Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλη τυχη σου ευχομαι και εγω ετοιμαζομαι να φυγω για Γερμανια δεν εχει προκοπη εδω.

    Comment


      Originally posted by kosofos View Post
      οχι δεν χρειάζεται. Είσαι πολίτης ΕΕ. Μετά απο 5 χρόνια μόνιμης διαμονής θα αποκτήσεις το δικαίωμα αν θές να αλλάξεις ιθαγένεια. Τότε μόνο αν χρειαστεί θα πάς. Καλή τύχη!
      5 χρονια? οκτω δεν ειναι;

      Comment


        Όλα δεξιά Γιώργο!!!!

        Comment


          gia sas,ime kenouria sto Berlin k prospatho m tin glossa prin liges imeres imoun sto Leipzig gia mia doulia tora girisa Kriti ap'opou katagome k se ena mina tha ime piso prospatho na etimaso mia doulia m paradosiaka kritika proionda meso internet.Afto pou m lipi eki ine h epikinonia k filia m alous anthropous parea vasika.Etsi opios ine aniktos gia parea tha haro poli.
          Sofia

          Comment


            Originally posted by sofiah View Post
            gia sas,ime kenouria sto Berlin k prospatho m tin glossa prin liges imeres imoun sto Leipzig gia mia doulia tora girisa Kriti ap'opou katagome k se ena mina tha ime piso prospatho na etimaso mia doulia m paradosiaka kritika proionda meso internet.Afto pou m lipi eki ine h epikinonia k filia m alous anthropous parea vasika.Etsi opios ine aniktos gia parea tha haro poli.
            Sofia
            Υπέροχη η Λειψία! Μία εβδομάδα έμεινα και δεν τη χόρτασα!! Κατάφερες να ακουμπήσεις το πόδι του Φάουστ? Καλές δουλειές να έχεις κι όταν ετοιμάσεις το site, πόσταρέ το εδώ για να το μάθουμε όλοι!

            Comment


              Γερμανικη υπηκοοτητα

              Καλησπερα
              Εχω ρωτησει αρκετους αλλα κανεις δεν ξερει με σιγουρια να μου απαντησει.
              Εχω σκοπο να παρω την γερμανικη υπηκοοτητα συντομα αλλα εχω το εξης προβλημα :
              Θελω να μαθω αν ζηταει το γερμανικο κρατος απευθειας απο την Ελλαδα καποια εγγραφα
              ευχαριστω πολυ

              Comment


                Φτου ξελεφτεριά.....

                Παιδιά γειά σας!
                Έχω κάποιες απορίες που δεν κατάφερα να λύσω διαβάζοντας το φόρουμ.
                Ο σύζυγος έχει μια επιχείρηση η οποία θα κλείσει. Θα κάνει διακοπή επαγγέλματος. Βέβαια, η επιχείρηση αυτή έχει κάποια χρέη.
                Το σοβαρότερο όμως είναι το ΟΕΕΕ πρώην ΤΕΒΕ, ασφαλιστικός φορέας που ήταν υποχρεωμένος να καταβάλλει μηνιαίως κάποιο ποσό.
                Αν όλα πάνε καλά, και γίνει κάποιος διακανονισμός, θα μπορεί να φύγει για το εξωτερικό;
                Το ρωτώ γιατί οι οφειλές προς το Δημόσιο συνιστούν ποινικό αδίκημα, και μπορεί να του απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα. (Στην καλύτερη, γιατί στη χειρότερη πάει φυλακή.)
                Ο σκοπός μας φυσικά δεν είναι να την ''κοπανήσουμε'' αλλά να μάθω αν υπάρχουν κάποιες ενέργειες που πρέπει να κάνουμε ώστε να πληρωθούν τα χρέη μας καθώς είμαστε στη Γερμανία.
                Κάθε λύση ευπρόσδεκτη!

                Comment


                  Γεια σου Ναταλι.
                  Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στο λογιστη της επιχειρησης. Ο λογιστης ξερει την κατασταση της επιχειρησης οποτε πιστευω οτι ειναι μακραν το καταλληλοτερο ατομο για να σας λυσει ολες τις αποριες. Σχετικα με το θεμα διακανονισμου του ΤΕΒΕ ειναι πολυ πιθανο να δεχτουν διακανονισμο, τωρα βεβαια οι οροι που θα μπουν σχετικα με την εξοφληση του ποσου ειναι αλλο θεμα. Χωρις να θελω να παραπληροφορησω πιστευω οτι θα ειναι πολυ πιθανο να φυγετε χωρις να υπαρχει θεμα. Αν δεν κανω λαθος τα χρεη σε ακολουθουν και στο εξωτερικο (δεν παιρνω κ ορκο αλλα νομιζω οτι γινεται). Πχ μια γνωστη μου εφυγε για γερμανια και ειχε καποια χρεη σε εφορια και ΤΕΒΕ, δεν θυμαμαι το ποσο αλλα θυμαμαι οτι ειχε και εφυγε χωρις να υπαρχει ζητημα. Σχετικα με το θεμα φυλακης, ειχα κανει κουβεντα με ενα δικηγορο και μου ειχε πει "Για να πας μεσα για χρεη προς το Δημοσιο πρεπει να εχεις χοντρο μεσον". Το κρατος δεν θελει να σε βαλει μεσα αφενος γιατι δεν υπαρχει χωρος στις φυλακες (μακρια απο μας) και θα χασει τα λεφτα του. Ειναι προτιμοτερο να του δινεις οτι εχεις και οταν εχεις παρα να σε "τιμωρησει" και να χασει τα λεφτα του. Αυτο βεβαια ειναι η δικια μου εκδοχη των πραγματων με αληθινα στοιχεια, ενδεχομενως να υπαρχει και αλλη εκδοχη την οποια δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω. Για να μη μακρυγορω ρωτα το λογιστη σας ο οποιος θα σας τα πει τα πραγματα με το ονομα τους.
                  Καλη σου ημερα και υπομονη πανω απο ολα.....

                  Comment


                    Για όποιον ίσως ενδιαφέρει:
                    Απαγόρευση έρχεται κατόπιν δικαστικής διαμάχης (και όχι υποχρεωτικά πάντα) μεταξύ του ταμείου και του οφειλέτη.
                    Αν ο οφειλέτης προβεί σε διακανονισμό τότε δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης αφού δεν μπαίνει σε καμμία δικαστική διαμάχη με το ταμείο.
                    Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο διακανονισμοί μετά από παύση λειτουργίας επιχείρησης για τον ΟΑΕΕ. Αυτό το πληροφορείστε όταν πάτε στον οργανισμό.
                    Τα όποια δημόσια χρέη υπάρχουν στην Ελλάδα, μπορείτε να τα συνδέσετε με έναν τραπεζικό λογαριασμό τον οποίο εσείς θα τροφοδοτείτε από τη χώρα που διαμένετε και θα εξοφλούνται όταν η κάθε υπηρεσία θα ''τραβάει''τα χρήματα.
                    Σημ: Την προηγούμενη ρύθμιση την χάσαμε γιατί το ΤΕΒΕ (τότε) δεν τράβηξε τα χρήματα να πληρωθεί το δίμηνο γιαυτό και κάποιος μας συμβούλεψε ότι ίσως είναι καλύτερα να ορίσουμε έναν δικηγόρο ως πληρεξούσιο και να στέλνουμε τα χρήματα για να πληρώνει εκείνος.
                    Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

                    Comment


                      Από όσο γνωρίζω χρέη σε δημόσιες υπηρεσίες πχ στην Ελλάδα δεν είναι πρόβλημα εφόσον δεν έχει ασκηθεί ποινική δίωξη για το άτομο που ενδιαφέρεται να αποκτήσει την γερμανική υπηκοότητα. Επίσης το ποινικό σου μητρώο πρέπει να είναι καθαρό.

                      Comment


                        εδω και αλλες πληροφορίες

                        Comment


                          Αν ζητήσεις να πάρεις την Γερμανική υπηκοότητα θα πρέπει να παρέχεις και το ποινικό σου μητρώο. Είναι από τις προϋποθέσεις που ζητάει η Γερμανία όπως και κάποιες άλλες.
                          Εννοείται ότι θα ζητήσουν και το ποινικό σου μητρώο στην Ελλάδα.

                          Comment


                            ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ??ΚΑΠΟΙΟ SITE ΚΛΠ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

                            Comment


                              ΕΠΙΔΟΜΑ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ MINDESTSICHERUNG

                              Καλημέρα,
                              Δουλεύω για 400 ευρώ και πληρώνω και 200 ευρώ ενοίκιο για ένα δωμάτιο σε γερμανική οικογένεια.
                              ´Εχω στην Ελλάδα γυναίκα και δύο παιδιά.Μπορεί κάποιος να μου πει αν δικαιούμαι βοήθεια από Γερμανικό ΟΑΕΔ ή το Κράτος γενικά.
                              Αν δικαιούμαι ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω με τη σειρά;

                              Παρακαλώ να απαντήσει όποιος είναι 100% σίγουρος διότι όλοι όσους ρώτησα τα ξέρουνε ΟΛΑ και ΟΛΟΙ απαντάνε διαφορετικά.

                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                Originally posted by Ster View Post
                                Καλημέρα,
                                Δουλεύω για 400 ευρώ και πληρώνω και 200 ευρώ ενοίκιο για ένα δωμάτιο σε γερμανική οικογένεια.
                                ´Εχω στην Ελλάδα γυναίκα και δύο παιδιά.Μπορεί κάποιος να μου πει αν δικαιούμαι βοήθεια από Γερμανικό ΟΑΕΔ ή το Κράτος γενικά.
                                Αν δικαιούμαι ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω με τη σειρά;

                                Παρακαλώ να απαντήσει όποιος είναι 100% σίγουρος διότι όλοι όσους ρώτησα τα ξέρουνε ΟΛΑ και ΟΛΟΙ απαντάνε διαφορετικά.

                                Ευχαριστώ
                                Sto mono pou vlepo oti mporeis na zitiseis voitheia einai gia to epidoma enoikiou (wohngeld) kai auto ginetai se ypireseia tou dimou pou meneis. Einai omos sto poli theoritiko i voitheia auti, giati tha sou zitisoun na apodikseis oti den exeis dikia sou oikia stin europaiki enosi (diladi den exeis diko sou spiti stin ellada), den exeis eisodimata apo pouthena allou kai tote isos se voithisoun gia ena poso tou enikiou. Genika ta minijob den exoun sxedon katholou dikaiomata mias kai den plironoun eisfores sto kratos. Gia tous Germanous (Germanous polites me germaniki tautotita) einai diaforetika giati exoun dikaiomata se HARZIV k.a. Mia erotisi sto dimo tha se katatopisei.
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X