Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δανειο για αυτοκινητο!!!

    Καλησπερα σας πριν δυο χρονια πηρα ενα αυτοκινητο με δοσεις και το εκανα να εξοφληθη για 5 χρονια. Η τραπεζα που πηρα το δανειο ηταν η santander. Καθε τρεις μηνες μου εστελνε χαρτι που μου εγραφε το υπολοιπο. Το αυτοκινητο στοιχισε 6.500 χιλιαδες και στην πενταετια η τραπεζα θα επερνε στο συνολο γυρω στα 9000 με 9300. Πριν ενα μηνα ειχα τη δυνατοτητα να ξεπληρωσω το αμαξι δηλαδη το ξοφλησα σχεδον τρια χρομια νωριτερα. Οταν ρωτησα την τραπεζα τι ποσο να της βαλω για εξοφληση μου ειπε το ποσο που αναγραφεται στο χαρτι που μου στελνει καθε τριμηνο που ομως το υπολοιπο ηταν σαν να τους ξοφλουσα στην πενταετια. Μου ειπαν οτι απο τι στιγμη που θα λαβουν τα χρηματα μεσσ σε 4-5 μερες θα μου στειλουν το χαρτι που πλεον θα μου ανηκει το αμαξι οπως και επισης οτι οικονομικη διαφορα υπαρξει. Το προβλημα ειναι οτι χρηματα πισω δεν επεστρεψαν ενω πληρωθηκαν σχεδον τρια χρονια νωριτερα. Κρατησαν ολα τα χρηματα σαν να πληρωθηκαν στην πενταετια...το γραφω ολο αυτο εδω γιατι εχω ερθει ελλαδα και θα βρισκομαι εδω μεχρι της 20 του μηνα οποτε δεν εχω τη δυνατοτητα να μιλησω με καποιο δικηγορο. Ευχαριστω.

    Comment


      Νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με το συμβόλαιο που έχεις υπογραψει. Αν λέει ότι αν το δάνειο εξοφληθεί νωρίτερα επιστρέφονται οι δόσεις τότε πρέπει να τα πάρεις , αλλα αυτό εξαρτάται απο το τι συμβόλαιο έχεις υπογράψει

      Comment


        Εννοείς, ότι πλήρωσες τους τόκους 5 ετών, δηλαδή (9.300ευρώ)και εσύ το εξώφλησες στα 2 χρόνια ?
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          Ακριβως έτσι . Για να βγάζουν οι τράπεζες ειναι . Υπάρχει κάπου στο αρχικό συμβόλαιο του δανείου σου κάποιες γραμμές
          που αναφέρει οτι οι τόκοι και το τελικό ποσό είναι αυτοι ασχέτου εαν το αποπληρώσεις ποιο μπροστά .
          Τυχερός είσαι που λένα οτι θα σου στείλουν και χαρτί που λέει οτι σου ανηκει το αμάξι .
          Εμένα στην καταπληκτική εθνική τράπεζα μου είχαν κανει ακόμα χειροτερο ( οκ εγω εφταιγα που το υπόγραψα και πάλι )
          Ενω εξοφλησα αντι στα 3 χρόνια , στους 6 μήνες , ΟΧΙ δεν τελειωσε το δάνειο . Απλά έπερνα ενα χαρτι που έλεγε -Χ κάθε μήνα .
          Οκ τηλεοραση ήταν - αλλά ενω εισπράξαν ΟΛΑ τα λευτά + τους τοκους το δάνειο ήταν ακόμα τρέχων .
          Αυτή ηταν και η τελευταία φορά που πηρα κάτι με δόσεις ( Εκτός την μήχανης που ήταν μεγάλο το ποσό )

          Επίσεις απο τότε κανω τα νευρα στους υπάλληλους των τραπεζων κουρέλια , γιατι κάθομαι και διαβάζω
          οτι συμβόλαιο/χαρτί με όρους μου δίνουν ... Πρέπει να χαίρονται που έχω μεταναστευσει πλέων...
          ( Εδω στο Ολλανδιστάν θεωρήσαν απίστευτά νορμαλ να διαβάσω τον τόμο-οροί της τράπεζας για ανοιγμα λογαριασμού , κάρτας κτλ ... )

          Comment


            Sonea ο aneltzo από Γερμανία το αγόρασε το αυτοκίνητο(και εκεί τα ίδια με την Ελλάδα).
            Μάλλον οι Γερμανοί (κλέφτες) τραπεζίτες έχουν μάθει τα κόλπα στους επίσης Έλληνες (κλέφτες) τραπεζίτες.
            Εδώ στην Σουηδία δεν ισχύουν αυτά...οι τράπεζες είναι για να εξυπηρετούν, όχι για να κλέβουν τους πελάτες τους.
            Ευτυχώς που στην σύμβαση που υπέγραψε δεν έγραφε ότι θα τον πάρουν σκλάβο σε γαλέρα για να τραβάει κουπί τα επόμενα 30 χρόνια !



            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Xaxaxaxaaxax Είσαι θεός Patrioten ... Ναι το είδα οτι είναι Γερμανία , αλλά αυτή την ρήτρα την βάζουν σε πολλές τράπεζες .
              Η χώρα δεν έχει και τόσο σημασία . Και Γερμανία ξέρω που κάναν και σε ένα φίλο το ίδιο ( με αυτοκινητο πάλι ) απλά αυτός ξεχρέωσε μόνο 3 μήνες νωρίτερα
              ( Εαν θυμάμαι καλά απο Sparkasse - πως διάλο την λένε )

              Originally posted by patrioten View Post
              Sonea ο aneltzo από Γερμανία το αγόρασε το αυτοκίνητο(και εκεί τα ίδια με την Ελλάδα).
              Μάλλον οι Γερμανοί (κλέφτες) τραπεζίτες έχουν μάθει τα κόλπα στους επίσης Έλληνες (κλέφτες) τραπεζίτες.
              Εδώ στην Σουηδία δεν ισχύουν αυτά...οι τράπεζες είναι για να εξυπηρετούν, όχι για να κλέβουν τους πελάτες τους.
              Ευτυχώς που στην σύμβαση που υπέγραψε δεν έγραφε ότι θα τον πάρουν σκλάβο σε γαλέρα για να τραβάει κουπί τα επόμενα 30 χρόνια !

              Comment


                Originally posted by patrioten View Post
                Εννοείς, ότι πλήρωσες τους τόκους 5 ετών, δηλαδή (9.300ευρώ)και εσύ το εξώφλησες στα 2 χρόνια ?
                αυτο ακριβως

                Comment


                  Καλημέρα και από εμένα ήρθε και εμένα η σειρά να ζητησω απο τους συνφορμητες εαν ξέρουν κάποια τηλέφωνα για μεταφορά οικοσκευής και αυτοκίνητου στο Έσλινγκεν ευχαριστώ !

                  Comment


                    Originally posted by Sakis Emmanoyhl View Post
                    Καλημέρα και από εμένα ήρθε και εμένα η σειρά να ζητησω απο τους συνφορμητες εαν ξέρουν κάποια τηλέφωνα για μεταφορά οικοσκευής και αυτοκίνητου στο Έσλινγκεν ευχαριστώ !
                    Σάκη έκανα μια μεταφορά λίγων επίπλων από Μόναχο για Αθήνα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα με αυτήν την (μικρή) εταιρία και
                    έμεινα τρομερά ευχαριστημένη. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός και έχει και καλές τιμές.

                    MICHAIL CHARISIADIS E-Mail: metakomisialleurope@yahoo.gr
                    Μιχάλης Χαρισιάδης
                    All Europe trans.
                    mob : 0030 6944 71 72 46

                    Comment


                      Wohnen auf Zeit στο Μοναχο

                      Καλησπερα παιδια!

                      Θα βρισκομαι στο Μοναχο για 20 μερες φετος πριν τις γιορτες! Το πρωτο βημα δηλαδη για να κανω τα χαρτια μου...Γνωριζετε μηπως καποια οικονομικη σχετικα προταση για διαμονη? Καποια δωματια που εχω βρει στη σελιδα airbnb ειναι αρκετα τσιμπημενα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

                      Αν υπαρχει καποιο παρομοιο θεμα που εχει ανεβει παραπεμψτε με!

                      Comment


                        meininger hotel hostel πολυ καλο και φτηνο και πολυ ευκολη προσβαση στο κεντρο του Μοναχου!

                        Comment


                          Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Aν δεν κανω λαθος ομως απ ο,τι ειδα το private δωματο το εχουν στα 60-70 τη βραδια,κομματακι απλησιαστο...Ειχα στο νου μου κατι σε δωματιο σε σπιτι με κοινοχρηστη κουζινα-μπανιο,καπως ετσι. Αν καποιος γνωριζει κατι...Ευχαριστω κ παλι!

                          Comment


                            Παιδίατροι στην ευρύτερη περιοχη της Φρανκφούρτης

                            Καλησπέρα σε όλους,
                            Σύντομα πρόκειται να βρίσκομαι στην Γερμανία και μετά απο κάποιο διάστημα θα ακολουθήσει και η οικογένεια.

                            Έχουμε κάποια πληροφόρηση σχετικά με τους παιδίατρους στην ευρύτερη περιοχή της Φρανκφούρτης;

                            Ευχαριστώ

                            Comment


                              Να ρωτήσω κάτι που μάλλον είναι "κουφό" αλλά κανένας εδώ δεν ήξερε να μου πει, λόγω του ότι οι γνωστοί μου δεν χρησιμοποιούν συγκοινωνίες...για το u bahn όταν κόβω εισιτήριο είτε στον σταθμό είτε επάνω στο τραμ, πρέπει να το ακυρώσω σε άλλο μηχάνημα ή όχι; Είδα ότι υπάρχουν κάποια μηχανήματα στην πόρτα μπαίνοντας αλλά όχι σε όλες τις πόρτες......μέχρι στιγμής χρειάστηκα αυτό με τις 4 στάσεις στα 1,90€, το πιο απλό δηλαδή....

                              Comment


                                Ειδικα για Στουτγγαρδη (δεν ξερω για αλλες πολεις) αν σκοπευετε να βγαλετε καρτα διαδρομων, βγαλτε την ετησια ticket plus...
                                εχει το πλεονεκτημα οτι
                                1. μεταβιβαζεται (σημερα εγω, αυριο η γυναικα μου κλπ)
                                2. τα σαβ/κα και τις αργιες ισχυει για ολο το δικτιο της Στουτγγαρδης . Δηλαδη εσυ βγαζεις πχ για 2 ζωνες αλλα το ΣΚ μπορεις να πας ΠΑΝΤΟΥ σε ολες τις ζωνες
                                3. τα σαβ/κα και τις αργιες μπορεις να παρεις και ενα ατομο μαζι σου δωρεαν σε ΟΛΟ το δικτυιο
                                4. μετα τις 19.00 το απογευμα για τις ζωνες που ισχυει η καρτα σου παιρνεις ενα ατομο δωρεαν...

                                Comment

                                Working...
                                X