Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Exo omos kai kapoia alla provlimata kai tha ithela an mporousan kapoioi na mou poun ti na kano.
    Rotao mazi me ta atoma pou me filoksenoun, diaforous gia douleia. Kapoioi lene OK alla zitane na exo dieythinsi. Otan tous leme oti filoksenoume den tin dexontai.
    Otan pigaino na noikiaso spiti, zitane na doulevo kai na deikso posa pairno.

    Pos ginetai loipon na noikiaso spiti afou gia na piaso douelia theloun na exo idi spiti ; Ayto einai teleios koufo.

    Comment


      Καλημέρα,
      Αφου σε φιλοξενούν πήγαινε στο δημαρχείο της πόλης και κάνε δήλωση οτι μένεις εκει. Στην χειρότερη μπορεί να χρειαστή να έρθει μαζί σου και αυτός που σε φιλοξενεί να το βεβαιώση. Οπότε νομίζω ότι καθάρισες.
      Τα διαμερίσματα εδώ δεν είναι σαν στην Ελλάδα. Δεν έχουν τίποτα μεσα, θα νοικιάσεις και θα εξοπλίσης διαμέρισμα χωρίς να έχεις δουλειά; και αν τελικά η εργασία που θα βρείς είναι στην αλλη άκρη της πόλης ή σε άλλη πόλη;
      Το να νοικιάσεις πρίν βρείς κάτι νομίζω είναι λάθος, εκτός αν πας σε επιπλωμένο διαμέρισμα (αλλα και αυτό δύσκολο να στο νοικίασουν, εκτός και αν πεις ότι το θές για 6 μήνες και τα πληρώσεις όλα μπροστα) ή σε WG

      Comment


        Βοήθεια με Εφορία

        Καλησπέρα σας.

        Από τον σεπτέμβρη του 2013 μένω στην Γερμανία (Bochum). Πριν μεταναστεύσω είχα διαβάσει αρκετά πράγματα και φρόντισα να κάνω όσα περισσότερα έγραψαν άλλα μέλοι.

        Δυστυχώς πριν φύγω δεν θεώρησα σημαντικό να έχω μαζί μου το U1 από ΟΑΕΔ και το Ε104 απο ΙΚΑ. Δεν ήθελα να μπλέξω με Ελληνικό δημόσιο και τελικά την πάτησα. Το U1 μου το ζήτησαν από Agentur für Arbeit και το Ε104 απο AOK.

        Τώρα βρίσκομαι Ελλάδα και κατάφερα να πάρω το U1 και το Ε104.

        Όσο ήμουν Γερμανία είχα βρεί εναν εργοδότη που μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω ausbildung υπογράψαμε συμβόλαιο και όλα κανονικά(Τελικά με έδιωξε διότι το μετάνιωσε λόγω του ότι τα Γερμανικά μου είναι άσχημα).

        Όσο ήμουν στη δουλειά ως azubi με είχαν ενημερώσει πως επειδή έμενα μόνος δικαιούμαι το βοήθημα BAB (Berufsausbildungsbeihilfe). Πήγα να το ζητήσω από τον ΟΑΕΔ της πόλης μου και μου είπαν πως το δικαιούμαι όντως απλά ήθελαν πολλά χαρτιά από εμένα και επίσης αποδεικτικό του εισοδήματός μου τα 3 τελευταία χρόνια.

        Και εδω θα ήθελα την βοήθειά σας παρακαλώ. Υπάρχει κάποιο έντυπο από την Εφορία που πρέπει να ζητήσω όσο είμαι Ελλάδα που να αναγράφει τα εισοδήματά μου τα τελευταία έτη? Έχω όλα μου τα εκκαθαριστικά μα αυτά θέλουν μετάφραση και επικύρωση για να τα δεχτούν σωστά? Θα βγει κάπως ακριβό πιστεύω κάτι τέτοιο.

        Οπότε αν ξέρετε παρακαλώ πείτε μου να παω στην εφορία και να ζητήσω καποιο συγκεκριμένο έντυπο που να μην χρειάζεται μετάφραση όπως το U1 από ΟΑΕΔ.

        Υ.Γ. Θέλω εφόσον είμαι Ελλάδα τώρα να πάρω όσα χαρτιά πιθανότατα θα χρειαστώ αν μου ξαναδωθεί η ευκαιρία να κάνω ausbildung και ζητήσω βοήθεια απο τον ΟΑΕΔ Γερμανίας

        Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

        Comment


          Δεν νομιζω να βοηθησω, αλλα πηγαινε στην εφορια και ρωτησε τους αμεσα. Δεν χανεις τιποτα να κανεις μια ερωτηση. Παντως το σκεπτικο σου δεν ειναι σωστο. Αν θες να κανεις τη δουλεια σου, μη μετρας τις σελιδες για μεταφραση μια-μια.

          Comment


            καλησπερα αφου το θεσατε το θεμα των μεταφρασεων επειδη ειμαι ασχετος ποσο κοστιζει να κανεις μεταφραση απολυτηρια και πτυχια?

            Comment


              Originally posted by DiD666 View Post
              Δεν νομιζω να βοηθησω, αλλα πηγαινε στην εφορια και ρωτησε τους αμεσα. Δεν χανεις τιποτα να κανεις μια ερωτηση. Παντως το σκεπτικο σου δεν ειναι σωστο. Αν θες να κανεις τη δουλεια σου, μη μετρας τις σελιδες για μεταφραση μια-μια.
              Θα παω το πρωί πρώτα ο θεός να ρωτήσω.

              Έχεις και εσύ το δίκιο σου απλά μετράω τις σελίδες διότι υπάρχει οικονομικό θέμα. Προσπαθώ να βρώ μια οικονομική λύση αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει θα πάρω τα χαρτιά μαζί μου και σιγά σιγά θα τα μεταφράσω αλλα νομίζω πως Γερμανία κοστίζουν πιο ακριβά.

              Comment


                Καλημέρα σε όλους,

                Σήμερα μίλησα πρώτα με τον λογιστή μου και μου είπε να παω στην.Εφορία να ζητήσω απο το τμήμα εισοδήματος ένα αποδεικτό για το τι εισόδημα είχα τα 2 τελευταία έτη.

                Όπως ήταν φυσικό στην αρχή είπαν πως το τμήμα τους δεν εκδίδει τέτοια χαρτιά και να μιλήσω με τον λογιστή μου κάτι που είχα κάνει πρίν παω Εφορία. Τέλος πάντων με κάποια πίεση την Δευτέρα πρώτα ο θεός θα έχω το χαρτί από ότι είπαν. Έκανα και αίτηση όπου τους το ζητούσα για χρήση στο εξωτερικό

                Comment


                  καλησπερα πατριωτη,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας στο δημαρχειο να δηλωθεις οτι φιλοξενησε,να πας στο arbeitsamt να δηλωθεις και εκει(ειναι ο αντιστοιχος ΟΑΕΔ).Επισης αν δεν εχεις δουλεια μετα απο 3 μηνες( αφου εχεις δηλωθει,γιατι τους πρωτους 3 μηνες σε θεωρουν τουριστα)μπορεις να πας στο jobcenter να δηλωθεις και να παρεις το hartz4(ειναι το κατωτατο βοηθημα περιπου 350 ευρω το ατομοκαι πληρωμενο τοενοικιο σου και αν δεν ξερεις την γλωσσα σου πληρωνουν και σχολειο).Το κακο ειναι οτι η γραφειοκρατια ειναι μεγαλη,οι υπαλληλοι δεν θελουν να μιλανε αγγλικα,προσωπικα ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ,και σιγουρα αν δεν εχεις καποιον να σου συμπληρωσει τα εντυπα στα γερμανικα δεν προκειται να βγαλεις ακρη.ελπιζω να βοηθησα...ελπιζω να εχεις καλυτερη τυχη απο μενα,εγω μετα απο 3 χρονια ειδα οτι δεν αξιζει τον κοπο,σε 3 μερες επαναπατριζομαι....

                  Comment


                    Simera dilothika sto dimarxeio tis perioxis pou meno. Douleia exo edo kai merikes meres se elliniki taverna-restaurant. Sas eyxaristo gia tis apantiseis kai ti voithia. Kiriaki ayta pou grafeis den ta iksera. Tha ta po sta paidia pou me filoksenoun na doume ti mporei na vgei ki apo ayta.
                    Giati omos ta paratas meta apo 3 xronia ; S" eyxarito gia tis eyxes kai sou eyhome ki ego kali tyxi piso stin patrida.

                    Comment


                      Originally posted by giannisf
                      καλησπερα παιδια!!!ειμαι σε δυσκολη κατασταση(ανεργος 1χρονο)και απ`οτι βλεπω τα πραγματα γινοντε ακομη πιο δυσκολα...ετσι λοιπον σκεφτομαι την μεταναστευση στην γερμανια...(ημουν και το 1999 για 1χρονο)απο την γλωσσα δεν ξερω σχεδον καθολου..ψαχνοντας απο δω σε αγγελιες επεσα και θυμα απατης,αφου μου πηραν 200ευρω για μια εργασια σε εργοστασιο και μετα εξαφανιστηκαν.ενοειτε πηγα αστυνομια ,αλλα τι να λεει τα λεφτα εχασα και δουλεια πουθενα!εγω επιμενω να φυγω και θα ξανακοιταξω εστω και για εστιατοριο απο γραφειο(ζητανε λεφτα)(η μανα μου δεν θελει να παω,αλλα οντας ετων 38 και χωρις επαγγελμα αντε να βρεις δουλεια ελλαδα του σημερα)εχω και εναν συγγενη στο βουπερταλ,του ειπα οτι θελω να παω γερμανια ,αλλα δεν μου χει απαντηση ακομα...καπιος αν μπορει να μου απαντησει,αξιζη η θεληση να φυγω για μια νεα αρχη?εγω λεω πως ναι,αφου εκει βρισκεις πιο ευκολα δουλεια,εστω και χωρις γλωσσα(για αρχη εστω εστιατοριο)....ευχαριστω
                      Άμα μένεις Πρέβεζα γιατί δεν ασχολείσαι με χωράφια;
                      Δε θέλω να σε επηρεάσω αλλά σε σύγκριση με το να πας να κλειστείς δούλος σε εστιατόριο έξω, με άγνωστο αφεντικό-αγνώστων διαθέσεων, και να βλέπεις 14 ώρες τη μέρα τα άσπρα πλακάκια μιας κουζίνας (έτσι μου το χει περιγράψει φίλος το σκηνικό, που πήγε και γύρισε μετά από 3 χρόνια)
                      Και ζώντας με άλλους 3 σε μία τρύπα,

                      Ίσως είναι καλύτερα να είσαι κοντά στους δικούς σου ανθρώπους, (παρεπιπτόντως η Πρέβεζα έχει ωραίους ανθρώπους )
                      κοντά στη φύση, ελεύθερος από αφεντικά και προισταμένους, με μόνο αφεντικό τον καιρό, τον Θεό και την δουλειά

                      Πίστεψέ με, δε γνωρίζω κανέναν που έφυγε από αγρότης να πάει μετανάστης, ειδικά σε εστιατόρια και κουζίνες

                      Προσωπική μου άποψη, χωρίς να θέλω να σ επηρεάσω και λαμβάνοντας υπόψη το ότι δεν έχεις πτυχία και δεν ξέρεις τη γλώσσα

                      Η επιλογή δική σου...

                      Comment


                        Αν δεν γνωρίζεις τη γλώσσα είναι σχεδόν ακατόρθωτο και χωρίς πτυχίο παράλληλα να πας εξωτερικό. Φαντάσου.....τριγύρω κόσμος να μιλάει σ άλλη γλώσσα..κι εσύ ?Ισως αν είχες κάποιο σύντροφο ή κανένα πολύ γνωστό ή σίγουρη δουλεια..Όπως είσαι τώρα, θέλει να το σκεφτεις χίλιες φορές πριν το κάνεις



                        Στο εξωτερικό θέλουν πτυχιούχους πολλές φορες και μόνο με αγγλικά . Ως εργατικό δυναμικό θέλουν γλώσσα πολύ καλα Επίσης σ επαγγελματικές συναντήσεις μιλάνε αγγλικά


                        Ανήκεις στη δεύτερη κατηγορία. Άρα πρεπει να ξεκινήσεις μαθήματα άμεσα και να έχεις χρήματα για αρχή και πριν πας να βρείς και σπίτι και δουλειά.

                        Αν τα κανεις όλα αυτά μετά πάνε..Γνώμη μου βέβαια

                        Οσο για τα χωράφια..η Πρέβεζα έχει πολύ καλα προιόντα..από δώ ξεκινουν (στη περιοχή ελλαδας που μενω) οι δικοί μου και ψωνίζουν απο εκει.....

                        Παρε επιδοτηση ξεκινα κατι καντο βιολογικο και πούλα ντομάτες πανάκριβα στην Ευρώπη.

                        Διάλεξε ποιο σου φαίνεται πιο εύκολο και δυνατόν να κάνεις και καντο.

                        Comment


                          Originally posted by giannisf
                          καλησπερα παιδια!!!ειμαι σε δυσκολη κατασταση(ανεργος 1χρονο)και απ`οτι βλεπω τα πραγματα γινοντε ακομη πιο δυσκολα...ετσι λοιπον σκεφτομαι την μεταναστευση στην γερμανια...(ημουν και το 1999 για 1χρονο)απο την γλωσσα δεν ξερω σχεδον καθολου..ψαχνοντας απο δω σε αγγελιες επεσα και θυμα απατης,αφου μου πηραν 200ευρω για μια εργασια σε εργοστασιο και μετα εξαφανιστηκαν.ενοειτε πηγα αστυνομια ,αλλα τι να λεει τα λεφτα εχασα και δουλεια πουθενα!εγω επιμενω να φυγω και θα ξανακοιταξω εστω και για εστιατοριο απο γραφειο(ζητανε λεφτα)(η μανα μου δεν θελει να παω,αλλα οντας ετων 38 και χωρις επαγγελμα αντε να βρεις δουλεια ελλαδα του σημερα)εχω και εναν συγγενη στο βουπερταλ,του ειπα οτι θελω να παω γερμανια ,αλλα δεν μου χει απαντηση ακομα...καπιος αν μπορει να μου απαντησει,αξιζη η θεληση να φυγω για μια νεα αρχη?εγω λεω πως ναι,αφου εκει βρισκεις πιο ευκολα δουλεια,εστω και χωρις γλωσσα(για αρχη εστω εστιατοριο)....ευχαριστω
                          Μπές στο facebook και γράψε ότι θέλεις δουλειά . (ΨΑΞΕ).


                          https://www.facebook.com/groups/Grie...cland/?fref=ts

                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            giannisf
                            καλησπέρα. Από το 99 μέχρι σήμερα ξέρεις ότι τα πράγματα άλλαξαν. Αλλάζουν κάθε μέρα. Αυτό σημαίνει ότι όσο περνάει ο καιρός, θα γίνονται χειρότερα. Η θέλησή σου αξίζει. Δεν καταλαβαίνω γιατί ακόμα και σήμερα, σκέφτεσαι τη μετανάστευση χωρίς γλώσσα, έστω και για αρχή.

                            Comment


                              καλησπερα.ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αν και για να πω την αληθεια περιμενα κατι πιο αισιοδοξο...τελος παντων μ`αρεσει ν`ακουω την αληθεια ετσι οπως ειναι.Σκεφτομαι την μεταναστευση γιατι εδω και 5 χρονια εχω δουλεψει 1χρονο μονο(2,6μηνα)και δεν βλεπω να υπαρχουν δουλειες εδω(εχω κανει αμετρητες αιτησεις),ενω οι υποχρωσεις αυξανονται (αν και δεν ειμαι παντρεμενος).Θελω να χω την δουλεια μου να πληρωνω τις υποχρεωσεις μου και να βρω μια γυναικα να κανω οικογενεια!Ορεξη για δουλεια εχω και στην γερμανια πιστευω θα μπορεσω να οργανωσω καλυτερα την ζωη σε βαθος χρονου.Αγγλικα ξερω και θα παρω τωρα γερμανικο λεξικο να μαθαινω....Καλυτερα να `ταλαιπωρηθω`για λιγο τωρα ακομα που `ναι νωρις,παρα να τρεχω στα γεραματα...)αν μπορω κιολας.Οσο και ν`αλαζουν τα πραγματα η γερμανια ειναι αυτη που ειναι και εχει πολλες περισοτερες δουλειες απο ελλαδα εστω και για ανειδικευτους(αν και εβγαλα μια σχολη -ηχοληπτης)σκεφτομαι την μεταναστευση για ενα καλυτερο μελλον(λογικο ειναι να υπαρξουν και δυσκολιες)εδω δεν βρισκω τιποτα

                              Comment


                                Δοκίμασε στη Κυπρο για ηχολήπτης

                                ΑΡΧΙΚΗ

                                Δεν έχουν πάντα δουλεια αλλά οκ

                                Για Γερμανία είσαι τυχερός γιατί εχω γνωστό που δουλευέι σε τέτοια δουλειά και μάλιστα είναι συνερργαζόμενος με πολλές εταιρίες,όμως δεν είναι μόνιμα σ ένα σημειο, από πόλη σε πόλη πηγαίνει για συναυλίες που κάνουν(πληρωμένα από την εταιρία όλα)......Μιας και δεν έχεις οικογενεια νομίζω σε βολεύει..το θεμα είναι η γλώσσα

                                PRG | Corporate Event Services | Trade Shows | Live Events | Entertainment Technology Company

                                εχει επιλογες πάτα και στέλνε βιογραφικά

                                Ειμαστε αισιόδοξοι πρεπει να είμαστε! Το θες πολύ για Γερμανία..οπότε κανόνισε το πτυχίο και μάθε γλώσσα

                                Comment

                                Working...
                                X