Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μην συνεχιστεί αυτό......το μόνο που μπορεί να βγει είναι (η κακή μας πλευρά)

    ευχαριστώ!!!
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      Originally posted by random View Post
      45χρονος και χρησιμοποιείς τη λέξη "λολ"; Πες μας κι άλλα. Αλήθεια αισθάνεσαι περήφανος που τονίζεις τη λέξη "έλληνας" ενώ η συμπεριφορά σου είναι άκρως απαράδεκτη;

      IJWTS οτι κι εγω την χρησιμοποιω και δεν ειμαι κατω απο 45..... δεν θα σταθω σε συμπεριφορες , γιατι δεν καταλαβα τί ακριβως εγινε,αλλά να ξερεις οτι και οι πανω απο 45 ,γνωριζουν την internet slang ...και δεν σημαινει οτι ψευδονται περι της ηλικιας τους....αν χρησιμοποιουν και ιντερνετικη slang ,οπως LOL etc etc....

      IOW καποιος που ειναι 45 και πανω και βεβαια ξερει να χρησιμοποιει ιντερνετικη γλωσσα και επισης ,δεν ειναι και μαθουσάλας...ωστε να μην συμβαδιζει με το πνευμα της εποχης του...

      Δεν βρισκομαστε στα τέλη του 19αι , οπου τότε η Εστία εγραφε οτι «Χθες απεβίωσεν τεσσαρακοντούτης γέρων» ...εχουν αλλάξει τα δεδομενα απο τότε ,που τα 36 χρονια ηταν ο μεσος όρος ζωης των Ελλήνων και ανεβηκε κατα πολυ το προσδόκιμο ζωής....που σημερα ειναι σχεδον τα 80 ετη...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Απορια για μοτοσυκλετα.

        Καλησπερα σε ολους...Θα ηθελα μα κανω μια ερωτηση μιας και δεν βρηκα καποια αναλογη..Εχω 1 αυτοκινητο 15 ετων και οπως καταλαβα δεν με συμφαιρει να το ανεβασω Γερμανια για ευνοητους λογους...οποτε το θεμα αυτο το ξεχναμε...Παρολα αυτα ομως σκεφτομαι να ανεβασω το μηχανακι...αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει....Συμφαιρει?θα εχω περισσοτερα εξοδα να το ανεβασω παρα να παρω κατι απο εκει??Το μηχανακι ειναι 200 κ.εκ,του 2003 και ολα τα χαρτια του ειναι στην εντελεια...Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας...

        Comment


          τι αλλο θα ακουσω/ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΕΝΗΘΕΙ 9 -1-1969 ....πειραζει που δεν αλαξα γλωσσα και εγραψα το lol (λολ) ειστε για γελια.

          Comment


            Ελα ντε φιλε μου...χρησιμοποιω υπολογιστη 22 χρονια οταν τα παιδακια απο εδω ηταν στο νηπιαγωγειο....ναι ειμαι 45 κανω κλαμπινγκ,δεν μοιαζω για 45αρη,οι παρεες μου ειναι της γενιας του 80 ....ενταξει παιδια περασα το καστινγκ? Τελικα ο ρολος μου εδω μεσα ειναι θεραπευτικος,ψυχοθεραπευτικος,κατα τα αλλα εγω εβγαλα χολη που τολμησα να πω για εναν συναθρωπο,κ.λ.π.

            Comment


              Διαβασε απο την αρχη το θεμα και μετα τα λεμε.

              Comment


                μπλα μπλα μπλα

                Comment


                  Ελα πες και αλλα....εγω διαβαζω προσεκτικα......ειμαι καλος δεκτης.

                  Comment


                    Originally posted by paschalisf View Post
                    τι αλλο θα ακουσω/ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΕΝΗΘΕΙ 9 -1-1969 ....πειραζει που δεν αλαξα γλωσσα και εγραψα το lol (λολ) ειστε για γελια.
                    Όχι δεν πειράζει..... Εγώ είμαι του 66....
                    Το μόνο που πειράζει είναι το τι γράφουμε κ πως το γράφουμε γιατί 80 % με τον γραπτό λόγο γίνεται παρεξήγηση.

                    Το σταματάμε εδώ γιατί φύγαμε από το θέμα κ δεν λέει....!!!!
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      45χρονος και χρησιμοποιείς τη λέξη "λολ"; Πες μας κι άλλα.
                      συγνώμη random υπάρχει όριο ηλικίας για τα lol
                      μπορείς να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ?
                      δλδ οι άνω των 40 τι είναι ?
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Την ιδια απορεια (για την μηχανη) εχω και εγω.
                        Γενικα για ποιους μηνες παλευεται η κυκλοφορια με μηχανη στην Γερμανια?Φανταζομαι την περιοδο Νοεμβρης-Μαρτιος,που θα πεζουν και χιονια,δεν θαναι για μηχανη εκει.

                        Comment


                          Originally posted by paschalisf View Post
                          Ευχαριστω ολους τον βρηκα τον συνδεσμο.

                          Λοιπόν πατριώτη αυτό το ειρωνικό μήνυμα ήταν το δεύτερο που λες ότι εδώ δεν βοηθάμε γιατί το πρώτο που έγραψες ως απάντηση στον υδραυλικό ήταν κ το πιο προσβλητικό απέναντί μας...!!!
                          κ συγκεκριμένα εδώ: https://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE...%83-help-4468/

                          Κοίτα να διαβάσεις ότι χρειάζεσαι για να πετύχεις τον στόχο σου κ σταμάτα να κρίνεις τους άλλους για κάτι όταν εσύ δεν έχεις προσφέρει τίποτα εδώ...!!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            φιλε μου εξακολουθεις να εισαι σε κατευθηνση που εσυ οριζεις για την δικη σου ζωη,κανετο λοιπον με τροπο πιο αξιοπρεπη.

                            Comment


                              ευχαριστω πολυυυυυ

                              Comment


                                μπερδευτηκα...απο το FAmt τι μας δινουνε; εγω οταν πηρα την ΔΟΥ μου ειχε πει οτι
                                θελει να συμπληρωσω το Μ1, Μ7 και ενα πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας
                                το πιστοποιητικο αυτο απο το FAmt μου ειπαν οτι το δινουν αφου πρωτα φορολογηθω (δηλαδη υποβαλλω φορολογικη δηλωση στην γερμανια)
                                οκ ως εδω

                                αυτο το Ε320 που λεει η Milu απο οτι καταλαβα ειναι για αποφυγη διπλης φορολογησης.
                                Αρα το υποβαλλεις στην ΔΟΥ της ελλαδας δηλωσεις KAI τα εισοδηματα της γερμανιας (η οποιας αλλης χωρας)
                                αν ομως εισαι κατοικος εξωτερικου (δηλαδη γινει η μετφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου) τοτε δεν χρειαζεται να δηλωσεις τα εισοδηματα της ελλαδας...σωστα???? τουλαχιστον ετσι λεει ο φορ. οδηγος

                                η επομενη απορια μου (αν μπορει καποιος να απαντησει ειναι η εξης)
                                ειδα στον φορολογικο οδηγο για το 2012 (χρηση 2011), οτι οι κατοικοι εξωτερικου πρεπει να υποβαλλουν τα πιστοποιητικα που αποδεικνυουν οτι εισαι κατοικος εξωτερικου (δηλαδη Μ1, Μ7 και ενα πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας) ως τις 31.12.2012 και μαλιστα δωσαν παραταση ως τις 31.3.2013 (λιγο τρελο;)

                                πως γινεται αυτο;;; δηλαδη υπεβαλλαν δηλωση στην ελλαδα και μετα θα δωσουν τα πιστοποιητικα;;;;

                                που θελω να καταλαξηω...
                                αν ερθει η ωρα να υποβαλω φορολογικη δηλωση στην ελλαδα (γιατι ειχα καποια μηνιατικα ως υπαλληλος πριν φυγω) και αν ακομα δεν εχω μεταφερθει ως κατοικος εξωτερικου...
                                μπορω να υποβαλω δηλωση και να κανω κλικ στο Ε9 εκει που λεει "κατοικος εξωτερικου που υποχρεουτα να υποβαλλει δηλωση"
                                και να δηλωσω ΜΟΝΟ τα εισοδηματα γερμανιας? ή θεωρειτεαι φοροδιαφυγη?

                                ξερω οτι ειναι λιγο μπερδεμενη η ερωτηση μου, αλλα ενας λογιστης ειπε ετσι, αλλος μου ειπε αλλιως, και στην ΔΟΥ φυσικα δεν σηκωνουν το τηλ

                                Comment

                                Working...
                                X