Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by tselinkas View Post
    συννεφακι μου γιατι ειναι καλυτερο το ισογειο?οσο για τις εντοιχιζομενες κουζινες δηλ εχει στο σπιτι ηδη κουζινα?αν ναι καλο αυτο...
    Γιατι αν εχεις παιδια και χοροπηδανε δεν τα ακουει ο γειτονας απο κατω οταν εχεις ισογειο
    Ναι σε πολλα διαμερισματα τα νοικιαζουν με εντοιχιζομενη μεσα

    Comment


      καλησπερα σε ολους απο ελλαδα χαχα...ειμαι κομμωτρια κ ο αντρας μου ηλεκρολογος αυτοκινητων γνωριζετε αν θα μπορεσουμε να βρουμε κατι πανω στην ειδικοτητα μας?αυριο ξεκιναμε ιδιαιτερα μαθηματα γερμανικων , εχουμε γνωστους στο μοναχο ειναι καλα εκει?ευχαριστω πολυ

      Comment


        Originally posted by εφη ξενακη View Post
        καλησπερα σε ολους απο ελλαδα χαχα...ειμαι κομμωτρια κ ο αντρας μου ηλεκρολογος αυτοκινητων γνωριζετε αν θα μπορεσουμε να βρουμε κατι πανω στην ειδικοτητα μας?αυριο ξεκιναμε ιδιαιτερα μαθηματα γερμανικων , εχουμε γνωστους στο μοναχο ειναι καλα εκει?ευχαριστω πολυ
        καλημερα

        αν γνωριζετε την γλωσσα δεν βλεπω εμποδια εφοσον και οι δυο εχετε καποιο επαγγελμα.
        Το Μοναχο ειναι ακριβη αλλα ωραια πολη

        Comment


          σε ευχαριστω πολυ...απλα εκει εχουμε γνωστους ξερεις καποια κοντινη πολη να κοιταξουμε η ποια προτεινεις εσυ?

          Comment


            καλησπερα σας...φευγω στουτγκαρδη 9 του μηνος τελικα... γνωριζει κανεις εαν υπαρχουν εργασια στην κουζινα?ερχομαι με το αγορι μου..η εστω εαν μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το που μπορω να ψαξω...

            Comment


              και εαν υπαρχει και σχολειο για μας τους μεγαλους εκει στην στουτγκαρδη....εμεις συγκεκριμενα θα παμε κορνβεισχαιμ...οποια πληροφορια σας θα ηταν μεγαλη βοηθεια για μενα ...ευχαριστω πολυ...

              Comment


                Originally posted by synnefaki View Post
                Ζω εδω και 25 χρονια στην Γερμανια. Ο συζυγος μου εχει γεννηθει εδω και ζει 39 χρονια εδω περα.
                Εχουμε ενσωματωθει κυριολεκτικα με την γερμανικη κοινωνια και την ζωη εδω.
                Την αισθανομαστε σαν δευτερη πατριδα μας.
                Μπορειτε να με ρωτησετε οτι θελετε απτα ασφαλιστικα, για παιδικους σταθμους για εκπαιδευτικο συστημα, σπουδες, εργασια, σπιτι κτλ

                Θα ειναι χαρα μου να μπορεσω να βοηθησω.
                Γεια σας,ειμαι 34 ετων και ψαχνω για δουλεια στη Γερμανια,ημουν μπετατζης 12 χρονια,ξερετε αν μπορω να βρω δουλεια σε καποια εταιρεια? μιλαω μονο Ελληνικα.....ευχαριστω...........

                Comment


                  ξερω πως...τεχνητες ψαχνουν ιδιως στις οικοδομες.
                  Χωρις τα γερμανικα δυσκολα μεν, αλλα υπαρχουν και αρκετοι ελληνες τεχνητες στις οικοδομες που κανουν και δικιες τους δουλειες.
                  Το θεμα ειναι δεν ξερω κατι συγκεκριμενο να σου γραψω. Αυτα μονο απο στομα σε στομα βρισκονται, πρεπει να επικοινωνησεις με γνωστους σου στην Γερμανια, και αν δεν εχεις με ελλ. κοινοτητες κτλ.
                  Δοκιμασε και σε γερμ. εταιρειες, απλα χωρις την γλωσσα...δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα ειναι εφικτο

                  Comment


                    Καλησπέρα και από εμένα σε όλους εδώ και εκ των προτέρων θέλω ευχαριστήσω τους έλληνες που μένουν είδη γερμάνια και μας δίνουν τόσες σημαντικές πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε στα ερωτήματα που θέτουμε.
                    Για να μην κουράζω μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Στις 3 φεβρουάρη ανεβαίνω σε οικογενειακούς φίλους στο Duisburg για εύρεση εργασίας , είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός αλλά λόγο γλώσσας δεν μπορώ να στηρίξω αυτό το επάγγελμα για αρχή.
                    Είμαι άνεργος είδη και ρωτώντας στον Ελληνικό ΟΑΕΔ μου είπαν ότι μπορώ να πάρω ένα ειδικό έντυπο το λεγόμενο U2 και να γραφτώ στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ εκεί ώστε να μπορώ μέχρι τρεις μήνες να πληρώνομαι εκεί αφού βέβαια δεν έχει βρεθεί κάποια δουλειά που θα γίνει και διακοπή της επιδότησης πιο πριν από τους τρεις μήνες.
                    Το ερωτήματα μου είναι να μεταφέρω την ενεργεία μου και να γραφτώ στον Γερμανικό ΟΑΕΔ η όχι? Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει περίπτωση από αυτά που διαβάζω να μου προτείνουν εργασίες οι οποίες μπορεί να είναι πολύ μακριά από την ευρύτερη περιοχή του Duisburg και δεν θέλω να απομακρυνθώ από τους γνωστούς μου. Μάλιστα μια φίλη που ζούσε χρόνια εκεί μου προτείνει να καταθέσω το βιογραφικό μου ως έχει γιατί μπορεί να μου βρουν κάτι παραπλήσιο της δουλειάς μου και ας μην ξέρω τι γλώσσα καλά.
                    Η΄ να μην γραφτώ καλύτερα στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας χάνοντας βέβαια την ευκαιρία κάποιων χρημάτων που θα τα έχω και ανάγκη στην αρχή, να φανταστείτε ότι 3 του μήνα φεύγω και 9 είναι να πάρω το μηνιάτικο μου από το ελληνικό ΟΑΕΔ 460 ευρώ.
                    Οποίος έχει πείρα επί του θέματος ας μου απαντήσει γιατί είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω, ευχαριστώ πολύ!!!!

                    Comment


                      γεια σας και απο εμενα ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας ομως σας διαβαζω αρκετο καιρο.
                      μενω μονιμα στη γερμανια και μου παρουσιαστηκε ενα (χαζο)προβλημα που αν μπορει εν μερη να λυθει θα ηταν καλα.
                      ειχα κατεβασει καποια εργακια απο το ιντερνετ, μου ηρθε ενα χαρτι απο δικηγορικο γραφειο αυτες της μερες που λεει οτι αυτο ειναι παρανομο και πρεπει να πληρωσω 950ευρω ως το τελος του μηνα.

                      ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει περι του θεματος τι να κανω;
                      να το κυνηγησω το θεμα με δικηγορο η οχι;
                      με δεδομενο οτι η γυναικα μου ειναι στο ενατο μηνα εγκυμοσυνης και εγω δεν θεωρουμε υψηλομισθος εχω ελπιδες να καταφερω τιποτα;

                      Comment


                        ενας ξαδερφος μου που εκανε το ιδιο πραγμα (κατεβασε ταινια )πληρωσε 3000 αυτος γεννηθηκε μεγαλωσε σπουδασε εκει δεν το κυνηγισε με δικιγορο απλα πληρωσε.......αποτα λεγομενα του χαμενος χρονος και χρημα ηταν απλα πληρωσε....

                        Comment


                          Originally posted by aneltzo View Post
                          γεια σας και απο εμενα ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας ομως σας διαβαζω αρκετο καιρο.
                          μενω μονιμα στη γερμανια και μου παρουσιαστηκε ενα (χαζο)προβλημα που αν μπορει εν μερη να λυθει θα ηταν καλα.
                          ειχα κατεβασει καποια εργακια απο το ιντερνετ, μου ηρθε ενα χαρτι απο δικηγορικο γραφειο αυτες της μερες που λεει οτι αυτο ειναι παρανομο και πρεπει να πληρωσω 950ευρω ως το τελος του μηνα.

                          ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει περι του θεματος τι να κανω;
                          να το κυνηγησω το θεμα με δικηγορο η οχι;
                          με δεδομενο οτι η γυναικα μου ειναι στο ενατο μηνα εγκυμοσυνης και εγω δεν θεωρουμε υψηλομισθος εχω ελπιδες να καταφερω τιποτα;
                          ουπς . Εμένα συνάδελφος που του έτυχε το ίδιο στην Βόννη και το κουβεντιάζαμε έβαλε δικηγόρο (να αποδείξει δηλαδή ότι δεν φέρει αυτός που το κατεβάζει ευθύνη αλλά αυτός που το έχει ανεβάσει) οκ πλήρωσε 350 ευρώ απο τα 950 και άλλα 400 όμως στον δικηγόρο οπότε θα σου έλεγα και εγώ πλήρωσε το γιατί δεν το γλυτώνεις εύκολα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Μετά έμαθα ότι υπάρχει ασφάλεια για αυτό (ρωτάς τον ασφαλιστή σου) πληρώνεις περίπου 20 ευρώ το μήνα και αν σου κάτσει η περίπτωση τα πληρώνει η ασφαλιστική. (δηλαδή σου λένε πλέρωνε €20/μήνα και κατέβαζε όσο και ότι θές ) Γενικά στην Γερμανία μπορείς να κάνεις ασφάλεια για ότι μπορείς να φανταστείς. Θα τον ρωτήσω ξανά πώς και τί και θα σε ενημερώσω!

                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Originally posted by aneltzo View Post
                            με δεδομενο οτι η γυναικα μου ειναι στο ενατο μηνα εγκυμοσυνης και εγω δεν θεωρουμε υψηλομισθος εχω ελπιδες να καταφερω τιποτα;
                            Ξέχασα να σου ευχηθώ όλα με το καλό
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη kosofos, ευχαριστω και για της ευχες...

                              Comment


                                πωπω και την κλανια παρακολουθουν εκει.. αν φας φασολια και κουνουπιδι παιζει να σου ερθει χαρτι οτι ρυπαινεις το περιβαλλον... απο Torrents κατεβαζατε παιδες???
                                Better Think twice instead once

                                Comment

                                Working...
                                X