Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Φωτογράφος / Αγγειοπλάστης

    Καλημέρα σας, ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους/φίλες από Γερμανία Αυστρία και οπουδήποτε αλλού, να μου πουν πως μπορώ να ψάξω για δουλειά εκεί. οι τέχνες που κατέχω είναι Φωτογράφος (Γάμους Βαφτίσια κλπ) για εδώ και 15 χρόνια, (αυτές τις ημέρες κλείνω το μαγαζί γιατί δεν πάει άλλο), και αγγειοπλαστική ( εργαστήριο κεραμικής ) άλλα 10 χρόνια περίπου που είχα δικό μου εργαστήριο.
    καθώς επίσης η σύζυγος μου είναι χημικός μηχανικός, ασχολήθηκε με το αντικείμενο της για τέσσερα χρόνια με ένα κενό εδώ και επτά χρόνια που είμαστε μαζί. (μεγαλώνει τα παιδάκια μας).
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για ότι.......
    Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

    Comment


      #62
      Originally posted by Γιώργος Πυλαία View Post
      Καλημέρα σας, ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους/φίλες από Γερμανία Αυστρία και οπουδήποτε αλλού, να μου πουν πως μπορώ να ψάξω για δουλειά εκεί. αυτά που ξέρω να κάνω καλύτερα είναι Φωτογράφος (Γάμους Βαφτίσια κλπ) για εδώ και 15 χρόνια, αυτές τις ημέρες κλείνω το μαγαζί δεν πάει άλλο, και αγγειοπλαστική ( εργαστήριο κεραμικής ) άλλα 10 χρόνια περίπου που είχα δικό μου εργαστήριο.

      Εδω στην Γερμανια πολλοι ελληνες κλεινουν ελληνες φωτογραφους για τους γαμους, βαπτισια κτλ τοσο στην εκκλησια οσο και μετα στο γλεντι,για τον απλο λογο γιατι αυτοι ξερουν πως και ποτε να φωτογραφησουν τι, πχ απο εθιμα κτλ. Τον γερμανο θα επρεπε να του εξηγησεις πρωτα ....
      Μερικοι την φωτογραφηση, βιντεοσκοπηση κτλ το κανουν παραλληλα με καποια αλλη δουλεια αλλοι παλι εχουν δικο του φωτογρ.Το δευτερο βεβαια προυποθετει την γνωση της γλωσσας ή να συνεργαζεσαι με καποιον που ξερει την γλωσσα.
      Για αγγειοπλαστικη, ασφαλως και θα μπορουσες να ανοιξεις κατι δικο σου ή να εργαστεις καπου επι αυτου αλλα και αυτο προυποθετει την γνωση της γερμανικης.

      Επομενως...μπορεις να ερθεις να πιασεις μια ..οτιδηποτε δουλεια και σιγα σιγα γνωριζοντας Ελληνες να παιρνεις δουλειες...εδω και παντρευομαστε και βαπτιζουμε συνεχεια

      Και οταν μαθεις την γλωσσα ανοιγεις κατι δικο σου

      Comment


        #63
        τελο με τον ανδρασ μου να εργαστουμε στιν εστιατοριο στιν γερμανια αλλα εχουμε μικρο πεδακι -3 ετον ποσο κανι να περνουμε ενα γενεκα να το κιθαζι ευφχαριστο παρα πολι

        Comment


          #64
          γεια σας παιδια ειμαι 26 χρονων κ εδω μελλον δεν βλεπω κ θελω να ανεβω στην γερμανια κ θελω να ρωτησω αν δικαιουμαστε επιδομα ανεργιας σε περιπτωση που δεν βρω δουλεια...το 2 που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο ειναι ευκολο να βρω δουλεια χωρις να ξερω την γερμανικη γλωσσα καλα απλα τα βασικα οπως κ ποσο ειναι το ενοικιο για ενα 2αρι ας πουμε....παρακαλω οποιος γνωριζει να με βοηθησει...ευχαριστω εκ των προτερων...

          Comment


            #65
            Αδερφε!!
            Αλεξανδρε!!
            Ελα σε επαφη μαζι μου!!

            Comment


              #66
              Γεια σας και απο μενα...Παρακολουθω αρκετο καιρο τωρα το forum και νομιζω πως ηρθε η στιγμη και για μενα να ρωτησω καποια πραγματα.. Σε ενα χρονο υπολογιζω να τελειωσω το Πολυτεχνειο (Χημικος Μηχανικος) και σκεφτομαι να ανεβω με το αγορι μου (Πολιτικος μηχανικος) στη Γερμανια για ν βρουμε δουλεια. Ηδη ο αδεφος μου βρισκεται εκει και δουλευει απο το Φλεβαρη και απο οτι μου εχει πει, εχουμε αρκετες επιλογες ως μηχανικοι και οι 2 μας, αν και τα σημαδια της κρισης εχουν αρχισει και εκει να αχνοφαινονται, αλλα πιο πολυ στον τομεα της παραγωγης και οχι τοσο του μηχανικου. Θα θελα να μου πειτε λοιπον αν οντως κατι τετοιο ισχυει, και αν τα πραγματα ειναι καλα για τους μηχανικους εκει, τοσο για τους χημικους οσο και για τους πολιτικους.Εγω συγκεκριμενα θα θελα να ασχοληθω με τον ποιοτικο ελεγχο φαρμακων και τροφιμων, συνεπως θα θελα να μου πειτε αν πιστευετε πως θα εχω πιθανοτητες να ασχοληθω σε αντιστοιχες εταιριες , χωρις μεταπτυχιακο ή προυπηρεσια. Φυσικα προγραμματιζω να βελτιωσω και τα γερμανικα μου, τα οποια αν και ειναι σε επιπεδο Mittelstufe , δεν μπορω να επικοινωνησω με ανεση...Τελος, ποια πολη της δυτικης Γερμανιας θα μου προτεινατε για διαμονη?(Stuttgard, Duesseldorf, Frankfurt, Koeln , Dortmund)... Ευχαριστω για το χρονο σας...

              Comment


                #67
                η εποχη που εχουμε μπει πλεον απαιτει εξειδικευμενους μηχανικους με ικανοποιητικη εργασιακη εμπειρια..αυτοι θα εχουν ελπιδες πλεον στην αγορα εργασιας..ποσο μαλλον στην γερμανια που ακομα και στον κλαδο των αποφοιτων δεν εχουν κανεναν λογο να επιλεξουν ελληνα αντι γερμανο..

                Comment


                  #68
                  Ναι αλλα με αυτη τη λογικη δεν θα μπορεσω να βρω ποτε δουλεια..Απο καπου θα πρεπει να ξεκινησω και γω...Ειμαι μολις 23(ουτε που τα εχω κλεισει)...Πως θα εξειδικευτω αν δεν μου δωσουν πρωτα δουλεια???Γι αυτο σκεφτομαι να φυγω απο την Ελλαδα...Δεν μπορει ολοι να λενε οτι θελουν προυπηρεσια...Το λογικο ειναι να βρισκεις δουλεια, με χαμηλοτερες βεβαια απολαβες, αλλα οχι να μην βρισκεις καθολου λογω της μη προυπηρεσιας... Αλλωστε , φανταζομαι ειναι και ενα κινητρο και γι αυτους το νεαρο της ηλικιας μου...
                  Ξερει κανενας που μπορω να ψαξω για εταιριες που σε προσλαμβανουν αλλα περνας απο εκπαιδευση πρωτα??Εννοω αυτες τις εταιριες που σε πληρωνουν με λιγοτερα χρηματα αλλα σε εκπαιδευουν παραλληλα και περνας εξετασεις προκειμενου να μεινεις στην εταιρια, μεχρι την τελικη προσληψη.

                  Comment


                    #69
                    λογω κρισης ανοιγουν πλεον λιγες junior θεσεις..
                    ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος γι αυτες..και ενας γερμανος εργοδοτης θα προτιμησει εναν γερμανο junior ή καποιον που εχει εμπειρια απο το γερμανικο εκπαιδευτικο συστημα απο εναν ελληνα ...εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων..

                    Comment


                      #70
                      Η πραγματικότητα είναι λίγο διαφορετική michael. H Γερμανία έχει πάρα πολλες θέσεις εργασίας για μηχανικούς. Κυρίως για Μηχανολόγους, Ηλεκτρολόγους, Ηλεκτρονικούς και χημικούς μηχανικούς λόγω βιομηχανίας. Για αρχιτέκτονες και πολιτικούς μηχανικούς οι θέσεις είναι λιγότερες και τα πράματα πιο δύσκολα.
                      Τωρα όσον αφορά στην εμπειρία όλες οι εταιρίες βγάζουν ξεχωριστές θέσεις για αποφοιτους και για έμπειρους. Σε οποιαδήποτε εταιρία και να μπείτε θα δείτε αγγελίες ξεχωριστές για graduates και για professionals. Οπότε δεν τίθετε θέμα εμπειρίας. Είναι διαφορετική η φιλοσοφία εδώ. Δεν είναι οπως στην Ελλαδα που τελειώνει κάποιος, δεν έχει ομαλή μετάβαση στην εργασία και είναι στα χαμένα. Μπορείτε να τα διαπιστώσετε όλα αυτα στα διαφορα side των εταιριών αν δειτε τις αγγελίες που αναρτούν.
                      Τώρα για ένα Έλληνα που θέλει να έρθει για δουλειά στη Γερμανία το πρώτο πρόβλημα είναι η γλώσσα. Πρέπει να μάθει την γλώσσα σε επίπεδο τουλάχιστον c1. Φυσικά και μπορεί κάποιος να δουλέψει και μόνο με αγγλικά αλλά μειώνονται οι πιθανότητες να βρει κατι πάρα πολύ.
                      Επίσης ένα μεγάλο θέμα είναι το Bewerbung. To πως δηλαδή θα κάνεις την αίτηση για δουλειά. Αρχικά θα πρέπει να είναι όλα στα Γερμανικά μεταφρασμένα άσχετα αν μιλάς ή όχι την γλώσσα. Πρέπει επίσης το βιογραφικό να είναι με ημερομηνίες αναλυτικά και να έχει και καθαρή και ωραία φωτοογραφία. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα. Επίσης και η συνοδευτική επιστολή έχει δικό της format. lebenslauf kai anschreiben ειναι το βιογραφικό και η συνοδευτική επιστολή αντίστοιχα. Με μια απλή αναζήτηση μπορείτε εύκολα να δείτε πως πρέπει να είναι. Γενικά αυτο που κατάλαβα, παίζει μεγάλο ρόλο το πως παρουσιάζεσαι και πως πουλάς τον εαύτό σου. δεν έχει σημασία αν δεν ξέρεις ακόμα την δουλειά. δεν το θέλουν αυτό απο σένα σαν graduate. Απλά θέλουν να δουν αν είσαι τυπικός και κυρίως αν θα αντέξεις να μείνεις στην εταιρία τους γτ αυτοι επενδύουν σε σενα. Αξίζει να πω οτι οταν καποιος προσλαμβάνεται στη γερμανία περίπου μετά απο 2 χρόνια είναι παραγωγικός. Δηλ. σε πληρώνουν 2 χρονια μόνο για να μαθαίνεις, επενδύουν δηλ σε σενα.
                      Τέλος όποιος θέλει να έρθει στη γερμανια σαν μηχανικός πρέπει να μιλήσει με τουσ καθηγητές του. Να ζητήσει βοήθεια εκεί. Ειναι πολύ σημαντικό να σε συστησει κάποιος σε μια εταιρία απο ότι να σε γνωρίσουν απο το βιογραφικό σου.

                      Οι καλύτερες σελίδες για αναζήτηση ειναι οι εξης: www.stepstone.de, www.monster.de kai www.ingenieurjobs.de. Επίσης όλες οι μεγάλες οι εταιρίες βγάζουν τις θέσεις αναλυτικά στα site τους.

                      Υ.Γ. Επειδή διαβάζουν πάρα πολυ αυτό το site και δυστυχώς λόγω της τραγικής κατάστασης στην Ελλάδα επηρεάζονται πάρα πολυ, καλό είναι οι απόψεις να είναι ουδέτερες και να δίνουν την πραγματικότητα χωρίς να απογοητεύουν ή να ενθουσιάζουν τον κόσμο.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by carlos View Post
                        Η πραγματικότητα είναι λίγο διαφορετική michael. H Γερμανία έχει πάρα πολλες θέσεις εργασίας για μηχανικούς. Κυρίως για Μηχανολόγους, Ηλεκτρολόγους,.......
                        Συγχαρητηρια Καρλος για την ωραια και πολυ αναλυτικη τοποθετηση σου στο θεμα.
                        Φαινεται απτα γραφομενα σου πως εισαι γνωστης των πραγματων και ειναι σημαντικη η συμμετοχη σου εδω στο φορουμ.
                        ch07088 σου στελνω ενα μικρουλη pm

                        Comment


                          #72
                          carlos ενδιαφερομαι για την στουτγκαρδη συγκεκριμενα για να βρω δουλεια....απο ελληνες εκει τι γινεται???εχει θεσεις εργασιας μεχρι να εξικοιοθουμε με την γλωσσα???κ κατι ακομα τα ενοικια για μια γκαρσονιερα ας πουμε ποσο κυμαινεται???ευχαριστω εκ των προτερων

                          Comment


                            #73
                            καλημερα φιλοι μας..τι κανετε???εμεις καλα.εγω αρχισα την χαρτουρα.επισκεφτηκα πριν εναν μεταφραστη με ολο το χαρτομανι που διαθετω και αυτος ειπε πως απ ολα τα χαρτια μεταφραση θελει το πιστοποιητικο γεννησης του κανεα μας και το πιστοπιητικο της οικογενειακης καταστασης.με εστειλε να βαλω σφραγιδα χαγης και τα ξαναπηγα..πειτε μου εσεις που ξερετε.τι αλλο να μεταφρασω?

                            Comment


                              #74
                              alex η Στουτγκαρδη είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να έρθει Γερμανία. Έχει πολλά εργοστάσια και πολλούς Έλληνες με Ελληνικά εστιατόρια. Επιπλέον η μετάβαση στην καινούργια ζωή είναι πολύ πιο ομαλή λόγω της παρουσίας πολλών Ελλήνων και ελληνικών κοινοτήτων που υπάχουν και μέσα στην Στουτγκάρδη και στις γύρω πόλεις.( Έλληνες γιατροί, Ελληνικά καφέ, Ελληνικά μπακάλικα επίσης).

                              Τώρα όσον αφορά στη δουλειά, γενικά όποιος θέλει να έρθει στη Γερμανία χωρις να γνωρίζει την γλώσσα όι μόνες του επιλογές είναι τα εστιατόρια και σε ειδικές περιπτώσεις τα εργοστάσια. Επιπλέον μπορεί κάποιος να βρει δουλειά σαν οικοδόμος ας πούμε σε ελληνικό συνεργείο. Τετοιες περιπτώσεις υπάρχουν αλλά είναι σπάνιες.
                              Τα εστιατόρια έχουν δουλειά αλλά θέλουν προσοχή. Μπόρεις να βρεις είτε με τα περιβόητα γραφεια ευρέσεως εργασίας είτε να πάρεις τηλ εσύ απευθείας και να ρωτήσεις που είναι και το καλύτερο. Το καλό με τα εστιατόρια είναι πως σου λύνουν το πρόβλημα της διαμονής που είναι πολύ δύσκολο στη γερμανία, και του φαγητού.
                              Τα ενοίκια για μια γκαρσονιέρα στη Στουτγκάρδη ποικίλουν αναλογά με περιοχή και παλαιότητα. Με 500-600 warm μπόρεις να βρεις όμως. Και εκτός Στουτγκάρδης είναι πιο φθηνά. Απλά χωρίς να έχεις δουλειά δύσκολα θα σε εμπιστευτούν για να σου δώσουν διαμέρισμα.

                              Comment


                                #75
                                Παιδια, σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες απαντησεις σας...Η αληθεια ειναι πως πηρα κουραγιο, μετα την απαντηση του carlos. Καθομαι και τα ψαχνω συνεχεια,μιλαω με τον αδερφο μου κιολας και απλα ελπιζω να συνεχισει η γερμανια να ειναι σε καλη κατασταση ,οσο μπορει να εινια βεβαια κι αυτη γτ οπως ειπαμε δεν ειναι ολα ροδινα και εκει για ολα τα επαγγελματα και ολες τις κοινωνικες ταξεις...Τουλαχιστον, ετσι μπορουν καποιοι απο μας ν συνεχιζουν να εχουν ελπιδα πως μπορουν να φτιαξουν το μελλον τους...Ευχαριστω και παλι ολους!!!Καλη συνεχεια και οσο μπορειτε να συνεχισετε να βοηθατε με σουμβουλες και παραθετοντας τις προσωπικες σας εμπειριες...

                                Comment

                                Working...
                                X