Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sia1986 View Post
    geia sas thelo na pantreuto stin germania me politiko..xerete ti xreiazetai?eimai idi kapoious mines edw
    Originally posted by milu View Post
    Ένα γαμπρό!
    Να συνεχίσω με χιούμορ;

    Έναν πολιτικό!!!

    Comment


      Γεια σας...! Ειμαι καινουργια εδω και θα ηθελα την βοηθεια σας...! Ηρθα στην γερμανια (Νυρεμβεργη) προσκαλεσμενη απο καποιους δηθεν "φιλους" πριν απο μια εβδομαδα.Με ξεσηκωσαν να ερθω γερμανια να δουλεψω μιας και μιλαω την γλωσσα, και να μεινω οσο καιρο χρειαστει στο σπιτι τους και οτι θα με βοηθουσαν να βρω δουλεια. Εκανα και εγω ενα σωρο εξοδα(διαβατηρια, μεταφρασεις, εισητηρια) για αν ερθω στην γερμανια για μια καλυτερη τυχη...!χΧΑΧΑ.... Που να ηξερα...! Τελικα η τυχη μου ηταν να μεινω 4 βραδια στο σπιτι των "φιλων " να κανω την καθαριστρια, την μαγειρισσα , την bebysitter στα παιδια τους για να μπορουν να βγαινουν εξω, και εδω και 3 βραδια να κοιμαμαι στα παγκακια με -8 βαθμουσ που εχει τωρα στην νυρεμβεργη.. Το σπιτι τους λενε ειναι μικρο και τους δημιουργησε προβλημα ο ιδιοκτητης...! και καλα ρωταω εγω τωρα τι σχεση εχει αυτο???? σπιτι σου δεν ειναι??? δεν βαζεισ οποιον θελεις μεσα??? σας παρακαλω οποιοσ μπορει να βοηθησει ασ το κανει, ειτε λεγοντας μου καποιο φτηνο πανσιον ειτε οτιδηποτε. Εδω μου ζητανε 600 ευρω τον μηνα να μεινω σε πανσιον και με μπανιο κοινο για αλλα 6 δωματια...!ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ......! ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΡΙΝ

      Comment


        Originally posted by triantafilenia View Post
        ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ......! ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
        Πέστα triantafilenia γιατί όταν τα λέω εγώ μου την "πέφτουν"
        όσοι είστε στην περιοχή κάντε ότι μπορείτε να τη βοηθήσετε !

        Comment


          triantafilenia menw sto crailscheim an den vreis akri pes m. toulaxiston gia kapoies meres tha mporw na se filoksenisw mexri na vreis akri. an k eimai kenourios sto spiti molis noikiasa k egw. k elpizw na min exoume provlima me ton enoikiasti.

          Comment


            Originally posted by triantafilenia View Post
            Γεια σας...! Ειμαι καινουργια εδω και θα ηθελα την βοηθεια σας...! Ηρθα στην γερμανια (Νυρεμβεργη) προσκαλεσμενη απο καποιους δηθεν "φιλους" πριν απο μια εβδομαδα.Με ξεσηκωσαν να ερθω γερμανια να δουλεψω μιας και μιλαω την γλωσσα, και να μεινω οσο καιρο χρειαστει στο σπιτι τους και οτι θα με βοηθουσαν να βρω δουλεια. Εκανα και εγω ενα σωρο εξοδα(διαβατηρια, μεταφρασεις, εισητηρια) για αν ερθω στην γερμανια για μια καλυτερη τυχη...!χΧΑΧΑ.... Που να ηξερα...! Τελικα η τυχη μου ηταν να μεινω 4 βραδια στο σπιτι των "φιλων " να κανω την καθαριστρια, την μαγειρισσα , την bebysitter στα παιδια τους για να μπορουν να βγαινουν εξω, και εδω και 3 βραδια να κοιμαμαι στα παγκακια με -8 βαθμουσ που εχει τωρα στην νυρεμβεργη.. Το σπιτι τους λενε ειναι μικρο και τους δημιουργησε προβλημα ο ιδιοκτητης...! και καλα ρωταω εγω τωρα τι σχεση εχει αυτο???? σπιτι σου δεν ειναι??? δεν βαζεισ οποιον θελεις μεσα??? σας παρακαλω οποιοσ μπορει να βοηθησει ασ το κανει, ειτε λεγοντας μου καποιο φτηνο πανσιον ειτε οτιδηποτε. Εδω μου ζητανε 600 ευρω τον μηνα να μεινω σε πανσιον και με μπανιο κοινο για αλλα 6 δωματια...!ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ......! ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΡΙΝ
            πληροφοριες απο φιλη που μενει σε ενα προαστιο της περιοχης που βρισκεσαι:

            Studentenwerk Erlangen-N na parei thl sto hostel einai to deutero thlefwno..
            ποσο κοστιζει αυτο?
            18 me 25 to bradu... analogws ti dwmatio tha dialeskei..
            Hallo liebe STUDIS! Diese Gruppe soll "ausschließlich" für Studenten im Raum Erlangen/Nürnberg sein. Ihr könnt hier ein freies WG Zimmer aber auch euch selbst "bewerben", quasi eine Wohnungsbörse...

            kai se auto to site na postarei oti psaxnei spiti...

            ποσο κοστιζει αυτο?
            me sugkatoikhsh mporei na brei 250 me 300 euro to mhna.

            καλη επιτυχια,αυτες τις πληροφοριες μου εστειλε η κοπελα
            . στειλε μας να μας πεις και τι κανονισες

            Comment


              Originally posted by cryo View Post
              πληροφοριες απο φιλη που μενει σε ενα προαστιο της περιοχης που βρισκεσαι:

              Studentenwerk Erlangen-N na parei thl sto hostel einai to deutero thlefwno..
              ποσο κοστιζει αυτο?
              18 me 25 to bradu... analogws ti dwmatio tha dialeskei..
              Hallo liebe STUDIS! Diese Gruppe soll "ausschließlich" für Studenten im Raum Erlangen/Nürnberg sein. Ihr könnt hier ein freies WG Zimmer aber auch euch selbst "bewerben", quasi eine Wohnungsbörse...

              kai se auto to site na postarei oti psaxnei spiti...

              ποσο κοστιζει αυτο?
              me sugkatoikhsh mporei na brei 250 me 300 euro to mhna.

              καλη επιτυχια,αυτες τις πληροφοριες μου εστειλε η κοπελα
              . στειλε μας να μας πεις και τι κανονισες
              επιπλεον: WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de
              η φιλη μου δεν εχει χωρο δωρεαν φιλοξενιας ουτε γνωστους μεσα στην νρεμβεργη. θα παει τριτη ομως εκει,αν θελεις για βοηθεια να σου δωσω το τηλ της.
              πρεπει ομως να μας πεις αν εχεις χρηματα για να μεινεις εκει ή απλα πρεπει να κλεισεις εισητηρια για πισω

              Comment


                Originally posted by triantafilenia View Post
                εδω και 3 βραδια να κοιμαμαι στα παγκακια με -8 βαθμουσ που εχει τωρα στην νυρεμβεργη.. σας παρακαλω οποιοσ μπορει να βοηθησει ασ το κανει, ειτε λεγοντας μου καποιο φτηνο πανσιον ειτε οτιδηποτε.
                Κρεβάτια έκτακτης ανάγκης και προσωρινή στέγαση Notunterkünfte

                Comment


                  Με πρόλαβαν τα παιδιά στα λινκ που είχα βρεί. Ελπίζω να λυθούν όλα γρήγορα. Να τονίσω όμως κάτι? Ρε παιδιά όταν μεταναστεύετε πρέπει να έχετε κάνει τα κουμάντα σας είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο. Να υπάρχει πάντα PlanB στο τι κάνουμε στην αναποδιά. Να υπάρχουν κάποια χρήματα για τους πρώτους 1-2 μήνες στην άκρη. Γενικά να στηριζεστε στα δικά σας πόδια (ΜΗ ΠΩ ΣΤΑ ΜΠ@Λ@ΚΙΑ ΣΑΣ). Τι πάει να πεί ΦΙΛΟΣ ή συγγενής ή ....Υπάρχουν περιπτώσεις που θα σου τύχουν καλοί άνθρωποι στην ζωή σου αλλά υπάρχουν και άλλες που.....έτσι είναι η ζωή. Πάρα πολλοί που κάνουν το βήμα της μετανάστευσης στην Ευρώπη-Γερμανία σκέφτονται έλα μωρέ οκ και τι είναι μπάινω στο αεροπλάνο (βρίσκω και εισητήριο με καμιά low-cost €70) και σε 3 ώρες μπορώ να είμαι πίσω σπίτι μου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.....Όλα πρέπει να είναι οργανωμένα και με σχέδιο αν θέλουμε να πετύχουμε και πάνω απ όλα να ξέρουμε που πάμε. Ακούω απο πολλούς και έτσι η Γερμανία και αλλιώς η Γερμανία....το ένα με το σπίτι...το ένα με το άλλο....αυτή είναι όμως η Γερμανία και πρέπει να ξέρεις που πάς πρίν ξεκινήσεις. Υπάρχουν πόλεις που το να βρείς σπίτι είναι λαχείο, υπάρχουν άλλες που διαλέγεις σε πιο θα πάς. Υπάρχουν πόλεις με €700 ενοίκιο (δυάρι) υπάρχουν και άλλες με €200. Η κάθε περιοχή έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά.

                  @triantafilenia Αναφέρεις για το σπίτι και τον ιδιοκτήτη και λές "σπιτι σου δεν ειναι??? δεν βαζεισ οποιον θελεις μεσα???" . Η απάντηση είναι ΟΧΙ γιατί έτσι είναι στην Γερμανία. Τα άτομα που διαμένουν στο σπίτι πρέπει να αναφέρονται στο συμβόλαιο για να μπορέσεις να εγγραφείς στον δήμο, να αποκτήσεις ΑΦΜ ώστε για να βρείς δουλειά. Αν ήσουν απλή επισκέπτρια κανένα πρόβλημα. Αλλά εσύ θέλεις οικία για να δηλωθείς ώστε να ψάξεις για εργασία. Όλα έχουν μια σειρά. Αν δεν το αναφέρουν στον ιδιοκτήτη και το μάθει (ξέρεις στους περισσότερους Γερμανούς έχει μείνει και ένα ακόμα κουσούρι απο τον πόλεμο, ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ) τους πετάει έξω στο πιτς-φιτίλι. Η μαλακία αυτών είναι ότι πρίν ρωτήσουν σου είπαν έλα....αλλά γ@μ@ τους αυτούς. Ελπίζω να βρείς γρήγορα λύση και όλα να είναι μετά παρελθόν.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    μπράβο σε όλους για την βοήθεια !
                    Θανάσης.
                    Θα ποστάρει και η σύζυγος, οπότε μην βαράτε....

                    Comment


                      Έγκυος και εργασία

                      Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούριος στο Φορουμ. Έχω μια ερώτηση σχετικά με την εγκυμοσύνη. Πριν λίγες μέρες μάθαμε ότι η γυναίκα μου είναι έγκυος. Δουλεύει σαν Altenpflegerhilferin (είναι αρκετά βαριά δουλειά). Πότε πρέπει να το ανακοινώσει στον εργοδότη και τι ακριβώς γίνεται με τον μισθό και τα επιδόματα? Εψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
                      Ευχαριστώ.

                      Comment


                        Originally posted by Giorgok View Post
                        Δουλεύει σαν Altenpflegerhilferin (είναι αρκετά βαριά δουλειά). Πότε πρέπει να το ανακοινώσει στον εργοδότη και τι ακριβώς γίνεται με τον μισθό και τα επιδόματα?
                        Αρχικά συγχαρητήρια και να σας πάνε όλα καλά. Πόσο καιρό εργάζεται η γυναίκα σου στην Γερμανία?
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Η Διαδικασία Της Μετάβασης (Όλοι το ζούμε)

                          Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και μερικούς μήνες και μπορώ να πω πως με έχει βοηθήσει πολύ. Διαβάζοντας κανείς θα βρει αρκετές πληροφορίες σχετικά με την μετανάστευση γενικά, την Γερμανία, την εκμάθηση της γλώσσας και πολλά ακόμα.

                          Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό γιατί ήρθα στην Γερμανία πριν 4 μήνες και αν και ακόμα δεν έχω βρει δουλειά, ούτε έχω κάνει άλματα στην γλώσσα έχω ένα πιάτο φαι και ένα κεραμίδι πάνω απο το κεφάλι μου. Παρόλα αυτά όμως δεν παύει να είναι μια δύσκολη περίοδος ψυχολογικά για μένα. Πάνω σε αυτό το θέμα θέλω να μιλήσω. Ψάχνοντας στο ίντερνετ έπεσα πάνω σε ένα διάγραμμα που ονομάζεται "Η διαδικασία της μετάβασης" . Έπαθα ένα μικρό σοκ αφού ήταν λες και κάποιος είδε τα συναισθήματα μου απο τότε που πήρα την απόφαση να φύγω μεχρι και σήμερα και τα αποτύπωσε σε ένα κομμάτι χαρτί.

                          Θέλω σήμερα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που βρήκα γιατί πιστεύω οτι πολλοί απο εσάς θα μπορέσετε να ταυτιστείτε.
                          Στο ίντερνετ κυκλοφορεί μόνο στα αγγλικά, γιαυτο πήρα την πρωτοβουλία και το ξανα σχεδίασα στα Ελληνικά.

                          Όποιο θέλει μπορεί να ρίξει μια ματιά εδω NeoMetanastis: Η Διαδικασία Της Μετάβασης


                          θα χαρώ πολύ μοιραστείτε μαζί μου τις σκέψεις σας.
                          Ευχαριστώ!
                          ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
                          neometanastis.blogspot.de

                          Comment


                            Μπράβο neometanasti.Ετοιμάζομαι να φύγω και όντως ταυτίζομαι κι εγώ μ αυτο το διάγραμμα και θα το εκτυπώσω για να το βλέπω και να μην χάνω το στόχο.Συνέχισε έτσι.

                            Comment


                              alkistis ευχαριστώ για την απάντηση, σου εύχομαι όλα να έρθουν όπως τα περιμένεις.
                              ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
                              neometanastis.blogspot.de

                              Comment


                                μπραβο φιλε νεομεταναστη πολυ καλο....

                                Comment

                                Working...
                                X