Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    το γραμμα ηταν απο δικηγορο και αυτο που καταφερα σε απευθειας τηλεφωνικη συνομιλια μαζι του (χωρις να χρησιμοποιησω δικηγορο δικο μου) ηταν να πεσει το προστιμο στα 500ευρω και αυτα σε 10 δοσεις.
    οποτε μην αφηνετε να πεσει τιποτα κατω, ενα τηλ, μια ερωτηση, ποτε δεν ειναι κακο και δεν κοστιζει...

    Comment


      ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να θιξω ειναι αυτο του παιδιου που περιμενουμε. δικαιουτε να παρει εκτος της ελληνικης και την γερμανικη υπηκοοτητα; αν ναι θα εχει καποιο οφελος; αν καποιος εχει εμπειρια στο θεμα ας απαντησει. το παιδι θα πρεπει μαλλον να το δηλωσουμε στην ελληνικη πρεσβεια;

      Comment


        Originally posted by aneltzo View Post
        ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να θιξω ειναι αυτο του παιδιου που περιμενουμε. δικαιουτε να παρει εκτος της ελληνικης και την γερμανικη υπηκοοτητα; αν ναι θα εχει καποιο οφελος; αν καποιος εχει εμπειρια στο θεμα ας απαντησει. το παιδι θα πρεπει μαλλον να το δηλωσουμε στην ελληνικη πρεσβεια;
        Το παιδί με το που θα γεννηθεί εδώ θα έχει 2 υπηκοότητες. Γερμανική-Ελληνική.

        ΔΗΛΩΣΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

        Για την δήλωση στο προξενείο:
        Για τη δήλωση γεννήσεως τέκνου, η οποία γίνεται στο Προξενείο μέσα σε 10 μέρες από την γέννησή του, απαιτούνται :

        1. Τα διαβατήρια των γονέων

        2. Η ληξιαρχική πράξη γεννήσεως από τις γερμανικές αρχές(GEBURTSURKUNDE)

        Για την δήλωση στο δήμο (Standesamt):

        μέσα σε μία εβδομάδα από την γέννησή του

        1. Τα διαβατήρια των γονέων

        2. Η ληξιαρχική πράξη γεννήσεως από τις γερμανικές αρχές(GEBURTSURKUNDE)

        *Πολλές κλινικές κάνουν την παραπάνω διαδικασία αν θές. Ρώτα το. Θα δηλώθέι επίσης και το επίθετο του παιδιού

        Για την δήλωση στην ασφαλιστική (Krankenversicherung):

        Ενημέρωση άμεσα μετά την γέννηση του παιδιού αρχικά τηλεφωνικά και μετά θα σε ενημερώσουν για μια αίτηση ενημέρωσης (όνομα αίτησης U1 - U3) που θα συμπληρώσεις και θα τους στείλεις το GEBURTSURKUNDE. Σε 2 εβδομάδες το παιδί θα έχει την δικιά του κάρτα ασφάλισης. Το παιδί παίρνει την ασφάλεια του πατέρα (εξαιρέσεις στις ιδιωτικές ασφάλειες)

        Για την δήλωση στο δήμο (Einwohnermeldeamt):

        Για την εγγραφή του σαν πολίτης του εκάστοτε δήμου που μένει. ότι κάνατε εσείς όταν εγγραφήκατε στο δήμο. Τα χαρτιά που χρειάζονται είναι τα ίδια με τις παραπάνω διαδικασίες και ακόμα η Lohnsteuerkarte
        Για το διαβατήριο (Kinderpass) χρειάζεται μια φωτογραφεία τύπου διαβατηρίου του μωρού (Ε ρε γέλια άντε βάλε να φωτογραφίσεις μωρό με ανοιχτά μάτια). Αν θέλετε μπορείτε να του βγάλετε Ελληνικό διαβατήριο στο προξενείο. Υποχρεωτικά θα έχει ένα διαβατήριο το παιδί γιατί αλλιώς δέν θα μπορεί να ταξιδέψει σε περίπτωση που χρειαστεί.

        Για την δήλωση Kindergeld:

        Αίτηση στο Familienkasse der Agentur für Arbeit http://www.arbeitsagentur.de/zentral...Kg1-Antrag.pdf

        Για την δήλωση Elterngeld:

        Mögliche Gründe hierfür können sein: Sie haben ein Lesezeichen verwendet: Die Struktur der Website hat sich geändert. Sicherlich finden Sie die von Ihnen gewünschten Informationen an anderer...


        1)Αίτηση υπογεγραμμένη και απο τους 2 γονείς
        2) Η ληξιαρχική πράξη γεννήσεως από τις γερμανικές αρχές(GEBURTSURKUNDE)
        3)Δήλωση ειδοδήματος (Einkommenserklärung bzw. Lohn- und Gehaltsbescheinigungen)
        4)Αποδεικτικό απο την ασφαλιστική για το Mutterschaftsgeldzahlung
        4)Αν εργαζόταν η γυναίκα αποδεικτό μισθοδοσίας απο τον εργοδότη

        Το Elterngeld είναι απο €300 εώς €1800 μήνα για 12 μήνες http://www.familien-wegweiser.de/Elterngeldrechner

        Χρήσιμη checklist http://media.wilnsdorf.de/838-9_Checklisten.pdf

        Herzlichen Glückwunsch! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ....
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          danke kosofos με διαφωτησες

          Comment


            KALISPERA PAIDIA KAI SINXARITIRIA SE AYTOUS POU BOHTHAN MIA TETOIA STIGMI O ENAS TON ALLO-ANTHROPIA ME LIGA LOGIA- EXW KAI EGW MIA ERWTISH...EXW GERMANIKH TAYTOTITA KAI ERGAZOMAI PLEWN STIN GERMANIA,H ARAVONIASTIKIA MOU EINAI AKOMA ELLADA KAI THELW NA TIN FERW EDW NA MPEI SE ENA SXOLEIO NA MATHI TIN GLOSSA.H KOPELA EXEI ALBANIKO DIAVATIRIO EPEIDH GENITHIKE MONO EKEI,HTAN APO MWRO STHN ELLADA KAI PLEON DIKEOUTE ELLHNIKH TAYTOTITA..EPIDH OMWS STIN ELLADA OLA KINOUNTAI EIS BAROS TON POLITON H TAYTOTITA THA ARGISH KAMIA 4 XRONIA...MPOREI NA BGALEI ADEIA PARMONIS EDW STIN GERMANIA KAI TI XARTIA THA XRIASTOUN..AMA GNWRIZETE..EYXARISTW...

            Comment


              Originally posted by christosdel View Post
              KALISPERA PAIDIA KAI SINXARITIRIA SE AYTOUS POU BOHTHAN MIA TETOIA STIGMI O ENAS TON ALLO-ANTHROPIA ME LIGA LOGIA- EXW KAI EGW MIA ERWTISH...EXW GERMANIKH TAYTOTITA KAI ERGAZOMAI PLEWN STIN GERMANIA,H ARAVONIASTIKIA MOU EINAI AKOMA ELLADA KAI THELW NA TIN FERW EDW NA MPEI SE ENA SXOLEIO NA MATHI TIN GLOSSA.H KOPELA EXEI ALBANIKO DIAVATIRIO EPEIDH GENITHIKE MONO EKEI,HTAN APO MWRO STHN ELLADA KAI PLEON DIKEOUTE ELLHNIKH TAYTOTITA..EPIDH OMWS STIN ELLADA OLA KINOUNTAI EIS BAROS TON POLITON H TAYTOTITA THA ARGISH KAMIA 4 XRONIA...MPOREI NA BGALEI ADEIA PARMONIS EDW STIN GERMANIA KAI TI XARTIA THA XRIASTOUN..AMA GNWRIZETE..EYXARISTW...
              Στην περίπτωση που παντρευτειτε
              Οικογενειακή επανένωση
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                EYXARISTW POLI...ALLA PROS TO PARON DEN EINAI STA SXEDIA MAS.. ;-)

                Comment


                  Οι γερμανικές αρχές δεν θα επιτρέπουν πια σε παιδιά μεταναστών που γεννήθηκαν μετά το 1990 να είναι Γερμανοί πολίτες και να έχουν και την υπηκοότητα της μητέρας πατρίδας τους. Αν κατάγονται από χώρες εκτός Ε.Ε., θα πρέπει να διαλέξουν. Είναι μια ρύθμιση που "φωτογραφίζει" την πολυάριθμη τουρκική κοινότητα της Γερμανίας, αφού η Τουρκία δεν είναι μέλος της Ε.Ε. Παιδιά μεταναστών που ενηλικιώνονται φέτος άρχισαν να λαμβάνουν επιστολές από τις κυβερνητικές υπηρεσίες που τους ενημερώνουν για τις διαθέσιμες επιλογές...

                  Τέλος η διπλή υπηκοότητα για τα παιδιά μεταναστών στη Γερμανία
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    Originally posted by milu
                    Επιτρέψτε να συμπληρώσω ακόμη ένα επίδομα. Το Mutterschaftsgeldstelle


                    Σκοπός: επίδομα μητρότητας κατά τη διάρκεια των περιόδων προστασίας (μητρότητας)
                    Για: εργαζόμενες, οικιακοί βοηθοί, άνεργοι, προαιρετικά ασφαλισμένη
                    Πότε: 6 εβδομάδες έως 8 εβδομάδες μετά τη γέννηση
                    Ποιος: ο εργοδότης, ασφαλιστική εταιρεία (ΑΟΚ), Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Ασφάλισης (BVA)
                    Έγγραφα: ιατρικό πιστοποιητικό που προσδιορίζει την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού
                    Ύψος: εξαρτάται από το φορέα έως 13 ευρώ ανά ημέρα, μέγιστο διάστημα 6 εβδομάδες πριν και 8 εβδομάδες μετά τη γέννηση, και ύψους έως 210 ευρώ ενιαίος
                    Εξαίρεση: όχι για νοικοκυρές, ιδιωτικά ασφαλισμένη εργαζόμενη / αυτοαπασχολούμενοι



                    Και ακόμη κάτι, το Elterngeld είναι για εργαζόμενους 65% από του καθαρού μισθού (Netto)
                    αυτο το επιδομα (mutterschaftsgeld) πηγα στο ΑΟΚ με το αναλογο χαρτι που εδωσε ο γιατρος στη γυναικα μου και μου ειπανε οτι δεν δικαιουτε για το λογο οτι δεν εχει δουλεψει ποτε στη γερμανια.

                    Comment


                      Originally posted by christosdel View Post
                      KALISPERA PAIDIA KAI SINXARITIRIA SE AYTOUS POU BOHTHAN MIA TETOIA STIGMI O ENAS TON ALLO-ANTHROPIA ME LIGA LOGIA- EXW KAI EGW MIA ERWTISH...EXW GERMANIKH TAYTOTITA KAI ERGAZOMAI PLEWN STIN GERMANIA,H ARAVONIASTIKIA MOU EINAI AKOMA ELLADA KAI THELW NA TIN FERW EDW NA MPEI SE ENA SXOLEIO NA MATHI TIN GLOSSA.H KOPELA EXEI ALBANIKO DIAVATIRIO EPEIDH GENITHIKE MONO EKEI,HTAN APO MWRO STHN ELLADA KAI PLEON DIKEOUTE ELLHNIKH TAYTOTITA..EPIDH OMWS STIN ELLADA OLA KINOUNTAI EIS BAROS TON POLITON H TAYTOTITA THA ARGISH KAMIA 4 XRONIA...MPOREI NA BGALEI ADEIA PARMONIS EDW STIN GERMANIA KAI TI XARTIA THA XRIASTOUN..AMA GNWRIZETE..EYXARISTW...
                      απο τη στιγμη και μονο που θα παντρευτητε ειναι πολυ απλο να ερθει, απλα θα πρεπει να κανεις εσυ καποιες ενεργειες απο εδω.
                      2107285217 αυτο ειναι το τηλ απο τη γερμανικη πρεσβεια στην αθηνα, παρε εδω καλυτερα ενα τηλ και ζητα την κ.τσικαλακη. σε οποιοδηποτε μερος της ελλαδος και αν μενει η αρραβωνιαστηκια σου θα πρεπει να παει στην αθηνα για να παρει την βιζα. μην σου φαινεται βουνο ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

                      Comment


                        Originally posted by aneltzo View Post
                        αυτο το επιδομα (mutterschaftsgeld) πηγα στο ΑΟΚ με το αναλογο χαρτι που εδωσε ο γιατρος στη γυναικα μου και μου ειπανε οτι δεν δικαιουτε για το λογο οτι δεν εχει δουλεψει ποτε στη γερμανια.
                        κατανέμει στη κατηγορία νοικοκυρές!

                        Comment


                          eyxaristo poli gia ton xrono sou..ektos apo to thema tis pantrias.ti alles energies mporoun na ginoun me to apla na dilothei edw germania kai na paei sxoleio???

                          Comment


                            Originally posted by christosdel View Post
                            eyxaristo poli gia ton xrono sou..ektos apo to thema tis pantrias.ti alles energies mporoun na ginoun me to apla na dilothei edw germania kai na paei sxoleio???
                            Οι υπήκοοι χρειάζονται θεώρηση (Visa) για να εισέλθουν στη Γερμανία Visum (Art. 1 Abs. 1 EUVisumVO, § 4 I AufenthG, § 15 AufenthV). Το πεδίο της επιτρεπόμενης εργασίας προκύπτει με βάση την άδεια παραμονής Aufenthaltstitel (§ 4 Abs. 2 AufenthG)..
                            Με το νέο βιομετρικό διαβατήριο της ΕΕ μπορεί να εισέλθει, χωρίς περαιτέρω προϋποθέσεις, μέχρι 3 μήνες.

                            Όλα αναλυτικά εδώ Auswärtiges Amt - Visabestimmungen

                            Comment


                              Originally posted by milu View Post
                              Οι υπήκοοι χρειάζονται θεώρηση (Visa) για να εισέλθουν στη Γερμανία Visum (Art. 1 Abs. 1 EUVisumVO, § 4 I AufenthG, § 15 AufenthV). Το πεδίο της επιτρεπόμενης εργασίας προκύπτει με βάση την άδεια παραμονής Aufenthaltstitel (§ 4 Abs. 2 AufenthG)..
                              Με το νέο βιομετρικό διαβατήριο της ΕΕ μπορεί να εισέλθει, χωρίς περαιτέρω προϋποθέσεις, μέχρι 3 μήνες.

                              Όλα αναλυτικά εδώ Auswärtiges Amt - Visabestimmungen
                              se eyxaristo poli poli xrisima ayta pou me egrapses...ksexasa na anafero oti adeia paramonis exei stin ellada....(i den pezei kanena rolo)

                              Comment


                                Γειά σας. Παρακαλώ, μπορεί κάποιος, να μου δώσει ό,τι πληροφορία, για το πρόβλημά μου (οτιδήποτε, θα μου φανεί χρήσιμο) ; Σκοπεύω να έρθω Γερμανία - είμαστε 3 άτομα, η κόρη μου (21 χρόνων), που στην Ελλάδα είναι φοιτήτρια (θα διακόψει για λίγο διάστημα τις σπουδές της), η μητέρα μου, εγώ, τα 2 σκυλάκια μου (Yorkshire Terrier) και μια γατούλα. Ο γυιός μου ευρίσκεται ήδη επάνω, τον φιλοξενεί μια φίλη της μαμάς μου και έχει βρει δουλειά (πριν περίπου 1,5 μήνα). Το πρόβλημά μου, είναι πού θα μείνουμε, γιατί έως τώρα (εδώ και 1,5 μήνα ψάχνει η φίλη μας), δεν έχει βρεθεί κάποιο σπίτι. Τί να κάνω τώρα εγώ, δεν ξέρω, καθώς έχουμε κλείσει όλοι εισητήρια για Στουτγάρδη, για τις 01/03/2013 (δεν υπάρχει πολύς χρόνος) ; Νομίζω, ότι πρόκειται να τρυπήσει το στομάχι μου, από το άγχος και την απελπισία ! Τί επιλογές έχω, άραγε ; Εν τω μεταξύ, υπάρχει και κάτι άλλο ίσως δυσμενές, ότι εγώ από την Ελλάδα δεν μπορώ να πάρω ούτε εκκαθαριστικό εφορίας, ούτε είχα δικαίωμα να εγγραφώ στις καταστάσεις των ανέργων του ΟΑΕΔ ! Υπάρχει κάποια ελπίδα να μπορέσουμε εκεί να συνεχίσουμε τη ζωή μας, να βρούμε δουλειά (εκτός από την μητέρα μου φυσικά), σπίτι, καθώς είναι η τελευταία και μοναδική μας επιλογή η Γερμανία, για να ξεκινήσουμε πάλι από την αρχή την ζωή μας ; Ποιά είναι η γνώμη σας ; Πραγματικά, θα μ' ενδιέφερε πολύ ! Σας ευχαριστώ !

                                Comment

                                Working...
                                X