολόγου.

            Löwenmarkt 13 , Weilimdorf, Stuttgart, ακριβώς μπροστά στο σταθμό U-BahnΣταθμός U-Bahn : Löwen-Μarkt , γραμμές U6 και U13 Τηλέφωνο : 0711-881126 0711-831163

            Dr. Angelos Tachtatzis(ορθοπεδικος χειρουργος)
            Orthopädisch-Unfallchirurgische Praxis König-Karl-Str. 19 70372 Stuttgart Baden-Württemberg DeutschlandKarte ansehen
            Festnetztelefon: 0711/569874Fax: 0711/5595938

            Anastassiou Loukas(παθολογος)
            Αdresse: Werastr. 126 70190 Stuttgart Telefon: 0711 / 26 23 385

            αυτοι ειναι καποιοι παθολογοι στην στουτγγαρδη σιγουρα θα γνωριζουν και καποιον καρδιολογο εκει μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους και να σου δωσουν επιπλεον πληροφοριες!!!

            Comment


              Originally posted by Blacktulip View Post
              Δρ. Κων/νου Νοδάρου, Παθολόγου Αιματολόγου.

              Löwenmarkt 13 , Weilimdorf, Stuttgart, ακριβώς μπροστά στο σταθμό U-BahnΣταθμός U-Bahn : Löwen-Μarkt , γραμμές U6 και U13 Τηλέφωνο : 0711-881126 0711-831163
              Αυτό δεν ισχύει πλέον. Έχει φύγει από αυτό το ιατρείο. Εκεί έχει μόνο γερμανούς γιατρούς.
              Στο ιντερνετ βρήκα τον
              Dr. med. Anastasios Athanasiadis
              Arzt, Internist
              Weiterbildungen: Kardiologie
              Robert-Bosch-Krankenhaus, Abt. Kardiologie
              Auerbachstr. 110
              70376 Stuttgart
              Telefon 0711/8101-6048
              Απλά μάλλον έχει πολλούς γιατρούς επομένως αν κλείσεις ραντεβού να πεις στον συγκεκριμένο γιατρό.

              Comment


                CoC...Certificate of Conformity

                εδώ και εδώ

                Comment


                  Ρε παιδιά κάτι λίγο παρεμφερές, εγώ που θέλω να αγοράσω μια μηχανή απο Ελλάδα, η οποία όμως εδώ και 5 χρόνια έχει παρεδομένες πινακίδες, ξέρει κανένας τι γίνεται? Διαβάζω ότι ο ιδιοκτήτες μπορεί να κάνει οριστική διαγραφή στην Ελλάδα, αλλά γίνεται εφόσον έχει παρεδομένες πινακίδες ή πρεπει να τις ξαναπάρει πίσω πρώτα? Η μηχανή θα έρθει με νταλίκα και όχι οδηγώντας. Η μεταβίβαση στο όνομα μου γίνεται στην ελλάδα ή απλά με το χαρτί της διαγραφής και εξαγωγής το γράφω εδώ στο όνομα μου?

                  Comment


                    Originally posted by georget View Post
                    Ρε παιδιά κάτι λίγο παρεμφερές, εγώ που θέλω να αγοράσω μια μηχανή απο Ελλάδα, η οποία όμως εδώ και 5 χρόνια έχει παρεδομένες πινακίδες, ξέρει κανένας τι γίνεται? Διαβάζω ότι ο ιδιοκτήτες μπορεί να κάνει οριστική διαγραφή στην Ελλάδα, αλλά γίνεται εφόσον έχει παρεδομένες πινακίδες ή πρεπει να τις ξαναπάρει πίσω πρώτα? Η μηχανή θα έρθει με νταλίκα και όχι οδηγώντας. Η μεταβίβαση στο όνομα μου γίνεται στην ελλάδα ή απλά με το χαρτί της διαγραφής και εξαγωγής το γράφω εδώ στο όνομα μου?
                    Γράφει „το χαρτί της διαγραφής και εξαγωγής“ ποιος έχει τον τίτλο κυριότητας? Νομίζω με ένα τηλ. εδώ YME.gr θα βρεις έγκυρες πληροφορίες. Στην Γερμανία θέλει τον τίτλο.

                    Comment


                      Οχι, πρεπει να παρει πινακιδες πισω για να γινει η μεταβιβαση.

                      Comment


                        Originally posted by Chris Pol View Post
                        Ελεωνόρα, αν επιτρεπεται ποσο κοστισε η ολη διαδικασια.??
                        Και κατι αλλο... περασε το αυτοκινητο γερμανικο ΚΤΕΟ.?? Δεν αναγνωριζουν το Ελληνικο ΚΤΕΟ αν εχεις χαρτια οτι περασε,.??
                        Επισης ειναι ενα αλλο μυστηριο χαρτι (δεν θυμαμαι πως το λενε) που στο εξωτερικο το εχουν ολα τα οχηματα αλλα στην Ελλαδα πρεπει να το ζητησεις απο την αντιπροσωπεια. Τι χαρτι ειναι αυτο.? Ξερει κανεις.?? (περναει ο καιρος και δεν θελω να πληρωσω τελη κυκλοφοριας του 2014 εδω)
                        Επρεπε να περασει γερμανικο ΚΤΕΟ.Ολα μαζι κοστισαν 200 ευρω!!Αυτο το χαρτι που αναφερεισ απο την αντιπροσωπεια το εχω ακουστα ομωσ εμενα δεν μου το ζητησαν!οπωσ επισησ εμενα δεν μου εδωσαν βεβαιωση οτι εχουν κρατησει την ελληνικη αδεια κυκλοφοριασ!οταν τουσ το ζητησα για να το καταθεσω στο υπουργειο συγκοινωνιων στην Ελλαδα ,εγιναν χωρισ υπερβολη εξω φρενων!!Μου απαντησαν οτι απο την στιγμη που η νεα γερμανικη αδεια κυκλοφοριασ αναγραφει αριθμο πλαισιου και ημερομηνια εκδοσησ,να την βγαλω φωτοτυπια και να καταθεσω αυτην στην Ελλαδα!!!!

                        Comment


                          Μηπως εχει πεσει στην αντιληψη σασ και κανενασ ελληνασ/ελληνιδα παιδιατρο επισης στην περιοχη της Στουτκαρδης?

                          Comment


                            Δοκιμασε σε αυτους ...

                            Kinderchirurgischen GemeinschaftspraxisG. Hrivatakis(παιδοχειρουργος)
                            Praxisadresse: Olgastrasse 57a70182 Stuttgart
                            Tel: 0711 - 24 86 591Fax: 0711 - 24 83 84 80

                            Gemeinschaftspraxis
                            Dr.med. Walter Conzelmann
                            Facharzt für Kinder-und Jugendmedizin
                            Neuropädiatrie
                            Dr.med. Michael Prekas
                            Facharzt für Kinder-und Jugendmedizin
                            Gartenstr. 59
                            73660 Urbach
                            Tel. 07181-83004 Fax 07181 88383


                            GemeinschaftspraxisDr.med. Walter ConzelmannFacharzt für Kinder-und JugendmedizinNeuropädiatrieDr.med. Michael PrekasFacharzt für Kinder-und Jugendmedizin
                            Gartenstr. 59 73660 UrbachTel. 07181-83004 Fax 07181 88383

                            Comment


                              συγνωμη σου εστειλα δυο φορες την ιδια...

                              Comment


                                ετσι ακριβως εγινανα και σε εμας οταν τους ζητησαμε την βεβαιωση για να την δωσουμε στην ελλαδα... τι να εξηγησεις τωρα εδω που ολα λειτουργουν ρολοι....οτι κατω ειμαστε μπου@@@@ο?????
                                και βεβαια μολις πηγε κατω ο λογιστης μας για να τους το δωσει το χαρτι στο υπ. μεταφορων, δεν το δεχοντουσαν θελανε λεει τις πινακιδες... και πως θα γινει θα πληρωναμε τελη και εδω και εκει... με χιλια ζορια το δεκτηκαν... βασικα πιστευω οτι ειχαν αγνοια οπως σε πολλα πραγματα και το πηραν μονο και μονο επειδη ο υπαλληλος εκει λειτουργησε λογικα... δεν το εξηγω αλλιως...τωρα εμεις τελειωσαμε και με ολα τα χαρτια απο τις ασφαλιστικες με το μπονους μαλους... ακομα και τωρα η Ιντεραμερικαν ηταν που μας εβγαζε την ψυχη 4 μηνες.... αφου εσκασα ποσα λεφτα για να κανει ο δικηγορος τα αυτονοητα τελικα τα πηρα τα περιβοητα χαρτια !!! σκεφτομαι να τα κορνιζαρω κιολας !!!

                                Comment

                                Working...
                                X