Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by DiD666 View Post
    Οχι, πρεπει να παρει πινακιδες πισω για να γινει η μεταβιβαση.
    και για να γίνει η μεταβίβαση χρειάζεται και κτέο έτσι?

    Comment


      Originally posted by georget View Post
      και για να γίνει η μεταβίβαση χρειάζεται και κτέο έτσι?
      Δεν ξερω για τις μοτοσυκλετες αν περνάνε ΚΤΕΟ τωρα. Πάντως για ΙΧ θες ΚΤΕΟ και τέλη κυκλοφορίας για το έτος που γινεται η μεταβίβαση.

      Comment


        Originally posted by Blacktulip View Post
        ετσι ακριβως εγινανα και σε εμας οταν τους ζητησαμε την βεβαιωση για να την δωσουμε στην ελλαδα... τι να εξηγησεις τωρα εδω που ολα λειτουργουν ρολοι....οτι κατω ειμαστε μπου@@@@ο?????
        και βεβαια μολις πηγε κατω ο λογιστης μας για να τους το δωσει το χαρτι στο υπ. μεταφορων, δεν το δεχοντουσαν θελανε λεει τις πινακιδες... και πως θα γινει θα πληρωναμε τελη και εδω και εκει... με χιλια ζορια το δεκτηκαν... βασικα πιστευω οτι ειχαν αγνοια οπως σε πολλα πραγματα και το πηραν μονο και μονο επειδη ο υπαλληλος εκει λειτουργησε λογικα... δεν το εξηγω αλλιως...τωρα εμεις τελειωσαμε και με ολα τα χαρτια απο τις ασφαλιστικες με το μπονους μαλους... ακομα και τωρα η Ιντεραμερικαν ηταν που μας εβγαζε την ψυχη 4 μηνες.... αφου εσκασα ποσα λεφτα για να κανει ο δικηγορος τα αυτονοητα τελικα τα πηρα τα περιβοητα χαρτια !!! σκεφτομαι να τα κορνιζαρω κιολας !!!
        AX Blacktulip ακριβωσ τα ιδια και εμεισ!!Μαλωσα με ολη την Ιnterlife!!τρεισ φορεσ μου στειλανε λαθοσ βεβαιωση bonus manlus!Bεβαιωση παντωσ δεν μου εδωσαν για την αδεια κυκλοφοριας ,και δεν ξερω πωσ θα βγαλω ακρη στην Ελλαδα!!

        Comment


          Originally posted by eleonora@ View Post
          Blacktulip εμασ κρατησαν μονο την αδεια κυκλοφοριας , τισ πινακιδεσ τισ εδωσαν σε εμασ.Απο το υπουργειο συγκοινωνιων μου ειπαν στο τηλεφωνο οτι θελουν μια βεβαιωση οτι η αδεια κυκλοφοριασ βρισκεται εδω .μηπωσ θυμασαι το χαρτι που πηρατε απο την λαντρατσαμτ πωσ λεγοταν?
          εξηγησαμε στην υπαλληλο τι χαρτι ακριβως θελαμε για να το δωσουμε στην ελλαδα ωστε να φαινεται οτι αδεια και πινακιδες κρατηθηκαν στην γερμανια και μας εφτιαξε ενα χαρτι (και μαλιστα στο διαλλειμα της)οπου ολα αυτα αναγραφονταν μεσα και οτι επισης η γερμανια θα της στειλει στην ελλαδα σε 6 μηνες (τι να της ελεγα μην το κανετε γιατι θα χαθουνε???)

          Comment


            Originally posted by Blacktulip View Post
            εξηγησαμε στην υπαλληλο τι χαρτι ακριβως θελαμε για να το δωσουμε στην ελλαδα ωστε να φαινεται οτι αδεια και πινακιδες κρατηθηκαν στην γερμανια και μας εφτιαξε ενα χαρτι (και μαλιστα στο διαλλειμα της)οπου ολα αυτα αναγραφονταν μεσα και οτι επισης η γερμανια θα της στειλει στην ελλαδα σε 6 μηνες (τι να της ελεγα μην το κανετε γιατι θα χαθουνε???)
            εγω δυστηχωσ δεν σταθηκα τοσο τυχερη!τησ το εξηγησα και το ζητησαμε πολυ ευγενικα!Ομωσ βγηκε εξω απο τα ρουχα της!αρχισε να φωναζει *καμια βεβαιωση για την Ελλαδα!Να διαβασουν την νεα γερμανικη αδεια κυκλοφοριας!!Γραφει οτι πληροφορια θελουν!
            βεβαια δεν ειχε και αδικο!!Ομωσ για καλη τυχη μου μιλησα με το υπουργειο συγκοινωνιων στην Ελλαδα , τουσ εξηγησα οτι δεν μου εδωσαν βεβαιωση απο εδω και μου ειπαν οτι θα το διεκπαιρεωσουν κ χωρισ αυτην!

            Comment


              blacktulip σε ευχαριστω πολυ!

              Comment


                τελικα ειναι που θα πεσεις? παντως εμεις βγαλαμε ακρη απο τις ασφαλιστικες μονο με δικηγορο, δεν γινοταν διαφορετικα!!!

                Comment


                  Έχω μια ερωτηση βρε παιδια (αχ μεχρι να παω ολο θα ρωταω...)
                  Ακουσα πως στην Γερμανια, αν αλλαξεις πολη σε καποιο χρονικο διαστημα, αλλαζεις και το διπλωμα οδηγησης (μιας και στο ειχε βγαλει ο δημος που πρωτογραφτηκες) αλλα και πινακιδες αυτοκινητου. Αν εγω τα φτιαξω αυτα στην Κολωνια ας πουμε, και βρω δουλεια στο Duesseldorf και μετακομισω εκει, θα πρεπει να τα ξαναβγαλω.??
                  Ισχυει κατι τετοιο.??
                  Και κατι αλλο πριν φερω το αυτοκινητο (audi) να το κανω ενα σερβις και χειμερινα εδω.?? Φανταζομαι θαναι πιο φτηνα (τουλαχιστον το σερβις) απο Γερμανια.
                  ευχαριστω
                  καλη δυναμη σε ολους...
                  Χρηστος

                  Comment


                    Πινακίδες αλλάζεις σίγουρα όταν αλλάζεις kreis. Κάποιος μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο αυτό, πάντως στην υπηρεσια δεν μου είπαν κάτι τέτοιο και άλλαξα κανονικά. για το δίπλωμα δεν ξέρω κάτι. εγώ το ελληνικό μου έχω ακόμα

                    Comment


                      Μεταφορά - Μεταφορικες - Μεταφερομαι

                      Η αποφαση εληφθη λοιπον. Πα παω και εγω εκει που απευχομουν να παω. Τι να κανουμε.
                      Αφου εχω ξεπερασει τον σκοπελο της συλλογης χαρτιών μεταφρασεων σφραγιδων Χαγης και.. και.. και... ηρθε η ωρα για τα πρακτικα.
                      ΕΙμαι στην φαση που θελω να στειλω το αυτοκινητο στην Κολωνια. Το αυτοκινητο, αγορασμενο εδω, ενα ολοκαινουργιο Α3 δεν λεει να το πουλησω. Δεν θελω να το σκοτωσω εδω. Θα το μεταφερω λοιπον στην χωρα που φτιαχτηκε.
                      Το "οδικώς" αποκλειστηκε. Ενα ατομο θα ειμαι δεν βγαινει. Ασε που θελει ενα σωρο εξοδα, συν κοντα στα 2500 χλμ στο δρομο διακινδυνευοντας.
                      Αποφασισα να το στειλω με μεταφορικη εταιρεια. Νομιζα πως ηταν ευκολο. Αμ δε.....
                      Αλλος μου λεει 900 ευρω, αλλος μου λεει 500. Χωρις κανεις να μπορει να αιτιολογησει την διαφορα.
                      Σκεφτομαι πως εξασφαλιζομαι εγω.?? Φανταζομαι αυτοι με τα 500 ειναι αυτοι που γυριζουν αδειοι στην γερμανια και απλα χαρτζηλικωνονται ετσι οι οδηγοι (βλεπε αρπαχτη). Εγω ομως που θα δωσω το αυτοκινητο.?? ΣΤην αρπαχτη.?? ΠΩΣ εξασφαλιζεται καποιος για πιθανο ατυχημα η ακομα ακομα και για το οτι το αυτοκινητο θα παει Κολωνια και οχι Βουλγαρια.?>?>?
                      Ρωτησα για την παραλαβη παραδοση. Μου λεει " το παραλαμβανουμε καπου που ναναι ανοιχτωσια. Μαλγαρα ας πουμε". Δηλαδη το δινω σ ενα μακρυ αυτοκινητο, που ουτε την βαση του ξερω καπου εξω. Σε ποιον.?? Κυριος ειδε.
                      Ρωτησα για την παραδοση εκει. Ιδια απαντηση. Καπου εξω απο την πολη (προφανως autobahn) καθως η νταλικα θα συνεχισει για Ολλανδια,. Τι λετε ρε παιδια.?? Σε ποιον.?? ΠΟτε,.??? Πως θ αναγνωριστουμε.?? Αν αργησω.?? Αν αργησεις.?? Αν... αν... αν....

                      Ρε παλληκαρια ξενιτεμενα, πειτε μου τι κανατε εσεις. ΠΩΣ το μεταφερατε το αυτοκινητο.
                      Αν εχετε καλες εντυπωσεις απο μεταφορικη εταιρεια που να μπορει να εξυπηρετησει Θεσ/νικη ριξτε ενα μηνυμα.... ενα τηλεφωνο, ενα ονομα κατι. Μια αξιοπιστη μεταφορικη.!!!
                      Δεν λεει να στειλω με "καποιον" "καπου" το αουντακι, 36500 εσκασα να το παρω....
                      Χελπ απελπισμενο που λενε..... Αν η αμφιβολια με φαει καλυτερα να το παω εγω και ας κανω και 2 διανυκτερευσεις, και ας μου φυγουν ενα καρρο λεφτα (μετα πρεπει να γυρισω παλι Ελλαδα χωρις αυτοκινητο)

                      Και αν αμφιβαλλω ετσι για το αουντι, τι θα κανω που εχω αποφασισει να μεταφερω τα παντα εκει.?? Ολη την οικοσκευη.??? Μην μου πειτε οτι αυτο θα γινει οταν εξασφαλιστω εκει πανω,,,, το ξερω, και εννοειται πως ετσι θα γινει....

                      Το αυτοκινητο πρεπει να φυγει μεσα Νοεμβριου το πολυ. (με δικες του πινακιδες. εχει πρασινη καρτα).

                      Β ο η θ α τ ε συνελληνες. :-)

                      Comment


                        Mηπως θα επρεπε να ξαναδεις τη λυση του να το μεταφερεις εσυ προσωπικα . Η Κολωνια ειναι απο Θεσσαλονικη 2.093 Χιλιομ. εκ των οποιων τα 1844 ειναι motorway αρα με μια διανυκτερευση θα εισαι εκει και το συνολικο κοστος βενζινης και διοδιων ειναι περιπου 350 ευρω (χωρις το ξενοδοχειο της διανυκτερευσης).
                        Εμεις κανουμε συχνα ενα μεγαλο κοματι της διαδρομης που θα ακολουθησεις -- ,πηγαινοντας για Ιταλια ---, εως την Σλοβενια και ο δρομος ειναι εξαιρετικος εκτος απο το Fyrom,ο οποιος επισης συνεχως βελτιωνεται.
                        Και το βασικο πλεονεκτημα ειναι οτι αυτη την εποχη εχει πολυ λιγη κινηση,(την προηγουμενη εβδομαδα πηγαμε και ηρθαμε στην Ιταλια)
                        π
                        Προσοχη μονο τον καιρο.
                        Αν σ'ενδιαφερει αυτη η λυση δες τη διαδρομη στο viamichelin.

                        Comment


                          Απο φίλο μου που ανεβάζει αυτοκίνητα πάντως και αυτός έτσι λειτουργεί. Κανονίζει ραντεβου με αυτόν που είναι να παραλάβει το φορτώνει, και στη γερμανία επίσης το ίδιο, κλεινει ραντεβου με τον πελατη του και κανονιζει που θα γινει η παραδοση, ίσως αυτή είναι η διαφορα στο να πληρώσει 1000 απο το να πληρώσεις 600

                          Comment


                            Δεν ειναι τιποτα φιλε μου η διαδρομη,μια χαρα ειναι μην φοβασαι.
                            Καλυτερα να το πας εσυ,εγω με το δικο μου μεσα σε μια εβδομαδα ανεβηκα και κατεβηκα Στοχωλμη απο θεσσαλονικη 7000 χιλ περιπου.(Εγω εδω χαρηκα για πρωτη φορα το αυτοκινητο μου)
                            Ευκαιρια να το χαρεις κι εσυ γιατι θα πατησει πρωτη φορα σε δρομους και οχι σε καροδρομους που εχουμε στην Ελλαδα και ακομα χειροτερα στην Θεσσαλονικη.
                            Ειναι και ωραιο πραγμα να κανεις και αυτη την διαδρομη με αυτοκινητο,καντο λοιπον και μην σκεφτεσαι λυση μεταφορικης στην καλυτερη θα στο χτυπησουν και θα ψαχνεσαι μετα και ακρη δεν θα βγαλεις και ειναι και καινουργιο.
                            Ενα gps θελεις μονο και φραπε τιποτε αλλο,αν κουραστεις την πεφτεις σε ενα απο τα απειρα βενζιναδικα που παρκαρουν και την πεφτουν πολλοι για ξεκουραση και λιγο υπνο, και να τηρεις τα ορια ταχυτητας που αναγραφονται στις ταμπελες.
                            Αν ειχες κανα (Opel Manda) θα λεγα ναι ισως να φοβασαι μην μεινεις και πουθενα,αλλα ειναι και Audi και καινουργιο.
                            Ορμα λοιπον εδω ολοκληρη ζωη αλαζεις με την μεταναστευση και φοβασαι το ταξιδι με το αυτοκινητο?

                            Comment


                              με φυτιλιαζετε τωρα..... :-) (με την καλη εννοια).
                              Το θεμα ειναι οτι μολις παραδωσω το αυτοκινητο, κατεβαινω αμεσως Θεσσαλονικη (με germanwings μαλλον).

                              @lyra κανε ενα κοπο γραψε μου σ ενα μηνυματακι τα σημεια της διαδορομεις (κυριες πολεις) για να το βαλω στο michelin...

                              ευχαριστω σας

                              Comment


                                Καλό το Viamichelin όπως και το ADAC Maps - Kostenloser Routenplaner, Reise- und Verkehrsinformationen
                                Αν έχεις Android Κινητό ακόμη πιο καλά είναι το Google Android Apps Maps με πλοήγηση και χωρίς κόστος αγοράς, απλά παροχέα κινητής τηλεφωνίας δλδ. δεν χρειαζόμαστε σύνδεση στο ίντερνετ. Ισος υπαρχει και στα Ελληνικά?

                                Comment

                                Working...
                                X