Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γιωργο meinestadt.de οπως ο iraman και δωσε mail bomb στον γερμανικο λαο.. βιογραφικα ατελειωτα αλλα οκ αν σου κατσει και μια δουλεια του ποδαριου δεν λες οχι.. να βγαζεις το χατζιλικι και συνεχισεις το mailing σε εταιριες κτλ κτλ.. ετσι και αλλιως οι περισσοτερες πλεον τα βιογραφικα τα δεχοντε ηλεκτρονικα και επικοινωνουν μαζι σου οποτε δεν εχει και το παραδοσιακο ξεποδαριασμα πριν 10 χρονια...να τρεχεις πορτα πορτα.θελει επιμονη και φυσικα χρονο!
    Και μην ντρεπεσαι να μιλας οτι ξερεις στα γερμανικα .. οσο δεν μιλας η δεν προσπαθεις τοσο το χειροτερο.Δεν θα σε κοροιδεψει κανεις αν μιλας λαθος!
    Better Think twice instead once

    Comment


      καλησπερααααα,

      λοιπον οσο θυμαμαι απο τον αδερφο μου και απο τον καιρω που εμενα γερμανια ειναι το εξης...

      πριν πας το αμαξη για κτεο μπορεις να το πας για ελεγχω στον μαστορα και αυτος σε λεει κατα ποσο περναει το αμαξακι κτεο... απο εκι και περα αν δεν πας σε μαστορα πας στα κτεο κανουν τον ελεγχω, αν υπαρχει θεμα σου το λενε και σε δινουν προθεσμια μεχρι ποτε να τα φτιαξεις και μετα ξανα πας και περνας... ΑΛΛΑ δεν ειναι οπως τα κτεο στην ελλαδα: ελα μορε δεν πειραζει θα σε περασω ασχετα που εχεις καυθαερια, ασχετα που τα φρενα σου δεν πιανουν, κτλπ... αν δεν ειναι σωστο το αμαξη σου ξεχνα το κτεο.... ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΩΣΤΟ οχι οπως στην ελλαδα που ολα ειναι αστα να πανε και το 80% το αυτοκινητον ειναι δημοσιος κυνδινος...

      Comment


        Αδεια παραμονης και αδεια εργασιας

        Καλησπερα σε ολους,

        ο αντρας μου και εγω το παλεψαμε παρα πολυ καιρο να παραμινουμε στην ελλαδα αλλα οπως παρα πολυ κοσμος αλοστε δεν παει μπρος αλλα πολυ πισο...

        σκευτομαστε τελος του χρονου το αργοτερο μαλλον να παμε γερμανια... Εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα γερμανια, ξερω αριστα την γλωσσα και ο καλος μου μαθαινει μαζι μου την γλωσσα τωρα...

        η ερωτιση μου ειναι γιατι δεν θυμαμαι καλα τα πραγματα μετα απο σχεδον 7 χρονια τρελλας στην ελλαδα πως πανε τα πραγματα για τον καλο μου... εγω εχω και επαοριστου αδια παραμονις στην γερμανια (μια που δεν ξεδιλοθικα ποτε απο γερμανια) και αναλογα την αδεια εργασις... τοτε τουλαχιστον επρεπε να παμε στο υπουργιο να μας δωσουν το δικαιομα παραμονις κτλπ... η ερωτιση μου ειναι πως ειναι τα πραγματα για τον αντρα μου?? Πρεπει να ζητισουμε τπτ αναλογο η δεν εχει ποια θυμασεια λογο ΕΕ η ισως που ειναι παντρεμενος μαζι μου?? Να σημειοσουμε πως εχω Ελληνικη ιθαγενεια...

        Comment


          Ευχαριστω ολους τον βρηκα τον συνδεσμο.

          Comment


            Να σας πω και την δικιά μου ιστορία. Εγώ είχα ολοκαίνουρια λάστιχα (170/65 14) και με γύρισαν, επειδή δεν ήταν ακριβός όπως θα έγραφαν στο COC (165/70 14). Ήταν το πρώτο TUV του αυτοκινήτου εδώ και πριν 2 εβδομάδες είχα περάσει ΚΤΕΟ στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Έτσι πήγα και έβαλα καινούρια λάστιχα και πήρα το χαρτί για να μπορέσω να αλλάξω και πινακίδες μετά.

            Comment


              Εφόσον είσαστε παντρεμένοι και εσύ έχεις δικαιώματα παραμονής και εργασίας, θα πάτε και με τα δικά σου τα χαρτιά και με το αποδεικτικό του γάμου θα δώσουν τα ίδια δικαιώματα και στου κάλλου σου από άποψη εργασίας (για διαμονή δεν υπάρχει πρόβλημα). Κουράγιο!

              Comment


                Originally posted by Evi+Xristos View Post
                Ελληνικη ιθαγενεια...
                Καλησπέρα,

                λόγο ότι ο Γιωργάκης τ' χει κάνει σαν το γλυκό χαμόγελο του με την ιθαγένεια και υπηκοότητα..

                1. Τι ταυτότητα / διαβατήριο έχεις και
                2. δεν μας έγραψες την καταγωγή / υπηκοότητα του άντρα σου!?


                Αν έχετε ελληνικά διαβατήρια δεν τίθεται θέμα παραμονής!

                Comment


                  Ευχαριστω για την γρηγορη σας απαντηση....

                  @nimowe να'σαι καλα! βλεπω φρανκφουρτι εισαι?? Και εμεις καπου εκινι την γονεια σκευτομαστε μια που εχω και απο παλια παρεα εκι... μην παμε και ειμαστε ξεκαρφοτι ολομοναχοι...

                  @milu η αληθεια ειναι εγραψα ιθαγενεια γιατι η υπηκοοτητα δεν ηξερα πως γραφετε αχαχαχα καλο εεεε??? αχαχαχα εμ ειπαμε γερμανια πηγα σχολεια και δεν ειχα την εθκαιρια να παω σε ελληνικο σχολειο...
                  1. και οι 2 ελληνικες ταυτοτιτες εχουμε και ο καλος μου καταγωγη ελληνας ειναι...

                  παντα με την ταυτοτητα παω γερμανια εδω και 7 χρονια τωρα που λεμε να φυγουμε θελουμε και διαβατιρια η καταλαβα λαθος??

                  Comment


                    Σε 99% αρκεί η ταυτότητα, δεν χρειαζετε να πας σε υπουργείο, αρκεί το δημαρχείο

                    Όλα εδώ για αρχή
                    Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση

                    Comment


                      Originally posted by paschalisf View Post
                      Ευχαριστω ολους τον βρηκα τον συνδεσμο.
                      Μπράβο σου πατριώτη.....!!!!
                      Είδες ότι αν κουνήσεις κ λίγο τα χεράκια σου τι μπορείς να κάνεις....???
                      Σου απάντησα ειρωνικά ακριβώς όπως κ εσύ "πατριώτη" κ το τονίζω γιατί αφού το βρήκες μετά από τόσηηηη κούραση δεν μπήκες στον κόπο να το γράψεις για να το βλέπουν όλοι μήπως κ το χρειαστεί κανένας άλλος αλλά προτίμησες να μας ειρωνευτής...!!!


                      Μα δεν ντρέπεσαι καθόλου....??????????

                      @@@@@@
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Originally posted by Nimowe View Post
                        Να σας πω και την δικιά μου ιστορία. Εγώ είχα ολοκαίνουρια λάστιχα (170/65 14) και με γύρισαν, επειδή δεν ήταν ακριβός όπως θα έγραφαν στο COC (165/70 14). Ήταν το πρώτο TUV του αυτοκινήτου εδώ και πριν 2 εβδομάδες είχα περάσει ΚΤΕΟ στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Έτσι πήγα και έβαλα καινούρια λάστιχα και πήρα το χαρτί για να μπορέσω να αλλάξω και πινακίδες μετά.
                        γενικα δεν θελουν να πειραζεις τιποτα στο αμαξι...απορω καποια φτιαγμενα που βλεπω πως τα περνανε

                        εγω παντως, εκανα ενα σερβις ελεγχο πριν φυγω για γερμανια (στην ελλαδα δηλαδη)
                        πηγα και περασα TUV ανετα και ωραια χωρις κανενα προβλημα...

                        Comment


                          Originally posted by paschalisf View Post
                          1. Καλησπερα σε ολους τους ελληνες απανταχου ...
                          2. παρακαλω θα ηθελα οποιος ξερει καποιον συνδεσμο ελληνων στην γερμανια ,συλογο,θα ημουν ευγνωμων αν μου απαντουσατε.
                          3. Ειμαι μαγειρας εχω αποφασισει να μεταναστευσω στην γερμανια
                          4. και λογω των πολυ κακων αγγλικων και της ανυπαρκτης γνωσης γερμανκων
                          5. εχω σκεφτει οτι θα μπορουσα να κανω την αρχη σε ελληνικο εστιατοριο.
                          6. Εχω 20ετη εμπειρια ειμαι 45 ετων εργενης(αυτα οσο αφορουν την ταυτοτητα μου)
                          7. Επισης αν υπαρχει καποιος φιλος που διαβασει το μηνυμα και γνωριζει κατι περισοτερο που θα μπορουσε να βοηθησει ευπροσδεκτο.

                          8. Ευχαριστω ολους τον βρηκα τον συνδεσμο..
                          1. Μέχρι εδώ καλά το πήγες "έλληνα".
                          2. Μάλλον είσαι κ εσύ "έλληνα" σε αυτή την κατηγορία: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...39/index3.html
                          στο λέω αυτό γιατί αν έκανες τον κόπο να ψάξεις στο φόρουμ για την Γερμανία θα διάβαζες κ αυτό: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/ κ το λέω γιατί όσοι έχουν γράψει κ γράφουν εδώ τους έχουν βγει τα μάτια κ χάνουν χρόνο από την προσωπική τους ζωή για να βοηθήσουν άλλους ανθρώπους με τις πληροφορίες τους όπως κ εσένα """έλληνα""".....!!!!!!!!!!!!!!
                          3. Καλά έκανες κ το αποφάσισες... αλλά εκτός από το ποστ που ανάρτησες κάτσε κ διάβασε κ λίγο που τα περιμένεις όλα στο πιάτο...!!! "έλληνα" http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...84%CE%B7-4174/
                          4. Που πας στον πόλεμο χωρίς όπλο...??? Κ γυμνός πηδάς στα αγγούρια "έλληνα"...?????

                          (Δεν σκέφτεσαι το τι μπορεί να γίνει...???)
                          5. Δεν είσαι κ ο πρώτος "έλληνα" που το σκέφτηκες αυτό: http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CF%...AF%CE%B1-4429/
                          6. Τι να την κάνεις τόση πείρα αν δεν μιλάς στο 50% τα Γερμανικά ή τουλάχιστον άπταιστα Αγγλικά τουλάχιστον γιατί αν πιάσεις δουλειά σε "έλληνα" κ σε εκμεταλεύεται... μετά θα μπαίνεις εδώ εσύ "έλληνα" κ θα βρίζεις όπως κάνουν κ κάποιοι άλλοι κατά καιρούς...!!!
                          (άνοιξε τα μικρά ματάκια σου κ διάβασε λίγο: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-3895/ )
                          7. Επειδή "έλληνα" δεν έχεις διαβάσει καθόλου το φόρουμ γι'αυτό δεν ξέρεις ότι πολλά πατριωτάκια δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ κ σε άσχημες συνθήκες κ στην καλύτερη περίπτωση δεν έχουν τον χρόνο να γράψουν ενώ στην χειρότερη δεν έχουν η δεν τους περισσεύουν λεφτά ακόμη κ για λίγο ίντερνετ...!!!
                          Διάβασε κ λίγο: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...in-kampf-2684/
                          8. Κ φυσικά "έλληνα" αν κ 2 μέρες μέλος αφού δεν πήρες τις απαντήσεις που περίμενες τόσο καιρό.... ή στις έδωσαν κάποιοι με προσωπικό μήνυμα κ αντί να τις γράψεις για το κοινό καλό μας την λες κ από πάνω...!!!

                          υ.γ. μπας κ είσαι από κανένα άλλο φόρουμ που γράφουν 1 ερώτηση κάθε 4-5 μήνες κ παίρνουν κ από μία απάντηση κάθε χρόνο για να μην χάνουν την επέτειο έναρξης...?
                          κ μπήκες εδώ για να δημιουργήσεις θέμα? Λέω μήπως?


                          Καλή σου τύχη "έλληνα".
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Καλημέρα Δημήτρη. Ψυχραιμία! Πάλι κάνει ζέστη κάτω? Ακόμα περιμένω έρευνα αγοράς από gadgetάδικο!
                            A journey of a thousand miles begins with a single step.

                            Comment


                              Originally posted by paschalisf
                              Βεβαια και ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ ,αλλα γιατι χρησιμοιποιειτε την λεξη πατριωτακι αφου ειναι μεμπτο να εισαι ελληνας.
                              Εχεις φαει κολημα οτι επειδη δεν μου απαντησαν εβγαλα την (χολη μου) η χολη μου ειναι στην θεση της(λολ)οτι πληροφοριες ηθελα τις εχω αντλησει απο εδω καποιες και απο στομα σε στομα,δεν ειμακ 2 μερες μελος ασχετε κοιτα το προφιλ μου...πολλες φορες χωρις να θελω να αντλησω πληροφοριες χαιρετουσα και ποτε δεν υπηρχε απαντηση.
                              Ναι μπορει εγω να ειμαι μακακας οκ...τα υπολοιπα παιδια?
                              Δεν εχω θυμωσει,δεν εχω χολη,δεν εκανα θεμα για εμενα απλα τεκμηριωσα αυτο που ειπα για τον φιλο.
                              Προφανως δεν σας αρεσει να ακουτε τα μαλλον ασχημα πραγματα (για εμενα) αυτος δεν ειναι λογος να ειστε ειρωνες.προσβλητικοι,και να υποτιμαται την νοημοσυνη του καθε μελους.
                              Ειμαι πολυ υπερηφανος που ειμαι ελληνας,δεν ειμαι υπερηφανος για τις γενεες που εχουν φερει την χωρα ως εδω,εγω το λιγοτερο εχω συμβαλει στο κακο χαλι,αλλα και η χωρα ηρθε εδω γιατι με πρωτο εμενα στις εκλογες ειχαμε μια σταση αυτοκτονικη(εγω τουλαχιστον μια φορα αυτοκτονησα)
                              Αν δεις τι ειπα και τι εχετε ξεστομισει θα καταλαβεις ποιος διακατεχετε απο χολη.
                              Εξαξολουθω και ειμαι ευγενης οσο αυτο μπορει να ειναι εθικτο οταν πρεπει να απαντησω σε μυνηματα που η νοημοσυνη τους απευθηνεται σε 5χρονα.
                              Κρινεις εξ ιδιων,οτι μου εχεις προσαψει προφανως σε χαρακτηριζουν αν και τα περισοτερα ειναι ανευ ουσιας,εσυ μαλλον βρισκεις λογο υπαρξης σε αυτα.
                              Το να ειναι καποιος ευαισθητος ,για εσενα εινα μαλλον απιθανο, και προφανως αγνωστο.
                              Καθαρα απο ευσαισθησια και απο την κακοτροποια που βλεπω εδω μεσα απαντησα στο φιλο τον υδραυλικο.
                              Δεν θελησα για ιδιο οφελος να χρησιμοποιησω την αντιπαραθεση αυτη.
                              Και βεβαια καλη μου τυχη και βεβαια ελληνας και το πιο σημαντικο δεν αποποιουμαι την εθνικοτητα μου.
                              Οτι σπιρεις αυτο θα θερισεις.

                              Έλληνας φυσικά κ είσαι... αλλά έχεις κ την νοοτροπία του μικροπρεπή "έλληνα" (τα θέλω όλα στο πιάτο κ κάτσε να τους την πω κ λίγο... για να μας δείξεις τι? την νοημοσύνη σου?) κ δυστυχώς είναι το μόνο που δεν κατάλαβες ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις (διάλεξε).
                              Το προφίλ σου λέει ότι από τις 3-11-12 δηλ. μετά από 5 μήνες έγραψες 3 ποστ εκ των οποίων τα 2 ειρωνικά μέσα σε 3 μέρες...
                              Τους άλλους 5 μήνες τι έκανες ? Μη μας πεις ότι διάβαζες γιατί θα είναι το ανέκδοτο της ημέρας.


                              Συμβουλή: Πριν ανοίξεις το στόμα σου να σκέφτεσαι τι θα πεις ή αν έχεις πλύνει τα δόντια σου...!!!
                              Με λίγα λόγια: Πριν γράψεις οτιδήποτε στο φόρουμ κάτσε κ διάβασε καλά να δεις τι λέμε οι περισσότεροι εδώ....!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Originally posted by paschalisf
                                Εχεις φαει κολημα οτι επειδη δεν μου απαντησαν εβγαλα την (χολη μου) η χολη μου ειναι στην θεση της(λολ)οτι πληροφοριες ηθελα τις εχω αντλησει απο εδω
                                45χρονος και χρησιμοποιείς τη λέξη "λολ"; Πες μας κι άλλα. Αλήθεια αισθάνεσαι περήφανος που τονίζεις τη λέξη "έλληνας" ενώ η συμπεριφορά σου είναι άκρως απαράδεκτη;

                                Comment

                                Working...
                                X