Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα Maria,

    εδώ θα βρεις στην συνέχεια τι είναι το έγγραφο S2 -> με ποιο το δικαίωμά να λάβετε περίθαλψη στο εξωτερικό.
    Δεν κατάλαβα την ερώτηση με την επιστροφή χρημάτων?

    Comment


      Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας!θα ήθελα πολυ να κάνω τις εξετάσεις εδώ αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο. Δουλεύουμε όλοι μέρα με τον άνδρα μου οπότε είναι ανέφικτο να τις κάνω εδώ. Η επιστροφή χρημάτων που ανέφερε μου είπαν ότι μπορώ να πάω στον ΑΟΚ να πληρώσω ένα πόσο περίπου στα 10€ και όταν γυρίσω από Ελλάδα να πάω τις αποδείξεις και θα μου Επιστρέψουν λέει τα λεφτά πίσω αλλά όσο κοστίζουν εδώ οι εξετάσεις!απλά δεν ήταν πολυ σίγουροι και είπα να ρωτήσω μήπως ξέρετε κάτι περισσότερο!

      Comment


        Καλημέρα mariakgr,

        Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές για το χρόνο. Αυτά τα 10€ που σου ζητάν είναι για μια έξτρα Urlaubverschiherung - Auslandsversicherungsschein που είναι συμπλήρωμα της Ευρωπαικής κάρτας ασφάλειας (EHIC), αυτής που έχεις στα χέρια σου και πρέπει να ισχύει πρίν ξεκινήσουν οι διακοπές για να είναι έγκυρο. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα τις εξετάσεις θα πρέπει να τις κάνεις σε φορέα που συνεργάζεται με το δημόσιο σύστημα υγείας (π.χ ΕΟΠΥΥ, Νοσοκομείο), να τις πληρώσεις απο την τσέπη σου, να πάρεις υποχρεωτικά απόδειξη με ανάλυση των εξετάσεων που έγιναν, μετά όταν θα γυρίσεις απο την Ελλάδα να καταθέσεις αυτές τις αποδείξεις στον ασφαλιστικό σου φορέα και απο εκεί και πέρα ξεκινάει το μακρύ ταξίδι στο τί και αν θα πάρεις πίσω. Εγώ για αυτό απλά σου πρότεινα π.χ την ημέρα που θα αφιερώσεις να πάς να καταθέτεις αποδείξεις στο ταμείο κτλ πάς κάνεις τις εξετάσεις σου και δεν πληρώνεις τίποτα. Καλές διακοπές σου εύχομαι.
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          Αλλος με την βαρκα μας΄?

          Γεια σας παιδια οπως καταλαβαινετε απο τον τιτλο φευγουμε και εμεις για Γερμανια με δυο μικρα παιδια 9 χρονων και 13 μηνων.Λογικα θα κατευθυνθουμε προς Φρανκφουρτη ή Wiesbaden.O αντρας μου γεννηθηκε Γερμανια και εζησε λιγα χρονια μικρος λετε να βοηθαει καπου αυτο?Παιρνουμε και οι δυο επιδομα ανεργιας εδω και θα το μεταφερουμε εκει μεχρι να βρουμε μια δουλεια.Βεβαια εχουμε ακομα εκκρεμοτητες αλλα αν ολα πανε καλα θα ειμαστε εκει τελη Οκτωβριου.Εχουμε κανενα μελος εκει που παμε?Πολυτιμη η βοηθεια σας και μπραβο για το εργο που κανετε,ειδικα στις μερες μας που οποιος ακουει κανουριο ξεκινημα-μεταναστευση ξεχειλιζει απαισιοδοξια και φοβο αλλα εμεις δεν πτοουμαστε...

          Comment


            Σας ευχομαι καλο ξεκινημα κι ολα να σας πανε οπως τα επιθυμειτε!!!! απο οτι γνωριζω απο συγγενεις στη φρανκφουρτη υπαρχουν αρκετες δουλειες για συγκεκριμενες ειδικοτητες και ειδικα μολις ολοκληρωθει το νεο τερμιναλ στο αεροδρομιο θα αυξηθει η ζητηση για προσωπικο...

            Comment


              Καλημέρα alex-gva
              Καλώς ήρθες στην παρέα μας
              Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας...!!!
              κpantamazi_
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by alex-gva View Post
                Γεια σας παιδια οπως καταλαβαινετε απο τον τιτλο φευγουμε και εμεις για Γερμανια με δυο μικρα παιδια 9 χρονων και 13 μηνων.Λογικα θα κατευθυνθουμε προς Φρανκφουρτη ή Wiesbaden.O αντρας μου γεννηθηκε Γερμανια και εζησε λιγα χρονια μικρος λετε να βοηθαει καπου αυτο?Παιρνουμε και οι δυο επιδομα ανεργιας εδω και θα το μεταφερουμε εκει μεχρι να βρουμε μια δουλεια.Βεβαια εχουμε ακομα εκκρεμοτητες αλλα αν ολα πανε καλα θα ειμαστε εκει τελη Οκτωβριου.Εχουμε κανενα μελος εκει που παμε?Πολυτιμη η βοηθεια σας και μπραβο για το εργο που κανετε,ειδικα στις μερες μας που οποιος ακουει κανουριο ξεκινημα-μεταναστευση ξεχειλιζει απαισιοδοξια και φοβο αλλα εμεις δεν πτοουμαστε...
                Καλησπερα..!
                Και μεις σε μια τετοια βαρκα μπαινουμε, με 3 πιτσιρικια...πρωτα εγω τον αλλο μηνα και υστερα η οικογενεια εφοσον ολα πανε καλα..
                Εργασιες βασει των αγγελιων που παρακολουθω αυτες τις μερες φαινεται πως υπαρχουνε..
                Συγκεκριμενα εγω θα κατευθυνθω λιγο πιο εξω...στο Guntersblum.. εξω απο τις πολεις εχω την αισθηση, και με το γεγονος οτι με εχει πληροφορησει ο συγγενης μου εκει, οτι οι τιμες στα σπιτια ειναι αισθητα χαμηλοτερες..
                Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου, στη .. βαρκα σας να εχετε παντα ευνοικο ανεμο και ολα να σας πανε πριμα..!!
                Φιλικα
                Νωντας

                Comment


                  Ευχαριστουμε πολυ για τις ευχες Νωντα ευχομαι και σε σας να πανε ολα καλα και να παρεις την οικογενεια σου γρηγορα μαζι!!Αισιοδοξια και θαρρος θελει!...

                  Comment


                    Σας ευχαριστουμε πολυ ολους και τον καθενα ξεχωριστα!

                    Comment


                      Τελικά η χαρά κράτησε για λίγο. Να με δηλώσει για 600€ και να με δίνει άλλα 400€ μαύρα. Οι 8 ώρες είναι 10 και ενώ του ειπα είμαι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων να απαιτεί να κάνω δουλειές βαφεα λαμαρίνα μηχανικού. Φίλος με 1000€ δεν πρόκειται να βρεις ποτέ σου άτομο. Με λιγα λογια είναι ένας λαστιχας που ειπε ωραια κανω5τα πάντα χωρίς να έχει γνώσεις και να περιμένει τα πάντα από τον υπάλληλο.
                      Πάμε για την επόμενη δουλειά....

                      Comment


                        και πάνω που διαβαζωντας το thread πήγαινα να γράψω καλή αρχή :( βουρ για την επόμενη

                        Comment


                          Originally posted by georget View Post
                          και πάνω που διαβαζωντας το thread πήγαινα να γράψω καλή αρχή :( βουρ για την επόμενη
                          Στην βαβαρια ηταν δύσκολα. Εδώ κάτι θα βρεθεί. Παίζει μια δουλειά τον επόμενο μήνα αλλά αύριο θα κοιτάξω σε 2 άλλες στην περιοχή μου.
                          Τι να πω παιδιά. Κάποιοι γράφατε και γράφεται Γερμανία όλα είναι βάση νόμου. Πρόσληψη πληρωμές ωράρια. Εγώ ανακαλύπτω ότι έχει πολύ μαύρη αγορά και εκμετάλλευση. Ο κόσμος πρέπει να γνωρίζει.

                          Comment


                            Παιδια τα φωτα σας!

                            Γεια σας παιδια να ρωτησω κατι,ανεβαινουμε Βιζμπαντεν σε κανενα μηνα μαζι με τα παιδακια μας και ψαχνουμε ενα φτηνο καταλυμα να μεινουμε για λιγο καιρο μεχρι να δηλωθουμε οαεδ για επιδομα ανεργιας,να βρουμε σπιτι,δουλεια και τα λοιπα.τα ξενοδοχεια δεν συμφερουν.πως μπορω να ψαξω για κατι τετοιο?

                            Comment


                              Που θα βρω ενα νοστιμο ΠΙΤΟΓΥΡΟ!!!!! ?????????? Μενω Ρηνανια βεστφαλια δεκτη καθε προταση...
                              οχι ντονερ ουτε μεριδα γυρο ουτε με μεταξα σως κτλπ. ενα ωραιο περιποιημενο πιτα με γυροsuvlaki.jpg

                              Comment


                                Originally posted by nikospp View Post
                                Που θα βρω ενα νοστιμο ΠΙΤΟΓΥΡΟ!!!!! ?????????? Μενω Ρηνανια βεστφαλια δεκτη καθε προταση...
                                οχι ντονερ ουτε μεριδα γυρο ουτε με μεταξα σως κτλπ. ενα ωραιο περιποιημενο πιτα με γυρο[ATTACH=CONFIG]8831[/ATTACH]
                                Είσαι διατεθειμένος να γυρίσεις όλη την NRW για ένα πιτόγυρο Γενικά στις περισσότερες περιπτώσεις ότι βρείς γενόσημο θα είναι....πάντως άμα βρεθείς κατά τα μέρη μας υπάρχει μια ψησταριά που φτιάχνει αυτό

                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X