Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Την ίδια απορία με την muschedusche έχω και εγώ..Απ οτι φαίνεται στην Ελλάδα θα πέσει πολύ τρέξιμο μέχρι να ξεμπλέξουν με το μαζεμα..(και εδώ να μας ταλαιπωρει????????)Μόλις λοιπόν μας τα στείλουν θέλουν μετάφραση απο δικηγόρο εδώ?

    Comment


      Οποιος ενδιαφέρεται για Ελληνικά κανάλια και όχι μόνο ας μου στείλει Π.Μ . Χωρίς κεραίες χωρις δορυφορικά χωρις τιποτα..Μόνο 1 σύνδεση Ιντερνετ και 1 δέκτη IPTV που θα τον αγοράσει μόνος του η με την συνδρομή .
      Η συνδρομή ειναι 20 ευρώ τον μήνα για όλα τα Ελληνικά κανάλια και 30 ευρώ για όλα τα Ελληνικά καναλια και Premium με ταινίες κτλπ.
      Δεν ειναι παράνομη υπηρεσία ειναι IPTV απο κανονική εταιρία που δίνει IPTV συνδρομές νομιμη κατοχυρωμένη.
      Πολύ καλή ποιοτητα και διακοπή συνδρομής οποτε θελετε εσείς..
      ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΤΑΙΡΙΑ και το γράφω μονο και μόνο για να εξυπηρετήσω άτομα.
      Λειτουργεί παντου Γερμανία Αυστραλία Βορειο πολο οπου δήποτε υπάρχει ιντερνετ.
      Μινιμουμ γραμμη 2mbit .
      Πληροφορίες Π.Μ
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        Originally posted by stavris View Post
        Γιάννη είχες κάποιο συγγενή ή φιλο-γνωστό οταν έφυγες;
        εχω γνωστους-φιλους αλλα θα ανεβενα ετσι χωρις να πω καποιον γιατι δεν ηθελα να γινω βαρος σε καποιον αλλα 2 μερες πριν φυγω το εμαθες ενας φιλος μου που ειναι στην γερμανια και με ειπε να παω στο σπιτι του γιατι ξερει τι ατομο ειμαι και ετσι ηρθα σε φιλο.
        θα σε ελεγα αν ειναι να πας σε μια ξενη χωρα και δεν ξερεις καθολου γλωσσα σαν εμενα μην πας μονος σου.
        ειναι ωντος δυσκολα εγω μετα απο 3 μηνες περιπου ακομα δεν βρηκα δουλεια.
        υπαρχουν τα ελληνικα εστιατορια παντα σαν εσχατη λυση αλλα αυτο που λενε οι ποιο πολλοι για αθλιες συνθηκες σε αυτες της δουλεις υσχιουν.
        σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι εχει και αφεντικα που ειναι ανθρωποι αλλα πρεπει να ειναι πολυ λιγοι αυτοι.
        φανταζομαι αναλογα με την πολη που θα πας θα εχει παραπανω η λιγοτερες ευκαιριες για δουλεια.
        εδω στο dortmund που ειμαι εγω δεν εχω βρει ακομα δουλεια και ουτε μπορω να παρω καποιο βοηθημα για να παω σχολειο να μαθω καποια γερμανικα.
        σημερα που ξαναπηγα στο σχολειο να ρωτησουμε τι γινετε πως μπορουμε να παω σχολειο και να πληρωσο οσο πιο λιγα γινεται.
        πρεπει να τους πεις ακριβως τι θελεις αλλιως δεν σε λενε, στην αρχη της συζητησης μας λεει 400 ευρω χρειαζετε για το σχολειο μετα απο λιγο λεει 250 νομιζω μετα μας ειπε μπορει να κατεβει και 120 και μετα απο πολληηη ωρα συζητηση λεει αν κανεις και μια αιτηση μπορει να μην πληρωσεις και τιποτα θα παρεις το πιο μικρο χαρτι που θα δειχνει οτι μπροεις να συννενοηθεις τουλαχιστον.
        τωρα δεν ξερω τι παιζει ακριβως μολις μαθω λεπτομεριες θα σας πω για να εχετε μια εικονα τι γινετε.

        Comment


          Φίλε εγω απο την εμπειρία μου θα σου ελεγα ελα εαν εχεις όρεξη για δουλεια κατι θα βρεις να κανεις αλλα θα μάθεις κ τη γλωσσα καλύτερα εδω.εγω βρίσκομαι στη γερμανια 6 μήνες μπορω να πω οτι μιλαω οχι όμως τόσο καλα ώστε να μπορέσω να βρω δουλεια(διπλωμα επάγγελματικο λεωφορειου)σαν οδηγος!ζητηση υπαρχει για οδηγούς αλλα εχω μιλήσει με δυο τρεις κ μου ζητάνε γερμανικα,ετσι κανω υπομονη παω σχολείο δουλεύω στα McDonald's κ πιστευω σε λιγο καιρο θα ειμαι έτοιμος.ελπιζω να σε βοήθησα λιγο.

          Comment


            Παιδες σας ευχαριστω. Οι απαντησεις σας μου δινουν κουραγιο. Ξεμπερδευω με καποιες εκρεμοτητες που εχω στην Ελλαδα, πουλαω και τη μηχανη και πιστευω μεσα Ιουνιου θα ειμαι στο Βερολινο.

            Comment


              Εξετάσεις για την πρώτη δημοτικού με ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ασθενείας

              Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια μέχρι στιγμής έστω και σαν αναγνώστρια έχω μάθει πάρα πολλά.
              Το ερώτημα μου είναι αν καλυπτονται απο την ευρωπαικη καρτα ασφάλισης οι εξετάσεις που κάνουν τα παιδια για την εγγραφη τους στο δημοτικό.Οι εξετάσεις γίνονται στο gesundheitsamt και περιλαμβάνουν διάφορους ελέγχους.Αν το παιδί δεν έχει μόνιμη ασφάλεια αλλά είναι με ευρωπαική κάρτα μπορεί να τις κάνει δωρεάν?
              Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

              Comment


                Γιάννη , θα ήθελα να σε ενημερώσω για τα μαθήματα γλώσσας , γιατί όπως διάβασα δεν έβγαλες άκρη . Ως άνεργος , η πρώτη ενέργεια που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επισκεφτείς με κάποιον που γνωρίζει την γλώσσα την υπηρεσία Job Center , εκεί θα σου ζητήσουν κάποια χαρτιά , φρόντισε να έχεις όλη την "χαρτούρα" μαζί σου . Στην συνέχεια , η επόμενη κίνηση είναι να πας στο "αλλοδαπών/μεταναστών/ Auslandamt , μάθε σε ποιο γραφείο πρέπει να απευθυνθείς και μάθε τα ωράρια λειτουργίας για να μην έχεις άσκοπα πήγαινε-έλα . Εκεί θα συμπληρώσουν ένα έντυπο και θα αποσταλεί στα κεντρικά , αν δεν κάνω λάθος στην Κολωνία . Θα περιμένεις λίγο καιρό απάντηση για το άν σε δέχονται στα μαθήματα , σπάνια είναι αρνητική η απάντηση . Αν πάνε όλα καλά με το Job Center θα καταφέρεις να παρακολουθήσεις μαθήματα εκμάθησης Γερμανικών δωρεάν . Εαν μέχρι τότε έχεις βρει κάποια απασχόληση , 8ωρη κυρίως , τότε τα μαθήματα είναι 120 Ε τον μήνα , 4ωρα ή 5ωρα για 6-8 μήνες , αν πετύχεις στις τελικές εξετάσεις τα μισά χρήματα (με την προϋπόθεση ότι τα πλήρωνες 120Ε τον μήνα) επιστρέφονται !! Ελπίζω να βοήθησα

                Comment


                  Originally posted by AthinaSis View Post
                  Γιάννη , θα ήθελα να σε ενημερώσω για τα μαθήματα γλώσσας , γιατί όπως διάβασα δεν έβγαλες άκρη . Ως άνεργος , η πρώτη ενέργεια που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επισκεφτείς με κάποιον που γνωρίζει την γλώσσα την υπηρεσία Job Center , εκεί θα σου ζητήσουν κάποια χαρτιά , φρόντισε να έχεις όλη την "χαρτούρα" μαζί σου . Στην συνέχεια , η επόμενη κίνηση είναι να πας στο "αλλοδαπών/μεταναστών/ Auslandamt , μάθε σε ποιο γραφείο πρέπει να απευθυνθείς και μάθε τα ωράρια λειτουργίας για να μην έχεις άσκοπα πήγαινε-έλα . Εκεί θα συμπληρώσουν ένα έντυπο και θα αποσταλεί στα κεντρικά , αν δεν κάνω λάθος στην Κολωνία . Θα περιμένεις λίγο καιρό απάντηση για το άν σε δέχονται στα μαθήματα , σπάνια είναι αρνητική η απάντηση . Αν πάνε όλα καλά με το Job Center θα καταφέρεις να παρακολουθήσεις μαθήματα εκμάθησης Γερμανικών δωρεάν . Εαν μέχρι τότε έχεις βρει κάποια απασχόληση , 8ωρη κυρίως , τότε τα μαθήματα είναι 120 Ε τον μήνα , 4ωρα ή 5ωρα για 6-8 μήνες , αν πετύχεις στις τελικές εξετάσεις τα μισά χρήματα (με την προϋπόθεση ότι τα πλήρωνες 120Ε τον μήνα) επιστρέφονται !! Ελπίζω να βοήθησα
                  σε ευχαριστω για την απαντηση απο την πρωτη μερα πηγα στο jobcenter εχω γραφτει σαν ανεργος και ειχα τα παντα απο ελλαδα μεταφρασμενα και οτι ψαχνω δουλεια αλλα στο αλλοδαπων δεν εχω παει
                  την δευτερα θα παω με τον φιλο μου που ξερει γερμανικα για να κανουμε την αιτηση και να μαθω παραπανω λεπτομεριες για αυτο το πραγμα σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου

                  Comment


                    Να 'σαι καλά ! Εαν χρειαστείς περαιτέρω πληροφορίες στείλε μνμ για λεπτομέρειες , θα χαρώ να βοηθήσω !

                    Comment


                      Καλησπερα σας,
                      κ γω απλα πηγα στο burgerservice με ατομο που ηξερε γερμανικα γιατι εγω δεν ηξερα τπτ κ με δηλωσε χωρις κανενα συμβολαιο στο σπιτι που μας παραχωρουσε ο ελληνας εστιατορας...
                      ομως αργοτερα που πηγε να δηλωθει αλλο εργαζομενος απο το εστιατοριο τους ζητησαν συμβολαιο του σπιτιου κ δηλωση απο τον ενοικιαστη του διαμερισματος οτι επιτρεπει να μεινουμε εκει ...κ αυτο γιατι στο ελληνικο ρεστοραν αλλαζαν οι υπαλληλοι σαν τα πουκαμισα κ καθε τρεις κ λιγο δηλωνοντουσαν καινουρια ατομα στο σπιτι χωρις ποτε να ξεδηλωθουν οταν εφευγαν μετα απο κανα διμηνο μαξιμουμ...

                      Comment


                        Originally posted by xainti View Post
                        Ουπς διπλή εγγραφή συγνώμη...
                        Καλησπερα ,θα σου πω τι εκανα εγω , εβαλα σφραγιδα της Χαγης στο γνησιο κ εβγαλα μια φωτοτυπια το πτυχιο στην οποια φωτοτυπια μπηκε σε αυτη σφραγιδα της Χαγης κ μετα το εκανα μεταφραση...
                        Την οποια μεταφραση μου εκανε μεταφραστικο γραφειο στην Θεσσαλονικη .
                        Ομως τωρα τι γινεται...εδωσα προσφατα τα χαρτια μου για anerkennung schulabschluss κοινως αναγνωριση πτυχιου στην Γερμανια να δουν σε τι αντιστοιχει εδω το ελληνικο πτυχιο μου δεν μου δεχτηκαν την ελληνικη μεταφραση γιατι οπως μου ειπαν το μεταφραστικο γραφειο που μου την εκανε στην Ελλαδα δεν ειναι στη λιστα τους κ θα πρεπει να γινει ξανα εδω μεταφραση εδω στην Γερμανια....

                        Αυτα οτι αφορα πτυχια κ απολυτηρια ολα τα αλλα χαρτια μια χαρα μου τα δεχτηκαν που τα ειχα με σφραγιδα της Χαγης κ μεταφρασμενα απο το ιδιο μεταφραστικο γραφειο στην Θεσσαλονικη!!!

                        Comment


                          Originally posted by AthinaSis View Post
                          Να 'σαι καλά ! Εαν χρειαστείς περαιτέρω πληροφορίες στείλε μνμ για λεπτομέρειες , θα χαρώ να βοηθήσω !
                          σημερα πηγα στο σχολειο-φροντιστιριο και μιλησαμε με εναν αλλον και μας εστειλε σε ενα γραφειο που πιο ξυνη γυναικα δεν εχω δει.
                          δεν φαινοταν να ειναι γερμανιδα γιατι ειχε κινεζικα-ιαπωνικα χαρακτηριστικα τελος παντων.
                          μας ειπε οτι αφου δεν περνω καποιο βοηθημα δεν μπορω να παω στα μαθηματα χωρις να πληρωσο
                          οι τιμες ειναι 120 ευρω το μηνα για 6 μηνες και αν περασω περνω τα μισα πισω
                          η για δυο μηνες 400 ευρω και θα ειναι μονο για να μπορω να συννενοηθω στον δρομο δεν θα εχω καποιο χαρτι οτι γνωριζω γερμανικα και δεν θα μπορει λεει να με βοηθησει αυτο το πραγμα για δουλεια.
                          δεν μπορεσαμε να παμε στο auslandamt αλλα στην συζητηση που ειχε ο φιλος μου με την ξυνη την ειπε για το auslandamt και δεν ξερω ακριβως τι των απαντησε.
                          ο φιλος μου ηταν μεσα στα νευρα γιατι τρια ατομα μας ειπαν τρια διαφορετικα πραγματα και την ειπε οτι μας κοροιδευτε 3 ατομα δουλευουν στο ιδιο μερος και λετε και ο τρεις διαφορετικα πραγματα.
                          τωρα το μονο που μπορω ειναι να βρω μια δουλεια με ιμιαπασχοληση και να περνω καποιο βοηθημα και αφου θα περνω βοηθημα θα μπορεσω να παω και στο σχολειο και να με το πληρωνει το κρατος το σχολειο.
                          αρχισε να με σπανε και εμενα τα νευρα με αυτο που γινεται.
                          δεν ξερω αν παω σε αλλο σχολειο-φροντιστιριο τι θα με πουνε.

                          Comment


                            ξεχασα να αναφερω οτι χρηματα εστελνα με western union αν κ τσιμπαει λιγο!απλα ειναι πιο ευκολα με την ταυτοτητα σου το διαβατηριο σου κ με ελαχιστα εως καθολου γερμανικα τα καταφερα χωρις βοηθεια.

                            Comment


                              μπορεις να πας στο arbeitsagentur επισης να κανεις anmelden και να δηλωθεις ως arbeitsuchend.
                              αιτεισαι συναντηση για beratung και απο κει σε κατατοπιζει ο αρμοδιος για προγραμματα εκμαθησης γλωσσας και ενσωματωσης στην αγορα εργασιας (με πρακτικη ασκηση στο τελος των μαθηματων).
                              τα μαθηματα ειναι δωρεαν (σε πληρωνουν και τα εξοδα της συγκοινωνιας) και ειτε οχταωρα καθημερινα η τετραωρα αν εργαζεσαι .
                              συνηθως διαρκουν αρκετους μηνες και ειναι υποχρεωτικης παρακολουθησης

                              Comment


                                Originally posted by CRYSTAL View Post
                                Καλησπερα ,θα σου πω τι εκανα εγω , εβαλα σφραγιδα της Χαγης στο γνησιο κ εβγαλα μια φωτοτυπια το πτυχιο στην οποια φωτοτυπια μπηκε σε αυτη σφραγιδα της Χαγης κ μετα το εκανα μεταφραση...
                                Την οποια μεταφραση μου εκανε μεταφραστικο γραφειο στην Θεσσαλονικη .
                                Ομως τωρα τι γινεται...εδωσα προσφατα τα χαρτια μου για anerkennung schulabschluss κοινως αναγνωριση πτυχιου στην Γερμανια να δουν σε τι αντιστοιχει εδω το ελληνικο πτυχιο μου δεν μου δεχτηκαν την ελληνικη μεταφραση γιατι οπως μου ειπαν το μεταφραστικο γραφειο που μου την εκανε στην Ελλαδα δεν ειναι στη λιστα τους κ θα πρεπει να γινει ξανα εδω μεταφραση εδω στην Γερμανια....

                                Αυτα οτι αφορα πτυχια κ απολυτηρια ολα τα αλλα χαρτια μια χαρα μου τα δεχτηκαν που τα ειχα με σφραγιδα της Χαγης κ μεταφρασμενα απο το ιδιο μεταφραστικο γραφειο στην Θεσσαλονικη!!!
                                Και πώς έγινε ,αυτό; Αφού ,η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει σε πρωτότυπα έγγραφα,ή σε ακριβή αντίγραφα της εκδούσας αρχής και μόνο ,τα οποία έχουν ισχύ πρωτοτύπου (εγκύκλιος Υπ. Εσωτ. υπ’ αριθμ. 47302/26-08-2008). Αυτό σημαίνει ότι δεν χορηγείται σε επικυρωμένα φωτοαντίγραφα-πόσο μάλλον σε απλά φωτοαντίγραφα...- που έχουν γίνει από δικηγόρους, ΚΕΠ, αστυνομικά τμήματα, ή άλλες δημόσιες υπηρεσίες.(Eπίσης ,δεν μπαίνει σφραγιδα της Χάγης σε έγγραφα τα οποία έχουν παραληφθεί μέσω fax και έχουν θεωρηθεί από ΚΕΠ κι αυτό ,γιατί τα έγγραφα αυτά θα πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο θεωρημένα από την εκδούσα αρχή και να φέρουν την υπογραφή ,πρωτότυπη).

                                Οι οδηγίες για την χορήγηση της σφραγιδας της Χάγης ,ειναι σαφείς,όπως μπορεί να διαβάσει κάποιος ,εδώ κι εδώ....
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X