Announcement

Collapse
No announcement yet.

θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κάποιος να με βοηθήσει στη Γερμανία

    Είμαι άνεργος και θέλω να έρθω για δουλειά στη Γερμανία υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει να βρω μια δουλειά, σαν εργάτης , η οδηγός σε φορτηγά ,έχω και δίπλωμα μεγάλο για κλάρκ. Μπορώ να δουλέψω σε οποιαδήποτε δουλειά , σε εστιατόρια η όπου αλλού .Είμαι στα όρια της της φτώχιας .
    Δεν ξέρω άλλη γλώσσα εκτός από ελληνικά.

    Comment


      σχετικα με το jopecenter

      καλημερα σας! θα ηθελα μια βοηθεια αν ξερει καποιος..
      λεγομαι ΑΝΔΡΕΑΣ κ ειμαι 25 χρονον απο δραμα. το σαββατο προκιτε να φυγω για γερμανια στα ξαδερφια μ στο Crailsheim για εργασια μονιμα! δεν γνωριζω την γλωσσα κ μ ειπαν να γραφτω σαν μονιμος κατοικος εκει κ να παω στο jopecenter κ θα βρουν εργασια αλλα κ θα μ μαθουν την γλωσσα κ θα μ δινουν ενα μικρο βοηθημα μεχρι να μ βρουν εργασια! ξερεται τπτ. τετοιο? κ αν ναι... τη χαρτια να παρω απο την ελλαδα? ειμαι κ γραμενος (κλασικα) ανεργος στον ΟΑΕΔ περιπου 2 χρονια. εχω κ πτυχιο μηχανικου αυτοκινιτων!

      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ!!!!

      Comment


        xp2003 και andreass87 ξεκινάτε με βασικές ενημέρωσης από εδώ
        Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση

        Η Ellindex είναι ένα δίκτυο για Έλληνες επιχειρηματίες, ελεύθερους επαγγελματίες και ένας κατάλογος ελληνικών επιχειρήσεων για τους ιδιώτες.

        Ελληνικά εστιατόρια (σε εθνικό επίπεδο)

        Ανδρέα αν έχεις δικαίωμα η παίρνεις επίδομα ανεργίας στην Ελλάδα θα δικαιούσαι και στην Γερμανία. Κοίτα στης οδηγίες προσανατολισμού για το έντυπο U2

        Comment


          μπα οχι δεν μπορω να περνω επιδομα εδω αλλα ενας φιλος πιγε βερολινο με την γυναικα τ κ το μικρο τ το παιδι κ μαθαινουν την γλωσσα κ περνουν συνολικα 1500ε κ εχουν κ ασφαλια κ καθονται. πως γυνεται αυτο? κ μ λεει οτι αν ανεβω κ γραφτω στο jopcenter θα μ μαθουν κ την γλωσσα κ θα μ δεινουν μεχρι να μ βρουν εργασια περιπου 400ε σαν βοηθεια απο το κρατος.

          Comment


            Τι να σου πω, μάλλον θα είχε δικαίωμα επίδοσις στην Ελλάδα και ανέβηκε με το U2 και παίρνει παροχές για την κάλυψη των δαπανών διαβίωσης σύμφωνα με τη βασική διάταξη για τα άτομα που ζητούν απασχόληση εκτός εάν, όσον αφορά τις παροχές αυτές, πληρούνται οι προϋποθέσεις επιλεξιμότητας για προσωρινή συμπληρωματική παροχή μετά τη λήψη του επιδόματος ανεργίας 1 από του επιδόματος ανεργίας 2 (Arbeitslosengeld II, ALG II η και Hartz IV) δλδ. υπηρεσία κοινωνικής ασφάλισης --> την κοινωνική πρόνοια για τρία άτομα συν της οικογενειακές παροχές για το παιδί!?

            Γιατί δεν ρωτάς το φίλο σου να μας πει και μας ακριβός τι και πως... ??

            Comment


              δεν θελω να γινομαι κουραστικος με ειπε οτι ειναι στο προγραμμα Hartz 4. μπορω κ εγω να μπω σε ενα τετοιο προγραμμα? τα χαρτια π πρεπει να παρω απο εδω ειναι ..την οικεγενιακη κατασταση την ταυτοτητα το πιστοποιητικο γενεσης θελει κ τπτ. αλλο? στα ξαδερφια μ θα μενω για κανα χρονο μεχρι να μαθω την γλωσσα!
              ευχαριστω με βοηθατε πολυ!!!

              Comment


                Καλησπέρα πατριωτάκια!!!
                Μία ερώτηση: Έχω μεταφράσει τα πτυχία (και το δικό μου και τις γυναίκας μου) και θέλω να τα στείλω στο Μόναχο για αναγνώριση (στον Γερμανικό ΔΙΚΑΤΣΑ).
                Ξέρει κανείς να μου πει που πρέπει να τα στείλω???
                Περιμένω την απάντηση σας.
                Ευχαριστώ!

                Comment


                  ανδρεα δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τοι κοβουν το επιδομα προσωρινα.οχι σε ολους...εμεις το παιρνουμε και δεν μας το κοβουν γιατι ο αντρας μου δουλευει.επειδη εχουν ερθει παρα πολλοι μεταναστες και χωρις να εχουν δουλεψει παιρνανε το επιδομα τα σταματησανε σε αρκετα ατομα*λογικο*μεχρι νεωτερας...αυτο εγινε λιγες μερες πριν.ενας γνωστος μου που ηρθε στην γερμανια και δεν δουλεψε κ επιρνε το επιδομα αυτον τον μηνα δεν του βαλανε λεφτα και του στειλανε χαρτι οτι θα το κοψουν...οταν μαθω νεωτερα θα σας πω.

                  Comment


                    αλλα εσυ να πας να κανεις αιτηση...ποτε δεν ξερεις τα κριτηρια τους...

                    Comment


                      Gesch
                      μιλου να εχεις την καλοσυνη να τους το μεταφρασεις με λιγα λογια σε παρακαλω.......

                      Comment


                        Originally posted by tselinkas View Post
                        Gesch
                        μιλου να εχεις την καλοσυνη να τους το μεταφρασεις με λιγα λογια σε παρακαλω.......
                        Ναι έτσι είναι, το επίδομα (Arbeitslosengeld II, ALG II η και Hartz IV) κόβετε προσωρινά για την εισδοχή νέων μεταναστών από 23.02.2012 μέχρι 22.02.2013 !!

                        Comment


                          Originally posted by tselinkas View Post
                          ανδρεα δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τοι κοβουν το επιδομα προσωρινα.οχι σε ολους...εμεις το παιρνουμε και δεν μας το κοβουν γιατι ο αντρας μου δουλευει.επειδη εχουν ερθει παρα πολλοι μεταναστες και χωρις να εχουν δουλεψει παιρνανε το επιδομα τα σταματησανε σε αρκετα ατομα*λογικο*μεχρι νεωτερας...αυτο εγινε λιγες μερες πριν.ενας γνωστος μου που ηρθε στην γερμανια και δεν δουλεψε κ επιρνε το επιδομα αυτον τον μηνα δεν του βαλανε λεφτα και του στειλανε χαρτι οτι θα το κοψουν...οταν μαθω νεωτερα θα σας πω.
                          Σας ευχαριστω παρα πολυ milu κ tselinkas!!! τελικα το αλλο σαββατο θα ανεβω γερμανια ..δεν εχω αλλη επιλογη για εδω! ελπιζω ολα καλα να μ πανε!
                          κ σε εσας οτι καλυτερο...πολυ ωραια παρεα εδω μεσα!

                          Comment


                            και εσενα αντρεα ολα να σου πανε καλα!!!!!!

                            Comment


                              ΨΑΧΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ Η ΣΤΗ ΒΡΕΜΗ

                              ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΒΡΕΜΗ Η ΣΤΗΝ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

                              Comment


                                Originally posted by kiki_lak View Post
                                ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΒΡΕΜΗ Η ΣΤΗΝ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
                                καλησπερα. κοιτα γνωμη μου ειναι να μην ψαχνεις πολυτελειες. η επιλογη πολης ειναι καθαρη τυχη. απο την στιγμη που ψαχνεις να μεταναστευσεις για ενα καλυτερο μεροκαματο οπως ολοι... η επιλογη πολης ειναι το τελευταιο που θα σκεφτεις. εξαλου αν ακουσες οτι βορεια γερμανιας δεν ειναι καλα και νοτια ειναι καλυτερα...για εμενα αυτο ειναι απλα θεμα χρονου. ολα ειναι αλυσιδα και καποια στιγμη τα θετικα κριτηρια θα πεφτουν

                                Comment

                                Working...
                                X