Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by SnakElena View Post
    Γειά σας. Παρακαλώ, μπορεί κάποιος, να μου δώσει ό,τι πληροφορία, για το πρόβλημά μου (οτιδήποτε, θα μου φανεί χρήσιμο) ; Σκοπεύω να έρθω Γερμανία - είμαστε 3 άτομα, η κόρη μου (21 χρόνων), που στην Ελλάδα είναι φοιτήτρια (θα διακόψει για λίγο διάστημα τις σπουδές της), η μητέρα μου, εγώ, τα 2 σκυλάκια μου (Yorkshire Terrier) και μια γατούλα. Ο γυιός μου ευρίσκεται ήδη επάνω, τον φιλοξενεί μια φίλη της μαμάς μου και έχει βρει δουλειά (πριν περίπου 1,5 μήνα). Το πρόβλημά μου, είναι πού θα μείνουμε, γιατί έως τώρα (εδώ και 1,5 μήνα ψάχνει η φίλη μας), δεν έχει βρεθεί κάποιο σπίτι. Τί να κάνω τώρα εγώ, δεν ξέρω, καθώς έχουμε κλείσει όλοι εισητήρια για Στουτγάρδη, για τις 01/03/2013 ; Νομίζω, ότι πρόκειται να τρυπήσει το στομάχι μου, από το άγχος ! Τί επιλογές έχω, άραγε ; Εν τω μεταξύ, υπάρχει και κάτι άλλο ίσως δυσμενές, ότι εγώ από την Ελλάδα δεν μπορώ να πάρω ούτε εκκαθαριστικό εφορίας, ούτε είχα δικαίωμα να εγγραφώ στις καταστάσεις των ανέργων του ΟΑΕΔ ! Υπάρχει κάποια ελπίδα να μπορέσουμε εκεί να συνεχίσουμε τη ζωή μας, να βρούμε δουλειά (εκτός από την μητέρα μου φυσικά), σπίτι, καθώς είναι η τελευταία και μοναδική μας επιλογή η Γερμανία, για να ξεκινήσουμε πάλι από την αρχή την ζωή μας ; Ποιά είναι η γνώμη σας ; Πραγματικά, θα μ' ενδιέφερε πολύ ! Σας ευχαριστώ !
    Γεια σου! Εμεις ειμαστε λιγους μηνες και δεν γνωριζω πολλα. Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι θα ειναι ακομη πιο δυσκολο να βρεις σπιτι εχοντας κατοικιδια. Αν και ζωοφιλοι εδω στη Γερμανια, λιγοι ειναι αυτοι που σου τα επιτρεπουν. Δεν ξερω αν εγω ημουν τοσο ατυχη και τυχαιναν ολοι σε μενα, ή αν φταιει η περιοχη που μενουμε.

    Comment


      Εσείς, σε ποιά περιοχή μένετε, αν επιτρέπεται ; Εμείς, θα πάμε στο Kircheim (εκεί πήγε ο γυιός μου).

      Comment


        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ
        ΜΟΛΙΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΚΕΛΟ ..
        ΑΠΟ ΤΗΝ RENTENVERSICHERUNG ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ..ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ΣΕΛΙΔΕΣ ...2-3 ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ 6 ΕΝΤΥΠΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 5-6 ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ...ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΝΑ ΚΩΔΙΚΟ V100-V110-V800-V805-V810-V410::::
        ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΟΜΑΝΙ???ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝΕ??? ΚΑΙ ΜΕΤΑ??ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ??ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ??
        ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΠΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2011 ,,ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΓΕΙΑ 400 ΕΥΡΟ..
        ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!!

        Comment


          Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ
          ΜΟΛΙΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΚΕΛΟ ..
          ΑΠΟ ΤΗΝ RENTENVERSICHERUNG ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ..ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ΣΕΛΙΔΕΣ ...2-3 ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ 6 ΕΝΤΥΠΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 5-6 ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ...ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΝΑ ΚΩΔΙΚΟ V100-V110-V800-V805-V810-V410::::
          ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΟΜΑΝΙ???ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝΕ??? ΚΑΙ ΜΕΤΑ??ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ??ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ??
          ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΠΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2011 ,,ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΓΕΙΑ 400 ΕΥΡΟ..
          ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!!
          Kalimera CHRISTOS76DRAMA http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CF%...%B1-v100-4261/
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            Υπαρχουν ελληνικα λυκεια στην Στουτγκαρδη???

            Comment


              χαιρετω την ομορφη παρεα..θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο ατομο που να μπορει να ερθει μαζι μου για μεταφραση!!επι πληρωμης φυσικα!!ειναι επιγων!μενω στουτγκαρδη!οπιος γνωριζει ας μ απαντηση!!ευχαριστω!

              Comment


                χαιρετω την ομορφη παρεα..θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο ατομο που να μπορει να ερθει μαζι μου για μεταφραση!!επι πληρωμης φυσικα!!ειναι επιγων!μενω στουτγκαρδη!οποιος γνωριζει ας μ απαντηση!!ευχαριστω!

                Comment


                  χαιρετω την ομορφη παρεα..θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο ατομο που να μπορει να ερθει μαζι μου για μεταφραση!!επι πληρωμης φυσικα!!ειναι επιγων!μενω στουτγκαρδη!οπιος γνωριζει ας μ απαντηση!!ευχαριστω!

                  Comment


                    καλημερα, πριν 5 μηνες γεννηθηκε η κορη μου εδω στη γερμανια και μετα 15 μερες την δηλωσα εδω που κατοικω, την δηλωσα επισης στο προξενειο και στο δημο που ανηκω στην ελλαδα. σε εναμησι μηνα θα την βαπτισουμε, θελω να ρωτησω αν γινεται να αλλαξουμε το ονομα. δυσκολακι σιγουρα ειναι αλλα μηπως υπαρχει κατι και δεν το ξερω;

                    Comment


                      Originally posted by aneltzo View Post
                      καλημερα, πριν 5 μηνες γεννηθηκε η κορη μου εδω στη γερμανια και μετα 15 μερες την δηλωσα εδω που κατοικω, την δηλωσα επισης στο προξενειο και στο δημο που ανηκω στην ελλαδα. σε εναμησι μηνα θα την βαπτισουμε, θελω να ρωτησω αν γινεται να αλλαξουμε το ονομα. δυσκολακι σιγουρα ειναι αλλα μηπως υπαρχει κατι και δεν το ξερω;
                      καλημέρα aneltzo,

                      Να σας ζήσει η μπέμπα . Αυτό που ζητάς απο αυτά που γνωρίζω εγώ δεν γίνεται, θέλει δικαστική απόφαση. Το όνομα και όλα τα στοιχεία του παιδιού το δηλώσατε για να πάρετε το Geburtsurkunde το οποίο είναι επίσημο δημόσιο έγγραφο (πιστοποιητικό) και για αυτό τον λόγο η όποια αλλαγή γίνεται δικαστικός. Στην Ελλάδα όταν δηλώνεις το παιδί, το δηλώνεις σαν αβάπτιστο και μετά την βάφτιση πάς ξανά και δηλώνεις το όνομα. Εδώ είναι διαφορετικά. Αλλά γιατί θέλετε να αλλάξετε το όνομα Βγήκαν τα μαχαίρια απο τις γιαγιάδες Να σας ζήσει και πάλι.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        εχεις πμ kosofos

                        Comment


                          αυτη η κινηση (δικαστικος) μπορει να γινει και στην ελλαδα;

                          Comment


                            Καλησπέρα συννεφάκι σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που έχεις αφιερώσει για όλους εμας που ψάχνουμε μια νεα ζωή! Ονομάζομαι Στεφανία και τελειωνω το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Άκουσα απο μια φίλη στη Γερμανία οτι με πτυχίο παιδαγωγικού, αφού αναγνωριστεί απο το γερμανικό κράτος νκι έχοντας το B2 στα γερμανικά μπορείς να ψαξεις δουλεια σε kindergarten, ισχύει κάτι τέτοιο; πώς είναι εκει η κατασταση; υπάρχει ζήτηση για νηπιαγωγους; αλλιως υπαρχουν κέντρα για δημιουργική απασχόληση ή φύλαξη παιδιών πχ που θα μπορουσα να ασχοληθω ;

                            Σε ευχαριστω εκ των προτέρων!
                            Φιλια απο Ελλάδα!
                            Στεφανία

                            Comment


                              Originally posted by pablo5 View Post
                              Καλησπέρα συννεφάκι ......
                              ........

                              ...


                              Σε ευχαριστω εκ των προτέρων!
                              Φιλια απο Ελλάδα!
                              Στεφανία
                              Τo thread ,αυτο ,εχει να "κινηθει " απ τις 30/7/13 και το μέλος στο οποιο απευθυνεσαι ,εχει να μπει στο patriotaki.net απ τις 17/1/2012, οπως θα εβλεπες κι εσυ ,αν εμπαινες στο προφιλ του...Αρα ,μαλλον απιθανο ,να εχεις και απαντηση απ το μέλος στο οποίο απευθυνθηκες...Και παντως ,οχι συντομα...
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Είχα διαβασει από εδώ μέσα κάποιος που επερνε ταμειο ανεργίας στην Ελλάδα μπορούσε να το συνεχισει στην Γερμανία. Εγω πήρα ένα μήνα ταμείο ανεργίας στην Γερμανία και θέλω να το συνεχισω στην Ελλάδα λόγω ότι η οικογένεια μου ζει μόνιμα Ελλάδα και ταυτόχρονα να ψάξω και για δουλειά. Το θέμα είναι ότι οι Γερμανοί μου δημιουργούν πρόβλημα λέγοντας ότι δεν είναι σίγουροι αν αυτός είναι ο πραγματικός λόγος. Εχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο; Επίσης έχω το δίκιο με το μέρος μου η οχι. Δικαιουμε άλλες 325 μέρες ταμείο.

                                Comment

                                Working...
                                X