Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ο απόλυτος οδηγός εγκατάστασης και ρύθμισης Nova.

    Κώστας99, κάνε ένα γενικό έλεγχο στην εγκατάσταση από την αρχή, ακριβώς όπως λέει ο οδηγός.
    Ο απόλυτος οδηγός εγκατάστασης και ρύθμισης Nova.
    Διάβασε προσεκτικά όλο τον οδηγό, και τα σχόλια στο τέλος.




    akouseto.gr | Technology stuff that matters
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      ο θειος μου στην ελλαδα εχει τηλεφωνο forthnet και πηρε nova και μας το εστειλε εδω.. ε οταν το πηραμε δεν χρειαστηκε να κανουμε τιποτα.. βαλαμε την καρτα στον αποδηκοποιητη, βαλαμε και το καλωδιο της κεραιας και επαιζαν κανονικα

      Comment


        οχι οχι.. εμεις δεν πηραμε και πιατο μαζι.. μονο τον αποδηκοποιητη και την καρτα.. τιποτε αλλο.. και τα καναλια επαιζαν κανονικα

        Comment


          Originally posted by Κωστας99 View Post
          οχι οχι.. εμεις δεν πηραμε και πιατο μαζι.. μονο τον αποδηκοποιητη και την καρτα.. τιποτε αλλο.. και τα καναλια επαιζαν κανονικα
          Κώστα αν δεν τα καταφέρνεις ζήτα βοήθεια από κάποιον που να ξέρει έστω τα βασικά...
          Μάλλον... λόγω καιρού είχε χάσει μοίρες... η έχει “κολλήσει” μπλοκάρει ο δέκτης, για hard reset …. κράτα πατημένο για 5sec το “menu” στην πρόσοψη του δέκτη – πάτα “αριστερό βελάκι” και “Οκ” … ο δέκτης ξεκινάει hard reset και επανέρχετε στα καλά του...
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Αμα λες ότι έχασε και τα μπουκέτα μάλλον είναι θεμα δέκτη. Κανε hard rest όπως λέει ο Patrioten, δες επίσης μήπως έχει βγεί κάποιο firmware για τον δέκτη. Μήπως εκανε παρεπιπτώντος κανένα update πρόσφατα?

            Comment


              παιδια προσπαθω να το κανω αυτο το hard reset αλλα δεν γεινετε... μαλλον εγω δεν το καταλαβα καλα... τι ειναι το firmware? update παντως δεν εγεινε.. εκτος το οτι μετα την καταγαιδια οταν χαθηκαν τα καναλια προσπαθησα να τα επαναφερω αλλα πατησα καταλαθος εργοστασιακες ρυθμησεις- επαναφορα. αλλα δεν αλλαξε παλι τιποτε.. patrioten το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις που να ξερει τα βασικα.. η θα ειναι ολοι διακοπες στην ελλαδα, η απο την ελλαδα δεν ξερουν πως να μας βοηθησουν.. αν σου ειναι ευκολο ξανα πες μου λιγο αυτο το hard reset πως γεινετε μηπως και γινει κατι.. ευχαριστω πολλυ

              Comment


                Originally posted by Κωστας99 View Post
                παιδια προσπαθω να το κανω αυτο το hard reset αλλα δεν γεινετε... μαλλον εγω δεν το καταλαβα καλα... τι ειναι το firmware? update παντως δεν εγεινε.. εκτος το οτι μετα την καταγαιδια οταν χαθηκαν τα καναλια προσπαθησα να τα επαναφερω αλλα πατησα καταλαθος εργοστασιακες ρυθμησεις- επαναφορα. αλλα δεν αλλαξε παλι τιποτε.. patrioten το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις που να ξερει τα βασικα.. η θα ειναι ολοι διακοπες στην ελλαδα, η απο την ελλαδα δεν ξερουν πως να μας βοηθησουν.. αν σου ειναι ευκολο ξανα πες μου λιγο αυτο το hard reset πως γεινετε μηπως και γινει κατι.. ευχαριστω πολλυ
                Κώστα τον αποκωδικοποιητή Novabox HD831 έχεις ?
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  patrioten ναι αυτον εχω

                  Comment


                    Originally posted by Κωστας99 View Post
                    patrioten ναι αυτον εχω
                    Κώστα

                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      στη σαρωση δικτυων πηγαινει μεχρι το 15% και μετα σταματαει και λεει οτι δεν βρεθηκε τιποτα.. πφφφ τι γινετε πια...

                      Comment


                        Δεν μπορώ να το εξηγήσω πως ήταν εντάξει πρίν και μετά τάφτυσε.......
                        Ίσως ο δέκτης να είχε κάποιο firmware στα πρώτα του στάδια όπου η Nova δεν είχε "κόψει" την λειτουργία diseqc, παρόλο που σαν λειτουργία είναι "κομμένη", την εμφανίζει το μενού και αν κάποιος την ενεργοποιήσει τότε συνήθως μπλοκάρει τον δέκτη και χρειάζεται Hard Reset, για να έρθει στα ίσια του.
                        Το Hardware Reset γίνεται αν από τα πλήκτρα της πρόσοψης πατήσεις:
                        MENU (το κρατάς πατημένο για 5 δευτερόλεπτα), έπειτα αριστερό βελάκι και τέλος OK
                        Για να επαναφέρεις το προηγούμενο firmware μάλλον είναι δύσκολο έτσι όπως είναι ο δέκτης.
                        Και αυτό γιατί τα firmware που έχουν κατά καιρούς εμφανιστεί δεν τα βρίσκει κάποιος εύκολα, καθώς η αναβάθμιση τους γίνεται μέσω δορυφόρου και όχι με άλλο τρόπο.
                        Πάντως ο συγκεκριμένος δέκτης HD831...ΔΕΝ είναι και ότι το καλύτερο.
                        Έχει πάρα πολλούς φανατικούς φίλους που ευχαρίστως θα τον ανατίναζαν.
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          το κραταω πατημενο για 5 δευτ. οπως λες και δεν γεινετε τιποτα. παταω το μενου με βγαζει στο μενου το κανονικο και οταν περνανε τα 5 δευτ. παταω το αριστερο βελακι και δεν γεινετε τιποτα. παραμενει στο μενου εκει που ητανε. για να σου δωσω να καταλαβεις, ειναι σαν να το πατησα κανονικα μια φορα χωρις να περασουν 5 δευτ. και να με εβγαλε κανονικα στο μενου.. μηπως φτεει οτι ο αποδηκοποιητης ειναι ''νεκρος'' ουτε μπουκετα της νοβα δεν βγαζει εχουν σβηστει τα παντα... σταθμη σηματος και ακριβεια σηματος ειναι στο 0... πφφ δεν ξερω. κοντεβω να τα παιξω...

                          Comment


                            Kώστα.


                            Επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

                            Επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις


                            Σάρωση Δικτύων.

                            Σάρωση Δικτύων

                            Απενεργοποίηση Πρόσοψης.

                            Απενεργοποίηση Πρόσοψης

                            Περιβαλλοντολογικές Ρυθμίσεις.

                            Περιβαλλοντολογικές Ρυθμίσεις

                            Παραμετροποίηση Favorites (Προσωπικό Μπουκέτο).

                            Παραμετροποίηση Favorites (Προσωπικό Μπουκέτο)

                            Κώστα manual δεν έχεις ?
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Εγώ δεν είχα ποτέ "official" Nova ουπς :P οπότε ούτε που έχω δεί αυτόν το δέκτη που λές, αλλά μου έκανε εντυπωση αυτό που έγραψες ότι η λειτουργία diseqc είναι κομμένη. Ο φίλος μας από ότι φαίνεται έχει λείψει από δύο δορυφόρους. Χωρίς diseqc λογικά αυτό δεν δουλεύει.
                              Κώστα αν η τηλεόραση σου έχει ενσωματωμένο δέκτη DVB-S και υποδοχή για CI θα σου έλεγα πήγαινε στο πλησιέστερο media markt πάρε ένα module για irdeto II, βάλτω στην τηλεόραση , χώσε την κάρτα σε αυτό και δες αν παίζει. Αν ναι είναι πρόβλημα του δέκτη, οπότε ή πέρνεις nova και ότι ακρη βγάλεις ή απλά μένεις με το module.
                              Σε κάθε περίπτωση το module την άλλη μέρα το επιστρέφεις αν θες και δεν σου στοιχίζει τίποτα η υπόθεση.

                              Comment


                                Είναι ο χειρότερος δέκτης μακράν ο HD 831, συν που τον έχουν σκαλύσει τα καλόπαιδα της forthnet και τον έχουν κάνει ακόμα "καλύτερο".
                                Έχει την υψηλότερη βαθμολογία στους χειρότερους δέκτες........σκουπίδι.........
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X