Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γιάννη , σήμερα ρώτησα τα παιδιά τι ακριβώς έκαναν. Η μία πήγε στο job center και τους είπε συγκεκριμένα ότι θέλει να ξεκινήσει μαθήματα γλώσσας , αν μπορούν να της τα πληρώσουν και από 'κει της είπαν τι ακριβώς έπρεπε να κάνει . Ο άλλος πήγε πρώτα στο Auslandsamt και από 'κει τον έστειλαν στο job center για περαιτέρω ενέργειες . Μη το παρατήσεις , πήγαινε ακόμα μία φορά και από τις 2 υπηρεσίες , ίσως είσαι πιο τυχερός . Έχεις γράψει ότι δηλώθηκες στο job center , απλά αυτή τη φορά πες τους ότι ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα για τα μαθήματα γλώσσας .

    Comment


      Dankeschön georgek !!

      Comment


        Originally posted by AthinaSis View Post
        Γιάννη , σήμερα ρώτησα τα παιδιά τι ακριβώς έκαναν. Η μία πήγε στο job center και τους είπε συγκεκριμένα ότι θέλει να ξεκινήσει μαθήματα γλώσσας , αν μπορούν να της τα πληρώσουν και από 'κει της είπαν τι ακριβώς έπρεπε να κάνει . Ο άλλος πήγε πρώτα στο Auslandsamt και από 'κει τον έστειλαν στο job center για περαιτέρω ενέργειες . Μη το παρατήσεις , πήγαινε ακόμα μία φορά και από τις 2 υπηρεσίες , ίσως είσαι πιο τυχερός . Έχεις γράψει ότι δηλώθηκες στο job center , απλά αυτή τη φορά πες τους ότι ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα για τα μαθήματα γλώσσας .
        σε ευχαριστω για την βοηθεια παρα πολυ.
        στο job center τους ειπαμε οτι θελω να μαθω την γλωσσα ψαχνω δουλειες ζητανε ατομα αλλα ζητανε και γλωσσα την ειπαμε αυτην και η μονη απαντηση της ειναι να παμε στο σχολειο και να ρωτησουμε και μας ειπε να τους ρωτησουμε για το VHS αν το γραφω σωστα.
        θα πρεπει να κλεισω ραντεβου τωρα για να την ξαναπω γιατι δεν γινετε αυτο το πραγμα.
        ετσι οσο το ψαχνω βρηκα μια σελιδα που μαθενεις γερμανικα δωρεαν ειναι αυτη εδω Start .
        ξεκινησα λιγο λιγο οσο μπορω μονος μου μεχρι να δω τι θα γινει με το κανονικο σχολειο.
        χιλια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου να σε καλα .
        θα σας ενημερωσω για οτι θα γινει με το σχολειο.

        Comment


          Μιας και πολύ σύντομα θα φύγω για Γερμανία, ξέρει κάποιος αν χρειάζομαι τελικά σφραγίδα της Χάγης ή/και μεταφρασμένα χαρτιά από εδώ (πιστοποιητικά, πτυχία κλπ).

          Comment


            Ζητειται Σπιτι στο Μοναχο

            Καλησπέρα,

            Όπως όλοι εδώ μέσα έτσι και εγώ τον Απρίλιο του 2012 μετακόμισα Γερμανία. Αυτή τη στιγμή ζω στη Στουτγκάρδη. Κατάφερα να πάρω προαγωγή στην εταιρία που δουλεύω και μετακομίζω Μοναχο 01/07. Αρχικά θα βολευτώ με κάποιο επιπλωμένο σπίτι αλλά μέσα σε 3-4 μήνες θα πρέπει να βρω κάτι. ( τόσο καιρό μου καλύπτει το πρώτο σπίτι η εταιρία). Ενδιαφέρομαι έξω από το Μόναχο και βόρεια αν είναι δυνατόν. Αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν του παρακαλώ πολύ ας βοηθήσει.Ευχαριστώ

            Comment


              ΙΚΑ, Ευρωπαική Καρτά και δουλειά

              Γεια σε όλους και στο καταπληκτικό forum.

              Βρίσκομαι στην εξής κατάσταση και ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

              Απο την Ελλάδα έχω ασφάλεια στο ΙΚΑ καθώς και την Ευρωπαϊκή κάρτα νοσηλείας. Πριν απο 1 μήνα όμως γράφτηκα σε ένα δήμο στην Γερμανία (απο οπου έλαβα και το χαρτί με το νούμερο της εφορείας) μιας και πηγαινοέρχομαι . Το ερωτήματά μου είναι τώρα τα εξής:

              1. Το ΙΚΑ και η κάρτα με καλύπτουν εδώ στην Γερμανία ή πρέπει να βγάλω επιπρόσθετη ιατρική ασφάλιση τώρα που έχω γραφτεί σαν κάτοικος στην Γερμανία. Διάβασα αρκετά για αναδρομικές πληρωμές και έχω φοβηθεί μην με χρεώσουν ξαφνικά ένα μεγάλο ποσό αν το αμελήσω.

              2. Αν θέλω να πιάσω ένα "minijob" (450 Euro π.χ. σερβιτόρος), μπορώ να το κάνω δίνοντας στον εργοδότη μου τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής κάρτα ή δεν αρκεί αυτό.

              Αν κάποιος ξέρει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα θα ήμουν ευγνώμων.

              Comment


                kalhspera kai kalos hrthes sthn parea mas.afoy exeis thn karta den eisai ypoxreomenos na asfalisteis sthn germania
                .egw otan doyleya kai eixa ena atyxima sthn doyleia,h asfalia hthele na prhroso gia toys 2 mhnes poy hmoyn sthn germania xwreis asfalia.alla telika eixa edw ena filo kai mhlhse kai bgalane fwtotipia thn karta thn ellhnikh kai etsi apodeiksa oti eimoyn asfalismenos gia oso kairo hmoyn sthn germania kai den plhrosa tipota.gia to allo poy rwtas den ksero.

                Comment


                  Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ γι' αυτήν την πρώτη απάντηση !

                  Comment


                    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ

                    ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΝΕΟΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗΣΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΕΡΓΟΔΟΤΡΙΑ!
                    Ηρθα για πρωτη φορα στην Γερμανια πριν 1,5 χρονο μην ξεροντας την γερμανικη γλωσσα και ολες τις νομοθεσίες που ισχυουν σε αυτην την χωρα.Στην Ελλαδα ειχα αποφοιτησει από ΑΤΕΙ παραιατρκου επαγγέλματος, με πολύ μεγαλη ζητηση στην Γερμανια.Αρχικα ξεκινησα να ψαχνω για οποιαδήποτε θεση εργασιας.Μετα από 2,5 μηνες επιτελους βρεθηκε η πρωτη μου δουλεια σαν καθαριστρια οπου και ειχα γερμανους εργοδότες.Οποτε, όπως καταλαβαίνεται ηταν απολυτα τυπικοι απενατι μου σε ο,τι αφορα συμβολαια και ασφαλεια.Όμως δυστυχως ανιμετωπισα πολύ μεγαλο ρατσικο πρόβλημα από Ελληνοτουρκο (πομακο), ο οποιος μου εκανε πολεμο νευρο.Αναγκαστικα λοιπον να παρετηθω.Μετα βρηκα άλλες δυο προσωρινες δουλειας ως αντικαταστατρια σε καλοκαιρινες αδειες.Με λιγα λογια ειχα μολις 53ημερες εργασιας στην Γερμανια.Μολις σταματησα απτην τελευταια δουλεια δεν γνωριζα πως στην Γερμανια υπαρχει νομος από το 2007 ο οποιος λεει πως πρεπει να εισαι ασφαλισμένος κ πχ αν δεν εχεις δουλεια να πληρωνεις μονος σου την ασφαλεια σου.Εν το μεταξυ το διαστημα αυτό εφυγα για Ελλαδα,και επιστρεφονας πισω μετα από 2,5 μηνες ειδα εκπληκτη λογαριασμο από την ΑΟΚ...!Επρεπε δηλ να πληρωσω μονη μου την ασφαλεια...μη εχοντας μισθο κ οντας ανεργη για μεγαλο χρονικο διαστημα!Πιστευα όμως πως ημουν τυχερη,διοτι μεσω κοινου γνωστου βρηκα δουλεια σε ΕΛΛΗΝΙΔΑ εργοδοτρια κ πανω στο επαγγελμα που 4 χρονια ειχα σπουδασει!Από την πρωτη μερα συμφωνισαμε για 20 ωρες την εβδομαδα, κ 7.5 ευρω την ωρα καθαρα...οι οποιες στην πραξη ηταν περισσοτερες από 40...
                    και προσωρινο συμβολαιο μεχρι να αναγνωριστεί το πτυχιο μου εδώ.Ημουν ξεκαθαρη από την πρωτη μερα για το πρόβλημα που ειχα με τη ΑΟΚ, και η απαντηση της εργοδότριας ηταν να μην πληρωσω αυτό το ποσον διοτι μολις με ασφαλισει θα αφαιρεθεί αυτωματως. Οι 10 μερες που συμφωνισαμε για το προσωρινο εστω συμβολαιο εγιναν 120 τηνδικαιολογια πως αν δεν αναγνωριστεί το πτυχιο δεν μπορούμε να κανουμε το συμβολαιο.Εμπιστευτηκα λοιπον τα λεγομενα της κ εκανα υπομνη...μεχρι κ σημερα που πηρα την βεβαιωση της πρακτικης....και εμαθα πως μεχρι εδώ ηατν η συνεργασια μας!!! Πραγματικα δε γνωριζω πως να διαχειρηστω το χρεος της Αοκ το οποιο πλεον ξεπερναει τα 1000ευρω!Αν καποιος γνωριζει κατι σε πια υπηρεσια μπορω να παω γιατι από την μερα που γυρισα γερμανια και επαναπαυτητα από τα λεγομενα της δεν ειχα παει να δηλωθώ σε job center h arbeitzamt.

                    κλεινωντας θα ηθελα να επισημανω σε ολους τους νεομεταναστες να εχουν τα ματια τους 1000 σε οσα τους λενε ελληνες εργοδότες να ρωτάνε και άλλη γνωμη

                    Comment


                      Καλημερα,Σε ποια πολη της γερμανιας βρισκεσαι?Λυπαμαι για ολο αυτο που σου συνεβη αλλα δυστυχως δεν πρεπει να εμπιστευομαστε κανεναν πλεον.Καλυτερα να κανεις ολες τις διαδικασιες κανονικα κ ας αργησεις να βρεις δουλεια παρα αυτα που σου προτεινουν γιατι στο τελος ψαχνεσαι.(μιλαω γενικα οχι προσωπικα για σενα για να μην παρεξηγηθω)Τα 2 σχεδον χρονια που ειμαι γερμανια δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο για την ΑΟΚ.Μηπως εχει γινει κατι αλλο κ δεν εχεις καταλαβει καλα?Θα ηταν καλο να προσπαθησεις να επικοινωνησεις με την ΑΟΚ κ οχι τηλ.αλλα να πας αυτοπροσωπως εκει κ να ζητησεις απο καποιον να σου εξηγησει ακριβως για ποιον λογο πρεπει να πληρωσεις αυτα τα χρηματα.Κατα αυτα τα λιγα που ηδη γνωριζω δεν ειναι δυνατον να ζητανε χρηματα απο καπιον που δεν εργαζεται εκτος κ αν ειχες δηλωθει σαν αυτοαπασχολουμενη η αν νοσηλευτηκες και δεν ησουν ασφαλισμενη.Στην δευτερη περιπτωση για οσο δεν δουλευεις δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα.Ειναι καλυτερα ομως να συζητησεις το θεμα με καποιον που γνωριζει καλυτερα.Θα μπορουσες να μιλησεις με εναν δικηγορο αλλα προσοχη...ζητα συμβουλη κ μονο αν μπεις στην διαδικασια να κανετε ενεργειες να πληρωσεις.Αυτα...ευχομαι καλα ξεμπερδεματα.Κ κουραγιο....
                      Originally posted by Efrosyni View Post
                      ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΝΕΟΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗΣΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΕΡΓΟΔΟΤΡΙΑ!
                      Ηρθα για πρωτη φορα στην Γερμανια πριν 1,5 χρονο μην ξεροντας την γερμανικη γλωσσα και ολες τις νομοθεσίες που ισχυουν σε αυτην την χωρα.Στην Ελλαδα ειχα αποφοιτησει από ΑΤΕΙ παραιατρκου επαγγέλματος, με πολύ μεγαλη ζητηση στην Γερμανια.Αρχικα ξεκινησα να ψαχνω για οποιαδήποτε θεση εργασιας.Μετα από 2,5 μηνες επιτελους βρεθηκε η πρωτη μου δουλεια σαν καθαριστρια οπου και ειχα γερμανους εργοδότες.Οποτε, όπως καταλαβαίνεται ηταν απολυτα τυπικοι απενατι μου σε ο,τι αφορα συμβολαια και ασφαλεια.Όμως δυστυχως ανιμετωπισα πολύ μεγαλο ρατσικο πρόβλημα από Ελληνοτουρκο (πομακο), ο οποιος μου εκανε πολεμο νευρο.Αναγκαστικα λοιπον να παρετηθω.Μετα βρηκα άλλες δυο προσωρινες δουλειας ως αντικαταστατρια σε καλοκαιρινες αδειες.Με λιγα λογια ειχα μολις 53ημερες εργασιας στην Γερμανια.Μολις σταματησα απτην τελευταια δουλεια δεν γνωριζα πως στην Γερμανια υπαρχει νομος από το 2007 ο οποιος λεει πως πρεπει να εισαι ασφαλισμένος κ πχ αν δεν εχεις δουλεια να πληρωνεις μονος σου την ασφαλεια σου.Εν το μεταξυ το διαστημα αυτό εφυγα για Ελλαδα,και επιστρεφονας πισω μετα από 2,5 μηνες ειδα εκπληκτη λογαριασμο από την ΑΟΚ...!Επρεπε δηλ να πληρωσω μονη μου την ασφαλεια...μη εχοντας μισθο κ οντας ανεργη για μεγαλο χρονικο διαστημα!Πιστευα όμως πως ημουν τυχερη,διοτι μεσω κοινου γνωστου βρηκα δουλεια σε ΕΛΛΗΝΙΔΑ εργοδοτρια κ πανω στο επαγγελμα που 4 χρονια ειχα σπουδασει!Από την πρωτη μερα συμφωνισαμε για 20 ωρες την εβδομαδα, κ 7.5 ευρω την ωρα καθαρα...οι οποιες στην πραξη ηταν περισσοτερες από 40...
                      και προσωρινο συμβολαιο μεχρι να αναγνωριστεί το πτυχιο μου εδώ.Ημουν ξεκαθαρη από την πρωτη μερα για το πρόβλημα που ειχα με τη ΑΟΚ, και η απαντηση της εργοδότριας ηταν να μην πληρωσω αυτό το ποσον διοτι μολις με ασφαλισει θα αφαιρεθεί αυτωματως. Οι 10 μερες που συμφωνισαμε για το προσωρινο εστω συμβολαιο εγιναν 120 τηνδικαιολογια πως αν δεν αναγνωριστεί το πτυχιο δεν μπορούμε να κανουμε το συμβολαιο.Εμπιστευτηκα λοιπον τα λεγομενα της κ εκανα υπομνη...μεχρι κ σημερα που πηρα την βεβαιωση της πρακτικης....και εμαθα πως μεχρι εδώ ηατν η συνεργασια μας!!! Πραγματικα δε γνωριζω πως να διαχειρηστω το χρεος της Αοκ το οποιο πλεον ξεπερναει τα 1000ευρω!Αν καποιος γνωριζει κατι σε πια υπηρεσια μπορω να παω γιατι από την μερα που γυρισα γερμανια και επαναπαυτητα από τα λεγομενα της δεν ειχα παει να δηλωθώ σε job center h arbeitzamt.

                      κλεινωντας θα ηθελα να επισημανω σε ολους τους νεομεταναστες να εχουν τα ματια τους 1000 σε οσα τους λενε ελληνες εργοδότες να ρωτάνε και άλλη γνωμη

                      Comment


                        Καλησπερα σας ,
                        ναι οντως ετσι οσο αφορα την ασφαλεια πρεπει να εχεις ασφαλεια απο την πρωτη μερα που θα ερθεις κ θα δηλωθεις στην Γερμανια,αλλιως υπαρχει προστιμο των 150,00 ευρω το μηνα αυτο στη περιπτωση που δεν ειχες ασφαλιστει πουθενα .Στην δικη σου περιπτωση ομως ειχες ασφαλεια αφου δουλευες κ την πληρωνε ο εργοδοτης σου αφου σταματησες λοιπον επρεπε να την πληρωσεις εσυ.
                        Η μητερα μου ειχε αναλογη εμπειρια αλλα αυτη δεν ειχε ασφαλεια γιατι ο ελληνας εργοδοτης τη δηλωσε μετα απο 4 μηνες εργασιας κ της ηρθε προστιμο 600 κατι ευρω το οποιο τελικα δεν πληρωσε γιατι εχει βγει καινουριος νομος στην Γερμανια κ ετσι την γλιτωσαμε!
                        Στην δικη σου ομως περιπτωση δεν ξερω να σε βοηθησω γιατι το χρεος σου ειναι προς την ΑΟΚ ,μπορεις ομως να απευθυνθεις στην AWO
                        ειναι υπηρεσια που βοηθαει τους μετανασταστες σε ολα τα γραφειοκρατικα θεματα κ το πιο σημαντικο δωρεαν!
                        Αρκει βεβαια να γνωριζεις καποια ενναλλακτικη γλωσσα για να συνεννοηθεις με την υπαλληλο στην AWO υπαρχει σε ολη την Γερμανια κ μπαινοντας στο σιτε της μπορεις να βρεις που κοντα βρισκεται στην δικη σου περιοχη .
                        AWO -
                        Εδω μπορεις να απευθυνθεις για ολες τις αποριες επισης σε βοηθουν με την συνταξη γραμματων τα οποια ειναι απαραιτητα εδω σε ολες τις υπηρεσιες αν χρειαστεις μεταφραστη σε καποια υπηρεσια κ γενικα οτι γραφειοκρατικο θεμα σου προκυψει, τουλαχιστον εγω εχω βοηθηθει πολυ σε οτι αποριες ειχα κ με συμβουλεψαν το που να παω τι χαρτια χρειαζονται για να αποφυγω οσο το δυνατον λαθη γιατι εδω στοιχιζουν κ τα προστιμα ειναι τσουχτερα!
                        Να ευχηθω οτι καλυτερο κ για αλλη μια φορα το τυπικο πλεον μακρυα απο ΕΛΛΗΝΕΣ!!!

                        Comment


                          μηπως να κανεις το αναποδο?
                          να βρεις αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου στην ελλαδα, που πλεον τα πουλανε σε τιμες εξευτελιστικες λογω τεκμηριων κλπ και να τα πουλησεις στην γερμανια?

                          Comment


                            ΕΓΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

                            Καλημέρα σε όλους,
                            Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην Στουτγκάρδη σε λίγους μήνες για αναζήτηση εργασίας και θα παρακαλούσα να με βοηθήσετε σχετικά με τα παρακάτω θέματα:
                            1)ποια έγγραφα χρειάζομαι να δώσω στο Rathaus για δηλωθώ ως μόνιμος κάτοικος Στουτγκάρδης .
                            2)παίρνω επίδομα ανεργείας και θέλω να το μεταφέρω στην Γερμανία και θα ήθελα να ξέρω ποια είναι τα έγγραφα που θα πρέπει να προσκομίσω και σε ποια υπηρεσία της Στουτγάρδης.
                            3)έχω σπουδάσει σε ΙΕΚ ως ειδικός μηχανογραφημένου λογιστηρίου και θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να αναγνωρίσω το δίπλωμα μου ώστε να δηλωθώ ως ειδικευμένος.

                            Θα ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στα παραπάνω θέματα .

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

                            Comment


                              Διάβασα όσα γράψατε αλλά επειδή μπερδεύτηκα κι εγώ λίγο, θα ήθελα την βοήθειά σας.
                              Εισοδήματα στο 2014 δεν θα έχουμε καθόλου. Ο άντρας μου έχει λιγότερες από 183 μέρες διαμονής στην Ελλάδα και τώρα ξεκίνησε δουλειά στην Γερμανία.
                              Εγώ που είμαι ακόμη Ελλάδα πρέπει να πάω να κάνω την μεταφορά τώρα στην ΔΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ή του χρόνου που θα υποβάλλουμε τις δηλώσεις; Εγώ μπορώ να το κάνω ή πρέπει να στείλει εξουσιοδότηση ο άντρας μου;

                              Comment


                                Τι να πω δεν ξερω..... Εμεις πηραμε τηλεφωνο στη ΔΟΥ και μας λενε πως πρεπει να παραδωσουμε μια βεβαιωση αποδοσης ΑΦΜ, βεβαιωση εργοδοτη και το συμβολαιο της κατοικιας μας. Επειδη μας φανηκαν λιγα, εστειλα την αδερφη μου να ρωτησει απο κοντα και της ειπαν τα ιδια. Πουθενα δεν ανεφεραν φορμες ή κατι ποιο επισημο. Εστειλα αυτα που ζητησαν προχθες και περιμενω τωρα να τα καταθεσει η αδερφη μου....

                                Comment

                                Working...
                                X