Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    σχολεια

    να σα ρωτησω.......τον δεκεμβριο φευγουμε απο δω με μεγαλη μας λυπη αλλα με μεγαλυτερη αναγκη..εχω 2 παιδια..8 κ 5..ο μεγαλοσ παει 2α δημοτικου...θα πρεπει να χασει την ταξη????η μπορω να κανω κατι???απαντηστε μου...

    Comment


      #77
      Αληθεύει ότι τον τελευταίο καιρό υπάρχει επιθετικότητα/βία εναντίον των Ελλήνων στη Γερμανία;

      Comment


        #78
        Originally posted by bdimitra heraklio View Post
        να σα ρωτησω.......τον δεκεμβριο φευγουμε απο δω με μεγαλη μας λυπη αλλα με μεγαλυτερη αναγκη..εχω 2 παιδια..8 κ 5..ο μεγαλοσ παει 2α δημοτικου...θα πρεπει να χασει την ταξη????η μπορω να κανω κατι???απαντηστε μου...
        Τωρα μου θυμισες εκεινα τα χρονια που μας λεγανε ολοι...γονεις δασκαλοι...για ενα τρενο...
        Αυτο που αν προλαβεις και ανεβεις καλως αν οχι...παει εφυγε και δεν ξαναρχεται
        Την προοπτικη οτι σε ενα τεταρτο μπορει να περασει το επομενο την ειχανε αποκλεισει...

        Ας σοβαρευτουμε ομως. Τι σημαινει να χασει το παιδι την ταξη;
        Το παιδι θα αλλαξει χωρα, θα αλλαξει περιβαλλον, φιλους, συνηθειες και θα ερθει σε μια χωρα που δεν μιλανε την γλωσσα του (εκτος αν πατε σε ελληνικη παροικια που και αυτες υπαρχουν εδω οποτε μπορει ολη μερα να μην πει κουβεντα στα γερμανικα πχ αν πηγαινει ελλ. σχολειο, απο κει μετα σε ελλ. μπακαλικο, μετα στο ελλ. πνευματικο κεντρο να συνανταει τους φιλους του, μετα στην γειτονια επισκεψεις σε ελληνες μονο, εκκλησια μετα σε ελλ. ομαδα ποδοσφ. για παιδια κτλ....)
        Εφοσον λοιπον θα εχει να αντιμετωπισει οοοολες αυτες τις αλλαγες ...μπροστα σε οοοολο αυτο τι σημαινει θα χασει την χρονια;

        Και για να μην παρεξηγουμαι...οι αλλαγες αυτες δεν σημαινει πως θα ειναι κατι το αρνητικο. Ισως μολις μαθει την γλωσσα (που πιστεψε με ιδιως τα παιδια την μαθαινουν πολυ γρηγορα, ασε που ειναι και μικρο ακομα για το μεγαλο σου λεω)να ειναι πολυ καλυτερα για αυτο εδω παρα εκει
        Νεους φιλους, νεο περιβαλλον, νεες προοπτικες.

        Επομενως...
        ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ
        Με την γλωσσα θα το βοηθησουν στο σχολειο. Ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους.
        Στο μαθημα των Γερμανικων το πρωτο ετος ουτε θα βαθμολογειται καν

        Και το μικρο να το γραψεις μολις ερθεται Kindergarten. Nα μαθει την γλωσσα το παιδι

        Σας ευχομαι καθε τι καλο
        και..
        μην αγχωνεσαι

        Comment


          #79
          Originally posted by melinaa View Post
          Αληθεύει ότι τον τελευταίο καιρό υπάρχει επιθετικότητα/βία εναντίον των Ελλήνων στη Γερμανία;

          οσο ειμαι ακομη εδω και γραφω να μην φοβασαι

          Τι αλλο θα ακουσω

          Comment


            #80
            ευχαριστω που απαντασ.....μα κ παλι δεν πηρα την απαντηση μου...ο μανοσ τα χριστουγεννα θα ειναι στην μεση τησ χρονιασ..θα πρεπει να την επαναλαβει?????

            Comment


              #81
              μπορει ν ακουστηκε καπωσ το "με μεγαλυτερη αναγκη" αλλα νιωθω οτι με διωχνουν απο την ιδια μου την χωρα με το να μην μου αφηνουν τα περιθωρια να ζω¨¨ αξιοπρεπωσ...οι αναγκεσ ειναι μεγαλεσ κ οι αποδοχεσ λιγεσ κ ολο λιγοστευουν...δεν με χαροποιει κ ιδιαιτερα που πρεπει να φυγω οπωσ καταλαβαινεισ οποτε να μου συγχωρεισ την οποια υπερβολικη εκφραση...κ ανυσηχω πολυγια τα παιδια..ηδη δυσκολευονται πολυ στο οτι θα φυγουν απο το οικειο περιβαλλον(φιλουσ,παππουδεσ κτλ.).το ερωτημα παραμενει ωσ εξησ...πρεπει να ξαναφοιτησει την δευτερα η θα συνεχισει????

              Comment


                #82
                παιδια εγω παλι δεν με νοιαζει που θα χασουμε φιλους κλπ.οι παππουδες αμα θελουν ;ς ερχαονται..με easyjet αν κλεισεις πιο νωρις θα δωσεις 25 ευρω...αν παρεις ενα ταξι να γυρισεις την θεσσαλονικη πιο πολλα θα δωσεις..χαιρομαι απιστευτα που μολις προσαρμοστουμε τα παιδια θα εχουν πολλες ευκαιριες στη ζωη τους που δεν θα τις εχουν εδω..οσο για φιλους θα κανουν...οπως θα κανουμε κ εμεις..
                ναι συννεφακι συμφωνω..εφοσον θα πανε σε ξενη χωρα να πανε σε γερμανικα σχολεια να χουν την ελπαιδευση της χωρας που θα μενουν...
                οσο για την βια...που ακουστηκε αυτο?γιατι να μας δερνουν?καναμε κατι?

                Comment


                  #83
                  Originally posted by bdimitra heraklio View Post
                  ευχαριστω που απαντασ.....μα κ παλι δεν πηρα την απαντηση μου...ο μανοσ τα χριστουγεννα θα ειναι στην μεση τησ χρονιασ..θα πρεπει να την επαναλαβει?????
                  Ε να σου απαντησω λοιπον.
                  οχι.

                  Αλλα και παλι δεν καταλαβα γιατι αγχωνεσαι.
                  Δηλ. οποιος τελειωσει ποιο γρηγορα το σχολειο εχει περισσοτερες ευκαιριες στην αγορα εργασιας ή καλυτερες προοπτικες στην καριερα του;
                  και γιατι κατι τετοιο πρεπει να αγχωνει ενα τοοοσο μικρο παιδακι;

                  Δεν μπορω να σε καταλαβω...ειλικρινα.
                  Σαν μητερα 3 παιδιων, αν αποφασιζα να φυγω σε αλλη χωρα, καταρχας θα το εψαχνα το θεμα με τα σχολεια ιδιαιτερα. Μην σου πω θα το ειχα ψαξει τοσο που θα ηξερα που θα πανε σχολειο και θα επαιρνα τηλεφωνο και θα ρωτουσα απευθειας τονδιευθυντη για το πως και τι....

                  Καταρχην θα με απασχολουσε το θεμα της γλωσσας. Θα καταλαβαινει το παιδι μου; Πως θα το αντιμετωπισουνε; Θα βρει φιλους; Θα το βοηθησουν οι δασκαλοι κτλ να προσαρμοστει;

                  Αυτα θα με καιγανε...τωρα αν θα πρεπει να επαναλαβει την ταξη...

                  αν εχει μεγαλες δυσκολιες στην γλωσσα και δεν καταλαβαινει τιποτα δεν θα ηταν καλυτερα για το παιδι να επαναλαβει την ταξη παρα να βασανιζεται με πιο δυσκολα μαθηματα της Γ ταξης χωρις να καταλαβαινει γρι. Μην ξεχνας θα ειναι στην ταξη με παιδια που εχουν την γερμανικη ως μητρικη τους γλωσσα.

                  Αλλα δεν τα αφηνουν στην ιδια ταξη.
                  Απλα δεν τα βαθμολογουν για καποιο διαστημα και παραλληλα τα κανουν εντατικα στα γερμανικα εντος σχολειου

                  Αληθεια, εσεις ως γονεις μιλατε την ξενη αυτη γλωσσα;
                  Καλο θα ηταν να φροντιζες να τα μαθεις και εσυ προκειμενου να μπορεις να το βοηθησεις το παιδι σου οταν χρειαστει

                  Comment


                    #84
                    και κατι ακομα

                    απο το ποστ σου φαινεται πως πικραινεσαι πολυ που φευγεις.
                    Αν αληθευει αυτο και πραγματι δεν υπαρχει ενναλακτικη λυση να μεινετε εκει προσπαθησε τουλαχιστον αυτη την αρντικη αυρα μην την μεταφερεις και στα παιδια.
                    Αν σας βλεπουν εσας να το βλεπετε θετικα, νεα χωρα νεα ευκαιρια θα το δουν και αυτα ετσι
                    Αν σας βλεπουν να κλαιτε και να πικραινεστε..τι να κανουν και αυτα μετα
                    Στο κατω κατω της γραφης υπαρχουν αν θες εδω και καθαρα ελληνικα σχολεια σε πολεις οπως Νυρεμβεργη Μοναχο
                    Μου θυμισες τωρα μια κοπελα που ηρθε τις προαλλες και μου ελεγε πως εφυγε απτο χωριο της και ηρθε εδω και το παιδι επαθε πολιτισμικο σοκ!!!!

                    Δεν ειναι Ουγκαντα στην Γερμανια θα πας

                    Comment


                      #85
                      Επειδη ομως με απασχολησε πολυ το αγχος σου και δεν θελω να στενοχωριεσαι τοσο θα σου στειλω μες στην μερα ενα πμ

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by synnefaki View Post
                        και κατι ακομα

                        απο το ποστ σου φαινεται πως πικραινεσαι πολυ που φευγεις........................
                        Καλημέρα σε όλα τα πατριωτάκια. Καινούριο πατριωτάκι κι εγώ, με σύζυγο και κόρη 10 ετών που όμως σκεφτόμαστε σοβαρά το γεγονός της μετανάστευσης όπως πάρα πολύς κόσμος. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που είναι το μέλλον του ποιδιού που μας σπρώχνει σε μια τετοια σκέψη είναι ταυτόχρονα και το μοναδικό πράγμα που γεννάει τους περισσότερους φόβους στους γονείς το να φύγουν σε μια ξένη χώρα. Πως θα νιώσει το παιδί; Πως θα το αντιμετωπίσουν τα υπόλοιπα παιδιά; Τι μπορούμε εμείς σαν γονείς να κάνουμε για να γίνει πιο ομαλή τη μετάβαση σε μια νέα ζωή; Το αν θα βρούμε σπίτι, δουλειά και καταστήματα να ξοδεύουμε τα λεφτά μας θεωρώ ότι είναι γελοίες ερωτήσεις που φανερώνουν την δική μας αβεβαιότητα για το αν τα καταφέρουμε σε μια ξένη χώρα. Πιο πολύ θα έπρεπε να μας νοιάζει τι θα γίνει με το παιδί μας. Αν εμείς έχουμε τέτοιες ανασφάλειες τότε μην περιμένουμε το παιδί μας να γίνει ο σούπερ ήρωας που θα ξεπεράσει όλα τα εμπόδια και θα τα καταφέρει όλα τέλεια. Αυτό που πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ τα παιδιά θα ήταν η δυνατότητα να πάνε σε ελληνικό σχολείο - έστω και για μια μόνο χρονιά- ώστε να μπορέσουν να συνηθίσουν την ξένη γλώσσα και κουλτούρα. Την καθημερινότητα δηλάδη στο νέο κράτος. Αυτό που θα ήθελα έγω να ρωτήσω είναι αν γίνεται κάτι τέτοιο: για παράδειγμα η κόρη μου πηγαίνει ε' δημοτικού. Γίνεται να τελειώσει το δημοτικό σε ελληνικό σχολείο στη Γερμανία και στο γυμνάσιο να εγγραφεί στο αντίστοιχο γερμανικό σχολείο;Δηλαδή υπάρχει η δυνατότητα να πάει στο γερμανικό σχολείο όταν θα είναι έτοιμο γενικά; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι τέτοιο πιστεύω θα βοηθούσε πολλούς γονείς σε αυτήν τη δύσκολη απόφαση να μεταναστεύσουμε στη Γερμανία. Ευχαριστώ θερμά!

                        Comment


                          #87
                          Αυτη η ερωτηση δεν μπορει να απαντηθει ετσι απλα γιατι ειναι πολυ γενικη.
                          Γιατι;

                          Γιατι οπως σας εξηγησα τοσες φορες το θεμα της εκπαιδευσης ειναι θεμα κρατιδιου.
                          Αν πχ πας Βεστβαλια εκει μπορει το παιδι να παει σε γενικο σχολειο. Επομενως τι ειναι Ε δημοτικου τι Γ δημοτικου τι πηγαινει Α γυμνασιου δεν παιζει ρολο, γιατι θα συνεχισει κανονικα σε ενα Gesamttschule
                          Τελειωνοντας την 9η ταξη μπορει να παρει το απολυτηριο του Χαουπτσουλε,
                          τελειωνοντας την 10 το Ρεαλσουλε Μιτελστουφε, και τελειωνοντας την 12η το Αμπιτουρ.

                          Αν πατε πχ Νυρεμβεργη, δηλ. Βαυαρια, τοτε εκει ΔΕΝ υπαρχουν αυτα τα γενικα σχολεια. Αναλογως τους βαθμους που εχει το παιδι, πχ αν εχει ως 2 (εδω η βαθμολογια ειναι απτο 1 ως το 6 με χειροτερο το 6 και το 1 το αριστα) μπορει να παει Gymnasium, αν εχει ως 3 Realschule, και ολα ταλλα Hauptschule.

                          Τα ελληνικα σχολεια μετα ...παλι διαφερουν. Ειναι πολλα που ειναι ενταγμενα στο γερμανικο σχολειο οποτε συνεργαζονται με αυτο και ετσι το παιδι κανει παραλληλα με τα ελληνικα μαθηματα και γερμανικα πχ σε ενα ελλ.γυμνασιο θα μπορει να κανει και γερμ. φυσικη και ελλ. φυσικη κτλ
                          Αυτα τα ελληνικα σχολεια προυποθετουν να μιλαει το παιδι λιγο τα γερμανικα, για να μπορεσει να εγγραφει πχ στην Στουτγκαρδη στο δημοτικο ειναι ετσι.
                          Τοτε πρεπει το παιδι να βεβαιωσει πως επισκεφθηκε ενα προπαρασκευαστικο τμημα ενος ετους για την εκμαθηση της γερμανικης γλωσσας


                          Εξαρταται απτο που θα πατε.
                          Υπαρχουν και καθαρα ελληνικα σχολεια οπως πχ νομιζω ειναι στην Νυρεμβεργη ή στο Bielefeld

                          Σε αλλες πολεις υπαρχουν μονο τμηματα μητρικης γλωσσας που ειναι δυο φορες την βδομαδα τα απογευματα.

                          Προς το παρων εχει ως εξης η κατασταση. Ολοενα καταργουνται ολο και περισσοτερες θεσεις ελλ.εκπαιδευτικων που ερχοτανε με αποσπαση στην ΓΕρμανια. Λιγοστευουν οι θεσεις και οι ωρες.
                          Μερικα σχολεια κλεινουν, μερικα εχουν κλεισει ηδη, για τα ελληνικα μιλαμε παντα!
                          Σκοπος του ελλ. υπουργειου παιδειας και δια βιου μαθησης ειναι να ενταχθουντα ελληνικα και η ιστορια μας ως μαθηματα υποχρεωτ. επιλογης για τα ελληνακια σταγερμανικα σχολεια.....
                          Κατι που μαλλον θα αργησει να γινει.......

                          Ως τοτε ολοενα και κλεινουν ελλ. σχολεια και ολοενα και διαμαρτυρονται γονεις.

                          Αν σκοπευεται να ρθειτε εδω για λιγα χρονια και μετα να επιστρεψετε παλι Ελλαδα καλα θα κανετε να πατε σε μια πολη που εχει ελλ. σχολειο και νατο γραψετε εκει το παιδι.

                          Αν ομως εχετε σκοπο να ρθειτε να μεινετε για μονιμα εδω γνωμη μου ειναι για να ενταχθει το παιδι πιο ομαλα και να προσαρμοστει στην γερμ κοινωνια να επισκεφθει γερμανικο σχολειο.

                          Να σας το θεσω αλλιως.
                          Ολοι τοσα χρονια κανανε το παν να στειλουν τα παιδια τους σε ξενα σχολεια στην Θεσσαλονικη και Αθηνα και σκαγανε ενα σωρο λεφτα. Αλλοι παλι κανανε το ....τους παξιμαδι για να τα στελουν εξωτερικο να σπουδασουν και εσεις θα ειστε στην πηγη και θα τρεχετε προς ταλλου να παρετε το σταγονομετρο;

                          Οπως και να χει...σιγουρα μπορει το παιδι μετα απτο ελλ. σχολειο να εγγραφει στο γερμανικο.
                          Αλλα σιγουρα θα ζητανε καποια βεβαιωση γλωσσας. Μιλαω για το αν παει το παιδι ενα χρονπο εδω ελλ. και μετα αλλαξει. Στο ελλ. θα εχει τα γερμ ως ξενη γλωσσα αλλα...δεν συγκρινεται. Ετσι;
                          Εκτος αυτου το θεωρω λιγο απιθανο αν τελειωσει πχ Α Γυμνασιου ελληνικο να το παρουνμετα στην 3η ταξη στο γερμ. Gymnasium oπου τα αλλα θα εχουν κανει ηδη τρια χρονια λατινικα και θα εχουντην γερμ. ως μητρικης τους απτην κουνια τους..εκτος πια αν εχει παρει το kleines deutsches Sprachdiplom το παιδι...που λεει ο λογος και ειναι πολυ καλος μαθητης...

                          Και μην ξεχναμε την αντιστοιχια αναγνωρισης. Ετσι;
                          Τελειωνοντας Λυκειο αντιστοιχει εδω σε Ρεαλσουλε. Βγαλτε τα συμπερασματα σας. Παντως εδω αποκλειετε να μην εχουν βιβλια στην αρχη της χρονιας. Ουτε απεργιες οι εκπαιδευτικοι κτλ. Ψαξτε το λιγο αφου ανησυχειτε. Συγκρινετε τα..

                          Αν ερθει απο Ελλαδα και παει γερμ.θα το βοηθησουν στην γλωσσα εντος σχολειου με εντατικα προσθετα μαθηματα και τον πρωτο καιρο δεν θα βαθμολογειται στην γλωσσα.

                          Αποφασιστε σε ποια πολη θα πατε σε ποιο καρτιδιο κοιταξτε μετα τι συστημα ισχυει εκει επικοινωνηστε με τα σχολεια

                          Σας ευχομαι οτι καλυτερο

                          Comment


                            #88
                            το εκπαιδευτικο συστημα στην Γερμανια (με λιγα λογια, διαγραμμα)



                            ακομη μια περιληψη για το εκπαιδευτικο συστημα

                            Η εκπαίδευση στη Γερμανία ξεκινάει από 6 χρονών και είναι υποχρεωτική μέχρι την ηλικία των 16. Στην αρχή υπάρχει το νηπιαγωγείο από 3 ετών π...


                            και να προσθεσω κατι ακομα

                            Αν δεν βραχεις δεν μαθαινεις κολυμπι

                            Comment


                              #89
                              εχεισ απολυτο δικιο καλη μου.ετσι κ αλλιωσ σκεφτομαι μονο τα παιδια μου κ φευγω απλα ειμαι πολυ αγχωμενη.βεβαιωσ κ σκευτομαι μονο την προσαρμογη των παιδιων εκει κ οχι την δικη μ ου..απλα δεν ξερω απο την εκει εκπαιδευση τιποτα.εξαλλου θα παω πρωτα εγω με τον αντρα μου για ενα μηνα να βρω σχολεια σπιτι κ τα υπολοιπα κ μετα θα γυρισω να παρω τα παιδια.αφου θα φυγω θα το κανω ολοσωστα.απλα προσπαθω να εγκληματιστω λιγο στην κατασταση.κ ναι..!!!!!!!!!!!ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΥΓΩ............ειναι καποιοσ πο φευγει ετσι για πλακα...πληροφοριακα ζω σε πολη κ δεν θα παθω κανενα σοκ..ευτυχως.!!!!!!ευχαριστω ολουσ που μου παραθετετε τισ γνωμες σασ..

                              Comment


                                #90
                                καλησπερα σας.
                                θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος με πτυχιο οικονομολογου, χωρις να ξερει ομως την γερμανικη γλωσσα, εχει προοπτικη για καλη εργασια στην γερμανια γιατι στην Ελλαδα δουλευει σαν πωλητρια με τρεις κ εξηντα κ αυτο με βισμα!!ειναι η μελλουσα συζηγος μου η οποια ζει μακρια απο μενα γιατι εγω λογο δουλειας (μονημοτητα στον στρατο εδω κ 12 χρονια περιπου)δεν μπορουμε να ειμαστε μαζι γιατι αν ερθει μαζι μου δεν υπαρχει περιπτωση εργασιας.απο εκει κ περα θα ηθελα να ρωτησω κ φυσικα ειμαι κ σε διλλημα,αν να τα παρατησω ολα κ να φυγω απο εδω μαζι της,αν κανω το σωστο κ αφησω ολα αυτα πισω(δουλεια)τι θα αντιμετωπισω εκει.φυσικα εχω στενους συγγενεις στην περιοχη της Στουτγκαρδης οι οποιοι ενω πριν λιγα χρονια μου ελεγαν μην κανεις καμια χαζομαρα κ αφησεις την δουλεια σου,τωρα με παροτρηνουν κατα καποιο τροπο να παω κ να κανω οικογενεια εκει λεγοντας μου οτι θα ζω ποιο αξιοπρεπος,ακομα κ με μικρο μισθο για αρχη κ για τους δυο μας.
                                θα μπορουσες να μου πεις την γνωμη σου κ πως θα ειναι τα πραματα για 2 νεους 31 ετων κανοντας ενα τετοιο βημα?

                                Comment

                                Working...
                                X