Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να σαι καλα. Εργάζεται 8 μήνες αλλά τους πρώτους 6 ήταν με δοκιμή. Η Frauarztin είπε να περιμένουμε ένα μήνα ακομα να σιγουρευτούμε. Απλά δεν ξέρω τι γίνεται μετά με το Mutterschutz. Θα πληρώνεται κανονικά ή θα παίρνει μόνο κάποιο επίδομα?

    Comment


      Originally posted by Giorgok View Post
      Να σαι καλα. Εργάζεται 8 μήνες αλλά τους πρώτους 6 ήταν με δοκιμή. Η Frauarztin είπε να περιμένουμε ένα μήνα ακομα να σιγουρευτούμε. Απλά δεν ξέρω τι γίνεται μετά με το Mutterschutz. Θα πληρώνεται κανονικά ή θα παίρνει μόνο κάποιο επίδομα?
      Apo auto pou ksero 6 evdomades prin kai 8 meta tha pernei apo tin asfalistiki 13euro/mera kai ta ypolipa ta kaliptei o ergodotis se auto to diastima. Meta kai gia ena xrono ksekinaei to Elterngeld me 67% tou misthou pou eperne ton teleuteo xrono me elaxisto 300 euro kai anotero 1800 euro an den ergazete meta tin 8 endomada apo tin genna pano apo 30 ores/endomada . Episis tha kanete aitisi kai gia to kindergeld 189 euro/mina. Rikse kai mia matia sto grafima tou link



      Ola me to kalo!
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Μάλιστα...Άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζεις βέβαια...Σε περίπτωση που σταματήσει από το δεύτερο μήνα με πιστοποίηση γιατρού ότι δεν μπορεί να εργαστεί λόγω '' βαριάς δουλείας επικύνδη για την εγκυμοσύνη'' ξέρεις τι γίνεται?

        Comment


          Originally posted by Giorgok View Post
          Μάλιστα...Άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζεις βέβαια...Σε περίπτωση που σταματήσει από το δεύτερο μήνα με πιστοποίηση γιατρού ότι δεν μπορεί να εργαστεί λόγω '' βαριάς δουλείας επικύνδη για την εγκυμοσύνη'' ξέρεις τι γίνεται?

          Αυτό μπορείτε να το αποφασίσετε με την γιατρό σας. όλες οι ανακοινώσεις πρέπει να γίνουν επίσημα (ξέρει η γιατρός) στον εργοδότη. Απο την ώρα που γνωστοποιηθεί στον εργοδότη δεν μπορεί να απολύσει την γυναίκα σου μέχρι τουλάχιστον και 16 εβδομάδες μετά την γέννα. Απο την ώρα που θα σταματήσει και μετά απο κάποιο διάστημα (π,χ μπορεί να πάρει αρχικά ότι άδεια δικαιούται κτλ) σας πληρώνει η ασφαλιστική σαν να ήταν άρρωστη και δεν μπορούσε να πάει στην δουλειά. Αυτό το αποφασίζει ο/η Γιατρός μετά πάτε στην ασφαλιστική απλά με τα χαρτιά της γιατρού για επικύρωση (νομίζω είναι το 80% του καθαρού μισθού).

          "Sie entscheiden dies gemeinsam mit Ihrer Ärztin. Bezahlt werden Sie bei ärztlich bestätigter Arbeitsunfähigkeit während der Schwangerschaft, wie wenn Sie krank wären."

          Βέβαια αυτά συμβαίνουν στο 99% των περιπτώσεων που ξέρω. Δεν ξέρω αν έχει υπογράψει όρους στο συμβόλαιο της η γυναίκα σου για αυτό το θέμα που διασαφηνίζει κάτι άλλο. Αυτά που σου γράφω είναι τα νορμάλ. Για μετά στα έχω περιγράψει τα περισσότερα.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            Καλήμερα Κύριοι,

            εδώ θα βρείτε και άλλες τις πληροφορίες για όσους περιμένουν παιδιά.
            BMFSFJ - Familie und Arbeitswelt
            Familien-Wegweiser - Familie regional
            Finanzielle Hilfen

            Comment


              Ευχαριστώ Σωκράτη!
              Μπορεί να μας πει κάποιος έχει φτάσει είδει στο τελευταίο στάδιο
              πόσο καιρό του πήρε ή
              πως τα κατάφερε ή
              πως νοιώθει ή
              όλα τα παραπάνω?
              ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
              neometanastis.blogspot.de

              Comment


                εγω ειμαι στην γερμανια ηδη 2 εβδομαδες..τις πρωτες μερες με το παραμικρο εκλαιγα..μου λειπαν ακομη και τα πιο απλα πραγματα..βεβαια συνεχιζουν ολα ακομα να μου φαινονται βουνο..αλλα ο στοχος παραμενει εκει!!!προσπαθουμε για κατι καλυτερο!!!καλη αρχη σε ολους!!!

                Comment


                  Εμείς που ερχόμαστε τώρα είμαστε η τρίτη γενιά μεταναστών... ποιος να μας το έλεγε πριν μερικά χρόνια και να το πιστεύαμε!
                  ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
                  neometanastis.blogspot.de

                  Comment


                    Το διαγραμμα σου μας με αντιπροσωπευει απολυτα... πολυ καλο!
                    Περασα απο ολα τα σταδια-ολομοναχη,41 χρονων, με διαφορα προβληματα- και τωρα ,μετα απο 5 μηνες,νομιζω οτι ειμαι στην ''σταδιακη αποδοχη''- ''μπορει να υπαρχει ενα καλο μελλον εδω για μενα''.
                    Δεν παραιτουμαι...συνεχιζω να μαχομαι !!!

                    Comment


                      katerfit μπράβο σου! Πολλοί λένε ότι ο πρώτος χρόνος είναι δύσκολος... όπως κι εσύ έτσι κι εγώ είμαστε σχεδόν στα μισά. Υπομονή και επιμονή, για ένα καλύτερο μέλλον!!!
                      ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
                      neometanastis.blogspot.de

                      Comment


                        Θα παραθεσω τα δικα μου συναισθηματα στα 4.5 χρονια που ημουν επανω... Καταρχην ωραιο το σχεδιαγραμμα νομιζω αντιπροσωπευει την συντριπτικη πλειοψηφια μαλλον ολων μας... ...
                        Βεβαια παιζουν και ρολο τριτοι παραγοντες οπως το εαν βρεθει δουλεια.. αν ειναι καποιος μονος αν καποιος ξερει την γλωσσα (οποτε μπορει και να ειναι κοινωνικος και εννοω να βγει εστω με καποιον και να μιλησει) πολλα πολλα πολλα που ο καθενας απο μας κουβαλαει και τον δικο του σταυρο που λεμε.. και τα δικα του προβληματα η μη.
                        Σε μενα οι 3 μηνες ηταν τουρισμος... και στον χρονο πανω αρχισα να εχω το συμπτωμα "Μπερδεγουει ιν μαι μαιντ .... " τι κανω .. αλλα μου αρεσε που ημουν πανω γιατι ειχα και φιλους και δουλεια και τα ταξιδια μου τα εκανα παρολα σε μια ηλικια των 21 και τα πραγματα ηταν ακομα καλα στην Ελλαδα...σκεφτομουν το πισω εντονα.Παρολα αυτα προσαρμοστικα στα Γερμανικα ηθη και εθιμα.. γουσταρα τα φεστ τους τις βολταδες τους με ποδηλατο να ειμαι με συμφοιτητες Γερμανους ... να κανω βολτες ατελειωτες με τα τρενα μα οταν ηρθε η ωρα να αποφασισω αν πραγματικα θα μεινω η θα φυγω ... τελικα εκανα την βλακεια οπως αποδειχτηκε να φυγω πισω αλλα γυρισα στα 26 μου και πιστευα οτι ολα θα ειναι μελι γαλα.Τελικα δεν χρειαζεται να σας πω και γω τι αντιμετωπιζω οπως οι περισσοτεροι ξεμενουμε με 20 ευρω στις 20 του μηνα..το καλο ειναι οτι δεν εχω ουτε παιδια ουτε σκυλια ουτε και δανεια να με ζοριζουν και γιαυτο ισως με ανεχομαι εδω...
                        Τελος πιστευω οτι ολοι θα το περασουμε μαθηματικα το διαγραμμα νεομεταναστη αργα η γρηγορα.Εξαρταται τις δυσκολιες που θα αντιμετωπισει ο καθενας μας προσωπικα... εξαρταται ΤΙ αφηνουμε πισω... τι υποχρεωσεις εχει ο καθενας τι βρισκει κανεις εκει που παει...... και φυσικα ο χαρακτηρας του καθενος..

                        Καπου διαβασα οτι οποιος γνωρισει 2 πατριδες ειναι ο πιο δυστηχισμενος.

                        Για μενα ισχυει,μα εκανα τις καλυτερες φιλιες που μπορουσα να κανω και γνωρισα ανθρωπους που ισως να μην τους γνωριζα ποτε.

                        Καλες γιορτες σε ολους με υγεια ..
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Οχι έχω διαβάσει το συμβόλαιο και δεν αναφέρει πουθενά για εγκυμοσύνη. Μilu χρήσιμα τα λινκς απλά είμαι Niveau A2 και με την μετάφραση είναι λίγο δύσκολο να τα κατανοήσω... αλλά θα προσπαθήσω. Ευτυχώς η γιατρός είναι πολύ καλή και φαίνεται ότι θα βοηθήσει.

                          Comment


                            Έχεις δίκιο φίλε something, παίζει σίγουρα ρόλο το τι αφήνει ο καθένας πίσω, τι χαρακτήρα έχει ο καθένας και σε τι συνθήκες θα χρειαστεί να προσαρμοστεί. Σήμερα ο πατέρας μου μου είπε ότι η ξενιτιά είναι χειρότερη από το θάνατο, αν φύγει από την ζωή κάποιος δικό σου αργά η γρήγορα ο πόνος μαλακώνει και μένεις με μια γλυκιά ανάμνηση, αν φύγει όμως κάποιος δικό σου στα ξένα θα πονάς κάθε μέρα για το υπόλοιπο της ζωής σου. Με γ@*%σε την ψυχολογία. Τέλος πάντων, τι να κάνουμε... όλα για τον άνθρωπο είναι.

                            Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!
                            ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
                            neometanastis.blogspot.de

                            Comment


                              Θα διαφωνησω με τον πατερα σου τοσο δραματικα δεν ειναι μιας και ο θανατος κατ εμε δεν μπορει να συγκριθει με μια μεταναστευση που στο κατω κατω οι αποστασεις πλεον ειναι μικρες μολις 2 ωρες δρομος..... οκ και παλι ειναι πως βλεπει τα πραγματα κανεις ξεχωριστα.
                              Καλες γιορτες και καλη δυναμη φιλε
                              Better Think twice instead once

                              Comment


                                Καλησπερα και χρονια πολλα και απο εμενα!Καλα Χριστουγεννα σε ολους!
                                Νεομεταναστη βρισκω τρομερα υπερβολικο να συγκρινουμε τον θανατο με τη μεταναστευση.Θανατος αγαπημενου προσωπου ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει,κατα τη δικη μου αποψη.Δεν πιστευω οτι ο πονος γλυκαινει,απλα αναγκαζεσαι να ζησεις με αυτον.
                                Η μεταναστευση πλεον ειναι πολυ πιο ευκολη απο οτι στο παρελθον.Φθηνα αεροπορικα εισητηρια,υπολογιστες τηλεφωνα,βοηθανε να μη χανεις επαφη.
                                Φυσικα και εξακολουθει να ειναι ενα πολυ δυσκολο βημα.Αλλαζεις τα παντα στη ζωη σου και μαθαινεις σε μια νεα διαφορετικη ζωη.Αλλα ειναι στο χερι μας να μη μας παιρνει απο κατω,ολα στο μυαλο ειναι.Απλα θα πρεπει ο αμαξας (η λογικη μας) να συγκρατει τα αλογα για να μη μας παρασερνει το συναισθημα
                                Μηπως απλα λειπεις στον μπαμπα σου και του φαινεται τοσο δυσκολο?
                                Εγω ευχομαι να σου πανε ολα καλα,να τα καταφερεις και να εισαι ευτυχισμενος με αυτο που επελεξες.Το ιδιο ευχομαι φυσικα και σε ολα τα πατριωτακια εδω μεσα!
                                Καλες γιορτες να εχουμε και η νεα χρονια να μας φερει οτι πραγματικα ονειρευομαστε

                                Comment

                                Working...
                                X