Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για να μην χρειαστείς δεδομένα στο κινητό απο το play store υπάρχει το copilot το οποιο παρέχει μια δωρεαν έκδοση η οποία δεν σου δίνει όμως φωνητικές οδηγίες κια κάποια άλλα. του βάζεις κανονικά διαδρομή, τώρα για να πω την άληθεια δεν ξέρω αν έχει περιορισμό στους χάρτες που σου δίνει. πάντως επι ένα χρόνο το χρησημοποιούσα κανονικότατα στη Γερμανία και ήταν και πολή καλό. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα όπως έκανα και εγώ να περάσεις το navigon στο κινητό σου ή να πάρεις ένα gps, σίγουρα θα σου χρειαστεί. Το navigon πάντως είναι απιστευτο.

    Comment


      φωνητικές οδηγίες εχει και το γοογλ, πες μας όμως που βρήκες το copilot δωρεάν, εννοείς μήπως το trial? και ειναι Offboard η Onboard?

      Comment


        Originally posted by Chris Pol View Post
        Η αποφαση εληφθη λοιπον. Πα παω και εγω εκει που απευχομουν να παω. Τι να κανουμε.
        Αφου εχω ξεπερασει τον σκοπελο της συλλογης χαρτιών μεταφρασεων σφραγιδων Χαγης και.. και.. και... ηρθε η ωρα για τα πρακτικα.
        ΕΙμαι στην φαση που θελω να στειλω το αυτοκινητο στην Κολωνια. Το αυτοκινητο, αγορασμενο εδω, ενα ολοκαινουργιο Α3 δεν λεει να το πουλησω. Δεν θελω να το σκοτωσω εδω. Θα το μεταφερω λοιπον στην χωρα που φτιαχτηκε.
        Το "οδικώς" αποκλειστηκε. Ενα ατομο θα ειμαι δεν βγαινει. Ασε που θελει ενα σωρο εξοδα, συν κοντα στα 2500 χλμ στο δρομο διακινδυνευοντας.
        Αποφασισα να το στειλω με μεταφορικη εταιρεια. Νομιζα πως ηταν ευκολο. Αμ δε.....
        Αλλος μου λεει 900 ευρω, αλλος μου λεει 500. Χωρις κανεις να μπορει να αιτιολογησει την διαφορα.
        Σκεφτομαι πως εξασφαλιζομαι εγω.?? Φανταζομαι αυτοι με τα 500 ειναι αυτοι που γυριζουν αδειοι στην γερμανια και απλα χαρτζηλικωνονται ετσι οι οδηγοι (βλεπε αρπαχτη). Εγω ομως που θα δωσω το αυτοκινητο.?? ΣΤην αρπαχτη.?? ΠΩΣ εξασφαλιζεται καποιος για πιθανο ατυχημα η ακομα ακομα και για το οτι το αυτοκινητο θα παει Κολωνια και οχι Βουλγαρια.?>?>?
        Ρωτησα για την παραλαβη παραδοση. Μου λεει " το παραλαμβανουμε καπου που ναναι ανοιχτωσια. Μαλγαρα ας πουμε". Δηλαδη το δινω σ ενα μακρυ αυτοκινητο, που ουτε την βαση του ξερω καπου εξω. Σε ποιον.?? Κυριος ειδε.
        Ρωτησα για την παραδοση εκει. Ιδια απαντηση. Καπου εξω απο την πολη (προφανως autobahn) καθως η νταλικα θα συνεχισει για Ολλανδια,. Τι λετε ρε παιδια.?? Σε ποιον.?? ΠΟτε,.??? Πως θ αναγνωριστουμε.?? Αν αργησω.?? Αν αργησεις.?? Αν... αν... αν....

        Ρε παλληκαρια ξενιτεμενα, πειτε μου τι κανατε εσεις. ΠΩΣ το μεταφερατε το αυτοκινητο.
        Αν εχετε καλες εντυπωσεις απο μεταφορικη εταιρεια που να μπορει να εξυπηρετησει Θεσ/νικη ριξτε ενα μηνυμα.... ενα τηλεφωνο, ενα ονομα κατι. Μια αξιοπιστη μεταφορικη.!!!
        Δεν λεει να στειλω με "καποιον" "καπου" το αουντακι, 36500 εσκασα να το παρω....
        Χελπ απελπισμενο που λενε..... Αν η αμφιβολια με φαει καλυτερα να το παω εγω και ας κανω και 2 διανυκτερευσεις, και ας μου φυγουν ενα καρρο λεφτα (μετα πρεπει να γυρισω παλι Ελλαδα χωρις αυτοκινητο)

        Και αν αμφιβαλλω ετσι για το αουντι, τι θα κανω που εχω αποφασισει να μεταφερω τα παντα εκει.?? Ολη την οικοσκευη.??? Μην μου πειτε οτι αυτο θα γινει οταν εξασφαλιστω εκει πανω,,,, το ξερω, και εννοειται πως ετσι θα γινει....

        Το αυτοκινητο πρεπει να φυγει μεσα Νοεμβριου το πολυ. (με δικες του πινακιδες. εχει πρασινη καρτα).

        Β ο η θ α τ ε συνελληνες. :-)
        Καλώς όρισες στην παρέα μας Chris Pol !

        Συμφωνώ με των sokratis-salonika και εγώ Αθήνα Stockholm με το αυτοκίνητο και όχι μόνο...
        Στο ταξίδι πραγματικά θα ευχαριστηθείς το αυτοκίνητό σου, ακόμα δεν έχει χειμωνιάσει για να σε φοβίζει ο καιρός, προσοχή μόνο στα όρια και να κάνεις συχνές στάσεις.
        Το αυτοκίνητο θα σου χρησιμεύσει άμεσα εκεί που θα πας αρκεί να έχεις GPS εάν δεν έχεις εγώ σου συστήνω να αγοράσεις GPS
        πάτα εδώ! tomtom
        Το πάτα εδώ ! ταξίδι θα σου κοστίσει μαζί με κάτι διόδια και καφέδες μπισκότα κ.λ.π. περίπου 300-350 ευρώ !
        Στην Γερμανία θα χρειαστεί να πάρεις για το αυτοκίνητο ένα στρογγυλό σήμα για να μπορείς να κυκλοφορείς ,αυτό κοστίζει 5 ευρώ ,εγώ στο Βερολίνο που ήμουνα πήγα και το πήρα από ένα συνεργείο αυτοκινήτων DEKA αν θυμάμαι καλά, δεν ξέρω εκεί που πας αν χρειάζεται,ρώτησε είναι πολύ σημαντικό γιατί μπορεί να φας κλήση. Είναι κρίμα να έχεις τόσο καλό αυτοκίνητο και να μην το χρησιμοποιείς όπως πρέπει !
        Εκτός αν έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο και δεν θέλεις να οδηγήσεις τότε ΟΚ !
        Εννοείται ότι δεν σου συνιστώ την μεταφορά με νταλίκα !
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          Τι ειναι αυτο το στρογγυλο σηματακι.??
          Θα εχω ακομα Ελληνικες πινακιδες και πρασινη καρτα ασφαλισης.
          Οποιος παει με το αυτοκινητο στην Γερμανια πρεπει ναχει αυτο το στρογγυλο σημα.??
          Και δεν μου λες patrioten, εννοεις εντελως οδικως μεσω Γιουγκοσλαβιας, η Ηγουμενιτσα - Ανκονα και πανω.??

          Comment


            ε καλα τοτες παρε την εκδοση europe της τομ τομ αν ειναι να αγορασουμε navi

            Comment


              Originally posted by Chris Pol View Post
              Τι ειναι αυτο το στρογγυλο σηματακι.??
              βλεπε: Prasini plaketa -

              απο Θεσσαλονικη Ηγουμενιτσα

              Comment


                Παιδες κατι σχετικό: ο φίλος που θα ερθει σαν "επισκέπτης" θα χρειαστει να φοράει χειμερινά ελαστικά ακομα και το διάστημα που θα κυκλοφορεί με ελληνικές πινακίδες;

                Comment


                  ναι!! ja!! si!!

                  Comment


                    Απο Ηγουμενιτσα -Αγκονα ο ναυλος ειναι πολυ ακριβος τα τελευταια 2 χρονια μετα απο καποιες αλλαγες ιδιοκτησιας που εγιναν στις ακτοπλοικες εταιρειες και τα χιλιομετρα δεν ειναι πολυ λιγωτερα ωστε να συμφερει.Εμεις πριν πηγαιναμε στο Μιλανο και στη Μπολονια απο εκει αλλα απο οταν εγιναν διπλασια τα ναυλα αλλαξαμε διαδρομη και πηγαινουμε μεσω Πρωην γιουγκοσλαυιας

                    Comment


                      Originally posted by milu View Post
                      βλεπε: Prasini plaketa -

                      απο Θεσσαλονικη Ηγουμενιτσα

                      Μπράβο milu αυτό ακριβώς είναι το σήμα !
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Originally posted by Chris Pol View Post
                        Τι ειναι αυτο το στρογγυλο σηματακι.??
                        Θα εχω ακομα Ελληνικες πινακιδες και πρασινη καρτα ασφαλισης.
                        Οποιος παει με το αυτοκινητο στην Γερμανια πρεπει ναχει αυτο το στρογγυλο σημα.??
                        Εγώ είχα πάει για 10 μέρες διακοπές τα περασμένα χριστούγεννα οικογενειακώς στο Βερολίνο,έφυγα από την Stockholm μεσάνυχτα με χιονοθύελλα και -15 βαθμούς ,και έφτασα στο Βερολίνο την άλλη μέρα το μεσημέρι ,(περίπου 1.500 χιλιόμετρα.)στην περισσότερη διαδρομή είχε πάγο ο δρόμος και χιόνιζε ασταμάτητα.
                        Όταν έφτασα το πρώτο πράγμα που μου είπαν στο ξενοδοχείο ήταν για το σήμα ,μου έδωσαν την διεύθυνση και πήγα και το πήρα αμέσως μου ζήτησαν μόνο την άδεια κυκλοφορίας(εγώ έχω Σουηδική) και το πήρα σε 5 λεπτά κόστισε 5 ευρώ(κανένας Γερμανός εκεί δεν γνώριζε Αγγλικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση) .
                        Chris Pol κινδυνεύεις να σου κάνει μήνυση η Audi
                        αυτό το ταξίδι για το αυτοκίνητο που έχεις είναι πολύ εφικτό !
                        pantamazi_
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Originally posted by Chris Pol View Post
                          Και δεν μου λες patrioten, εννοεις εντελως οδικως μεσω Γιουγκοσλαβιας, η Ηγουμενιτσα - Ανκονα και πανω.??
                          Πάτα εδώ! Το ταξίδι σου είναι αυτό !
                          Το σήμα είναι αυτό !931d37708b.jpg
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Εγω το αυτοκινητο θα το αφησω εκει και θα γυρισω. Ας βαλει η κορη μου λαστιχα εκει. Δεν λεει.??

                            Comment


                              Πηρα σημερα ενα TomTom απο το Σατουρν στην Κολωνια. Απο 149 μονο 99 ευρα. Μου το στελνουν Δευτερα με καποιον που κατεβαινει....

                              (ΥΓ Να εβρισκα που εχω καταχωνιασμενο και το διαβατηριο.......καλα θα ηταν)

                              Comment




                                λειτουργούσε κανονικά στο κινητό μου μέχρι να βάλω το navigon όπου και το απεγκατεστησα. Το εχεις κανονικά στο κινητο, ανοιγεις το δεκτη gps όπως με όλα και δουλευει κανονικότητα. χώρις δεδομένα, αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν σου δίνει ένα χάρτη ή αν μπορείς να βάλεις όλη τη διαδρομή. πάντως εγώ το είχα και ελλάδα και γερμανια

                                Comment

                                Working...
                                X