Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τροπος αντιδρασης σε μη πληρωμη των δεδουλευμενων!!!

    Καλησπερα σας,
    εργαζομαι περισσοτερο απο ενα μηνα σε ελληνικο εστιατοριο και ο εργοδοτης δεν με εχει πληρωσει...θα ηθελα να μου πειτε καποιο νομιμο τροπο αντιδρασης. Να συμπληρωσω οτι δεν με εχει δηλωση, ευχαριστω εκ των προτερων...

    Comment


      Originally posted by anestis View Post
      Καλησπερα σας,
      εργαζομαι περισσοτερο απο ενα μηνα σε ελληνικο εστιατοριο και ο εργοδοτης δεν με εχει πληρωσει...θα ηθελα να μου πειτε καποιο νομιμο τροπο αντιδρασης. Να συμπληρωσω οτι δεν με εχει δηλωση, ευχαριστω εκ των προτερων...
      Καλησπέρα Ανέστη,

      προφανώς είσαι κάτοικος στην Βαυαρία της Γερμανίας.

      Θα απευθύνεις στο Arbeitsgericht, αλλά έλεγξε και πάλι πριν τα έγγραφα και τις συμφωνίες σου με τον εργοδότη!

      Comment


        το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν χαρτια, οτι συμφωνια εγινε εγινε σε προφορικο επιπεδο...

        Comment


          Θα ήταν καλό εάν θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες περί κατάσταση διαβίωσής, για να δώσουμε ανάλογη απάντησή δλδ.
          πόσο καιρό ζεις στην Γερμανία; εργαζόσουν παλιά και πόσο καιρώ; πια έγγραφα διαμονής υπάρχουν; κλπ.

          Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σε δηλώσει (Sozialversicherungspflicht), μέσα σε ένα μήνα!

          Ανέστη το θέμα θα μεταφερθεί στο τοπικ της Γερμανίας, θα παραμείνει για δυο μέρες σαν “link”
          εδώ για να μην το ψάχνεις, μελλοντικά θα το βρεις στο τοπικ: Έλληνες εντός και εκτός Ελλάδας > Μετανάστευση στη Γερμανία.

          Διάβασε και εδώ είχαμε ξανά παρομοίων θέμα με τον Άκη.

          Παραθέσεις: μπορείς να απευθυνθείς και στο Arbeitsamt ότι δεν σε δηλώνει ο εργοδότης

          Comment


            ηρθα στη γερμανια πριν απο 2 μηνες, πηγα και δηλωθηκα στη κοινοτητα που εμενα και μετα απο 20 μερες βρηκα δουλεια σε αυτον...εντομεταξυ μου στειλανε απο την κοινοτητα το αφμ μου.
            σε αυτον δεν εχω δωσει καποιο χαρτι...εχω μαθει οτι δικαιωμα παραμονης στη χωρα εχω 3 μηνες εφοσον δεν δουλευω.

            Comment


              Ωραία, νομικά είναι όλα εντάξει από πλευρά σου, μια και πήρες το Α.Φ.Μ (Steuernummer) είσαι πια μόνιμος κάτοικος και παραμένεις στην Γερμανία όσο θέλεις.

              Μίλα ξανά με τον εργοδότη η καλύτερα στείλ` του ένα συστημένο γραμμα για να λάβει υπόψη ότι απαιτείς τα δικαιώματα σου και θα το αναφέρεις στο Arbeitsgericht. Εάν συνεχίζει να σου κάνει το “κορόιδο”, που δεν πιστεύω αν καταλάβει ότι εσύ πας σοβαρά για ποινικές διώξεις, το επόμενο βήμα ειναι στο Arbeitsamt και δηλώνεσαι ταυτόχρονα και άνεργος.

              Comment


                danke...
                για οτιδηποτε νεοτερο θα σας ενημερωσω

                Comment


                  Παρακολουθώντας το πρόβλημα του φίλου μας ήθελα να ρωτήσω το εξής.
                  Αν κινηθεί νομικά και βρει στο τέλος το δίκιο του με τον συγκεκριμένο εργοδότη, μετά μπαίνει ας πούμε σε ‘’μαύρη λίστα’’ και δεν θα τον θέλει κάνεις για δουλειά διοτι έκανε καταγγελία .
                  Και πιο πολύ αναφέρουμε στους έλληνες εργοδότες επειδή λίγο πολύ φαντάζομαι γνωρίζονται αναμεταξύ τους και εκεί.
                  Εδώ στην Ελλάδα που είμαι ακόμα ( σε 24 μέρες κάνω και εγώ το μεγάλο βήμα) και σε μια ιδιαίτερα κλειστή κοινωνία θα έλεγα ότι αν πας κάποιον εργοδότη στον επόπτη εργασίας που λέμε εμείς εδώ, γίνετε γνωστό στον ευρύτερο εργοδοτικό κύκλο και δεν σε βλέπουν με καλό μάτι έως δεν σε περνούν για δουλειά.
                  Μπορεί για μερικούς να ακουστεί λίγο άσχημο αλλά πιστέψετε στις μικρές κοινωνίες το βιώνουμε πολύ έντονα εδώ στην Ελλάδα.

                  Comment


                    κληση απο αστυνομια

                    καλησπερα παιδια!!!εδω και καιρο ολο θελω να σας κανω μια ερωτηση.στην αρχη που επιασε ο κωνσταντινος δουλεια,βγηκε με το μηχανακι στον περιφερειακο γιατι χαθηκε.και τον σταματησε η αστυνομια και τον εγραψε 10 ευρω προστιμο.αλλα αυτο το προστιμο δεν εχει ερθει πουθενα.πως γινεται να το πληρωσει?ουτε του δωσανε κανενα χαρτι...

                    Comment


                      Αν θες να τα πληρώσεις πας στο Ordnungsamt.
                      Αλλά δεν είναι απαραίτητο, η επιστολή έρχεται μέσα σε 4-6 εβδομάδες και καταθέτης ταχυδρομικός.

                      Φιλάκια

                      Comment


                        danke milu mou.....καλα περασε πανω απο ενας μηνας δεν το συζηταμε....να σαι καλα.φιλια σε ολους!!!!!!!!!!!!!!

                        Comment


                          ekmetalleush k dikaiwmata

                          kalispera sas.. exw riksei mia matia sto forum sas na dw an uparxei kati pou 8a me voh8hsei alla dustuxws dn vrhka tipota. Ergazomai me ton suzhgo mou sthn germania k eimaste s ena magazi 3 mhnes sto opoio eimaste akoma adhlwtoi k anasfalistoi. 8a h8ela na ma8w ti mporw na kanw s authn thn periptwsh wste na parw auta pou mas ofhloun. Yparxoun vevaia edw mesa oi katallhles uphresies alla einai duskolo na apeu8un8oume kapou afou dn milame germanika. Ti protinete na kanoume? Na tonisw oti psaxnoume gia douleia kapou allou alla de 8eloume na xasoume tous 3 mhnes pou doulepsame.

                          Comment


                            Διάβασε εδώ είχαμε παρομοίων θέμα

                            Με τα Γερμανικά / Ελληνικά μπορείτε να ζητήσετε από κάποιον στην Ελληνική κοινότητα να σας βοηθήσει με τη μετάφραση.

                            Griechische GemeindeBerlin e.V.
                            Hermannstr. 10
                            D 12049 Berlin Neukölln

                            τηλ. 030 6225119

                            Comment


                              ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ Η ΠΛΗΡΟΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?

                              Comment


                                Synnefaki καλησπέρα,
                                Εκεί για να κυκλοφορήσεις με ποδήλατο πρέπει να έχεις κάποιο δίπλωμα? Και αν ναι που απευθύνεσαι για να το για το βγάλεις? Αυτό το ερωτήματα μου δημιουργήθηκε από αυτό που έγραψες ποιο πάνω.

                                Comment

                                Working...
                                X