Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα φίλε μου, την στιγμή που ο πρωθυπουργός μας βλέπει την ανάπτυξη να βρίσκεται στα σύνορα της χώρας μας κ όπου να ναι να παίρνουμε την άνοδο κ να έρχεται η μείωση της ανεργίας, την ίδια στιγμή κ οι δύο γονείς μου μένουν άνεργοι!!!!
    Όσα χρήματα είχα μαζέψει από μερικές δουλειές του ποδαριού που είχα κάνει με σκοπό να είναι ένα βοήθημα για τις δύσκολες ώρες, όλα τα έδωσα στους δικούς μου για να καλύψουμε μερικές τρύπες και έμεινα με 30€ κυριολεκτικά από τα 3.600€...
    Είχα ως σκοπό την μετανάστευση, αφού πρώτα είχα εξαντλήσει κάθε ελπίδα στην ελλάδα. Είμαι από επαρχία και τα πράγματα εδώ είναι χειρότερα. έχω τελειώσει δημοσιογραφία κ πήγα κ ένα χρόνο μαγειρική αλλά δεν συνέχισα λόγω του κόστους σπουδών και της μεταφοράς μου από το χωριό μου στην πόλη του Βόλου.
    Τώρα δεν υπάρχει άλλη λύση, πρέπει να φύγω δεν έχω μέλλον εδώ. Πριν γράψω στο φορουμ έψαξα πολύ στο διαδίκτυο για κατατόπηση αλλά εντάξει αλλιώς τα φέρνει η ζωή στον κάθε ένα. Άλλος λέει πήγε Αγγλία με 100€ κ μπόρεσε κ συντονίστηκε (!!!!!) κ άλλος με 5.000€ κ τα βρήκε σκούρα...
    Γνωρίζω μόνο αγγλικά γι αυτό έχω ως προτεραιότητα Αγγλία, αλλά σκέφτομαι πολύ κ τις Σκανδιναβικές χώρες αλλά είναι το πρόβλημα της γλώσσας..

    Μόνο όσοι μπορούν να με βοηθήσουν ας απαντήσουν.. ευχαριστώ

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί μπορεί να είμαι 25 έχω υποχρεώσεις έχω κοπέλα και κάθε ημέρα που περνάει απελπίζομαι περισσότερο στην Ελλάδα, θέλει σκέψη το έξω ωστόσο κάντην πριν είναι αργά... γιατί και χωράφια που ανέφερε ο παραπάνω φίλος πρέπει να έχεις μερικά στρέμματα για να μπεις σε κάποιο πρόγραμμαμ, τουλάχιστον έτσι έγινε με τους δικούς μου που θέλαμε να μπούμε για πρόβατα για νέους κτηνοτρόφους αλλά έπρεπε να είχαμε ήδη κάπου στα 100 κ να είναι ενός έτους, τώρα για τι σκατά νέους κτηνοτρόφους είναι τελικά αυτό το πρόγραμμα η κυβέρνηση ξέρει...

    Φύγε φίλε μου εγ΄χ έχω δώσει 5 μήνες περιθώριο στον ευατό μου, αν δεν βρεθεί κάτι τότε χαιρετώ την Ελλάδα που διώχνει τα παιδιά της....

    Comment


      Originally posted by giannisf View Post
      καλησπερα.ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αν και για να πω την αληθεια περιμενα κατι πιο αισιοδοξο...τελος παντων μ`αρεσει ν`ακουω την αληθεια ετσι οπως ειναι.Σκεφτομαι την μεταναστευση γιατι εδω και 5 χρονια εχω δουλεψει 1χρονο μονο(2,6μηνα)και δεν βλεπω να υπαρχουν δουλειες εδω(εχω κανει αμετρητες αιτησεις),ενω οι υποχρωσεις αυξανονται (αν και δεν ειμαι παντρεμενος).Θελω να χω την δουλεια μου να πληρωνω τις υποχρεωσεις μου και να βρω μια γυναικα να κανω οικογενεια!παΟρεξη για δουλεια εχω και στην γερμανια πιστευω θα μπορεσω να οργανωσω καλυτερα την ζωη σε βαθος χρονου.Αγγλικα ξερω και θα παρω τωρα γερμανικο λεξικο να μαθαινω....Καλυτερα να `ταλαιπωρηθω`για λιγο τωρα ακομα που `ναι νωρις,ρα να τρεχω στα γεραματα...)αν μπορω κιολας.Οσο και ν`αλαζουν τα πραγματα η γερμανια ειναι αυτη που ειναι και εχει πολλες περισοτερες δουλειες απο ελλαδα εστω και για ανειδικευτους(αν και εβγαλα μια σχολη -ηχοληπτης)σκεφτομαι την μεταναστευση για ενα καλυτερο μελλον(λογικο ειναι να υπαρξουν και δυσκολιες)εδω δεν βρισκω τιποτα

      Γεια σου giannisf !

      Πολύ καλά τα σκέφτεσαι και συμφωνώ με αυτά που γράφεις.
      Αν είχες όμως διαβάσει το forum καλύτερα, θα καταλάβαινες ότι πάρα πολλά άτομα έχουν βρει δουλειά χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις Γερμανικών.
      Αν είσαι "εντάξει" σαν άνθρωπος και πραγματικά έχεις όρεξη για δουλειά ΔΕΝ έχεις τίποτα να φοβηθείς.
      Μην περιμένεις όμως να σε πάρει κάποιος από το χέρι και να σου τα προσφέρει όλα στο πιάτο !
      Τα πατριωτάκια που είναι Γερμανία αναρτούν συχνά αγγελίες για δουλειές, (με καθόλου η ελάχιστες γνώσεις Γερμανικών) και βοηθούν πραγματικά.
      Διάβασε ΚΑΛΑ το forum, ιδιαίτερα τα ποστ που είναι από πατριωτάκια που είναι ήδη στην Γερμανία, (διάβασε, ψάξε, ρώτησε με π.μ.) αν το θέλεις πραγματικά σίγουρα θα βρεις τον τρόπο για να πετύχεις τον στόχο σου, (να βρεις δουλειά στην Γερμανία).


      Stuttgart - Εργασία/...δουλειά στο εργοστάσιο της Mercedes με Leihfirma 8.5ευρώ/ώρα + 25%



      http://www.ips-zeitarbeit.de/...διάβασε...με την βοήθεια του "google translate"
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        σας ευχαριστω πολυ!!!

        Comment


          giannisf, an diavases to arxiko post, ego eimai 48 xronon, xoris germanika kai xoris kanena ptyxio. To mono efodio mou einai ena diploma odigisis C. Eimai 25 meres sto Berlin. Exo douleia se elliniki taverna alla prin psaxtika kai psaxnome me polla.Katharisa oikodomes mazi me enan Polono, piga 2 meres se etairia katharismou me enan Ganezo kai apo vdomada perimeno apantisi apo ena plintirio aytokiniton.
          H douleia stin taverna einai dyskoli, polles ores, poly douleia, alla exo pesei se kalo afentiko pou plironei kala. Tha tin afiso mono an vro kati kalytero.
          H apopsi mou einai pos an exeis kapoion edo na se voithisei stin arxi, ela tora Germania. Ego to metaniosa pou den efyga prin 2 h 3 xronia apo Ellada. An omos den exeis, na to skefteis 1000 fores. H zoi einai dyskoli edo xoris ti glossa kai oi epiloge periorismenes. An omos sfikseis ta dontia kai peis, ego tha ta katafero, na eisai sigouros oti tha ta katafereis.
          Ego stis 25 meres pou eimai edo, exo peis polles fores na ta paratiso kai na gyriso piso, alla leo ston eayto mou, ante katse alli mia mera, ki alli mia mera kai vlepo epitelous na mazevo lefta, giati stin Ellada to mono pou mazeva itan xreh.

          Comment


            Originally posted by Ladonas View Post
            giannisf, an diavases to arxiko post, ego eimai 48 xronon, xoris germanika kai xoris kanena ptyxio. To mono efodio mou einai ena diploma odigisis C. Eimai 25 meres sto Berlin. Exo douleia se elliniki taverna alla prin psaxtika kai psaxnome me polla.Katharisa oikodomes mazi me enan Polono, piga 2 meres se etairia katharismou me enan Ganezo kai apo vdomada perimeno apantisi apo ena plintirio aytokiniton.
            H douleia stin taverna einai dyskoli, polles ores, poly douleia, alla exo pesei se kalo afentiko pou plironei kala. Tha tin afiso mono an vro kati kalytero.
            H apopsi mou einai pos an exeis kapoion edo na se voithisei stin arxi, ela tora Germania. Ego to metaniosa pou den efyga prin 2 h 3 xronia apo Ellada. An omos den exeis, na to skefteis 1000 fores. H zoi einai dyskoli edo xoris ti glossa kai oi epiloge periorismenes. An omos sfikseis ta dontia kai peis, ego tha ta katafero, na eisai sigouros oti tha ta katafereis.
            Ego stis 25 meres pou eimai edo, exo peis polles fores na ta paratiso kai na gyriso piso, alla leo ston eayto mou, ante katse alli mia mera, ki alli mia mera kai vlepo epitelous na mazevo lefta, giati stin Ellada to mono pou mazeva itan xreh.
            Μπράβο σου και καλό κουράγιο! Στα ίδια είμαστε κι εμείς...αχ πόσο μα πόσο αληθινά είναι όλα αυτά...ειδικά το τελευταίο που γράφεις....
            Συμφωνώ σε όλα!!!! Θέλει δύναμη, υπομονή και νομίζω πως αν σκεφτεί κάποιος ότι είναι μονόδρομος η Γερμανία και πρέπει να τα καταφέρει τότε όλα θα γίνουν! Εμείς έτσι είπαμε, είναι η μόνη μας επιλογή, η μόνη μας λύση που αν προσπαθήσουμε σίγουρα θα τα καταφέρουμε! Και προχωράμε...........

            Comment


              Πωληση αυτοκινήτου και παρκάρισμα

              Καλησπέρα παιδιά, τώρα που αγοράσαμε 4θυρο αυτοκίνητο και θέλουμε να πουλήσουμε to twingo μας, επιτρέται να το έχουμε κάπου έξω παρκαρισμένο χωρίς πινaκιδές μιας και σκοπεύουμε να το κάνουμε abmelden?Η χωρίς πινακίδες πρέπει να είναι σε δικό μας χώρο?

              Comment


                Πριν κάνεις οτιδήποτε, πάρε ένα τηλέφωνο στην αστυνομία, το δήμο ή στον ασφαλιστή που ασφάλισες το καινούργιο αυτοκίνητο. Αυτοί ξέρουν.

                Comment


                  Originally posted by giannisf
                  πηρα τηλ.και μου το κοψε αμεσως ,γιατι δεν εχω την επιθυμιτη γι`αφτους εμπειρια....και αν ερθεις λεει απο ελλαδα και δεν μας κανεις η δεν σου κανουμε τι γινεται?
                  giannisf ! Έχεις προσωπικό μήνυμα !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Ναι αξίζει τον κόπο, ιδιαιτέρως αν γνωρίζεις και την γλώσσα. Αλλά δεν αξίζει σε εστιατόρια, πολλές οι ώρες και λίγα τα χρήματα.

                    Comment


                      Χωρίς πινακίδες απαγορέυεται να το εχεις στον δρόμο..πρπεει να το εχεις σε δικό σου χώρο.Θα στο μαζέψουν με την μία και πίστεψε με θα ειναι ποιο ακριβά να το πάρεις πίσω ( 98 ευρώ ειχα πληρώσει πριν 1 εξάμηνο στον γερανό που μου το μάζεψε για ένα πανηγύρι για 2 ώρες )
                      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                      Comment


                        Την σφραγιδα της χαγης που σε ποια υπηρεσία μπορω να την βρω στην Ελλάδα? και κατι ακόμη για την αναγνώριση πτυχίου στην Ελλάδα που μπορώ να απευθυνθώ?

                        Comment


                          Originally posted by evangelos1987 View Post
                          Την σφραγιδα της χαγης που σε ποια υπηρεσία μπορω να την βρω στην Ελλάδα? και κατι ακόμη για την αναγνώριση πτυχίου στην Ελλάδα που μπορώ να απευθυνθώ?
                          Στα γραφεία αποκεντρωμένης διεύθυνσης εμείς την πήραμε.

                          Comment


                            ζευγαρι συνταξιουχων μετακομιση στην γερμανια

                            εχω ερθει εδω και 5 μηνες στην γερμανια
                            και οι γονεις μου με τα αδελφια μου ειναι στην ελλαδα
                            μπορουν να ερθουν οι γονεις μου στην γερμανια για μονιμα και να συνεχιζουν κανονικα να περνουν την συνταξη τους απο την ελλαδα?
                            να νοικιασουν δικο τους σπιτι και να μενουν εδω βασικα.

                            Comment


                              Γερμανία Η Αγγλία ??

                              Γεια χαρα σε ολους
                              Εδω και κατι μηνες σκεφτομαι να φυγω για το εξωτερικο γιατι εδω δεν εχω καμια ελπιδα να βρω κατι.
                              Ειμαι ανεργος 3 χρονια , αλλα δεν εχω και καπια ειδικευση σε καπιο τομεα ( μονο την κατηγορια C για οδηγος φορτηγου ) κι ετσι ειναι δυσκολο να το αποφασισω γιατι βλέπω οτι η αγορα εργασιας στην Ευρώπη πλεον εχει υψηλες απαιτησεις.
                              Θα είθελα απο παιδια που ζουν στην Γερμανια και στην Αγγλία να μου δωσουν καπιες γνωμες οσον αφορα τις δυσκολιες στο θεμα Εργασίας γιατι οπως σας ειπα ειμαι ανυδικευτος και χωρις καπιο πτυχίο , το μονο που ξέρω ειναι η Αγγλικη γλωσσα σε επιπεδο Β1
                              Έχω καπιους συγγενεις στη Γερμανία που μπορουν να βοηθησουν για τον πρωτο καιρο αλλά η Γερμανια σαν χωρα και σαν νοοτροπία δεν μου αρέσει καθόλου, πολύ (κρυο) το κλίμα.
                              Τελικα οι ευκαιριες στην Γερμανια ειναι περισοτερες απ'οτι στην Αγγλια ?
                              Αυτα και περιμενω τα φωτα σας ...

                              Comment


                                Φιλε μου, ζητας μια συγκριση η οποια ειναι πολυ δυσκολο να γινει. Υπαρχουν παμπολα σχετικα τοπικς και ποσταρισματα που αναφερουν υπερ και κατα κατοικοι των δυο χωρων. θα πρεπει να αφιερωσεις χρονο και να μελετησεις, ωστε να αποφασισεις για τον εαυτο σου.

                                Comment

                                Working...
                                X