Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by something View Post
    θα πρεπει να δημοσιευτει ο γαμος σε Ελληνικη εφημεριδα της περιοχης σας οπου ανηκετε δημογραφικα!!
    Για πολιτικό γάμο στην Γερμανία σε γερμανικό ληξιαρχείο δεν είναι είναι απαραίτητο λόγου -> νόμος για την προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα -> Datenschutzgesetz.

    Αυτό που θα έχεις τρεχάματα είναι το Ehefähigkeitszeugnis (Αδεια Γάμου) -> Πιστοποιητικό αγαμίας και ασχέτου συγγένειας η μια βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης στο Δήμο (εκεί που είναι εγγεγραμμένος ως δημότης, στην Ελλάδα), αφού πρώτα δημοσιεύσετε σε εφημερίδα στην Ελλάδα την αναγγελία του γάμου σας (με το φύλλο της δημοσίευσης θα πάτε στο δήμο να σας βγάλει την άδεια)
    Σημειώνεται ότι οι αιτήσεις και τα πιστοποιητικά δημοτολογίων πρέπει να φέρουν σφραγίδα APOSTILLE

    Comment


      Originally posted by something View Post
      θα πρεπει να δημοσιευτει ο γαμος σε Ελληνικη εφημεριδα της περιοχης σας οπου ανηκετε δημογραφικα!!
      Για πολιτικό γάμο στην Γερμανία σε γερμανικό ληξιαρχείο δεν είναι είναι απαραίτητο λόγου -> νόμος για την προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα -> Datenschutzgesetz.

      Αυτό που θα έχεις τρεχάματα είναι το Ehefähigkeitszeugnis (Αδεια Γάμου) -> Πιστοποιητικό αγαμίας και ασχέτου συγγένειας η μια βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης στο Δήμο (εκεί που είναι εγγεγραμμένος ως δημότης, στην Ελλάδα), αφού πρώτα δημοσιεύσετε σε εφημερίδα στην Ελλάδα την αναγγελία του γάμου σας (με το φύλλο της δημοσίευσης θα πάτε στο δήμο να σας βγάλει την άδεια)
      Σημειώνεται ότι οι αιτήσεις και τα πιστοποιητικά δημοτολογίων πρέπει να φέρουν σφραγίδα APOSTILLE

      Comment


        στον ΟΑΕΔ εφοσον εχεις απολυθει και δεν εχουν περασει 4 εβδομαδες εχεις δικαωμα να κανεις αιτηση και να πας σε μια αλλη χωρα να αναζητησεις δουλεια και να παιρνεις εκει το επιδομα ανεργιας ... περισσοτερες πληροφοριες εδω.... EΕ - Παροχές εργαζομένων σε άλλες χώρες - Η Ευρώπη σου η στα κατα τοπους γραφεια του ΟΑΕΔ ζητηστε καποιον υπαλληλο που ασχολειται με το συγκεκριμενο θεμα
        Better Think twice instead once

        Comment


          Originally posted by milu View Post
          Ένα γαμπρό!

          Comment


            meldung

            παιδια καλησπερα,γνωριζει καποιος να μου πει τι γινεται με το meldung
            και πως μπορει να γινει;(περιοχη κολωνιας),ευχαριστω
            όπου γής και πατρίς........

            Comment


              Originally posted by kostaszaf View Post
              παιδια καλησπερα,γνωριζει καποιος να μου πει τι γινεται με το meldung
              και πως μπορει να γινει;(περιοχη κολωνιας),ευχαριστω

              Καλημέρα kostaszaf,

              Για να κάνεις Anmeldung χρειάζεσαι
              1) Έγγυρο διαβατήριο/ταυτότητα
              2) Μισθωτήριο συμβόλαιο
              3) Αν είσαι παντρεμένος και η γυναίκα είναι μαζί σου (Γερμανία) ληξιαρχική πράξη γάμου μετεφρασμένη στα Γερμανικά
              4) Συμπλήρωσε απο το σπίτι την φόρμα για να μην περιμένεις εκεί http://www.stadt-koeln.de/mediaasset...deformular.pdf


              Για να βρείς ακριβώς την διεύθυνση που θα πάς μπορείς να δείς στο παρακάτω site ή να ψάξεις στο google "Anmeldung +++++" όπου ++++=η περιοχή τηε κολωνίας που μένεις. Καλή αρχή!

              Anmeldung Ihres Wohnsitzes - Stadt Köln
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                καλημερα kosofos,σε ευχαριστω για την απαντηση σου προσεξε ομως τι γινεται,ημουν την προηγουμενη εβδομαδα επανω (dussel,koln,wuppertal)για συναντησεις με τις κοινοτητες μιας και μετα τις γιορτες ανεβαινω για μονιμα.Λοιπον στην κολωνια οπου εχω και την μεγαλυτερη πιθανοτητα για μια καλη δουλεια για αρχη ο εργοδοτης για να μου κανει συμβολαιο θελει το meldung,για να νοικιασω ομως σπιτι πρεπει να δουλευω.Πως το ξεπερναμε αυτο;στο dussel ο προεδρος της κοινοτητας μου ειπε οτι ειχε γνωστους που μπορουσαν να μας βοηθησουν στην koln μου ειπαν πρεπει να βρεις καποιον.Περιμενω την απαντηση απο τον εργοδοτη μεσα στην εβδομαδα,αν ειναι θετικη πως μπορω να το ξεπερασω;
                όπου γής και πατρίς........

                Comment


                  Originally posted by kostaszaf View Post
                  ο εργοδοτης για να μου κανει συμβολαιο θελει το meldung,για να νοικιασω ομως σπιτι πρεπει να δουλευω.Πως το ξεπερναμε αυτο;Περιμενω την απαντηση απο τον εργοδοτη μεσα στην εβδομαδα,αν ειναι θετικη πως μπορω να το ξεπερασω;
                  Καλησπέρα και πάλι απο το χιονισμένο Wuppertal. Κοίτα αυτό πρώτη φορά το ακούω να θέλει ο εργοδότης το Anmeldung της κατοικίας. Αυτό που προφανώς θέλει είναι το χαρτί απο την εφορία με τα χαρακτηριστικά σου, κάτι το οποίο γίνεται μετά απο αυτή την διαδικασία δήλωσης οικίας (Πάς εφορία και με το όνομα σου στο εκτυπώνουν και του το πάς). Τώρα για το σπίτι τι να σου πώ δεν είναι όλες οι περιπτώσεις που ζητάνε να έχεις εργασία για να στο νοικιάσουν. Ίσως με ένα προσύμφωνο εργασίας να έλυνες το πρόβλημα (αν σου ζητήση ο ιδιοκτήτης του σπιτιού) αλλά είναι και θέμα εργοδότη.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    εμένα παιδιά όταν γράφτηκα δεν μου ζήτησαν ούτε μετάφραση της λιξιαρχικής πράξης γάμου, ούτε συμβόλαιο σπιτιού. γράψαμε τη διευθυνση, τους δώσαμε και την ληξιαρχική πράξη όπως την είχαμε και σε 10 λεπτά είχαμε το χαρτι

                    Comment


                      Originally posted by kostaszaf View Post
                      στο dussel ο προεδρος της κοινοτητας μου ειπε οτι ειχε γνωστους
                      Δηλαδή δεν τους έχει άλλο?

                      Comment


                        Originally posted by milu View Post
                        Δηλαδή δεν τους έχει άλλο?
                        συνεχιζει να τους εχει απλα εγω παλευω την προοπτικη της κολωνιας και οχι του ντισελ...
                        όπου γής και πατρίς........

                        Comment


                          σε ευχαριστω και παλι kosofos για τις απαντησεις σου ειναι πολυ χρησιμες
                          όπου γής και πατρίς........

                          Comment


                            Γεια σας παιδια!!!
                            Η δική μου περίπτωση ασφάλειας είναι λίγο μπερδεμένη. Αν τυχόν γνωρίζει κανείς κάτι παρακαλώ ας απαντήσει, αν όχι ελπίζω να έχω βγάλει άκρη αυριο και να σας γράψω τα νέα, σε περιπτωση που βρίσκεται σε παρομοια περιπτωση κανείς.
                            Έχουμε δική μας δουλειά με τον αδερφό μου είμαστε ΤΕΒΕ και οι δυο (και φυσικά λόγο έλειψης δουλείας και ρευστού χρωστάμε κάποια 2μηνα) Ιανουάριο φευγω για Γερμανία εργασία και σπουδές, το μαγαζί θα το κρατάει ο αδερφός αλλά επειδη είναι και στο όνομά μου (κάτι που δεν μπορω να αλλάξω τωρα) δεν μπορώ να διακόψω τεβε μόνο όταν θα κλείσει το μαγαζι. Μου έχουν πει οτι αναγνωρίζεται η ασφάλεια ισχύει? να τα ρυθμίσω και να κρατήσω το τεβε μου θα είμαι καλυμένη? ή αν γινει κατι θα τα βάζω κι απ'την τσέπη μου?
                            Αν κάνω ιδιωτική ασφάλιση Γερμανία και ζητήσουν χαρτι απο προηγούμενο οργανισμό ασφάλισης και δουν τις ληξηπρόθεσμες οφειλές θα έχω πρόβλημα?

                            Comment


                              Πηγα ρώτησα στο ΤΕΒΕ έχω ζαλιστεί...... , απο τη στιγμή που δεν μπορω να κάνω διαγραφή θα μου δώσουν το έντυπο Α1, θα έχω απαλλαγή στην ασφάλεια που θα μου κάνει ο γερμανός εργοδότης. Αν τελικά μείνω μόνιμα και εργάζομαι full time δεν γνωρίζουν, λογικά θα πάρω τα χαρτιά ασφάλισεις του γερμανού εργοδότη και ζητήσω απαλαγή απο το ΤΕΒΕ. Εγώ θα φύγω θα κάνω πληρεξούσιο στον αδερφό και δω μετά τι θα γίνει και ο Θεός βοηθός
                              Για αρχή παντως θα πρεπει μαλλον να πληρωνω δυο ασφάλειες.....

                              Comment


                                euxaristw paidia gia tis apantiseis sas!!exei treximo ti na kanoume..kai oi dio ellines kai kanenas den itan pantremenos..

                                Comment

                                Working...
                                X