Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ατύχημα σε σε νεοπροσληφθέντα σε δουλειά και τι ισχύει.

    Καλησπέρα.
    Λεγομαι Δημήτρης και είμαι νέος στην Γερμανία, συγκεκριμένα έχω έρθει στις 28 Σεπτεμβρίου 20013, και θέλω να σας πώ την μικρή μου ιστόρια(ατυχια) καθώς και το τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις για να ξέρει κάποιος τι υσχυει σε ανάλογες περιπτώσεις σαν την δική μου. Μετά απο αρκετή αναμονή για ευρεση εργασίας στις 23/10/13 υπογράφω το πρώτο μου εξάμηνο συμβόλαιο σαν οδηγος σε διεθνεις μεταφορές. Για κακή μου τύχη στις 27/10/13 χτυπάω το πόδι μου και καταστρέφω το δάχτυλο του ποδιού μου με αποτέλεσμα με μια πρώτη διάγνωση να θέλω 8 εβδομάδες να επανέλθω στην εργασία. Τι κάνω αναρωτήθηκα τώρα?? ? Θα πληρωθω? απο ποίον? Θα με καλύψει η ασφάλεια μιας και εχω τόσες λιγες μέρες στην δουλειά??? και ξεκινάω...!!
    Απο την πρώτη μέρα που υπογράφεις συμβόλαιο είσαι ασφαλισμένος¨(εγώ ειμαι στον ΑΟΚ και θα μιλησω για τον ΑΟΚ) εκτος και αν στην διάρκεια του probezeit ή μετα το ατύχημα σου κανει απόλυση ο εργοδότης σου, αρκει βέβαια να σου κανει γνωστοποίηση την απόλυση σου γραπτώς. Τις πρώτες 5 μέρες του συμβολαίου σου είναι υποχρέωμενος ο εργοδότης, να σου πληρώσει την ανάλογη μισθοδοσία. Για αναρωτική μεχρι 6 εβδομάδες ο ΑΟΚ πληρώνει το 100% του μισθού σου αν ειναι arbeitunfall η 65% του μισθού σου αν ειναι privatunfall. Μετά τις έξι εβδομάδες μπαίνεις στην κατηγορία της μακροχρόνιας ασθένειας και σε αναλαμβάνει η arbeitetsam δίνοντας το 60% του μισθού σου.
    Δηλαδή.... στην δικιά μου περίπτωση τώρα τι γίνετε: απο τις 23 μεχρι τις 27 οκτωμβριου θα πληρωθώ απο το αφεντικό μου, απο τις 28/10 μεχρι και τις 19/11 που είναι και η ημερομηνια επανεξέτασης μου θα πληρωθώ απο τον ΑΟΚ δινοντας του ενα ειδικό εγγραφο που το συμπληρώνουν στο νοσοκομειο. Aναλόγως θα πράξει η ΑΟΚ και για τις νέες μέρες αναρωτικής που θα με δώσουν μετά την επανεξέταση μου. Θέλω να τονίσω μάλιστα πώς η ΑΟΚ σου πληρώνει το μισθό σου πριν ακόμα ολοκληρωθεί η τελευταία μέρα άδειας αλλα την ιδια μερα που θα τους παραδώσεις το ειδκο εγγραφο που συμπληρώνουν οι γιατροί στο νοσοκομειο. Πχ.. εγώ πήγα το χαρτι χτες 11/11 και σήμερα τα λεφτά που δικαιουμαι να πάρω μέχρι την 19/11 και την επανεξέταση ήταν στον λογαριασμό μου.

    Να μην σας κουράζω αλλο.. οτι θελετε να συμπληρώσω η να με ρωτήσετε ειμαι στην διάθεση σας.

    ΥΓ. Θελω να ευχαριστήσω τα παιδια απο το φόρουμ καθώς τώρα μπόρεσα να ανήξω ποστ, για την βοήθεια τους στις ερωτήσεις μου μεσω του live chat, μιας και ακόμα τότε λόγω του οτι δεν μιλάω την γλώσσα προσπαθουσα να δώ τι θα κάνω με την περίπτωση μου.

    Comment


      Περαστικά σου κ
      pantamazi_
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Περαστικά Δημητρη και να σου πω ''καλως ορισες'' κι απο δω!
        Ειχα διαβασει για το ατυχημα σου ,στο chat.Πραγματι ,πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Περαστικα σου Δημητρη, ευχομαι αυτη να ειναι και η τελευταια κακοτυχια, γρηγορα καλα και να συνεχισεις να γραφεις!!!!
          Τελικα την δουλεια σου την εχασες η οχι? ελπιζω οχι!
          καλως ορισες!!!

          Comment


            περαστικα σου και γρηγορα να γινεις καλα φιλε

            Comment


              Περαστικα φιλε μου..!
              Γρηγορη και δυνατη επανοδο να εχεις..!

              Comment


                Ποσοστο αναπηριας στην γερμανια.

                Καλησπερα νομιζω οτι ανοιξα θεμα στην σωστη ενοτητα.Ειμαι κατα 67% αναπηρος μεχρι τον απριλιο του 2015 η αποφαση μου βγηκε προχθες μετα απο 17 μηνες αναμονη για ψυχικη ασθενεια.Αυτην την στιγμη εχω συμβαση στην ελλαδα μεχρι 13 ιουνιου το 2014 εχω ξεκινησει εδω και 40 μερες την γλωσσα και αν ολα πανε καλα υπολογιζω οτι σε ενα χρονο θα ειμαι γερμανια.Οι ερωτησεις που εχω να κανω ειναι οι εξης πρωτον αν ισχυει η αναπηρια μου στη γερμανια και αν αναφερω στον εκει οαεδ οτι εχω ψυχικη ασθενεια θα με αντιμετωπισουνε στραβα η υπαρχει μεριμνα για τους ψυχικα ασθενεις?

                Ευχαριστω εκ των προτερων.

                Comment


                  Πολυ με προβληματισε το ποστ σου, αλλα δεν εχω ιδεα για να σου δωσω πληροφοριες, και αυτο πολυ με στεναχωρει, ισως εαν ρωτουσες το μελος patrioten, ο οποιος εχει ευρυτατες γνωσεις επι πολλων θεματων, να μπορει να σου δωσει τα φωτα του.
                  Ισως μαλιστα να ηταν καλη ιδεα, εαν του εστελνες ενα προσωπικο μηνυμα, γιατι ισως και να μην εχει δει το ποστ σου.
                  Αυτα απο εμενα φιλε μου και σου στελνω ευχες για καλη τυχη οτι και αν κανεις στην συνεχεια

                  Comment


                    δεν γνωριζω αλλα βαση της λογικης , πιθανως και εκει να περασει απο καποια επιτροπη για να αποφασισουν και αυτοι για το θεμα της αναπηριας
                    καλο εινια να εχεις την γνωμοδοτηση απο ελλαδα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μετρησει εκει...
                    μπορει και να ισχυει ομως

                    Comment


                      Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
                      Πολυ με προβληματισε το ποστ σου, αλλα δεν εχω ιδεα για να σου δωσω πληροφοριες, και αυτο πολυ με στεναχωρει, ισως εαν ρωτουσες το μελος patrioten, ο οποιος εχει ευρυτατες γνωσεις επι πολλων θεματων, να μπορει να σου δωσει τα φωτα του.
                      Ισως μαλιστα να ηταν καλη ιδεα, εαν του εστελνες ενα προσωπικο μηνυμα, γιατι ισως και να μην εχει δει το ποστ σου.
                      Αυτα απο εμενα φιλε μου και σου στελνω ευχες για καλη τυχη οτι και αν κανεις στην συνεχεια
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Σε οτι αφορα την μεριμνα για τους ψυχικα ασθενεις αν εχετε πληροφοριες πειτε μου σας παρακαλω ειτε εδω ειτε με πμ.

                        ευχαριστω και παλι

                        Comment


                          Originally posted by mamra1983 View Post
                          Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Σε οτι αφορα την μεριμνα για τους ψυχικα ασθενεις αν εχετε πληροφοριες πειτε μου σας παρακαλω ειτε εδω ειτε με πμ.

                          ευχαριστω και παλι
                          Γειά σου mamra1983 .
                          Καταρχήν ευχαριστώ για το ευγενικό σου π.μήνυμα, λυπάμαι όμως γιατί δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί δεν γνωρίζω την Γερμανική νομοθεσία και το τι ισχύει για την περίπτωση σου.
                          Μην στεναχωριέσαι όμως υπάρχουν αξιόλογα μέλη στο φόρουμ που θα σου απαντήσουν έγκυρα και εμπεριστατωμένα στα ερωτήματά σου.
                          Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Καλημερα mamra,

                            είσαι σε θέση να εργάζεσαι 3 ώρες την ημέρα? Αν ναι πας στο γερμανικό ΟΑΕΔ (Agentur für Arbeit η και αλλιώς Arbeitsamt). Το ΟΑΕΔ έχει ιδικούς γιατρούς τον λεγόμενο Amtsarzt στον οποίο θα γίνουν εξετάσεις επαλήθευσης. Αν δεν μπορείς να εργάζεσαι πας στο στο Sozialamt για Sozialhilfe, εδω δεν εννοω το ALGII η και λεγόμενο Hartz IV που παίρνουν οι μακρόχρονοι άνεργοι από το Jobcenter! Να γνωρίζεις πως κάθε κρατίδιο ακόμη και πόλη χειρίζεται με δημοτικό νόμο δλδ. αλλού θα σε βοηθήσουν άμεσα με μεριμνα αλλου θα εχεις τρεχαματα. Ψαξε στο Internet για τα λεγομενα κεντρα της Diakonie, υπάρχουν και Έλληνες συνεργάτες, αυτοί είναι πιο ιδική.

                            Comment


                              Ταξίδι με μωρό!

                              Γεια σας παιδιά! Η κόρη μου γεννήθηκε πριν 2 μήνες στην Γερμανία. Την ανακοίνωσα στο Προξενείο και μου είπαν οτι για ένα διαβατήριο ή ταυτότητα χρείαζεται περίπου 5-6 μήνες..... Σκεφτόμασταν να ταξιδέψουμε για Ελλάδα τα Χριστούγεννα !!! Υπάρχει κάποιος τρόπος να ταξιδέψουμε χωρίς διαβατήριο ? Στην Ελλάδα για πτήσεις εσωτερικού μπορείς να ταξιδέψεις με ληξιαρχική πράξη γέννησης και με το βιβλιάριο υγείας! Έχετε καμιά ιδέα ή κάποιοι ανάλογο περιστατικό?

                              Ευχαριστώ!!!

                              Comment


                                Καλησπερα σου Giorgok! 5-6 μηνες χρειαζονται οι διαδικασιες για την εκδοση του???

                                Δεν ξερω να σου απαντησω στην ερωτηση σου. Αλλα πιστευω ο καλυτερος και πιο σιγουρος τροπος ειναι να παρεις τηλ. τις αεροπορικες εταιριες που σε ενδιαφερει να πεταξετε με την οικογενεια σου και να κανεις τις ερωτησεις σου εκει. Αμα δεν ξερεις γερμανικα ή αγγλικα βαλε καποιον που να ξερει να τις γλωσσες.

                                Spyros
                                You Can Have Whatever You Like...

                                Comment

                                Working...
                                X