Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δεν λέει κάποιος και με τι αυτοικίνητο κάνει τις διαδρομές για να συγκρίνουμε και τι συμφέρει και τι όχι?φαντάζομαι πχ ότι άλλη καταναλωση θα έχει αν έρθει κάποιος με ένα νορμαλ 1600 και άλλη αν ανέβει με τζιπ, οπότε ίσως έτσι θα έχουμε και μια καλύτερη αποψη για το κόστος διαδρομής

    Comment


      Κάνω τη διαδρομή Στουτγάρδη - Θεσσαλονίκη μέσω Βουδαπέστης. Σύνολικά περίπου 1950 χλμ.

      Συνολικά μαζί με βινιέτες Αυστρία και Ουγγαρία βγαίνει γύρω στα 500 € (αυτοκίνητο 1400 βενζίνη)

      Προτείνω να μη βάζετε βενζίνη Ουγγαρία καθώς είναι ακριβή.

      Comment


        Originally posted by dspar2 View Post
        Κάνω τη διαδρομή Στουτγάρδη - Θεσσαλονίκη μέσω Βουδαπέστης. Σύνολικά περίπου 1950 χλμ.

        Συνολικά μαζί με βινιέτες Αυστρία και Ουγγαρία βγαίνει γύρω στα 500 € (αυτοκίνητο 1400 βενζίνη)

        Προτείνω να μη βάζετε βενζίνη Ουγγαρία καθώς είναι ακριβή.
        Φυσικά η τιμή είναι με μαζί με την επιστροφή. :-)

        Comment


          250 κατεβα και 250 ανεβα.??? Σουπερ ακουγεται......

          γεια χαρα ξενητεμενακια....

          Χρηστος

          (παω για εναν απο τους τελευταιους καφεδες. ΣΤο φραγμα της Θερμης..)

          Comment


            500 ανέβα κατέβα?Πάρα πολύ καλά!

            Comment


              Θα ανεβώ Düsseldorf μέσο Βενετίας την επομένη εβδομαδα.Πρεπει να έχω χειμερινά ελαστικά η allweather με σήμανση M+S ?
              Tα καλοκαιρινά που έχω τώρα δεν κάνουν? Έλεγα να τα αλλάξω όταν θα ήμουν στο Düsseldorf...

              Comment


                Tα M+S αρκούν και δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία για το πότε, υποχρεωτικά είναι σε χειμερινές συνθήκες, δλδ. χιόνι / λασπόχιονο, πάγος / υαλόπαγος κλπ.

                Comment


                  Originally posted by Urban View Post
                  Θα ανεβώ Düsseldorf μέσο Βενετίας την επομένη εβδομαδα.Πρεπει να έχω χειμερινά ελαστικά η allweather με σήμανση M+S ?
                  Tα καλοκαιρινά που έχω τώρα δεν κάνουν? Έλεγα να τα αλλάξω όταν θα ήμουν στο Düsseldorf...

                  Ποιά ημερομηνία κάνουμε αλλαγή στα λάστιχα αυτοκίνητου από καλοκαιρινά σε χειμερινά σε όλη την Ευρώπη ? Πάτα εδώ !Winterreifenpflicht in Europa !

                  Ποιά ημερομηνία κάνουμε αλλαγή στα λάστιχα αυτοκίνητου από καλοκαιρινά σε χειμερινά στην Γερμανία ?
                  Πάτα εδώ ! Wann ist die richtige Zeit zum Reifenwechsel ?

                  Από των Οκτώβριο μέχρι το επόμενο Πάσχα !
                  Τα ελαστικά πρέπει να είναι M + S .
                  Προσοχή υπάρχει πρόστιμο !

                  In welchem Zeitraum sollte ich Winterreifen aufziehen?
                  In der Praxis empfiehlt der ADAC Autofahrern, die Winterreifen zeitlich nach der sogenannten "O-bis-O-Regel" zu montieren. Demnach sollen von Oktober bis zum Wochenende nach Ostern Winterreifen auf dem Auto bleiben.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Για να παω στο εκει ΚΤΕΟ να περασω την διαδικασια ελεγχου προκειμενου να βγαλω γερμανικες πινακιδες πρεπει να φοραω ΗΔΗ χειμερινα λαστιχα.? Η ο ελεγχος/ποινη ειναι οταν κινεισαι καπου που ελεγχει η τροχαια.???

                    κουραγιο πατριωτακια....:-)

                    Comment


                      Το ΚΤΕΟ ελέγχει αντιψυκτικό στο ψυγείο, μπαταριά, φωτισμό, σύστημα ψεκασμού τζαμιών, την πίεση και προφίλ στα λάστιχα, αυτά είναι τα "βασικά" για την χειμερινή λειτουργία. Σίγουρα θα σε συμβουλέψουν να βάλεις χειμωνιάτικα, αλά δεν είναι υποχρεωτικό για να πάρεις την πλακέτα.
                      Πρόβλημα θα έχεις αν σε σταματήσει η αστυνομία σε χειμωνικές συνθήκες. Πάει το κοντέρ 40€ και αν κολλήσεις στις λάσπες πάει 80€ και ένα βαθμό στο Flensburg (Εφαρμογή POINT-SYSTEM Σύστημα Ελέγχου Συμπεριφοράς Οδηγών (ΣΕΣΟ)).
                      Το ποιοι βασικό είναι η ασφάλιση αστικής ευθύνης ατυχημάτων! Ανάλογα τη ασφαλιστική κάλυψη θα έχεις, μπορεί να μην αναλάβουν της δαπάνες χωρίς χειμωνιάτικα λάστιχα!
                      Ο κάνονας O – O δεν είναι υποχρεωτικώς, απλά μια συμβουλή διότι εδώ μπορεί την μια μέρα να έχει ηλιόλουστη με 16° το βράδυ να βρέχει καρεκλοπόδαρα, την νύχτα 1° και το πρωί υαλόπαγος!
                      Αχ και να με πρόσεχε η γυναικά μου να μην πάθω κάτι, όπως εμείς η άντρες τα αμάξια μας... θα της αγόραζα ένα Audi με ένα αφιέρωμα

                      Comment


                        milu
                        Ο κάνονας O – O δεν είναι υποχρεωτικώς, απλά μια συμβουλή διότι εδώ μπορεί την μια μέρα να έχει ηλιόλουστη με 16° το βράδυ να βρέχει καρεκλοπόδαρα, την νύχτα 1° και το πρωί υαλόπαγος!
                        Αχ και να με πρόσεχε η γυναικά μου να μην πάθω κάτι, όπως εμείς η άντρες τα αμάξια μας... θα της αγόραζα ένα Audi με ένα αφιέρωμα

                        Ja,ich stimme !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Θα τα αλλαζα εδω πριν ξεκινησω, αλλα σκεφτομαι πως και πιο ακριβα θαναι εδω, και πιο σπανια, και δυσκολο να τα βρεις και φρεσκα. Ασε που εκει θα του παρκαρω και τα Ελλαδισια allweather.
                          Δηλαδη εκει εχετε 2 φορες το χρονο πηγαινε ελα και πληρωνε στον λαστιχα εεε.??? Καλο..:-)

                          Comment


                            Originally posted by Chris Pol View Post
                            Ασε που εκει θα του παρκαρω και τα Ελλαδισια allweather.
                            Δηλαδη εκει εχετε 2 φορες το χρονο πηγαινε ελα και πληρωνε στον λαστιχα εεε.??? Καλο..:-)
                            Όχι βέβαια ,εγώ τα αλλάζω και τα 4 λάστιχα μόνος μου σε 30 λεπτά !
                            Το πρόβλημα είναι στην αποθήκευση ,άμα δεν έχεις αποθήκη και γκαράζ στο σπίτι είναι πρόβλημα !
                            Τα ελαστικά αποθηκεύονται μόνο σε σκοτεινό χώρο, χωρίς υγρασία.


                            Και τα δύο κοστίζουν περίπου 25-35 ευρώ .

                            15-826_l.jpg009021.jpg
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              xmmm δηλαδη σημαινει και 4 καινουργιες ζαντες (που δεν ειναι και φτηνες)....

                              Comment


                                Originally posted by Chris Pol View Post
                                xmmm δηλαδη σημαινει και 4 καινουργιες ζαντες (που δεν ειναι και φτηνες)....
                                Συνήθως, τα χειμερινά ελαστικά τα βάζουν σε φτηνές σιδερένιες ζάντες του κατασκευαστή.
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X