Announcement

Collapse
No announcement yet.

θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    παιδια να σας ρωτησω κατι?αν δουλευεις σε πιτσαρια σαν πακετας(να πηγαινεις με μηχανακι τις πιτσες στα σπιτι) εχει στην γερμανια πουρμπουαρ?και οταν χιονισει εχουν προβλημα?

    Comment


      #62
      Originally posted by tselinkas View Post
      παιδια να σας ρωτησω κατι?αν δουλευεις σε πιτσαρια σαν πακετας(να πηγαινεις με μηχανακι τις πιτσες στα σπιτι) εχει στην γερμανια πουρμπουαρ?και οταν χιονισει εχουν προβλημα?
      εχουν πουρμπουαρ αλλα δεν συγκρινεται με το πουμπουαρ του σερβιτορου...
      Χιονιζει ξεχιονιζει η πιτσα πρεπει να παει...εε να ερθει

      Comment


        #63
        Originally posted by synnefaki View Post
        εχουν πουρμπουαρ αλλα δεν συγκρινεται με το πουμπουαρ του σερβιτορου...
        Χιονιζει ξεχιονιζει η πιτσα πρεπει να παει...εε να ερθει
        προσωπικα περσυ τα χριστουγεννα Νυρεμβεργη παντως δεν ειδα ουτε 1 μηχανακι ντιλιβερι.μεγαλη εντυπωση μου εκανε !

        Comment


          #64
          χμμμ.κι εγω αυτην την απορια ειχα..γιατι στην γερμανια δεν ειναι οπως στην ελλαδα που δεν χιονιζει ποτε..εκει σε λιγο θα ριξει πραμα και εχω απορια αυτα τα παιδια που κανουν αυτην την δουλεια πως μετακινουνται?εκτος αν οι δρομοι χιονισει δεν χιονισει ειναι πεντακαθαροι..

          Comment


            #65
            Originally posted by tselinkas View Post
            χμμμ.κι εγω αυτην την απορια ειχα..γιατι στην γερμανια δεν ειναι οπως στην ελλαδα που δεν χιονιζει ποτε..εκει σε λιγο θα ριξει πραμα και εχω απορια αυτα τα παιδια που κανουν αυτην την δουλεια πως μετακινουνται?εκτος αν οι δρομοι χιονισει δεν χιονισει ειναι πεντακαθαροι..

            Οι περισσοτεροι πηγαινοφερνουν τις πιτσες και τα αλλα φαγητα με αυτοκινητο!
            Αλλα ναι τις ωρες που κινουνται οι ντελιβερι ειναι καθαροι οι δρομοι.

            Comment


              #66
              γεια σας φιλοι μας!!!!καλα ε,δεν κρατιεμαι σας λεω μεχρι να φυγουμε!!!!ειμαι πολυ χαρουμενη..περιεργο αυτο γιατι ποτε δεν ηθελα να φυγω απο την ελλαδα και τωρα ξαφνικα ειναι το μονο που θελω.περιμενω πως και πως να φτασω βερολινο!!!!θελω να ρωτησω για τα σχολεια..εχει σε καθε γειτονια οπως εδω θεσσαλονικη?η μικρη μου περσι πηγε προνηπια και φετος πηγαινει νηπια.αν πανε ολα καλα και παμε σε κανα μηνα-διμηνο βερολινο τι κινησεις να κανω ?ο μικρος ειναι 20 μηνων...

              Comment


                #67
                Originally posted by tselinkas View Post
                γεια σας φιλοι μας!!!!καλα ε,δεν κρατιεμαι σας λεω μεχρι να φυγουμε!!!!ειμαι πολυ χαρουμενη..περιεργο αυτο γιατι ποτε δεν ηθελα να φυγω απο την ελλαδα και τωρα ξαφνικα ειναι το μονο που θελω.περιμενω πως και πως να φτασω βερολινο!!!!θελω να ρωτησω για τα σχολεια..εχει σε καθε γειτονια οπως εδω θεσσαλονικη?η μικρη μου περσι πηγε προνηπια και φετος πηγαινει νηπια.αν πανε ολα καλα και παμε σε κανα μηνα-διμηνο βερολινο τι κινησεις να κανω ?ο μικρος ειναι 20 μηνων...
                Καλημερα κυρα του Τσελινγκα

                εδω ειναι η λιστα με ολους τους βρεφονηπιακους και παιδικους σταθμους σε ολο το Βερολινο.
                Ασφαλως και εξαρταται απτο που θα βρειτε σπιτι. Μετα θα κοιταξετε να πατε να ρωτησετε στους γειτονικους παιδικους σταθμους για θεση για το παιδι.
                Αν δεις την λιστα πισω πισω τερμα δεξια γραφει απο ποια ηλικια παιρνουν, εχει απο 3 μηνων...
                Αν βρειτε σπιτι και ψαχνεις θα κοιταξεις τα γειτονικα θα πας θα ρωτησεις θα δεις αν σου αρεσει, αν εχει θεση κτλ και θα το γραψεις το παιδι. ..τα παιδια..ποσα εχετε αληθεια;
                υγεια να χουν τα μικρουλινια σας

                εδω η λιστα



                αυτη η λιστα ειναι παραδειγμα απλα! Ειναι μονο για το Σαρλοτενμπουρκ

                Και σχολειο φυσικα και εχει σε καθε γειτονια
                Εδω θα δεις για τα σχολεια


                Και γενικως ξεφυλισε την σελιδα της πολης του Βερολινου. πανω πανω δεξια εχει μια σημαιουλα. Εκει μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα

                παντα φιλικα

                το συννεφακι

                Comment


                  #68
                  2 εχουμε συννεφακι μου..ευχαριστουμε πολυ.
                  το πρωτο λινκ δεν μου το ανοιγει,το δευτερο ειναι οκ..καλα ε??ο κωνσταντινος επιασε δουλεια τελικα και νομιζω ειναι σε αυτην την περιοχη.(σαρλοτενμπουρκ)ακου συμπτωση..χαχαχαχα.
                  θελει τιποτα χαρτια για το σχολειο?
                  οσο για την δουλεια καμια φορα λες να προσεχετε να σας εχουν δηλωσει φουλ ταιμ κ οχι παρτ ταιμ.αυτο ποιο χαρτι ειναι κ τι γραφει?
                  ευχαριστω συννεφακι μου.

                  Comment


                    #69
                    οπως σου εγραψα και στο αλλο το ποστ τα λεφτα ειναι λιγα αλλα καλα θα κανει για αρχη να μεινει εκει μεχρι να μαθει λιγο την γλωσσα και τον κοσμο. Εξαλλου και χαμηλομισθοι αν ειστε εχετε βοηθεια απτο κρατος. Wohngeld, gia ta didaktra sto paidiko ktl
                    Αργοτερα ψαχνει για κατι καλυτερο.

                    Για τα σχολεια να παρεις τα ενδεικτικα μαζι σου απτο μεγαλο. Κατα ταλλα δεν θελει τιποτα. για το παιδικο θελει μονο να εχεις κανει ολα τα εμβολια. Θα σε διαφωτισει ο παιδιατρος των παιδιων οταν θα ρθεις εδω

                    καλη αρχη

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by tselinkas View Post
                      οσο για την δουλεια καμια φορα λες να προσεχετε να σας εχουν δηλωσει φουλ ταιμ κ οχι παρτ ταιμ.αυτο ποιο χαρτι ειναι κ τι γραφει?
                      ευχαριστω συννεφακι μου.
                      για την κοιν. ασφαλιση λεω
                      Sozialversicherung
                      Rentenversicherung

                      αυτα τα κανει ο εργοδοτης

                      να φροντισει να δηλωθει και στην εφορια
                      και φυσικα ο εργοδοτης τα πληρωνει για Krankenversicherung
                      TK ή ΑΟΚ

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by synnefaki View Post
                        οπως σου εγραψα και στο αλλο το ποστ τα λεφτα ειναι λιγα αλλα καλα θα κανει για αρχη να μεινει εκει μεχρι να μαθει λιγο την γλωσσα και τον κοσμο....:
                        εννοειται συννεφακι μου οτι θα μεινει..δεν το συζηταμε αυτο.απλα ρωρτησα αν ειναι λιγα η καλα τα λεφτα..αυτα τα επιδοματα τι ειναι κ πως τα παιρνεις?

                        Comment


                          #72
                          συννεφακι μου του ειπαν να βγαλει ρεντ καρτ και σοσιαλ ναμπερ....

                          Comment


                            #73
                            καλημέρα συντοπίτισσα Τσελινκοπούλα, ο Κωνσταντίνος τι δουλειά βρήκε, σε εστιατόριο ?
                            Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

                            Comment


                              #74
                              καλημερα Γιωργο..οχι ντελιβερι...εσυ εισαι εκει η εδω?

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by tselinkas View Post
                                καλημερα Γιωργο..οχι ντελιβερι...εσυ εισαι εκει η εδω?

                                Καλημέρα και σήμερα, όχι εγώ ακόμη εδώ είμαι κολλημένος χαριλάου - Πυλαία. κλείνω κάποιες υποθέσεις και μετά αρχίζω τις διαδικασίες. καλά ντελίβερι χωρίς γλώσσα και να γνωρίζει την πόλη πως τα καταφέρνει, σε πιτσαρία που έλεγες παρά πάνω δουλεύει ?
                                Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

                                Comment

                                Working...
                                X