Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    @Vassilis77.

    Εχεις, κατα την ταπεινή μου άποψη, όλα όσα θεωρώ ότι χρειάζονται. Καλή διάθεση(αρχή), διάβασες/προετοιμάστηκες, δοκίμασες κ κυρίως ξέρεις για ποιόν λόγο θέλεις να πας εκεί που πηγαίνεις!

    Αυτό είναι σίγουρη επιτυχία, όπως την εννοείς εσύ, κ συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις.

    θυμάμαι πριν μερικά χρόνια μια γνωστή απο Αγγλία είχε μετακομίσει Βερολίνο, κ χρειάστηκε να πληρώσει κάποιο ποσό για να πάρει άδεια εξασκήσεως διδασκαλίας της Αγγλικής. Δεν θυμάμαι να έδωσε εξετάσεις.

    Καλη αρχή κ Καλή επιτυχία, ολόψυχα!

    Comment


      Παιδιά ελπίζω οι ευχές σας να πιάσουν τόπο! Αντεύχομαι τα καλύτερα!! Είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τα πάντα και σίγουρα είναι άλλη η ψυχολογία όταν ξέρεις πώς δεν πρόκειται να είσαι μια ζωή σε μια εργασία πού δεν σου αρέσει ή δεν σου προσφέρει κάτι περισσότερο από επιβίωση, αν και στην Ελλάδα ούτε αυτό έχουμε αυτήν την στιγμή... είμαστε άνθρωποι πού θέλουμε να αποκτάμε προσόντα με σπουδές και πόσο μάλλον επάνω στον τομέα μας ο καθένας, οπότε πάντα ελπίζουμε&μαχόμαστε για ένα καλύτερο αύριο και αυτό θα μάθουμε και το παιδί μας! Σας ευχαριστούμε για την υποστήριξη γιατί η ψυχολογία είναι το ήμισυ του παντός: στον Ελληνικό Στρατό το πρώτο πράγμα πού κάναμε κάθε πρωΐ ήταν να φωνάζουμε δυνατά στην γυμναστική μας "Η-ΘΙ-ΚΟΝ Α-ΚΜΑΙ-Ο-ΤΑ-ΤΟΝ"!!!
      Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

      Comment


        Δυτικη Γερμανια η Βερολινο?

        Καταρχην χαιρετω την παρεα!

        Να πω εξαρχης δεν ξερω κατα ποσο η ερωτηση μου αντιστοιχει με το πνευμα του group, ειναι παντως σχετικη..
        Λοιπον, ειμαι 2 χρονια στο Βερολινο και δουλευω ως web developer σε μια start up εταιρια.
        Η ερωτηση μου εχει να κανει με την εσωτερικη μεταναστευση στη Γερμανια.
        Τα δεδομενα μου αυτη τη στιγμη ειναι τα εξης:Το Βερολινο σαν πολη μου αρεσει πολυ, παρολο αυτα ο μισθος και οι ωρες εργασιας ειναι σε πολυ χειροτερα επιπεδα απο οτι στην Δυτικη Γερμανια.
        Αυτη την στιγμη παιρνω κοντα στα 30κ γνωριζοντας οτι συναδελφοι μου στο Μοναχο, Κολωνια κλπ ξεκινουν σιγουρα απο 40 χιλ και πανω.
        Αναρωτιεμαι αν αυτο το ποσο προσφερει προσφερει και καλυτερη ποιοτητα ζωης αναλογιζομενος και τα υψηλα κοστη ζωης που ισχυουν στις προαναφερθεισες πολεις?
        Τα γερμανικα μου επιπεδου Β2 ειναι υπεραρκετα για το Βερολινο μιας και στην δουλεια μιλαμε Αγγλικα και για την καθιμερινοτητα δεν χρειαζεσαι και παραπανω, δεν γνωριζω ομως κατα ποσο ισχυει αυτο και στα Δυτικα κρατιδια.
        Γενικα στοχος μου ειναι να μαζεψω αποψεις περι του θεματος, ισως καποιος ειχε και παρομοιες εμπειριες.

        Comment


          Καλωσήρθες φίλε.
          Τα 30κ είναι καθαρά (μετά φόρων) ή προ φόρων;

          Άσχετα με τις απαντήσεις που θα λάβεις από τους συμφορουμίτες, δεν ξέρω κατά πόσο σε αφορά-ενδιαφέρει, εγώ θα σου πω ότι σκοπεύω να ανέβω, στοχεύοντας μόνο Δυτική Γερμανία για το μόνο λόγο ότι προσφέρεται για σύντομες επισκέψεις (του Σαββατοκύριακου) σε πάρα πολλές σημαντικές-κοσμικές πόλεις της Ευρώπης (Λονδίνο-Παρίσι-Άμστερνταμ-Βρυξέλλες, κλπ) των οποίων είμαι λάτρης.

          Καλή συνέχεια

          Comment


            Οχι καθαρα, brutto αν ηταν καθαρα θα ημουν κομπλε, δεν τα βρισκεις στο berlin... Weekends φευγεις ανετα και απο Βερολινο να ναι καλα η easyjet

            Comment


              Originally posted by george01 View Post
              Οχι καθαρα, brutto αν ηταν καθαρα θα ημουν κομπλε, δεν τα βρισκεις στο berlin... Weekends φευγεις ανετα και απο Βερολινο να ναι καλα η easyjet
              σορρυ, εννοούσα με τρένο, τέλος πάντων αυτό είναι δευτερεύον...

              Comment


                Καλημέρα george01,

                χαιρετισμούς κατά το Schöneberg... βέβαια “μετράνε” τα έρμα ιδίως αν υπάρχει οικογένεια, παιδιά, όπως ώμος και η ανάλογη σύνταξη αργότερα, το ανάλογο στεγαστικό δάνειο κλπ. θα έλεγε κανείς: “και το σκέφτεστε?”
                Από την άλλη το κόστος Ζωής που διαφέρει ανά πόλη. Παραπέρα ο τρόπος Ζωής δλδ. ο ιδεαλισμός που εγώ τον θεωρώ πολυτέλεια και σπουδαία από ότι να μετράω τα φράγκα.
                Στην πρώτη εργασία που είχα εδώ στην Κολωνία (με 700 παραπάνω το μήνα απ' ότι σήμερα) έφευγα με τεντωμένα νευρά για σπίτι, είχα ηλίθιους αλά και έξυπνους ζηλιάρηδες τριγύρω μου, πουκάμισο και γραβάτα υποχρεωτικά και το πιο κύριο: δεν προλάβαινα την εργασία, μας έβγαζαν το ζουμί και η δουλειά έπρεπε να συνεχιστή στο σπίτι που από 40 ώρες εβδομαδιαίος πήγαινε 65 με 70. Να τα κάνεις τι τα παραπάνω (που στη ουσία δεν ήταν) όταν δεν σου μένει το ότι πιο πολύτιμο έχουμε ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.
                Και αν σε περιμένει γυναίκα και παιδί στο σπίτι...
                Τώρα καφεδάκι και τσιγαράκι όποτε μου έρθει, σούπερ συνεργάτες και αφεντικά, τα Nike σκαρπίνια και ακριβής στην ώρα μου από την πόρτα για σπίτι και το στεγαστικό συνεχίζετε...
                Και last but not least, όσο για θέσεις εργασίας “besser ein Spatz in der Hand, als eine Taube auf dem Dach!”, egal in welcher Stadt...

                Comment


                  Μαλλον εδω μεσα οι περισσοτεροι ενδιαφερονται πως να φυγουν και οχι πως να γυρισουν . Πιστευω οτι το σκεφτηκες καλα και επραξες σωστα ... μονο και μονο επειδη ανεφερες κορη και Κρητη. Το οτι δεν ειναι ολα λεφτά ειναι πολυ γενικο και σαφως θα συμφωνησω . Καλη τυχη και μακαρι να μπορουσα να βοηθησω.
                  (ισως τωρα που ανεβηκε το ποστ στα απαντημενα να βρεθει καποιος)

                  Comment


                    Καλή επιτυχια σου εύχομαι στην τριτη σας αυτη προσπαθεια! Σου ευχομαι ολοψυχα να πετύχετε αυτη τη φορα! Εμείς πήραμε την αποφαση και ηρθαμε Γερμανια πριν εναν χρονο, με τη μιση προετομασια απο τη δικη σου! Ολα καλα να σου πάνε!!

                    Comment


                      νομίζω πως τα πρωτα βηματα που θα εκανα θα ηταν να ρωτησω στο υπουργειο μεταφορων κ συγκοινωνιών για τα χαρτια που χρειαζεται για αλλαγη πινακιδω κτλ (φανταζομαι οτι το αυτοκινητο εχει γερμανικες πινακιδες) και μετα θα ξεγραφομουν απο την πολη, θα ενημερωνα ΑΟΚ κ εφορια και θα ρωταγα εκει τι αλλα χαρτια πρεπει να κανω για να επαναπατριστω. (αν ειναι η σωστη λεξη) ελπιζω να βρεις μια ακρη....καλη επιτυχια

                      Comment


                        Εξωτερική εμφάνιση και αναζήτηση εργασίας...

                        ...γειά χαρά αγαπητοί φίλοι!

                        Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στο εξωτερικό σε διάφορα μέρη της Ευρώπης [Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία], ώστε να ξέρω πώς οι άνθρωποι είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι και δεκτικοί, έως και αδιάφοροι για το πώς είναι κάποιος εμφανισιακά. Ποτέ όμως δεν ασχολήθηκα με αναζήτηση θέσεως εργασίας και εφόσον με ενδιαφέρει να βρώ κάποια στιγμή μια "κανονική" δουλειά, δηλαδή όχι με Έλληνες-εστιατόρια και τα σχετικά [οι οποίοι πιθανότατα να ενοχλούνται παραπάνω από θέματα εμφάνισης], θέτω την εξής ερώτηση: είμαι ένα όμορφο αγόρι, ψηλό με μακριά μαλλιά [ΧΑΧΑΧΑΑΑ!!! XD] , αλλά όταν λέω μακριά εννοώ αρκετά, ώς την μέση, ένα μέτρο και βάλε[είμαι ροκάς όπως ίσως θα καταλάβατε...]. Παίζει ρόλο κι αν ναί, σε τί εργασία μπορεί να αποτρέψει την πρόσληψή μου? Γιατί π.χ. το εύρος των εργασιών πού μπορώ να κοιτάω βάσει προϋπηρεσίας είναι από αποθήκες και καταστήματα, ώς αποθηκάριος ή πωλητής αντίστοιχα, μέχρι δάσκαλος μουσικής και τεχνίτης κλιματισμού. Μήν πάω για μαλλί στην Γερμανία και βγώ κουρεμένος... χαχαχααα!!! Θα μου πεί κάποιος, γιατί δεν το κόβεις ρε αδερφέ, να τελειώνει η ιστορία? Για το παιδί μου θα αμαρτήσω και θα το κάνω κι αυτό!! χαχ!!! Αλλά μην το κάνω άδικα, αν δεν επηρρεάζει πουθενά&κανέναν αυτό το πράγμα. Φανταστείτε πώς στο κομμάτι "δάσκαλος ντράμς" ας πούμε, το οποίο μου έχει απομείνει ώς ενασχόληση εδώ στην Αθήνα, όσο είμαι άνεργος από κανονική εργασία, η εμφάνιση αποτελεί ένα έξτρα ατού για το προφίλ μου! Αυτά το ολίγα, ελπίζω να μην σας κούρασα πάλι, αν τό'κανα, συγγνώμη αλλά είναι για μένα σημαντικό να μην την πάθω από 'κει πού δεν το περιμένω, διαβάζω Γερμανικά κι εγώ σαν παλαβός, δεν θα μείνω μετεξεταστέος στα δύσκολα, μην κοπώ στα εύκολα... με ενδιαφέρουν και προσωπικές εμπειρίες, αν ντρέπεστε δημοσίως, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα! [Ευχαριστώ την ομάδα, στο πρώτο μου μήνυμα είχα ανταπόκριση και με πήρε τηλέφωνο ακόμα και συμπατριώτης από Γερμανία να με καθοδηγήσει!! Αυτά είναι!!!(*_-).\,,/]

                        Υ.Γ.: Παλιότερα είχα και μούσι-κοτσίδα μισό μέτρο (!!!), αλλά με την γέννηση της μικρής το έκοψα, γιατί έκανε τον Ταρζάν με αυτό... αυτό ήταν ακραίο ώς εμφάνιση!!!
                        Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

                        Comment


                          ...σημαντική υποσημείωση: αρχικά η πόλη πού θα επιδιώξουμε να εγκατασταθούμε-εργαστούμε είναι η Κολωνία, πού από όσο γνωρίζω και έχω διαπιστώσει ιδίοις όμμασι είναι η πλέον ανεκτική πόλη της Γερμανίας και ίσως και κορυφαία στο ζήτημα αυτό στην Ευρώπη...
                          Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

                          Comment


                            Originally posted by marion82 View Post
                            νομίζω πως τα πρωτα βηματα που θα εκανα θα ηταν να ρωτησω στο υπουργειο μεταφορων κ συγκοινωνιών για τα χαρτια που χρειαζεται για αλλαγη πινακιδω κτλ (φανταζομαι οτι το αυτοκινητο εχει γερμανικες πινακιδες) και μετα θα ξεγραφομουν απο την πολη, θα ενημερωνα ΑΟΚ κ εφορια και θα ρωταγα εκει τι αλλα χαρτια πρεπει να κανω για να επαναπατριστω. (αν ειναι η σωστη λεξη) ελπιζω να βρεις μια ακρη....καλη επιτυχια
                            απο την ελλαδα δεν εχω ξεγραφτει απο εφορια κλπ,μονο το εδω,με ενδιαφερει..νομικα ειμαι ακομα ελλαδα,το αμαξι απο οτι εχω βρει στο νετ χρειαζετε μονο την αδεια κυκλοφοριας και την κυριοτητα για να περασει τελωνειο..αλλα μαλλον δεν αξιζει τον κοπο οποτε θ ατο παρατησω μετα το εξαμηνο στην ακρη..ευχαριστω για τις απαντησεις σας..περιμενω ενοειται και αλλους αν ξερουν..

                            Comment


                              φιλε Βασιλη λοιπον η εμπειρια μου...χμμμ οκ του ανηρ μου η εμπειρια....λοιπον ο αντρας μου ειχε πολυ μακρια μαλλια για 10 χρονια...και αυτος εκει κοντα στη μέση, μουσια κτλ...εδω στη Γερμανια δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα απο θεμα συνεντευξης, δουλειας κτλ...εχουμε δει πολλα ακραια skinhead με τατουαζ σε ολο το κεφαλι και σκουλαρικια παντου και οι ανθρωποι δουλευουν στην τραπεζα και ειναι μια χαρα...οταν ο αντρας μου πηγε στη συνεντευξη ειχε μακρια μαλλια, οταν τον πηραν αποφασισε να τα κοψει και το ιδιο το αφεντικο του ειπε εντρομος δεν πιστευω να τα εκοψες για την εταιρια γιατι δεν υπαρχει κανενα προβλημα...φυσικα και αλλοι συναδελφοι του εχουν μακρια μαλλια. ο αντρας μου ομως τα εκοψε για πρακτικους λογους. εδω δεν ειναι το κλιμα σαν της ελλαδας που λουζεσαι και σε 5 εισαι ετοιμος να βγεις γιατι εχουν στεγνωσει, δεν αντεχει και το πιστολακι κ γιαυτο τα εκοψε. να σου πω εδω εμενα μου παιρνει 1 ωρα με πιστολακι να τα στεγνωσω....σκεψου καποιον που δεν το αντεχει...ετσι τα εκοψε για να γλιτωνει χρονο, κοπο κτλ...
                              η συμβουλη μου λοιπον, ελα με το καλο, πηγαινε σε συνεντευξεις και αν καθησει καποια καλh δουλεια τους ρωτας αν υπαρχει dress code. αλλα δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα...καλη επιτυχια!!

                              Comment


                                Να'σαι καλά marion82! Πολύ καλή ενημέρωση...
                                Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

                                Comment

                                Working...
                                X