Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by DiD666 View Post
    Τι να πω δεν ξερω..... Εμεις πηραμε τηλεφωνο στη ΔΟΥ και μας λενε πως πρεπει να παραδωσουμε μια βεβαιωση αποδοσης ΑΦΜ, βεβαιωση εργοδοτη και το συμβολαιο της κατοικιας μας. Επειδη μας φανηκαν λιγα, εστειλα την αδερφη μου να ρωτησει απο κοντα και της ειπαν τα ιδια. Πουθενα δεν ανεφεραν φορμες ή κατι ποιο επισημο. Εστειλα αυτα που ζητησαν προχθες και περιμενω τωρα να τα καταθεσει η αδερφη μου....
    Μας λείπει μόνο το συμβόλαιο κατοικίας μιας και φιλοξενείται προς το παρόν ο άντρας μου. Άρα θα τηλεφωνήσω κι εγώ μήπως και μπορώ να το κάνω μόλις νοικιάσουμε σπίτι. Έκανες εξουσιοδότηση στην αδερφή σου ή όχι;
    Όταν θα έχεις νεότερα ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ. Ευχαριστώ.

    Υ.Γ.Η υπογραφή σου με βρίσκει τόσο σύμφωνη και δίνει τόση δύναμη!!!!
    Να είσαι καλά.

    Comment


      Δεν ξερω εαν μπορει ο αντρας σου να δωσει το anmeldung του εαν αναφερεται σε αυτο πως φιλοξενειται και απο ποιον. παντα εξουσιοδοτηση και απο εμενα και απο τη γυναικα μου.

      Comment


        Διπλωμα μοτοσυκλέτας στην ελλαδα/κατοικος γερμανιας

        Καλησπέρα παιδιά, σκεφτόμουν το καλοκαίρι που θα κατέβαινα Ελλάδα να έβγαζα δίπλωμα για μοτοσυκλέτα αλλα μου ζήτησαν υπέυθυνη δήλωση ότι κατοικώ ελλάδα. Ξέρει κανενας τι παίζει?

        Comment


          το προβλημα δεν ειναι στην ελλαδα που το διπλωμα θα βρεις τον τροπο να το βγαλεις αλλα στη γερμανια που φαινεσαι δηλωμενος και μονιμος κατοικος. αν σε καποιον ελεγχο δουν οτι εισαι μονιμος κατοικος και εχεις βγαλει διπλωμα σε αλλη χωρα δεν θα στο αναγνωρισουν. ο μονος τροπος για να βγαλεις διπλωμα στην ελλαδα ειναι να ξεδηλωθεις για ενα διαστημα απο γερμανια.

          Comment


            Εργαζόμενη έγκυος και krank.

            Καλησπέρα εχω μια απορία και οποίος μπορει να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων.
            Η γυναίκα μου ειναι έγκυος και δουλεύει σε έναν Έλληνα με καφέ,παγωτό κτλ.απο τον Φεβρουάριο,της κάνει συμβόλαια ανα 3-4 μήνες,το τελευταίο συμβόλαιο ειναι μεχρι 31 Ιουλίου και η γυναίκα μου ειναι στον 6ο μήνα.
            Της λέει να παει στον γιατρό να την βγάλει krank και να πηγαίνει για δουλεια αν θέλει σε αυτόν κάποιες ώρες.την εχει δηλωμενη για 670€ καθαρά.
            Ποσά χρήματα θα της δώσει ο ΑΟΚ για τις 6 εβδομάδες που θα ειναι ασφαλισμένη?
            Τι πρέπει να προσέξουμε γιατι "κάποιο λάκο εχει η φάβα"...?
            Αυτός προφανώς θέλει να αποφύγει να της κάνει νέο συμβόλαιο.
            Τι μας συμβουλεύετε?

            Comment


              Η εγκυμοσύνη δεν είναι ασθένεια (krank) !

              Originally posted by Giannis1980 View Post
              Καλησπέρα εχω μια απορία και οποίος μπορει να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων.
              Η γυναίκα μου ειναι έγκυος και δουλεύει σε έναν Έλληνα με καφέ,παγωτό κτλ.απο τον Φεβρουάριο,της κάνει συμβόλαια ανα 3-4 μήνες,το τελευταίο συμβόλαιο ειναι μεχρι 31 Ιουλίου και η γυναίκα μου ειναι στον 6ο μήνα.
              Της λέει να παει στον γιατρό να την βγάλει krank και να πηγαίνει για δουλεια αν θέλει σε αυτόν κάποιες ώρες.την εχει δηλωμενη για 670€ καθαρά.
              Ποσά χρήματα θα της δώσει ο ΑΟΚ για τις 6 εβδομάδες που θα ειναι ασφαλισμένη?
              Τι πρέπει να προσέξουμε γιατι "κάποιο λάκο εχει η φάβα"...?
              Αυτός προφανώς θέλει να αποφύγει να της κάνει νέο συμβόλαιο.
              Τι μας συμβουλεύετε?
              Η εγκυμοσύνη δεν είναι ασθένεια (krank) !

              Η εγκυμοσύνη δεν είναι ασθένεια/Eine Schwangerschaft ist keine Krankheit - zum Glück !

              Δικαιώματα και υποχρεώσεις των εγκύων εργαζομένων/Rechte und Pflichten von schwangeren Arbeitnehmerinnen

              Γονική άδεια και γονικών παροχών/Elternzeit und Elterngeld

              Δικαιώματα στην εγκυμοσύνη/Ihre Rechte in der Schwangerschaft

              Ο νόμος περί Προστασίας της Μητρότητας/Das Mutterschutzgesetz

              Επίδομα μητρότητας/Ομοσπονδιακό Γραφείο Ασφάλισης
              μητρότητας/Herzlich Willkommen auf den Seiten der Mutterschaftsgeldstelle !


              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                Originally posted by Giannis1980 View Post
                Έχεις δίκιο λάθος το διατύπωσα εγω,εννοούσα οτι θα βρει κάποιον ιατρικό λογο η γιατρός να γράψει οτι δεν μπορει να εργαστεί πλέον και θα την βγάλει krank.
                Από αυτά που γράφεις......η γυναίκα σου δουλεύει σε μια εταιρεία με πρόσληψη κανονικά και νόμιμα, από τον Φεβρουάριο μέχρι και τώρα, και εξακολουθεί να δουλεύει (με συμβόλαια 3-4 μήνες...?) και είναι έγκυος στον 6 μήνα.
                Στα λίνκ που σου έβαλα γράφει τι δικαιώματα έχει (και είναι πολλά), την προστατεύει ο γερμανικός νόμος απόλυτα, δικαιούται και επιδόματα.
                Εάν δεν μπορείς να διαβάσεις και να καταλάβεις τους γερμανικούς νόμους στα λίνκ που σου έβαλα βρές κάποιον άμεσα να σας τα εξηγήσει, για να μήν βρεθείτε εκτεθειμένοι.
                Είναι αδύνατον την εγκυμοσύνη να την μετατρέψεις σε ασθένεια
                (krank) !!!
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Η αλήθεια ειναι πως δεν έχουμε κάποιον να μας τα διαβάσει αλλα θα προσπαθήσω να τα μεταφράσω τουλάχιστον στα Αγγλικά.
                  Σε ευχαριστώ παρά πολυ για την άμεση ανταποκρίση.

                  Comment


                    Φιλε μου σε ποιο μέρος βρίσκεσαι.;

                    Comment


                      Γειά σας παιδιά!!!


                      εγώ είμαι πάλι... σορρυ που δεν απάντησα σε μερικούς, ξεχάστηκα!! ευχαριστώ πολλύ όλους για τις συμβουλές σας και για το ενδιαφέρον σας πραγματικά δεν το περίμενα!!!! σήμερα είμαι καλά, καλύτερα απο άλλες φορές.. δεν έχω πια αυτό το συναίσθημα που είχα τότε που το έγραψα το κείμενο.. (μάλλον θα φτέει που σε 3 εβδομάδες πάω Ελλάδα) έχω ξεκινήσει να διαβάζω πολλά μυθηιστορήματα στα γερμανικά... με βοήθησε πάρα πολλύ!!!! έχω διαβάσει πάνω απο 7 και συνεχίζω.. επίσης κάτι άσχετο.. πηγαίνω σε διαδηλώσεις που γείνονται εδώ γύρο!! φυσικά μόνο σε αυτές που συμφωνώ!!! πχ άυριο και την κυριακή θα πάω σε διαδήλωση για τα συμβάντα στο Ισραήλ (ενοείτε είμαι υπέρ της Παλαιστήνης)!!!!! και έτσι κυλάει κάπως πιο διαφορετικά αλλά ταυτόχρονα και ωραία ο καιρός!!! βγάζω φωτογραφίες, μηλάω με άλλους διαδηλωτές κτλπ!! και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους, είστε υπέροχο team εδώ, θα μπαίνω πιο συχνά!!!


                      φίλια, να περνάτε καλά

                      Comment


                        NOVA ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                        hi gyus


                        είμαι 14 χρονών απο στουτγκάρδη και είμαι μόνο 2 χρόνια εδώ.. στο σπίτι έχουμε βάλει το νοβα πρίν κάτι μήνες.. κάναμε εγγραφή σε ελληνική διεύθηνση και το φέραμε εδώ και το συνδέσαμε... όλα καλά χωρίς κανένα πρόβλημα, ώσπου την προηγούμενη κυριακή έκανε μια ΤΕΡΑΑΑΑΣΤΙΑΑΑΑ καταιγίδα και απο τότε κανάλια.... γιόκ!!!! έχουμε πάρει τηλ. τεχνικούς στην ελλάδα, άλλοι δεν ξέρουν να μας πούν τι να κάνουμε, άλλοι μας το κλείνουν στη μούρη και άλλοι δεν απαντάνε!!! να σημειώσω εδώ, οτι το λαμπάκι στο reciever είναι πορτοκαλί (ούτε κοκινο ούτε πράσινο) και όταν πατάω να κάνει αναζήτηση σταματάει στο 15% και μετά λέει οτι η αναζήτηση δεν είναι δυνατή!! τέλος, ΔΕΝ νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την καιρέα γιατί όλοι οι άλλοι κάτοικοι βλέπουνε γερμανικά κανάλια χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν ξέρω αν αυτο μετράει αλλά τεσπα) Σας παρακαλώ θερμά, ΟΠΟΙΟΣ έχει νοβα εδώ στην γερμανία και ξέρει να πεί κάτι να βοηθήσει γιατί στην Ελλάδα μας φτύνουν κανονικά!! και κάτι τελευταίο, δεν ξερώ και πολλά απο δορυφούρους και τέτοια τεχνικά θέματα αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω όσα περισσότερα μπορώ!!! ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ για 2 λόγους: γιατί είμαστε εδώ και 1 εβδομάδα χωρίς τηλεόραση και δεύτερον σήμερα παίζει στο mega μαύρα μεσσάνυχτα επανάληψη και δεν θελω να το χάσω!!!!!!!!!

                        ευχαριστώ πολλύ!

                        Comment


                          Για να μη περιμένεις τις επαναλήψεις...

                          Ελληνικές ταινίες, τηλεοπτικές σειρές, εκπομπές και μουσική - Greek movies, tv series, tv shows and music, Μαύρα μεσάνυχτα (2008-2009) ‒ Greek-Movies

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            Για να μη περιμένεις τις επαναλήψεις...

                            Greek-Movies - Μαύρα μεσάνυχτα (2008-2009)
                            Πολύ ωραίο λίνκ!!!! Να είσαι καλά!!!!!!!!!
                            Από εδώ τα βλέπεις, δεν τα κατεβάζεις, σωστά; Γιατί στην Γερμανία υπάρχει πρόβλημα από όσο ξέρω με το κατέβασμα....

                            Comment


                              Βασικά στην Γερμανία κυνηγάνε το ανεβασμα όχι το κατεβασμα , απλά αν χρησιμοποιείς Peer to peer network (πχ torrents) ανεβάζεις και εσυ. Βεβαια δεν νομίζω ότι η GEMA ενδιαφέρετε για τις ελληνικές σειρες, δεν έχει δικαιώματα σε αυτες αλλωστε.
                              Τώρα στο πρόβλημά σου δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει ο panasat (υποθέτω ότι αυτον εχεις) αλλά το ότι οι υπολοιποι βλέπους Γερμανικά κανάλια δεν λεέι κάτι. Τα γερμανικά κανάλια είναι στους δορυφόρους Astra αντίθετα η NOVA εκπέμπη απο Hotbird. Επειδή αυτοι βρίσκομαι σε 6 μοίρες διαφορά αναγκαστικά τους λαμβάνεις από άλλο LNB ίσως με ένα πιάτο παρακεντρα ή με διαφορετικά πιάτα. Υποθέτω οτί, απο αυτα που μου λές, είτε το LNB έχει καταστραφεί είτε έχει μετακίνηθει λίγο εκτός θεσης λόγω της καταιγίδας, από ότι κατάλαβα μιλάμε για κεντρική εγκατάσταση για όλο το κτίριο, οποτε μίλα με τον διαχειριστή / ιδιοκτήτη ανέφερε ότι δεν λαμβάνεις πία Hotbird και δες τι θα σου απαντήση.

                              Comment

                              Working...
                              X