Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γνησιο πτυχιο.png
    πτυχιο φωτοτυπια.png
    20140527_141121_resized.jpg
    20140527_141100_resized.jpg

    Καλησπερα σας, για του λογω του αληθες υπαρχει φωτο με το γνησιο πτυχιο που εινια λιγο κιτρινωπο το χρωμα του χαρτιου κ το χρωμα της σφραγιδας φαινεται που ειναι μπλε. κ πισω απο το πτυχιο δεν υπαρχει η σφραγιδα της Χαγης αλλα απλη σφραγιδα για το γνησιο της υπογραφης.
    Κ επειτα ειναι η φωτο με το πτυχιο που ειναι φωτοτυπια ξεχωριζει η σραγιδα που ειναι σε μαυρο χρωμα κ οχι το κανονικο μπλε οπου πισω απο την φωτοτυπια ειναι κ σφραγιδα της Χαγης.
    Πως γινεται δεν γινεται δεν γνωριζω αυτο που ξερω ειναι οτι το δεχονται κανονικα κ δεν υπαρχει προβλημα σε ολα τα αλλα χαρτια πλην αυτου γιατι θελουν να το μεταφρασει ο δικος τους μεταφραστης που ειναι μεσα στην λιστα!

    Comment


      Originally posted by CRYSTAL View Post
      [ATTACH=CONFIG]8998[/ATTACH]
      [ATTACH=CONFIG]8999[/ATTACH]
      [ATTACH=CONFIG]9001[/ATTACH]
      [ATTACH=CONFIG]9000[/ATTACH]

      Καλησπερα σας, για του λογω του αληθες υπαρχει φωτο με το γνησιο πτυχιο που εινια λιγο κιτρινωπο το χρωμα του χαρτιου κ το χρωμα της σφραγιδας φαινεται που ειναι μπλε. κ πισω απο το πτυχιο δεν υπαρχει η σφραγιδα της Χαγης αλλα απλη σφραγιδα για το γνησιο της υπογραφης.
      Κ επειτα ειναι η φωτο με το πτυχιο που ειναι φωτοτυπια ξεχωριζει η σραγιδα που ειναι σε μαυρο χρωμα κ οχι το κανονικο μπλε οπου πισω απο την φωτοτυπια ειναι κ σφραγιδα της Χαγης.
      Πως γινεται δεν γινεται δεν γνωριζω αυτο που ξερω ειναι οτι το δεχονται κανονικα κ δεν υπαρχει προβλημα σε ολα τα αλλα χαρτια πλην αυτου γιατι θελουν να το μεταφρασει ο δικος τους μεταφραστης που ειναι μεσα στην λιστα!
      Kαλησπερα κι ευχαριστώ ,για τον κοπο που εκανες ,να τ ανεβασεις. Η πρόθεση μου ,που σχολιασα ,ηταν μονο και μόνο ,για να ξεδιαλυνουμε το θεμα περι επισημειωσης με την σφραγιδα της Χαγης κι αν μπαινει ,σε μια απλη φωτοτυπια.

      Αν και σε προηγουμενο ποστ σου,εγραψες οτι ειχες βαλει σφραγιδα της Χαγης και στο γνησιο πτυχιο

      Originally posted by CRYSTAL View Post
      Καλησπερα ,θα σου πω τι εκανα εγω , εβαλα σφραγιδα της Χαγης στο γνησιο κ εβγαλα μια φωτοτυπια το πτυχιο στην οποια φωτοτυπια μπηκε σε αυτη σφραγιδα της Χαγης κ μετα το εκανα μεταφραση...
      μάλλον μπερδευτηκες κι εννοουσες οτι σου εβαλαν την σφραγιδα περι βεβαιωσης της γνησιοτητας της υπογραφης του διευθυντη ,οπως τωρα εγραψες κι οπως φαινεται και στην πισω αριστερη μερια του γνησιου-πρωτοτυπου-πτυχιου (3η φωτο) .

      Οσον αφορά ,το πισω μερος της φωτοτυπιας ,-4η φωτο-οπου μπηκε η σφραγιδα της Χάγης ,απο την αποκεντρωμενη διοικηση Μακεδονιας- Θρακης , μπορει να ειναι φωτοτυπια του πτυχιου ....ομως...υπαρχουν 2 σφραγιδες ,στο πισω μερος. και που μπηκαν κι οι 2 ,απο την διευθυνση πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης Κεντρικης Μακεδονιας και συγκεκριμενα ,απ την διευθυνση Δ.Ε Δυτικης Θεσσαλονικης.Η φωτοτυπημενη σχετικη σφραγιδα περί βεβαιωσης της γνησιοτητας της υπογραφης του διευθυντη -μαυρο χρωμα- ,στα αριστερα (οπου ειχε μπει και η σχετικη σφραγιδα ,στο πρωτοτυπο -γνησιο- πτυχιο)και διπλα ακριβώς ,στην δεξια μερια ,μια σφραγιδα ,με την ιδια ημερομηνια και τον ιδιο υπογραφοντα ,η οποια ειναι πρωτοτυπη και εχει μπλε χρωμα και βεβαιωνει για την πιστοτητα του φωτοαντιγραφου.Η περιφερειακη διευθυνση πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης Κεντρικης Μακεδονιας ,του υπουργειου Παιδείας και συγκεκριμενα ,η διευθυνση Δ.Ε Δυτικης Θεσσαλονικης, ειναι αυτη που πρεπει να βαλει την σφραγιδα περι γνησιοτητας της υπογραφης του διευθυντη του σχολείου ,που υπογραφει το πτυχιο σου ,ωστε να μπει μετά απ την Αποκεντρωμενη διοικηση Μακεδονιας- Θρακης ,η σφραγιδα της Χαγης.(Επισης ,σαν εκδουσα αρχή ,ειναι και η μόνη που μπορει να επικυρωσει αντιγραφο του πτυχιου,ωστε να μπει μετά ,η σφραγιδα της Χαγης).

      Σφραγίδα της Χάγης
      ''Έγγραφα Α/Βαθμιας και Β/Βαθμιας Εκπαίδευσης (απολυτήρια σχολείων, βεβαιώσεις, έλεγχοι, κ.λ.π.): πρέπει πρώτα να επικυρωθούν από Προϊσταμένους ή Διευθυντές των Διευθύνσεων Α/Βαθμιας και Β/Βαθμιας εκπαίδευσης (Ανατολικής / Δυτικής Θεσ/νίκης) ως προς το γνήσιο της υπογραφής του Διευθυντή του σχολείου που τα έχει υπογράψει''

      Επισης ,πηρα τηλεφωνο ,στην Αποκεντρωμενη διοικηση Μακεδονιας- Θρακης και που ειναι αυτη που εβαλε και την Αποστιλ στην περι ου ο λογος φωτοτυπια ,στο 2313-309183 και μου ειπαν , πως για βαλουν την σφραγιδα της Χαγης σε φωτοτυτυπια πτυχιου -απο ΤΕΕ-, θα πρεπει να εχει γινει επικυρωση της , απ την σχετική διευθυνση δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης ,του υπουργειου Παιδείας και μονο εκει κι οχι σε ΚΕΠ ή δικηγορο ή οποιαδηποτε δημοσια υπηρεσια-, και ξερουν ,στην διευθυνση δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.

      Αρα ,βαζοντας την σχετικη σφραγιδα ,περι της πιστοτητας του φωτοαντιγραφου ,το κατεστησαν επικυρωμενο αντιγραφο ,απ την υπευθυνη και μόνο διευθυνση ,του υπουργειου παιδείας .

      Ετσι ,οπως το ειχες γραψει ,οτι δλδ ,εβγαλες εσυ ,μια φωτοτυπια και σ αυτην ,μπηκε μετα ,η σφραγιδα της Χαγης ,λογικο ηταν ν αναρωτηθώ ,πώς μπηκε σε μια απλη φωτοτυπια ,η σφραγιδα της Χαγης.



      Ευχομαι ,όλα καλά να σας ερθουν στην Γερμανια .Καθε αρχή και δυσκολη ,ομως με ''Υπομονή και επιμονή'' ,οπως λεει κι ο Αgoriani , θα βρειτε τον δρομο σας!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Originally posted by Don Juan View Post
        μπορεις να πας στο arbeitsagentur επισης να κανεις anmelden και να δηλωθεις ως arbeitsuchend.
        αιτεισαι συναντηση για beratung και απο κει σε κατατοπιζει ο αρμοδιος για προγραμματα εκμαθησης γλωσσας και ενσωματωσης στην αγορα εργασιας (με πρακτικη ασκηση στο τελος των μαθηματων).
        τα μαθηματα ειναι δωρεαν (σε πληρωνουν και τα εξοδα της συγκοινωνιας) και ειτε οχταωρα καθημερινα η τετραωρα αν εργαζεσαι .
        συνηθως διαρκουν αρκετους μηνες και ειναι υποχρεωτικης παρακολουθησης
        τα εχω κανει ολα αυτα αλλα αυτα υσχιουν μονο αν περνω καποιο βοηθημα πχ επιδομα ανεργιας τοτε δικαιουμε δωρεαν εκμαθηση γλωσσας τωρα αφου δεν εχω κανενα βοηθημα πρεπει να τα πληρωσο ολα απο την τσεπη μου και ειναι 120 ευρω το μηνα.

        Comment


          Λυπάμαι που για μια ακόμα φορά δεν κατάφερες να βγάλεις άκρη με το συγκεκριμένο θέμα ...Οι "συμμαθητές" μου σ' αυτά τα μαθήματα που δεν δουλεύουν τους πληρώνει το Job Center τα δίδακτρα πάντως . Την Παρασκευή που έχω μάθημα θα κάνω μια ερώτηση για περισσότερες λεπτομέρειες και θα σου στείλω μνμ .

          Comment


            Originally posted by AthinaSis View Post
            Λυπάμαι που για μια ακόμα φορά δεν κατάφερες να βγάλεις άκρη με το συγκεκριμένο θέμα ...Οι "συμμαθητές" μου σ' αυτά τα μαθήματα που δεν δουλεύουν τους πληρώνει το Job Center τα δίδακτρα πάντως . Την Παρασκευή που έχω μάθημα θα κάνω μια ερώτηση για περισσότερες λεπτομέρειες και θα σου στείλω μνμ .
            σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου κανε μια ερωτηση να δουμε τι παιζετε δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με αυτα τα μαθηματα

            Comment


              Καλημερα,ζω τα 2 τελευταια χρονια με τον αντρα μου στο Μοναχο.Απο αυτα που διαβασα η γνωμη μου ειναι πως εχοντας ηδη παρει την πικρη γευση της γερμανιας δεν εχετε να φοβηθειτε κατι.Ξερετε τι να προσεξετε οποτε μονο υπομονη χρειαζεται.Σιγουρα καθε χρονος που περναει ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα στο να βρεις δουλεια κ σπιτι διοτι στην γερμανια εχουν ερθει πολλοι ξενοι.Εχετε ομως τα εφοδια που χρειαζονται.Η γνωμη μου ειναι να γραφτεις φυσικα στην αρμπαιτζαμτ αλλα απο εκει κ περα να το ψαξεις μονος σου κ σιγουρα κατι καλο θα βρεις για αρχη.Οσο για την γυναικα σου να μην αργησει να ερθει διοτι αλλιως ειναι να το ψαχνεις μεσω ιντερνετ κ αλλιως απο κοντα.Με τα αγγλικα εχω να πω πως οι γερμανοι εχουν ενα θεμα αλλα κουτσα στραβα βρισκεις ακρη.Κ εμεις οταν ηρθαμε γνωριζαμε πολυ καλα αγγλικα κ καθολου γερμανικα.Τωρα ο αντρας μου μιλαει αρκετα καλα γερμανικα κ εγω ειμαι στο σταδιο του να συνενουμαι,αλλα βγαζουμε ακρη.Φυσικα θελει πολυ προσοχη με τις συμφωνιες για σπιτι η δουλεια φανταζομαι το γνωριζεις.Να προσεξετε οτι συμφωνηθει να το εχετε κ γραπτως με υπογραφη γιατι παιζονται πολλες πουστιες.....Συγνωμη για την εκφραση....κ χρειαζεται επισης προσοχη στην συναναστροφη σας με τους ελληνες γενικα.Δεν σημαινει επειδη ο αλλος ειναι ελληνας οτι σιγουρα θα σε βοηθησει.Μην το εχετε αυτο σαν δεδομενο.Στο οτι η γερμανια εχει καλο συστημα προνειας ναι αυτο ισχυει κ οταν εχεις παιδι ειναι καλυτερες οι συνθηκες απ οτι στην Ελλαδα.Μεχρι στιγμης τουλαχιστον.Ευχομαι καλη τυχη κ ολα να πανε καλα!!!!!Εμενα παντως μου λειπει πολυ η Ελλαδα....
              Originally posted by Βασίλης77 View Post
              Γειά χαρά σε όλους!

              Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά το πρώτο μου μήνυμα εδώ θα είναι μάλλον μεγάλο!! Ευχαριστώ επίσης εξαρχής το "πατριωτάκι" πού μου δίνει την ευκαιρία να μοιραστώ τις εμπειρίες μου, καθώς και να διαβάσω αυτές των συνανθρώπων μου!!!

              Είμαστε ζεύγος 36ετών και οι δύο, με μια θυγατέρα 19μηνών. Ο λόγος που λίαν προσφάτως αποφασίσαμε πώς θα κάνουμε την τρίτη απόπειρα να φύγουμε για Γερμανία είναι ο εξής: το μέλλον του παιδιού μας!

              Οι δύο προηγούμενες "απόπειρες απόδρασης" από την σκληρή πραγματικότητα της χώρας μας έγιναν αρκετά χρόνια πρίν και κάτω από πολύ καλύτερους για εμάς όρους, με την έννοια πώς δεν είχαμε ουσιαστικό οικονομικό πρόβλημα. Είχαμε κανονικά τις δουλειές μας, το σπίτι μας, το αυτοκίνητό μας, τα ταξίδια μας και απλά δεν ήμασταν ικανοποιημένοι από την "εδώ" πραγματικότητα. Ποιός ο λόγος? Ποιότητα ζωής! Κάτι πού ο οποιοσδήποτε πού έχει κάνει έστω ένα ταξίδι στο εξωτερικό σε μία ανεπτυγμένη ευρωπαϊκή χώρα θα το αντιληφθεί από την πρώτη στιγμή... Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!

              Με την γυναίκα μου ξεκινήσαμε λίγο περίεργα θα έλεγα την περιπλάνησή μας στον κόσμο, με ταξίδια στο εξωτερικό και όχι σε ελληνικά μέρη, τα οποία ναί μεν φημίζονται για την ομορφιά τους -σίγουρα ελπίζω να καταφέρουμε να επισκεφθούμε κάποια στιγμή στην ζωή μας αρκετά από αυτά- θεωρώ ντροπή μας πού δεν το έχουμε κάνει ήδη ώς Έλληνες, αλλά η μισή ντροπή ανήκει στο ελληνικό κράτος πού επιτρέπει στους υπόλοιπους Νεοέλληνες, άμεσα ή έμμεσα εμπλεκόμενους με τον τουρισμό, να αισχροκερδούν εις βάρος των εγχώριων τουριστών και να καθιστούν αδύνατη την επιλογή διακοπών εντός ελλαδικού χώρου!

              Εν έτη 2004, όταν κάναμε νιόπαντροι την πρώτη μας προσπάθεια, ήταν πιό συμφέρον να κλείσει κανείς ώς τουρίστας, όπως θεωρητικά ήμασταν εμείς, εισιτήριο χωρίς επιστροφή για Γερμανία και στον γυρισμό να πάρει ένα πάμφθηνο πακέτο διακοπών για Ελλάδα από Γερμανία κι ας μην εκμεταλλευόταν ποτέ την διαμονή,διατροφή&μετακίνηση, παρά να επέστρεφε σπιτάκι του! [Εντάξει ,ίσως να υπερβάλλω θα μου πείτε και θα έχετε και δίκιο, αλλά σίγουρα μέσα στην Ελλάδα σε τουριστική περίοδο, οι λιγότερο ωφελημένοι ήταν, είναι & θα είναι οι ίδιοι οι Νεοέλληνες! - είχαν γίνει και σχετικές αναφορές σε δελτία ειδήσεων και εκπομπές, κλασσικά όμως, ποτέ δεν άλλαξε κάτι ούτε καν σε περίοδο κρίσης, ούτε πρόκειται βέβαια ν'αλλάξει κιόλας!! χαχ!!!]

              Είχαμε ήδη ένα ταξίδι στο ενεργητικό μας στην Κολωνία σε συγγενείς, [οι οποίοι είχαν την κλασσική αντίδραση του Έλληνα του εξωτερικού – "μην αφήνετε την Ελλάδα, η Γερμανία δεν είναι όπως ήταν..."], καθαρά για διακοπές, οπότε είδαμε και αγαπήσαμε την πόλη από την πρώτη στιγμή! Είχαμε επίσης ξεκινήσει μαθήματα της γλώσσας -από το 2001 η γυναίκα, το 2002 εγώ με δική της παρότρυνση, ώς ένα έξτρα προσόν- οπότε άρχισε να γεννιέται η ιδέα της μετανάστευσης για μια καλύτερη ποιότητα ζωής ΟΧΙ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟ, εφόσον κάτι τέτοιο δεν υφίσταται ώς πιθανότητα, ιδίως αν δεν είσαι ο κλασσικος βλαχοέλληνας-κουτοπόνηρος-παραδόπιστος, πού εκμεταλλεύεσαι το ίδιο σου το γένος για να βγάλεις από την μύγα ξύγκι!

              Είχαμε εν τέλει το Mittelstufe η σύζυγος, το Ζertifikat εγώ, με τρία χρόνια εντατικά φροντιστήρια αυτή με δύο χρόνια εγώ. Σαφώς παίζει ρόλο στο διάστημα πού χρειάστηκε να τα πάρουμε, πρώτον η καλή μας σχέση με την αγγλική γλώσσα, δεύτερον τό γεγονός πώς η σύζυγος είναι γεννημένη& αναθρεμμένη στην Γερμανία (από Έλληνες γονείς μετανάστες του πρώτου κύμματος μετανάστευσης) οπότε είχα και έχω και βοήθεια και τρίτον οι πολύ καλές καθηγήτριες πού μας άνέλαβαν, η μία εξ'αυτών η Γερμανίδα διευθύντρια του φροντιστηρίου... αναφέρω όλα τα παραπάνω, διότι βλέπω κάποιους, αρκετούς πού γράφουν "ξεκίνησα μαθήματα, σε τρείς μήνες ανεβαίνω Γερμανία" κι έπειτα αντιμετωπίζουν τραγελαφικές καταστάσεις με την γλώσσα. Εγώ έχω πτυχίο, έχω διαβάσει και διαβάζω ξανά και απλά δεν μπορώ να πώ πώς κατέχω την γλώσσα για να συνεννοηθώ επαρκώς! Επίσης έχω αντιληφθεί πλέον πλήρως πώς Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ αν θές να αυξήσεις τις πιθανότητές σου να καταφέρεις να μείνεις τελικώς στην χώρα αυτή!
              Οπότε αγαπητοί: διάβασμα λεξιλόγιο, πολύ ακρόαση διαλόγων καθημερινότητας και υπομονή&επιμονή! Είναι δύσκολη αλλά όχι μακρυνή από την δική μας αρχαία ελληνική, όσον αφορά το συντακτικό τουλάχιστον και όχι μόνο!! Εγώ είχα μεγάλη υπνηλία όταν πρωτοασχολήθηκα, χαχαχ!!! Αυτόν τον καιρό έχω ξεθάψει όλη την ύλη του φροντιστηρίου, σκοπεύω να δώ και ταινίες σε dvd με ήχο και υπότιτλους γερμανικούς και επίσης έχω γραφτεί και στο Deutsche Welle πού έχει δωρεάν μαθήματα για όλα τα επίπεδα και ηχητικά με διαλόγους, το προτείνω ανεπιφύλακτα...

              Πολύ σύντομα λοιπόν, με τον γάμο μας, ταξίδι μέλιτος στην Κολωνία, ξενοδοχείο και αξιοθέατα-διασκέδαση, απίθανη εμπειρία! Η αναζήτηση εργασίας και στέγης έγινε μέσω αγγελιών των εφημερίδων, εφόσον ούτε πλήρως εξοικειωμένοι ήμασταν με το διαδίκτυο, ούτε ήταν και τόσο ανεπτυγμένο το ίδιο ώστε να σου προσφέρει όλα όσα βρίσκεις σήμερα. Εν ολίγοις, εντός δεκαημέρου είχα βρεί εργασία σε ελληνικό εστιατόριο, μα δυστυχώς δεν μπορούσαμε να νοικιάσουμε σπίτι, καθότι ο μισθός μου δεν επαρκούσε για να μας το δώσουν. [Σημειωτέον πώς η πρώτη αυτή δουλειά ήταν ίσως και η καλύτερη πού έχω βρεί ποτέ σε ελληνικό εστιατόριο, με 800-1200€ με εξαήμερο/εξάωρο στην κουζίνα!!!] Με την έλευση του ενός μήνα στην πόλη, ήρθε η ώρα της επιστροφής, μετά από αρκετές εμπειρίες για τόσο μικρό διάστημα...

              Η επόμενη προσπάθεια - δεύτερη στην σειρά- ήταν δύο χρόνια αργότερα (2006), όπου πλέον είχαμε κάνει εκτενή έρευνα από την Ελλάδα, αναζητώντας πλέον εργασία από τις ελληνικές εφημερίδες για θέση σε ελληνικό εστιατόριο, με διαμονή-διατροφή και καλούς μισθούς [τότε έδιναν μέχρι και 1200€/άτομο για εργασία στην κουζίνα, ή τουλάχιστον αυτό υπόσχονταν!!!]. Ήταν η χρονιά πού έμελλε να σημαδέψει την ψυχολογία μας όσο πιό άσχημα γινόταν: πήγαμε, είδαμε και απήλθαμε! Τί συνέβη? Ήρθαμε πολύ απλά αντιμέτωποι με όχι έναν αλλά με τρείς ιδιοκτήτες εστιατορίων, σε τρείς διαφορετικές περιοχές της χώρας, σε απόσταση εκατοντάδων χιλιομέτρων ο ένας από τον άλλον και σχηματίσαμε πλήρη εικόνα, η οποία είναι απολύτως σύμφωνη 1000% με όσα "ωραία" έχω ήδη διαβάσει στον χώρο πού γράφω αυτήν την στιγμή, από όσους είχαν ίδια εμπειρία με εμάς. Συμπέρασμα: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΌ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΣ!!! Γνωρίζω πώς δυστυχώς πολλοί από εμάς ίσως να μην έχουμε την δυνατότητα επιλογής, οπότε μας εύχομαι καλή τύχη&δύναμη... δεν έχει νόημα να γράψω αναλυτικά, απλά θα σας δώσω ένα-δύο συμβουλές, πού ίσως να έχετε επίσης ξανακούσει: 1)όταν σας προτείνουν εργασία σε μια πόλη, βεβαιωθείτε πώς πρόκειται για εργασία στην συγκεκριμένη πόλη, όχι σε κανένα χωριό μερικές δεκάδες χιλιόμετρα μακρυά! 2)Επίσης, αν είστε σχολαστικός με την καθαριότητα, μην αγχωθείτε και πολύ με της άθλιες συνθήκες υγιεινής πού μπορεί να αντιμετωπίσετε, ούτε να γελάσετε όταν θα ακούσετε πώς "είναι βρωμιά ενός μήνα", όταν θα σας βάλουν να τα καθαρίζετε με την σπάτουλα μπίχλα ενός αιώνα!! 3)Και πρός θεού, μην στείλετε χρήματα σε "γραφεία ευρέσεως εργασίας" σε Νεοέλληνα, ιδίως αν είστε κάτοικος Αθηνών και αυτός στην Θεσσαλονίκη... στην περίπτωσή μας, εξυπηρέτησε τον σκοπό του σε δύσκολη ώρα, αλλά έπειτα απλά εξαφανίστηκε!
              Πολύ περισσότερες εμπειρίες, ατελείωτα χιλιόμετρα οδικώς με το Ι.Χ. μας σε όλη την χώρα και σε διάστημα πλέον ενάμιση μήνα, ξανά πίσω στην Ελλάδα. Υπέροχη εμπειρία, αν εξαιρέσεις το εργασιακό κομμάτι, όπου μας έκανε να λατρέψουμε ακόμα περισσότερο την χώρα με το τοπίο, την οργάνωση και τους ρυθμούς της ζωής.

              Έπειτα από όλα αυτά, δεν είχαμε στο μυαλό μας να επιχειρήσουμε άμεσα κάτι ανάλογο, όμως η σημερινή αδιέξοδη κατάσταση, μόνο πρός τα εκεί θα μπορούσε να μας οδηγήσει. Όντας άνεργος δυόμιση χρόνια, τα έξοδα να τρέχουν κάθε μήνα και με ανύπαρκτη κρατική βοήθεια, πλέον αναζητούμε για τρίτη φορά την επιτυχία και μόνο! Τα δεδομένα αναζήτησης είναι καλύτερα μέρα με την μέρα, καθώς πλέον το διαδίκτυο σου δίνει την δυνατότητα ακόμα και να κλείσεις προσωρινή κατοικία πρίν καν πάς στην Γερμανία, ακόμα και ώς τουρίστας. Καθημερινά προσπαθώ να βελτιώσω τα γερμανικά μου, ώστε να αυξήσω τις πιθανότητες να βρώ μια κανονική δουλειά. Έχω επίσης την πιό πρόσφατη εργασιακή σχέση με Γερμανικό κολοσσό, οπότε αισιοδοξώ πώς υπάρχει ένα σοβαρό ενδεχόμενο να γίνει κάτι πρός τα εκεί μελλοντικά. Η γυναίκα μου είναι μια δεκαετία καθηγήτρια Αγγλικών με πτυχίο Proficiency. Είμαστε άνθρωποι πού θέλουμε να προοδεύσουμε στην ζωή, αλλά όχι με την έννοια του υλικού πλούτου, όσο του πνευματικού. Μόνο πού θέλουμε επίσης και ένα καλύτερο περιβάλλον για το τέκνο μας.

              Το σχέδιό μας χονδρικά είναι να ανέβω μόνος στην Γερμανία, να διαμείνω στο οίκημα πού θα έχουμε διαδικτυακώς κλείσει, να εγγραφώ κανονικά στο Arbeitsamt δίνοντας διεύθυνση και σταθερό τηλέφωνο [επικοινωνείς με εταιρεία για σύναψη συμβολαίου] και νούμερο κινητού τηλεφώνου πού θα προμηθευτώ εκεί. Θα στείλω βιογραφικό σε μεγάλες εταιρείες με email, θα τσεκάρω αγγελίες και θα πάω και από καταστήματα πού έχω εργαστεί ανάλογα στο παρελθόν [σινεμά/ σούπερμάρκετ/ ηλεκτρομάγαζα] να συμπληρώσω τυχόν φόρμες αίτησης εργασίας. Επίσης πρίν φύγουμε σκοπεύουμε να επικοινωνήσουμε και με εκπρόσωπο του Eures στην συγκεκριμένη πόλη [Κολωνία], μήπως και... δεν αποκλείω την πιθανότητα προσωρινής εργασίας μου σε ελληνικό εστιατόριο, εφόσον υπάρχει δουλειά και με θέλουν κι όσο "αντέξω" [σημειωτέον: δεν έχει να κάνει με το αν θές και πόσο θές να μείνεις, σε διώχνουν αυτοί θές-δεν θές! Είτε γιατί σε ήθελαν απλά για να καλύψουν τις διακοπές του υπαλλήλου τους πού λείπει Ελλάδα ή Αλβανία, είτε γιατί αυτή είναι η μέθοδός τους, ώστε να μην έχουν και καμμία υποχρέωση απέναντι σε κανέναν!! Κορόϊδα πάντα υπήρχαν και τώρα ακόμα περισσότερα...]. Έχω επίσης πτυχίο από το Εθνικό Ωδείο στα τύμπανα και αισιοδοξώ μήπως βρώ ακόμα και δουλειά σε κάποιο ωδείο ή μουσική σχολή, ή ακόμα και σε μαγαζί με ελληνική μουσική. Έχω και πτυχίο βοηθού ψυκτικών εγκαταστάσεων, αλλά πάνε αρκετά χρόνια πού εξασκούσα το επάγγελμα... Επίσης έχω εργαστεί και εργάζομαι ώς σεκιουριτάς, όχι σε επίσημη εταιρεία – σε χώρους μεγάλων συναυλιακών εκδηλώσεων (μαύρα) με μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας μουσικής σκηνής. Ποτέ δεν είπα όχι σε οποιαδήποτε εργασία μου έδωσαν... έχω εργαστεί και σε αρκετά βαριές εργασίες, σε αποθήκες. Η ιδέα είναι πώς πάντα μπορείς στην πορεία να βρείς κάτι καλύτερο και πιό ενδιαφέρον για τον εαυτό σου! Απλά η κίνησή μας θα γίνει μέσα στο 2014, καθότι έχουμε εκκρεμότητες. Οποιοσδήποτε έχει κάποια ένσταση, βάσει της δικής του εμπειρίας για τα όσα σκοπεύουμε να κάνουμε, ή τα γνωρίζει διαφορετικά, είμαστε όλο αυτιά! Επίσης, αν υπάρχει οτιδήποτε σχετικό με τα βιογραφικά μας στοιχεία πού να ταιριάζει... απλά πιστεύω πώς η γυναίκα μου, όντας γεννημένη εκεί, κατέχοντας την γλώσσα πολύ καλά, έχοντας καλή προϋπηρεσία στον τομέα της, μάλλον έχει πολύ καλύτερες πιθανότητες να βρεί μια καλύτερη εργασία με σεβαστότερο μισθό. Οπότε μάλλον οι ελπίδες μας δεν είναι φρούδες...?

              Ευχαριστώ και συγγνώμη και πάλι για το μακρόσυρτο μήνυμα, θα μπορούσα να γράψω κι άλλα, πιστέψτε με...

              Φιλικοί χαιρετισμοί σε όλους τους αγωνιστές της ζωής!

              Comment


                @ Ελενα@ ....o Βασίλης77 ,εχει να μπει στο patriotaki,net ,απ τις 11-11-13 ...και το τελευταίο του post ,ηταν στις 23-08-2013...Οπότε ,αμφιβαλλω αν θα πάρεις ,απάντηση, στο post σου...τουλάχιστον ,άμεσα....
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Καλησπέρα πατριωτάκια θέλω αν είναι εύκολο κάποιες πληροφορίες .Ο άνδρας μου βρίσκετε στο Neustadt για εργασία οδηγού σε αστικό μόλις τελειώσουν τα σχολεία θα πάω και εγώ με τα παιδιά μου 14χρ. Και 10 χρ. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει τι γίνετε με τα σχολεία εκεί και που πρέπει να απευθυνθώ καθώς και τα χαρτιά που θα χρειαστώ. Ο σύζυγος μου δηλώθηκε αλλά δεν μπόρεσε να δηλώσει εμένα τώρα μένει σε πανσιόν και πρέπει να ψάξει σπίτι για εμάς. όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία ή είναι στην περιοχή θα με βοηθούσε ιδιαιτέρως ευχαριστώ κάθε βοήθεια δεκτή

                  Comment


                    Αγορα μεταχειρισμενων απο γερμανια και πωληση στην ελλαδα!!!

                    θελω γνωμες τι μεταχειρισμενο θα μπορουσα να στελνω απο γερμανια για ελλαδα. εχω δικο μου ανθρωπο που ειναι εξωτερικος πωλητης ωστε να μπορει να το διαθεσει.

                    Comment


                      Σκέψη..Απόφαση???

                      Καλησπέρα στο forum! Σας παρακολουθώ καιρό και μάλλον ήρθε η ωρα να αρχισω και εγω να συμμετεχω!

                      Η αποφαση να φυγουμε, εγω και η μνηστη μου, για το εξωτερικο εχει παρθει εδώ και καιρο για λογους γνωστους και χιλιοειπωμενους. Το δυσκολο είναι να αποφασισουμε που θα καταληξουμε, καθως για μενα προκειται για μια αποφαση ζωης και πρεπει να λαβουμε σοβαρα υποψιν μας ολους τους παραγοντες, τωρινους αλλα και μελλοντικους (πχ. παιδια).

                      Η αρχικη σκεψη ηταν η μεταναστευση στον Καναδα, μια χωρα που μας εχει μαγεψει με οσα εχουμε δει-ακουσει-διαβασει. Ωστοσο η δυσκολια και το κοστος της visa μας κανουν να αφησουμε αυτην τη σκεψη στην ακρη. Την Αυστραλια την απεκλεισα εγω λογω αποστασης. Επομενη σκεψη λοιπον να κινηθουμε στην Ευρωπη. Μια σκεψη ηταν η Ιταλια οπου εκει ζει ο αδερφος μου, αλλα εκτος του ότι δεν ξερω τη γλωσσα, η κατασταση και εκει δεν είναι η ιδανικοτερη πλεον. Πιο προσιτη λυση λοιπον, λογω γλωσσας κυριως, η Μεγαλη Βρετανια. Εχουμε κανει καποιες προσπαθειες, καποιες συνεντευξεις που δεν ευδοκιμησαν (για διαφορους λογους), αλλα να πω την αληθεια, η Αγγλια ηταν η τελευταια επιλογη. Εχω ζησει ένα χρονο εκει για μεταπτυχιακο, την σεβομαι και την εκτιμω σαν χωρα, κερδισα περισσοτερα πραγματα από ένα απλο χαρτι, αλλα δεν θα ηθελα να παω εκει. Να το πω πιο απλα, κατι μεσα μου δεν γουσταρει να παει εκει και πιστευω ότι στο βημα της μεταναστευσης είναι σημαντικο το πώς νοιωθεις. Όχι ότι αν μου ελεγαν ελα αυριο για δουλεια δεν θα πηγαινα, αλλα καπως με ‘βαρια καρδια’.

                      Καταληγουμε λοιπον εδώ και δυο εβδομαδες στην σκεψη – αποφαση να παμε στην Γερμανια! Μιλησα με ένα φιλο μου που μενει εκει εδώ και 6 μηνες και μου μιλησε με τα καλυτερα λογια, μου επιβεβαιωσε πραγματα που γνωριζα, επιβεβαιωσε πραγματα που ακουσα ή διαβαζα μεσα σε αυτό το forum, μου μιλησε για μια χωρα με οργανωση, μηδεν εγκληματικοτητα (ειδικα σε συγκριση με Αγγλια), αρκετα φθηνη, γενικα γοητευτηκα από αυτά που ακουω και μαθαινω, και μου μιλησε και για ευκαιριες, πολλες ευκαιριες, που όμως εμπεριεχουν ένα μεγαλο «αλλά»… Πρεπει να γνωριζεις την γλωσσα. Και εγω Δεν ξερω γερμανικα, τωρα αρχισα να μαθαινω. Ποιος ειμαι λοιπον.. Ειμαι 31 ετων, εχω σπουδασει Πληροφορικη στην ελλαδα, εκανα Μαστερ σε γνωστο Αγγλικο Πανεπιστημιο, με κατευθυνση δικτυα – τηλεπικοινωνιες, εχω CCNA (για οποιον γνωριζει τα του τομεα μου), ξερω πολύ καλα αγγλικα από ότι καταλαβαινετε, ΑΛΛΑ δεν εχω ουσιαστικη προϋπηρεσια στον τομεα μου (κυριως ιδιαιτερα εκανα και service υπολογιστων) και ΔΕΝ ξερω γερμανικα..

                      Ποια είναι η σκεψη μας λοιπον? Κανουμε καθημερινα ιδιαιτερο γερμανικα, ισα ισα για καποια βασικα πραγματα και σε κανα μηνα – εναμιση να φυγουμε να παμε Γερμανια, καπως χυμα, αρκει πρωτα να μου εχει βρει ο φιλος που θα μεινουμε και εκει να κυνηγησουμε την τυχη μας δουλευοντας σε οτι δουλεια και αν προκυψει, μαθαινοντας παραλληλα την γλωσσα, ώστε μετα από καποιο διαστημα να μπορω να βρω και εγω μια δουλεια στον τομεα μου.

                      Αυτό που θα ηθελα να συζητησω μαζι σας, όχι μονο με οσους είναι γερμανια, είναι το πώς σας φαινεται σαν ιδεα αυτό το εγχειρημα, αν θα κανατε το ιδιο στη θεση μου, αν θα φευγατε στο περιπου χυμα, αν θα σκεφτοσασταν να κινηθειτε αλλιως, αν θα επιλεγατε γερμανια ή κατι άλλο κτλ. Πώς να το πω, μια κουβεντα με συμβουλες, ισως και με παραινεσεις, γιατι τι καλυτερο απο το να κουβεντιασεις τους προβληματισμους σου με ανθρωπους που ήταν ή ειναι σε παρομοια φαση με εσενα..

                      Υγ. Sorry για το τεραστιο μηνυμα!!! Ελπιζω να κανουμε μια ομορφη κουβεντα..

                      Comment


                        File mou, to an tha pas xyma h oxi exei na kanei me to ti typoi eiste. Kapoioi anthrwpoi goustaroun riska, avevaiothta, peripeteia, nootropia 'pame ki oti vgei', enw kapoioi exoun anagkh asfaleia kai sigouria. Tipota den einai kalytero apo to allo. Epishs ta oikonomika sas paizoun kai afta to rolo tous, se periptwsh pou antimetwpisete dyskolia sto na vreite douleia estw o,ti na nai gia thn arxh. An kai apo thn empeiria mou opoiow einai diatetheimenos na kanei o,ti na nai douleia panta vriskei. Einai kathara ypokeimeniko. Oson afora sth xwra, oles oi xwres exoun ta kala k ta kaka tous. H germania exei polla kala, alla mporei na einai k poly dyskolh synaisthhmatika. Gia paradeigma mh nomizeis oti den yparxei ratsismos enantion ellhnwn k allwn metanastwn, eidika afta ta xronia ths krishs. Vevaia eksartatai k se poio meros tha pate...Verolino einai poly pio xalaro apa alla merh. Kalh tyxh o,ti k na kanete.

                        Comment


                          Φίλε μου, δεν έχω χρόνο να σου γράψω πολλά.
                          Μάθε καλά γερμανικά εσύ και η γυναίκα σου και μην το σκεφτείς δεύτερη φορά.
                          Η χώρα αυτή είναι ευρωπαϊκή. Δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα και ως νέος και μαχητικός θα βρεις τον δρόμο σου.
                          Παράλληλα με τα γερμανικά στέλνε βιογραφικά σε εταιρείες του τομέα σου, όχι ότι να ναι.. έχεις πτυχίο!και το πτυχίο εδώ πληρώνεται και αναγνωρίζεται!
                          Καλή αρχή!
                          Γερμανικά κάθε μέρα και διάβασμα σαν να δίνεις πανελλήνιες!!!!

                          Comment


                            Καλημέρα,
                            Καταρχάς η απόφαση είναι δική σου, μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις όλους του λόγους που θα σε ωθήσουν σε κάποια. Εχωντάς αυτό υπόψην εγώ θα σου πρότεινα να το τολμήσεις.
                            Το CCNA που αναφέρεις δυστυχώς δεν φτάνει , θές CCNP / CCVP και πάνω για να κάνει κάποια διαφορά, βέβαια εσύ γράφεις προγραμματισμό σπούδασες όποτε με το CCNA απλά μπορείς να αποδείξεις ότι κατέχεις και τα βασικά από δίκτυα. Στον συγκεκριμένο τομέα υπάρχουν αρκετές θέσεις στην Γερμανία αλλά η γλώσσα όντως είναι πολλή σημαντική. Οπότε στην πρώτη ευκαιρία φεύγεις (δύσκολο να βρείς δουλεία χωρίς γλώσσα αλλά όχι ακατόρθωτω για τον τομέα) κάθεσε μερικά χρόνια μαθένεις την γλώσσα και την αγορα και μετά έχει πολλές προοπτικές (εγώ αυτό κάνω).
                            Δεν ξέρω αν έχεις ψάξει μέσω ιντερνετ για θέσεις , εγώ πάντω που το έκανα κατάληξα στο εξείς συμπέρασμα , υπάρχουν πάρα πολλές αγγελίες για εργασία στην Αγγλία οι οποίος όμως είναι μούφες. Εξηγούμε: Σχεδόν όλες είναι απο agents οι οποίοι απλά ανακοινώνουν θέσεις οι οποίες δεν έχουν πραγματικό υπόβαθρο για να μαζεύουν βιογραφικά , στην αγγλία έτσι δουλεύει το σύστημα. Αντίθετα στην Γερμανία οι 10-20 θέσεις που θα δείς είναι όντως πραγματικές.
                            Κοίτα στο stepstone.de και δές τι πάιζει , επίσης μήν επαναπαυεσε σε αυτό , πολλές εταιρίες αναφέρουν τις κενές θέσεις μόνο στο sites τούς. Εγώ την θέση που είμαι τώρα την βρήκα πέρνοντας σβάρνα όλους τους authorized partners μίας εταιρίας και στέλνωντας βιογραφικά. Δες που μπορεί να ασχοληθείς και ξεκίνα. Μία και αναφέρεις δεν εργάστικες σαν προγραμματιστής υποθέτω δεν έχεις κάποια εξειδίκευση (δεν ξέρω πώς πάει στους προγραμματιστές να είναι ειλικρινής) σου προτείνω όμως να κοιτάξεις εταιρίες όπως, teleperformance, check24, software houses, αν ξέρεις από transact sql τότε έχεις πάρα πολλές ευκαιρίες.
                            Παρεπιπτώντος αν ξέρεις από .net και / ή javascript και έχεις όρεξη στείλε ένα πμ γιατι θέλω βοήθεια με κάτι

                            Comment


                              Καλημερα σε ολους και σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

                              Originally posted by Ozzie21 View Post
                              File mou, to an tha pas xyma h oxi exei na kanei me to ti typoi eiste. Kapoioi anthrwpoi goustaroun riska, avevaiothta, peripeteia, nootropia 'pame ki oti vgei', enw kapoioi exoun anagkh asfaleia kai sigouria. Tipota den einai kalytero apo to allo. Epishs ta oikonomika sas paizoun kai afta to rolo tous, se periptwsh pou antimetwpisete dyskolia sto na vreite douleia estw o,ti na nai gia thn arxh. An kai apo thn empeiria mou opoiow einai diatetheimenos na kanei o,ti na nai douleia panta vriskei. Einai kathara ypokeimeniko. Oson afora sth xwra, oles oi xwres exoun ta kala k ta kaka tous. H germania exei polla kala, alla mporei na einai k poly dyskolh synaisthhmatika. Gia paradeigma mh nomizeis oti den yparxei ratsismos enantion ellhnwn k allwn metanastwn, eidika afta ta xronia ths krishs. Vevaia eksartatai k se poio meros tha pate...Verolino einai poly pio xalaro apa alla merh. Kalh tyxh o,ti k na kanete.
                              Φιλε Ozzie, η αληθεια ειναι οτι οσο μεγαλωνεις προτιμας τη σιγουρια απο το ρισκο, γιαυτο και η κυρια σκεψη ηταν να φυγω εχοντας κατι στα χερια μου. Αλλα επειδη βαρεθηκα την αναμονη, βαρεθηκα να κυνηγαω το αν θα εχω ενα ιδιαιτερο πανω ή κατω, βαρεθηκα να σπαταλαω χρονο και χρημα και να με βοηθουν ακομα οι γονεις μου, το ρισκο πλεον δεν μοιαζει και τοσο κακο.
                              Παραδεισο δεν περιμενω να βρω, αν υπηρχε θα το ηξεραν κι αλλοι δεν θα ηταν μυστικο, αυτο που προσπαθω να ξεκαθαρισω μεσα μου ειναι αν κανω την καλυτερη επιλογη για το μελλον, καθως στην Γερμανια σιγουρα θα χασω χρονο λογω γλωσσας. Συναισθηματικα πιστευω το παλευεις αναλογα με τις προοπτικες που ανοιγονται μπροστα σου.
                              Ρατσισμο ελπιζω, οπως ο καθενας, να μην αντιμετωπισω ειδικα σε μια χωρα τοσο εξοικειωμενη με την μεταναστευση, αν και ειναι αναλογα με το τι πιστευουμε οτι ειναι ο ρατσισμος. Πχ τα αρνητικα σχολια που μπορει να ακουσω για την ελλαδα, δεν τα θεωρω ρατσισμο. Εσυ σε τι περιπτωσεις αναφερεσαι?

                              Originally posted by Balance View Post
                              Φίλε μου, δεν έχω χρόνο να σου γράψω πολλά.
                              Μάθε καλά γερμανικά εσύ και η γυναίκα σου και μην το σκεφτείς δεύτερη φορά.
                              Η χώρα αυτή είναι ευρωπαϊκή. Δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα και ως νέος και μαχητικός θα βρεις τον δρόμο σου.
                              Παράλληλα με τα γερμανικά στέλνε βιογραφικά σε εταιρείες του τομέα σου, όχι ότι να ναι.. έχεις πτυχίο!και το πτυχίο εδώ πληρώνεται και αναγνωρίζεται!
                              Καλή αρχή!
                              Γερμανικά κάθε μέρα και διάβασμα σαν να δίνεις πανελλήνιες!!!!
                              Φιλε μου τετοια ακουω και η σκεψη γινεται αποφαση. Ο μονος προβληματισμος μου ειναι οτι θα χασω χρονο λογω γλωσσας και στην ηλικια μου καλο θα ηταν να το αποφυγω, αλλα αν δεν γινεται αλλιως.. Και ενταξει δεν τρεφω ελπιδες οτι θα με παρουν χωρις γλωσσα ας εχω πτυχια, εχω ξεκινησει ηδη σιγα σιγα να στελνω καποια βιογραφικα, αλλα δυσκολο το κοβω..

                              Originally posted by georgek View Post
                              Καλημέρα,
                              Καταρχάς η απόφαση είναι δική σου, μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις όλους του λόγους που θα σε ωθήσουν σε κάποια. Εχωντάς αυτό υπόψην εγώ θα σου πρότεινα να το τολμήσεις.
                              Το CCNA που αναφέρεις δυστυχώς δεν φτάνει , θές CCNP / CCVP και πάνω για να κάνει κάποια διαφορά, βέβαια εσύ γράφεις προγραμματισμό σπούδασες όποτε με το CCNA απλά μπορείς να αποδείξεις ότι κατέχεις και τα βασικά από δίκτυα. Στον συγκεκριμένο τομέα υπάρχουν αρκετές θέσεις στην Γερμανία αλλά η γλώσσα όντως είναι πολλή σημαντική. Οπότε στην πρώτη ευκαιρία φεύγεις (δύσκολο να βρείς δουλεία χωρίς γλώσσα αλλά όχι ακατόρθωτω για τον τομέα) κάθεσε μερικά χρόνια μαθένεις την γλώσσα και την αγορα και μετά έχει πολλές προοπτικές (εγώ αυτό κάνω).
                              Δεν ξέρω αν έχεις ψάξει μέσω ιντερνετ για θέσεις , εγώ πάντω που το έκανα κατάληξα στο εξείς συμπέρασμα , υπάρχουν πάρα πολλές αγγελίες για εργασία στην Αγγλία οι οποίος όμως είναι μούφες. Εξηγούμε: Σχεδόν όλες είναι απο agents οι οποίοι απλά ανακοινώνουν θέσεις οι οποίες δεν έχουν πραγματικό υπόβαθρο για να μαζεύουν βιογραφικά , στην αγγλία έτσι δουλεύει το σύστημα. Αντίθετα στην Γερμανία οι 10-20 θέσεις που θα δείς είναι όντως πραγματικές.
                              Κοίτα στο stepstone.de και δές τι πάιζει , επίσης μήν επαναπαυεσε σε αυτό , πολλές εταιρίες αναφέρουν τις κενές θέσεις μόνο στο sites τούς. Εγώ την θέση που είμαι τώρα την βρήκα πέρνοντας σβάρνα όλους τους authorized partners μίας εταιρίας και στέλνωντας βιογραφικά. Δες που μπορεί να ασχοληθείς και ξεκίνα. Μία και αναφέρεις δεν εργάστικες σαν προγραμματιστής υποθέτω δεν έχεις κάποια εξειδίκευση (δεν ξέρω πώς πάει στους προγραμματιστές να είναι ειλικρινής) σου προτείνω όμως να κοιτάξεις εταιρίες όπως, teleperformance, check24, software houses, αν ξέρεις από transact sql τότε έχεις πάρα πολλές ευκαιρίες.
                              Παρεπιπτώντος αν ξέρεις από .net και / ή javascript και έχεις όρεξη στείλε ένα πμ γιατι θέλω βοήθεια με κάτι
                              Φιλε georgek, δυστυχως με .net και javascript, δεν εχω πλεον και ιδιαιτερες σχεσεις.. Ειχα ασχοληθει αναγκαστικα στην σχολη, αλλα δεν με τραβηξαν.. Αυτα που γραφεις για αγγλια, καθως τα ζω σχεδον καθημερινα, ειναι μερικα απο αυτα που με απωθουν πλεον απο την σκεψη να παω εκει. Μου εκανε εντυπωση απο το λιγο που εχω ψαξει την Γερμανια, οτι στις περισσοτερες αγγελιες που ειδα ελεγε και ποιοα ειναι η εταιρεια.
                              Α, Δεν ειμαι προγραμματιστης, απο προγραμματισμο ασχοληθηκα σε βαθος μονο με C. Network Engineer ειμαι, καθοτι και στη σχολη μου αυτην την κατευθυνση διαλεξα και το Μαστερ μου πανω σε δικτυα ηταν. Τωρα CCNP απο τη στιγμη που ουσιαστικα ειμαι entry-level - junior, καλο ειναι αλλα πρεπει να μαθω και πανω στην δουλεια καποια πραγματα. Αυτα ειναι που με προβληματιζουν, ηθελα να βρω δουλεια σχετικα συντομα και να ξεκινησω για CCNP αμεσως (στοχος μου παντως ειναι το CCIE Security, αφου εχω καψουρα με την ασφαλεια..) αλλα αυτο πλεον θα πρεπει να μεινει πισω και να λιωσω στα γερμανικα.. Εσυ, αν επιτρεπεται, δουλευεις πανω στον τομεα ή κατι αλλο, γιατι απο οτι καταλαβα και εσυ με γλωσσα εχεις θεμα..

                              Comment


                                Εγώ είμαι στον τομεά των τηλεπικοινωνιών. Το αντικείμενο μου είναι τα PBX, οι πελάτες που έχουμε εδώ όμως ρίχνουν το μεγαλήτερο βάρος στα Call Centers που επίσης έχουν. Για το λόγο αυτό επίασα και έμαθα μόνος κάποια πράγματα από προγραμματισμό και κατάφερα να φτιάξω μερικές εφαρμογές CTI.
                                Γερμανικά ειχα κάνει πρίν έρθω εδώ αλλό όχι σε επαρκές σημείο και δυστυχώς είχα σταματήσει πρίν 20!! χρόνια. Οπότε όπως καταλαβαίνεις στην ουσία ξαναρχισα από το 0.
                                Αν τελικά το αποφασίσεις δώσε βάρος στην περιοχή που θα πας, από ότι έχω καταλάβει υπάρχει μεγάλη διαφορά στο κόστος ενοικίου από πόλη σε πόλη. Αν δεν κάνω λάθος ο Νοτος είναι πανάκριβος.
                                Αν σου γίνει κάποια πρόταση εδώ German Wage tax Calculator μπορείς να υπολογίσεις πόσα θα είναι τα καθαρά σου.

                                Καλή επιτυχία

                                Comment

                                Working...
                                X