Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά, η αλήθεια είναι ότι ο πατέρας μου είναι πολύ δραματικός σε αυτό το θέμα, θέλει τα παιδιά του δίπλα του, εγώ είμαι ο μικρότερος από τρία αδέρφια και ο μόνος που έχει φύγει μακριά από το σπίτι ( τα αδέρφια μου ζούνε με τις οικογένειες τους στην ίδια πόλη). Φυσικά, μιας και δεν έχει την δυνατότητα να συντηρήσει, δεν μου λέει ξεκάθαρα γύρνα πίσω αλλά κάθε φορά που μιλάμε καταλαβαίνω ότι αυτό θέλει. Αυτές τις γιορτινές μέρες είμαι στο στάδιο της κατάθλιψης αρχίζω και αμφισβητώ τις αποφάσεις μου...δηλαδή, αξίζει να είσαι μακριά από την πατρίδα σου, τους φίλους σου, την οικογένεια σου για ένα καλύτερο εισόδημα? Φυσικά όταν ήμουν κάτω και δούλευα χωρίς να πληρώνομαι έλεγα άλλα... πότε θα σηκωθώ να φύγω... Το συμπέρασμα? Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, στο μέλλον θα δείξει αν κάναμε τις σωστές αποφάσεις.
    ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
    neometanastis.blogspot.de

    Comment


      Ειναι φυσικο να σου λειπουν οι δικοι σου.Και εγω αυτο σκεφτομαι,οταν ερθει η ωρα με το καλο να φυγω,δεν ξερω πως θα αντεξω να αποχωριστω τις αδερφες μου και τους γονεις μου.
      Ενα αποθφεγμα που μου αρεσει πολυ ομως λεει πως στη ζωη υπαρχουν πολλοι δρομοι.Οποιον και αν επιλεξεις κατι θα κερδισεις και κατι θα χασεις.
      Θα χασεις καποιες στιγμες με την οικογενεια σου ομως στο μυαλο σου να εχεις πως θα δημιουργησεις ενα μελλον με καινουριες στιγμες.Οταν κανεις οικογενεια,αυτη θα μετραει περισσοτερο.Και θα εχεις δημιουργησει ενα μελλον γιαυτους ετσι δεν ειναι?
      Εγω τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι..Καποια στιγμη θα κανω οικογενεια,παιδια.Θα ηθελα να μεγαλωσουν με ασφαλεια.Θελω να τους προσφερω μια ποιοτητα ζωης.
      Ισως στερηθεις την οικογενεια σου αυτες τις γιορτες αλλα θα εχεις πολλες αλλες γιορτες μαζι τους οποτε μη σε παιρνει απο κατω.
      Σκεψου οτι μεχρι τωρα τις περνουσατε ολοι μαζι,δεν χαθηκε κ ο κοσμος αν μiα φορα δεν γινει.Ετσι απλα και λογικα αν το δεις δεν φαινεται τοσο τραγικο
      Επισης οι γονεις εδω στην Ελλαδα το εχουν αυτο το δραματικο,δεν μπορουν ευκολα να αποχωριστουν τα παιδια τους με αποτελεσμα αθελα τους να μας δυσκολευουν..Προσπαθησε να μενεις ανεπηρεαστος και να επικεντρωνεσαι στο στοχο σου
      'Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ανακαλύψει νέους ωκεανούς αν δεν έχει το θάρρος να απομακρυνθεί από την ακτή'

      Comment


        Kαλημερα και καλη δυναμη!!!Οντως ειναι δυσκολο να αφησεις πισω γονεις και συγγενεις....Αλλα ακομα ποιο δυσκολο ειναι να αφησεις πισω το παιδι σου,να ειναι 9 μηνων ,να μην το εχεις χαρεις και τισ πρωτες του γιορτες να το βλεπεις απο το skype!!!Δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!!!!Καλο κουραγιο σε ολους και υπομονη!!!!

        Comment


          Απορίες/ανησυχίες ενός νέου μετανάστη.

          Καλησπέρα , είμαι ο Μάριος και μένω στην Νυρεμβέργη από τέλη Οκτωβρίου!Σύντομα και περιεκτικά (θα μιλήσω για προσωπική εμπειρία οπότε δεν πρέπει να το αντιλαμβάνεται κάποιος σαν κανόνα) !
          - Το ΚΛΕΙΔΙ της επιτυχίας είναι η γλώσσα (εγώ δεν την ξέρω καλά)
          Δουλεία μόνο με ελληνικά η έστω μόνο με αγγλικά δύσκολα θα βρέιτε. Όσοι σκέφτεσται να δουλέψετε σε ελληνική επιχείρηση πιστεύω ότι δεν υπάρχει χειρότερο αφεντικό εδώ απο τον Έλληνα, θα κοιτάξει να σε εκμεταλευτεί στο μέγιστο ... όπως ακριβός θα έκανε και στην Ελλάδα... θέλω να πω δηλαδή ότι η χώρα δεν τον άλλαξε ίσα ίσα επειδή ξέρουν ότι έχεις την "ανάγκη" τους (λόγο γλώσσας) κοιτάνε να σε εκμεταλευτούν περισσότερο από την Ελλάδα! ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΡΑΙΣΕΙΣ ατόμων που πραγματικά βοηθάνε και αξίζουν συγχαρητήρια!
          - Κόστος Ζωής
          Αν εξαιρέσεις νοίκι (δίνω 500 ευρώ για 60τ. στο κέντρο ζεστό αλλά εξαρτάται η πόλη που μένεις) και τα Δημόσια Μέσα Μεταφοράς ή τα ταξί δεν έχω μπορώ να σκεφτώ κάτι που είναι ακριβότερο εδώ! Απο πού να ξεκινήσω βενζίνη, σουπερ μαρκετ, ρουχισμός, ηλεκτικά είδη, διασκέδαση στις περισσότερες περιπτώσεις είναι αισθητά φθηνότερα η στην χειρότερη περίπτωση το ίδιο με την Ελλάδα!
          - Ποίοτητα Ζωής
          Τα κριτήρια εδώ είναι για τον καθένα μας ξεχωριστά! Είμαι άτομο που δεν έβγαινα ΚΑΘΕ μέρα στην Ελλάδα και δεν ΕΠΡΕΠΕ να βγω το Σάββατο οπότε μου αρέσει αρκετά εδώ! Αν εξαιρέσεις ότι θα στερηθείς την συντροφία από τα κοντινά σου άτομα (εκτός και αν είσαι ΤΟΣΟ μαγκάς που τα έφερες μαζι σου οπότε μπράβο σου έχεις κάνει τον τέλειο συνδιασμό) η ζωή εδώ είναι αρκετά καλή όρεξη και διάθεση να υπάρχει! Θες καφέ, θες ποτό, μια εκδρομή, μια ποδηλατάδα, ένα χόμπι κτλπ θα μπορέις να τα συνδιάσεις με την δουλεία σου... σινεμά μην πας όλες οι ταινίες είναι μεταγλωτισμένες πας να δείς ταινία και αντί να ακούσεις τον Ντε Νίρο ακούς τον άνθρωπο που τον μεταγλωτίζει τα τελευταία 30 χρόνια (πιστεύω ξενερώνει και διδάκτορ γερμανικής φιλολογίας στο θέαμα αυτό).
          - Βοήθεια από το Κράτος
          Απλά μην περιμένεις και πολλά! Δεν περιμένουν εσένα να έρθεις από την Ελλάδα για να σε σπιτώσουν και να σου δίνουν και λεφτά να σου μάθουν και την γλώσσα! Πήγαινε δηλώσου στην Arbeitsamt (OAEΔ) δεν χάνεις τίποτα! Η συμβουλή μου είναι να ψάξεις για σχολείο μόνος σου να ξέρεις ότι το καλό σε αυτό το θέμα είναι και ακριβό (αν στην πόλη που πας έχει πανεπιστήμιο ψάξε εκεί για ξενόγλωσσο τμήμα θα σε "δαγκώσουν" λίγο αλλά θα μάθεις)
          - Σπίτι
          Θα σας επίσυνάψω την σημείωση που έχω στο κινητό για να μην τα ξαναγράφω (είναι ωραίο το άτιμο το copy-paste)
          +αναλυτικα τι λεει το συμβολαιο!
          +να γραψω αναλυτικα τι βλαβες εχει το σπιτι
          +να δω αν εχει τον σωστο αριθμο της δεη στο συμβολαιο
          +ποσα κλειδια και αν εχουν αριθμους και τους αριθμους
          +με τον αριθμο του ρολογιου να ενεργοποιησω το ρευμα
          +να αλλαξω το ονομα στο γραμματοκιβωτιο,κουδούνι
          +einwohneramt δηλωση (παίρνεις το συμβόλαιο και πας και δηλώνεσαι σε αυτή την υπηρεσία σαν μόνιμος κάτοικος Γερμανίας πλέον - welcome to the club)
          Και μια συμβουλή. Μην μπείς στο κόπο να ψάξεις σπίτι που δεν έχει προμήθεια (Provotion) αν είσαι εντελός μόνος σου στην πόλη και δεν έχεις φίλους, γονείς, ξαδέλφια, την κολλητή της γιαγιάς σου εδώ!
          Θα σου φύγουν στα ξενοδοχεία ενώ μπορούσες να τα είχες δώσει στην προμήθεια εξ αρχής. Και εσύ μην βλέπεις σπίτια που έχουν 1500 ευρο προμήθεια εγώ τελικά είχα να διαλέξω σε 800 με απόδειξη ή 680 χωρίς! Μάντεψε τι διάλεξα
          Να ξέρεις βέβαια ότι το 99,999999% των σπιτιών εδώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΟΜΕΝΑ να νιώσεις τυχερός αν είναι φρεσκοβαμμένο, έχει πάτωμα (πλακάκια, παρκέ). Ενοικιάζεις τοίχους ... για να μην τα παραλέω τα περισσότερα θα έχουν ένα μπάνιο με νυπτήρα, ντουζ-μπανιέρα, και "θρόνο"! Τα υπόλοιπα μάντεψε .... πίστεψε με αν το ψάξεις λίγο σε ebay.de και quoka.de (μπορεί να υπάρχουν και άλλα) θα κάνεις την δουλεία σου μια χαρα!
          Τα σκουπίδια είναι ένα άλλο θέμα που στην αρχή πιστεύω δεν θα έλεγες όχι σε ένα εγχειρήδιο για το τι πετάμε που! θα έχεις 4 διαφορετικά "είδη" σκουπιδιών 1.χαρτί 2.Bio (εδώ πετάμε τους φλοιούς των τροφίμων κυρίως π.χ τον φλοιο της μπανάνας) 3.Ανακύκλωση η γνωστή κίτρινη σακούλα εκεί θα πετάς ανακυκλώσιμα υλικά 4.Γενικά σκουπίδια οπου πετάς ότι έμεινε!
          - Ρατσισμός
          Λες να είμαι τόσο τυχερός και να με βοηθάνε τόσο πολύ εδώ? Εγώ είμαι πιο ρεαλιστής και πιστεύω ότι επείδη βλέπω ότι ζω σε μια χώρα που είναι πολυπολιτισμική δεν τους νοιάζει αν είσαι Έλληνας ή Τούρκος ή Ιταλός! Βλέπουν άνθρωπο όχι τον Έλληνα .....κυρίος, εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά όχι μόνο ρατσισμού αλλά και θαυμασμού επειδή είμαι Έλληνας. Να σου εξηγήσω τι θέλω να πω! Είδα Έλληνα να αρπάζετε με Γερμανό επειδή είπε τα Σκόπια Μακεδονία, Γερμανό να μην θέλει να μας τραβήξει μια φωτογραφία επειδή ήταν και Έλληνας στην παρέα , απο την άλλη με σταμάτησε Γερμανός στο τρένο ενώ μιλούσα στο κινητό και έχοντας πει 2-3 ΜΑΛΑΚΑΣ με ρωτάει "Είστε απο την χώρα το Καζαντζάκη, του Θεοδωράκη?" (είπε και κάτι άλλα γερμανικά αλλά δεν τα κατάλαβα) και με κοιτούσε λες και ήμουν ο Αινσταιν! Τι να σου πω φίλε μου όλα μεσα στην ζωή είναι!

          Συμβουλές για γραφειοκρατικά θέματα, θέματα υπηρεσιών καλό θα ήταν να ρωτήσεις άτομα ποιο αρμόδια και ενημερωμένα από εμένα μιας και διαβάζωντας το φορουμ είδα ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλεία!
          Παρόλα αυτά αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως. Επαναλαμβάνω μένω Νυρεμβέργη.

          Comment


            Marios Chatzipavlis σου εύχομαι καλή χρονιά και να σου πάνε όλα καλά. Σε ένα πράγμα που έχω αντίθετη άποψη είναι σε αυτά που αναφέρεις στα σπίτια. Το θέμα σπίτι είναι ΠΟΛΥ...ΜΑ ΠΟΛΥ διαφορετικό ανάλογα την περιοχή, την πόλη το κρατίδιο της Γερμανίας. Οι τιμές διαφέρουν τρομερά επίσης, όπως η διαθεσιμότητα ή το αν θα είναι επιπλωμένο (εννοώ με κουζίνα) ανα περιοχή. Όλα τα καλά....
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Καλη χρονια Μάριε εγω θα συμφωνησω σε ολα μαζι σου.καπως ετσι σχεδον τα ειδα και γω οταν ημουν πριν αρκετα χρονια πανω.απο οτι βλεπω και απο τις εμπειρειες των καινουργιων στην Γερμανια δεν εχουν αλλαξει και παρα πολλα.καλη δυναμη και καλη χρονια
              Better Think twice instead once

              Comment


                Σπιτι

                Originally posted by kosofos View Post
                Marios Chatzipavlis σου εύχομαι καλή χρονιά και να σου πάνε όλα καλά. Σε ένα πράγμα που έχω αντίθετη άποψη είναι σε αυτά που αναφέρεις στα σπίτια. Το θέμα σπίτι είναι ΠΟΛΥ...ΜΑ ΠΟΛΥ διαφορετικό ανάλογα την περιοχή, την πόλη το κρατίδιο της Γερμανίας. Οι τιμές διαφέρουν τρομερά επίσης, όπως η διαθεσιμότητα ή το αν θα είναι επιπλωμένο (εννοώ με κουζίνα) ανα περιοχή. Όλα τα καλά....
                Φιλε μου kosofos
                Δεν διαφωνώ μαζί σου και η λογική αυτό λέει ! Και στην Ελλάδα άλλη τιμή έχει ένα διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας και άλλη στο Κολοκοτρωνίτσι ! Όντως μπορείς να βρείς σε κάποιο "χωριό" σε πολύ καλύτερη κατάσταση,τιμή ΚΑΙ επιπλωμένο. Η συμβουλή και η προσωπική μου εμπειρία με κάνει να λέω ότι ΑΝ είσαι σε μεγάλη πόλη καταρχάς δύσκολα θα βρείς επιπλωμένο σπίτι και 2ον αυτά που είναι από ιδιώτες (private) δύσκολα θα στο δώσουν! Είδα πάνω από 40 σπίτια και στο σύνολο τους όταν ήταν private νόμιζα ότι πήγαινα σινεμά βλέπαμε το σπίτι εγώ και άλλοι 10-15...Αν έχεις συμβόλαιο εργασίας εδώ στην Γερμανία έχεις κάποιες πιθανότητες...αν όχι πήγαινε σε ένα γραφείο (βρες αυτό με την φτηνότερη προμήθεια) να κάνεις την δουλεία σου γρήγορα!
                something ευχαριστώ πολύ καλή χρονιά και σε σένα !

                Comment


                  Μετανάστευση (επιτέλους) στην Γερμανία...

                  Για σας και από εμένα...
                  Καλή χρονιά να έχουμε και να ήμαστε καλά.
                  Με λένε Γιώργο είμαι 30 χρονών και φέτος την άνοιξη θα ανέβω Γερμανία.
                  Μια απόφαση που έπρεπε να την πάρω πολλά χρόνια πριν αλλά ποιο νέος τότε άλλες εποχές..
                  Ο πατέρας μου είναι πάνω στην Γερμανία ανατολικά από το Μόναχο 65χλμ εδώ και 21 χρόνια και όλα αυτά τα χρόνια ανέβαινα και καθόμουν οπότε η Γερμανία δεν είναι ένα άγνωστο μέρος για εμένα..
                  Θα ανέβω και θα μείνω στην αρχή στο σπίτι του πατέρα μου μέχρι να προσαρμοστώ να μάθω την γλώσσα.
                  Για δουλειά θα μπω σε αρχή σε εργοστάσιο (μακριά από ρεστοράντ και την σκλαβιά) με βόλεψε ο μπαμπάς μου χωρίς να είναι απαρέτητη η γνώση των Γερμανικών.
                  Ξέρω Αγγλικά και θα κάνω ότι είναι δυνατόν για να μάθω την Γλώσσα γρήγορα ξεκινόντας από Ελλάδα άμα βρω στην περιοχή μου (Βέροια) φρωντηστίριο να μάθω τα βασικά 2-3 μήνες και να συνεχίσω σε σχολείο εκεί.
                  Μόλις βολευτώ με την δουλειά θα ανεβάσω και την κοπέλα μου πάνω γιατί η μοναξιά δεν είναι ότι και το ποιο καλό.
                  Εκανα τόσες δουλειές στην Ελλάδα έχω απογοητευτή στην ζωή μου τόσο πολύ από την πατρίδα που αγαπώ από τον κόσμο από την κακία του και πολλά άλλα που τα ξέρετε οι περισσότεροι. Από μικρό με λέγαν Γερμανό γιατί τους έλεγα πως είναι τα πράματα Γερμανία και τους φαίνονταν περίεργα.Την αγαπούσα και μου άρεζε σαν χώρα η Γερμανία.
                  Ακόμα είμαι μικρός έχω μια ζωή μπροστά μου και προτιμώ να την περάσω μια χαρά και όχι με βάσανα στην Ελλάδα.

                  Comment


                    Εθελοντική αιμοδοσία ?

                    Καλησπέρα . Μια λίγο περίεργη ερώτηση .

                    Σας εθελοντής αιμοδότης , πόσο απλό είναι να πάω να δώσω αίμα στην Γερμανία ?
                    Μπορώ να πάω σαν τουρίστας και να δώσω αίμα με την Ελληνική κάρτα ?
                    Γίνεται ή μόνο οι μόνιμοι κάτοικοι μπορούν ?

                    Και εάν υποθέσουμε ότι μένεις μόνιμα . Που μπορεί να απευθυνθεί κάποιος για να συνεχίσει να
                    είναι εθελοντής ?

                    Ευχαριστώ

                    Comment


                      Originally posted by Sonea View Post
                      Καλησπέρα . Μια λίγο περίεργη ερώτηση .

                      Σας εθελοντής αιμοδότης , πόσο απλό είναι να πάω να δώσω αίμα στην Γερμανία ?
                      Μπορώ να πάω σαν τουρίστας και να δώσω αίμα με την Ελληνική κάρτα ?
                      Γίνεται ή μόνο οι μόνιμοι κάτοικοι μπορούν ?

                      Και εάν υποθέσουμε ότι μένεις μόνιμα . Που μπορεί να απευθυνθεί κάποιος για να συνεχίσει να
                      είναι εθελοντής ?

                      Ευχαριστώ

                      Αν εννοείς να δώσεις γενικά σαν εθελοντής μπορείς κανονικότατα (το έχω κάνει). Πάς είτε σε ένα νοσοκομείο-κλινική ή σε μια κινητή μονάδα. Το ίδιο ακριβώς με την Ελλάδα. Σου κάνουν τις εξετασούλες που πρέπει και σου δίνουν μια κάρτα. Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις αίμα εδώ για κάποιο πρόσωπο στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει επικοινωνία των νοσοκομείων...
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Εννοούσα να δίνω εθελοντικά αίμα , όπως κάνω εδώ .
                        Οπότε με κάλυψες

                        Εάν μπορείς να μου πεις και πως λέγεται η εθελοντική αιμοδοσία στα Γερμανικά ,
                        για να ψάξω νοσοκομείο και ώρες θα είσαι απίστευτος .
                        Το ότι δεν μιλάω γρι Γερμανικά δεν νομίζω να τους πειράξει ε ?
                        ( την φόρμα που συμπληρώνεις την έχουν και στα Αγγλικά ? Η να την πάρω να την μεταφράσω και πάω άλλη ώρα ?)

                        Comment


                          Originally posted by Sonea View Post

                          Εάν μπορείς να μου πεις και πως λέγεται η εθελοντική αιμοδοσία στα Γερμανικά
                          freiwillig blutspende

                          Alles über die Blutspende

                          Το ότι δεν μιλάω γρι Γερμανικά δεν νομίζω να τους πειράξει ε ?
                          ( την φόρμα που συμπληρώνεις την έχουν και στα Αγγλικά ? Η να την πάρω να την μεταφράσω και πάω άλλη ώρα ?)
                          Η φόρμα είναι στα Γερμανικά, αλλά και με τα αγγλικά θα συνενοηθείτε (Για καλό σκοπό πάς )
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Σε ευχαριστώ πολύ
                            Βρήκα και που/πότε θα πάω

                            Μου έφυγε ένα βάρος ... τσάμπα τόσοι μήνες χωρίς να δώσω είναι κρίμα ...

                            Comment


                              file kalhspera,alla den uparxoun oikonomika diamerismata sto monaxo..dystyxws to monaxo einai akrivh polh.Wstoso tha borouses na vreis kapoia douleia sto antikeimeno sou.kai auto einai to shmadiko,mias kai o tomea sou exei zhthsh megalh,idiws sto monaxo pou einai oikonomiko kedro.

                              Comment


                                Γεια σου απο Αθηνα
                                Ειμαι καινουργια στο site αυτο και σκοπευω να παω Γερμανια για δουλεια. Και εγω εχω συγγενεις στην Γερμανια αλλα ουτε οριστε δεν μου εκαναν και ας τους φιλοξενησαμε πολλες φορες στις διακοπες τους στην Ελλαδα. Τι να πεις. Και εγω δεν εχω ακομα καποια συνδεση σοβαρη για να ερθω στην Γερμανια αλλα το ψαχνω Steffi. Ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα εκει? Εδω οπως ξερεις ειναι αθλια τα πραγματα. Εκει πως ειναι για μας?

                                Comment

                                Working...
                                X