Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by anstik View Post
    Γεια χαρα σε ολους
    Εδω και κατι μηνες σκεφτομαι να φυγω για το εξωτερικο γιατι εδω δεν εχω καμια ελπιδα να βρω κατι.
    Ειμαι ανεργος 3 χρονια , αλλα δεν εχω και καπια ειδικευση σε καπιο τομεα ( μονο την κατηγορια C για οδηγος φορτηγου ) κι ετσι ειναι δυσκολο να το αποφασισω γιατι βλέπω οτι η αγορα εργασιας στην Ευρώπη πλεον εχει υψηλες απαιτησεις.
    Θα είθελα απο παιδια που ζουν στην Γερμανια και στην Αγγλία να μου δωσουν καπιες γνωμες οσον αφορα τις δυσκολιες στο θεμα Εργασίας γιατι οπως σας ειπα ειμαι ανυδικευτος και χωρις καπιο πτυχίο , το μονο που ξέρω ειναι η Αγγλικη γλωσσα σε επιπεδο Β1
    Έχω καπιους συγγενεις στη Γερμανία που μπορουν να βοηθησουν για τον πρωτο καιρο αλλά η Γερμανια σαν χωρα και σαν νοοτροπία δεν μου αρέσει καθόλου, πολύ (κρυο) το κλίμα.
    Τελικα οι ευκαιριες στην Γερμανια ειναι περισοτερες απ'οτι στην Αγγλια ?
    Αυτα και περιμενω τα φωτα σας ...
    Για τα προσόντα που αναφέρεις, καθαρά προσωπική μου άποψη, ότι με διαφορά θα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να στρώσεις τη ζωή σου ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
    απ ότι στην Αγγλία

    Μερικοί από τους βασικούς λόγους είναι:

    - Μεγάλη ζήτηση για οδηγούς
    - Πιο βιομηχανοποιημένη χώρα
    - Πιο καλές δομές υποδοχής μεταναστών
    - Μικρότερος ανταγωνισμός λόγω γλώσσας

    Χαλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις

    Comment


      Μαλον για τη Γερμανια το βλεπω ετσι οπως το εψαξα και λιγο ...


      Comment


        ο μόνος λόγος να προτιμήσεις την Αγγλία είναι το θέμα της γλώσσας. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα γερμανικά τότε εγώ θα επέλεγα Γερμανία.
        Περα από τους λόγους που αναφέραν οι προηγούμενη θα σου έλεγα να εξετάσεις και το κόστος στα αρχικά βήματα, όπου εργασία ακόμα ίσως να μήν υπάρχει και το τί διευκολύνσεις μπορείς να πάρεις.
        Το κόστος στέγασης στην Αγγλία είναι πολλή υψηλό και απο διευκολύνσεις (επιδώματα, εκπαίδευση, ευρεση εργασίας) από όσο ξέρω δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο.
        Για το κρύο που αναφέρεις μήν νομίζεις οτι η Αγγλία ειναι πίο ζεστή.

        Παντως θα σου έλεγα να κάνεις (αν δεν έχεις κάνει ήδη) την ίδια ερώτηση και στο φορουμ της Αγγλίας.

        Comment


          Υπαρχει κρατικη η αλλη σχολη για εκμαθηση της Γερμανικης γλωσσας δωρεαν η πληρωνεις καπιο ποσο?

          Comment


            anstik καλημέρα.
            Αναφέρεις μόνο το δίπλωμα Γ κατ. και γι αυτό θα αναφερθώ μόνο σε αυτό. Μόνο με το δίπλωμα δε μπορείς να οδηγήσεις (επαγγελματικά). Θα χρειαστείς κάρτα ψηφ. ταχογράφου και ΠΕΙ. Αν δεν τα έχεις ήδη, τακτοποίησε το θέμα πριν ξεκινήσεις.
            Επίσης, μίλησε με κάποιον οδηγό από γερμανία για να σε κατατοπήσει.
            Εαν δε σε ενδιαφέρει η οδήγηση, τότε τα πράγματα είναι πιό απλά.
            Καλή επιτυχία

            Comment


              Το ΠΕΙ θα το εχω στο τελος Σεπτεμβρη, καρτα ταχογραφου να βγαλω απο εδω ;
              Με ενδιαφερει η οδηγηση ειχα δουλεψει παλαιοτερα (2005) οδηγος φορτηγου αλλα για λιγο ,περιπου για εναν χρονο , ενας φιλος που πιγε πριν λιγο καιρο Φρανκφουρτη μου ειπε οτι υπαρχει μεγαλη ζητηση στην πολη για οδηγους με C , E διπλωμα
              Αν παω τελικα, θα παω Στουτγκαρδη που εχω συγγενη εκει και θα εχω μια βοηθεια στην αρχη.

              Comment


                Ναι παιδιά το ρώτησα και μου είπαν ότι μπορεί να έχεις ως και 500 ευρώ πρόστιμο :D

                Comment


                  anstik οκ.
                  Έχει αρκετές πληροφορίες το site στους οδηγούς φορτηγών για αγγλία. Για να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα με τα έγγραφά σου (σε ανύποπτο τόπο και χρόνο) πρέπει να τα αλλάξεις στη χώρα που θα πας. Η διορία για το ΠΕΙ είναι 10 ΣΕΠ. 2014 αλλά εφόσον δεν οδηγάς φορτηγό (χωρίς ΠΕΙ) είσαι οκ.
                  Δίπλωμα προφανώς θα αλλάξεις όταν πας εκεί, άρα και κάρτα ταχογράφου θα βγάλεις εκεί. Ε κατ. αν μπορείς να βγάλεις από ελλάδα γιατί αν αλλάξεις το δίπλωμα με γερμανικό, πρέπει να πάρεις εκεί το Ε κατ.
                  Ζήτηση πάντα υπάρχει και με Γ, αλλά με το Ε έχεις πιο πολλές επιλογές και η αμοιβή είναι υψηλότερη. Μάθε λεπτομέρειες από οδηγούς στη γερμανία για τη διαδικασία της πρόσληψης, γιατί συνήθως περνάς μια εξέταση (assessment) θεωρητική και πρακτική, όπου πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα που θα σου ζητηθούν π.χ. ωράριο οδήγησης/ ξεκούρασης κ.λπ.

                  Comment


                    Ευχαριστω παιδια

                    Και κατι σχετικα με το ΠΕΙ
                    Ειναι νορμαλ η διαδικασια να μου εχει καταθεσει η σχολη οδηγων το διπλωμα στο υπουργειο εδω και δυο μηνες να μου εχει δωσει φοτοτυπια της βεβαιωσης καταθεσης και ακομα να μην με εχει ειδοποιησει ο δασκαλος για τα μαθηματα του ΠΕΙ ??
                    η βεβαιωση γραφει καταθεση διπλωματος 26/6/2014 η φοτοτυπια μαλον...

                    Comment


                      anstik
                      Καλύτερα να το ψάξεις το θέμα. Εάν τα μαθήματα ΠΕΙ τα κάνεις σε άλλο κέντρο από τη σχολή οδηγών ρώτα εκεί. Αν τα κάνεις στη σχολή, δε σου έχει δώσει ημερομηνία? Πες τους ότι έχεις σκοπό να φύγεις και εν τέλει βρες άλλο εκπαιδευτικό κέντρο για τα μαθήματα ή σχολή οδηγών και πήγαινε εκεί. Πες τους ότι το δίπλωμα είναι στο υπουργείο και να βγάλουν άκρη αυτοί. Δουλειά τους είναι.
                      Σε κάθε περίπτωση, δύο μήνες είναι πολύς χρόνος. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις μαθήματα σε λογικό χρόνο. Αν έχεις αμφιβολίες για κάτι, πήγαινε και μια βόλτα από το υπουργείο.

                      Comment


                        Originally posted by anstik View Post
                        Υπαρχει κρατικη η αλλη σχολη για εκμαθηση της Γερμανικης γλωσσας δωρεαν η πληρωνεις καπιο ποσο?
                        Υπάρχουν διάφορα προγράμματα για να μάθεις Γερμανικά. Ψάξε για κάτι του να λέει Deutsch als fremdsprache.
                        Μία επιλογή είναι τα μαθήματα στα VHS (volkshochschule), αυτά είναι επιμορφωτικά μαθήματα με διάφορες ενώτητες (γλώσσες, καλλιτεχνικά κλπ) στα οποία περιλαμβάνονται και τα γερμανικά σαν ξένη γλώσσα.
                        Το κόστος του κάθε κύκλου εκέι ειναι 260€ αν δεν κάνω λάθος, αν όμως είσαι ανεργός, χαμηλόμισθος (part time) ειναι πίο φθηνα ή ακόμα και δωρεάν.
                        Αυτά υπάρχουν παντού, σε κάθε πόλη και χωρίο. Βεβαια για το συγκεκριμένο μάθημα μπορεί να σε στείλουν στο δίπλα χωρίο. Αν είσαι ανεργος μπορεί να σου επιδοτήσουν μέχρι και το εισητήριο του τρένου.
                        Πρίν σε βάλουν σε κάποια τάξη θα σε καλέσουν να κάνεις ένα μικρό τέστ και να μιλήσεις μαζί τους για να δούν σε πίο επίπεδο είσαι και σε ποιά τάξη να σε βάλουν, εκεί τους αναφέρεις και τις όποιες δυσκολίες (αν είσαι ανεργός, αν δεν μπορείς πρωι κλπ) και κανονίζετε το πρόγραμμα.

                        Εχει πολλά προγράμματα που μπορεί να σε βοηθήσουν αλλά είναι δύσκολο να τα ξέρεις όλα, αν έρθεις πάντως χωρίς εργασία απο πρίν και γραφτείς στον εδώ ΟΑΕΔ εκεί θα σε κατευθύνουν και στα ανάλογα προγράμματα.

                        Comment


                          Σ'ευχαριστω πολυ!
                          Originally posted by georgek View Post
                          Υπάρχουν διάφορα προγράμματα για να μάθεις Γερμανικά. Ψάξε για κάτι του να λέει Deutsch als fremdsprache.
                          Μία επιλογή είναι τα μαθήματα στα VHS (volkshochschule), αυτά είναι επιμορφωτικά μαθήματα με διάφορες ενώτητες (γλώσσες, καλλιτεχνικά κλπ) στα οποία περιλαμβάνονται και τα γερμανικά σαν ξένη γλώσσα.
                          Το κόστος του κάθε κύκλου εκέι ειναι 260€ αν δεν κάνω λάθος, αν όμως είσαι ανεργός, χαμηλόμισθος (part time) ειναι πίο φθηνα ή ακόμα και δωρεάν.
                          Αυτά υπάρχουν παντού, σε κάθε πόλη και χωρίο. Βεβαια για το συγκεκριμένο μάθημα μπορεί να σε στείλουν στο δίπλα χωρίο. Αν είσαι ανεργος μπορεί να σου επιδοτήσουν μέχρι και το εισητήριο του τρένου.
                          Πρίν σε βάλουν σε κάποια τάξη θα σε καλέσουν να κάνεις ένα μικρό τέστ και να μιλήσεις μαζί τους για να δούν σε πίο επίπεδο είσαι και σε ποιά τάξη να σε βάλουν, εκεί τους αναφέρεις και τις όποιες δυσκολίες (αν είσαι ανεργός, αν δεν μπορείς πρωι κλπ) και κανονίζετε το πρόγραμμα.

                          Εχει πολλά προγράμματα που μπορεί να σε βοηθήσουν αλλά είναι δύσκολο να τα ξέρεις όλα, αν έρθεις πάντως χωρίς εργασία απο πρίν και γραφτείς στον εδώ ΟΑΕΔ εκεί θα σε κατευθύνουν και στα ανάλογα προγράμματα.

                          Comment


                            Σημερα μου ειπε οτι ξεκινάνε τα μαθηματα την Πεμπτη εως και την αλλη Τριτη ειναι 35 ωρες συνολο.
                            Originally posted by kuli View Post
                            anstik
                            Καλύτερα να το ψάξεις το θέμα. Εάν τα μαθήματα ΠΕΙ τα κάνεις σε άλλο κέντρο από τη σχολή οδηγών ρώτα εκεί. Αν τα κάνεις στη σχολή, δε σου έχει δώσει ημερομηνία? Πες τους ότι έχεις σκοπό να φύγεις και εν τέλει βρες άλλο εκπαιδευτικό κέντρο για τα μαθήματα ή σχολή οδηγών και πήγαινε εκεί. Πες τους ότι το δίπλωμα είναι στο υπουργείο και να βγάλουν άκρη αυτοί. Δουλειά τους είναι.
                            Σε κάθε περίπτωση, δύο μήνες είναι πολύς χρόνος. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις μαθήματα σε λογικό χρόνο. Αν έχεις αμφιβολίες για κάτι, πήγαινε και μια βόλτα από το υπουργείο.

                            Comment


                              Με το καλό

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X