Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες για αυτοκινητο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    kaly tyxiii eyxomaii tote

    Comment


      σε ευχαριστώ πολύ!!! ουφ τα έχω φτυσει με όλο το χαρτομάνι!! lol

      Comment


        kai pou eisai akoma!!

        Comment


          Veronica νομιζω οτι τα τελειωσαμε τα χαρτιά. Μόνο αλλαγή ενσήμων μου έμεινε. βρήκα και με τη ΔΟΥ άκρη αλλά αυτά θα γίνουν τον Νοέμβριο που θα έρθω Ελλάδα για το αμάξι. Το θέμα είναι να ξέρεις τις διαδικασίες και να έχεις τα χαρτιά έτοιμα για να τα καταθέσεις! δε νομίζω ότι έχει μείνει κάτι άλλο
          πτυχια- πιστοποιητικα-εγγραφα μεταφρασμένα, σφραγίδες Χάγης, έχουν κατατεθεί στα αντίστοιχα μέρη στη γερμανία
          εύρεση σπιτιου δουλειάς και συμβολαια ΟΚ
          ΑΟΚ ΟΚ
          εφορία γερμανίας ΟΚ
          λογιστες και δηλωσεις Ελλάδα και Γερμανία ΟΚ
          χαρτια για αυτοκίνητο σχεδόν έτοιμα ~ Νοέμβρη θα τελειώσει ελπίζω και αυτό
          ΔΟΥ ενα χαρτί από εφορία γερμανίας έμεινε ~ Νοέμβρη και αυτό
          Λογαριασμοί κοινόχρηστα τραπεζες ΟΚ
          ΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ μας είπαν σε 1 χρόνο (τα χαρτιά ειναι σχεδόν όλα μαζεμένα)
          επίπεδο Γερμανικών Β2 και συνεχίζουμε....
          ένας οικογενειακός γιατρός έμεινε να βρω....

          τι στο καλό?? νομίζω καλά το πάω χωρίς καμια βοήθεια...εγώ και ο σύζυγος!! τώρα βρήκα και αυτό το forum και κάνωντας συγκρίσεις μου βάζω ένα 8,5/10! lol!!!

          Comment


            mia xara se vrisko!!! spiti na vreis, kai dhulitsa kai ola mia xara tote

            Comment


              Παρεδωσα το δίπλωμα μου στην Γερμανία που είμαι και το έστειλαν Ελλάδα γιατί ανακαληψα εδώ οτι ήταν μπλοκαρισμενο απο το 2008 επειδή πέρασα τους πόντους. Το δίπλωμα παραδώθηκε Ελλάδα. Εδώ στην Γερμανία θα μου δώσουν γερμανικό χωρίς μα ξανά δώσω εξετάσεις.
              Εβγαλα επαγγελματικό στην Ελλάδα κατηγορία Γ τον Απρίλιο του 2008. Π.Ε.Ι έχω; Αν δεν έχω πως μπορω να βγάλω; θα έχω Γερμανικό δίπλωμα αρα το βγάζω εδώ; τι είναι γραπτες εξετάσεις; βρήκα δουλεια σαν οδηγός και δεν ξέρω αν έχω Π.Ε.Ι.. Περιμένω απο βδομάδα μάλλον να μου δώσουν το γερμανικό δίπλωμα.

              Comment


                oταν εχεις ΠΕΙ εκει διπλα στην κατηγορια Γ ή Γ + Ε εχει και εναν κωδικο...ουτε θυμαμαι (και βαριεμαι τωρα για να πω την αληθεια να παω να δω)
                Εναν 3ψηφιο ή 4ψηφιο
                Αν δεν εχει διπλα τον κωδικο τοτε μαλλον δεν εχεις ΠΕΙ
                Λογικα δεν εχεις γιατι το 2008 δεν νομιζω κανενας στην Ελλαδα να ειχε ασχοληθεια με αυτο. Ακομα και τωρα καποιοι λενε οτι δεν χρειαζεται εκτος αν θες να δουλεψεις σε δημοσια υπηρεσια σαν οδηγος και κατι τετοιοα. Ενω ειναι υποχρεωση απο το 2013 ή 2014 για ολους τους οδηγους.
                λογικα αφου εχεις γερμανικο διπλωμα τοτε ΠΕΙ θα πρεπει να δωσεις γερμανια...υποθετικα το λεω
                γιατι αν πας να δωσεις στην Ελλαδα θα πρεπει παλι να παραδωσεις το γερμανικο για να σου δωσον το ελληνικο με το ΠΕΙ...ετσι μου ακουγεται πιο λογικο.
                Τωρα τι εξετασεις θα δωσεις δεν ξερω γιατι εγω τα εκανα ολα μαζι. Γ + ΠΕΙ οποτε εδωσα θεωρια για το Γ + θεωρια για το ΠΕΙ + οδηγηση....πως θα ειναι στην γερμανια και πως θα ειναι οταν εχεις ηδη το Γ να δωσεις εξτρα για ΠΕΙ δεν ξερω να σου πω.

                Comment


                  Στη πίσω μεριά του διπλώματος στο πεδίο 12 θα πρέπει να γράφει "95" και μια ημερομηνία απο δίπλα
                  Αν και πιστεύω πως αν είχες ΠΕΙ θα το ήξερες

                  Comment


                    YME.gr

                    28/02/2013

                    Καταληκτικές ημερομηνίες για την απόκτηση Πιστοποιητικού Επαγγελματικής Ικανότητας (Π.Ε.Ι.) από τους οδηγούς λεωφορείων και φορτηγών

                    Στα πλαίσια αναβάθμισης της ποιότητας των οδηγών και κατά συνέπεια της οδικής ασφάλειας, το Υπουργείο μας εναρμόνισε την οδηγία 2003/59/ΕΚ με το π.δ. 74/08 (Α’ 112) σύμφωνα με τις διατάξεις του οποίου:
                    Οι οδηγοί κάτοχοι άδειας οδήγησης D1, D, D1+E, D+E που απέκτησαν την άδεια οδήγησης πριν τις 10 Σεπτεμβρίου 2008, προκειμένου να συνεχίσουν να ασκούν το επάγγελμα του οδηγού λεωφορείου μετά τις 10-9-2013 είναι υποχρεωμένοι να κατέχουν Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (Π.Ε.Ι.) μέσω περιοδικής κατάρτισης.
                    Οι οδηγοί κάτοχοι άδειας οδήγησης C1, C, C1+E, C+E που απέκτησαν την άδεια οδήγησης πριν τις 10 Σεπτεμβρίου 2009, προκειμένου να συνεχίσουν να ασκούν το επάγγελμα του οδηγού φορτηγού μετά τις 10-9-2014 είναι υποχρεωμένοι να κατέχουν Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (Π.Ε.Ι.) μέσω περιοδικής κατάρτισης.
                    Η περιοδική κατάρτιση για την απόκτηση του Π.Ε.Ι. απαιτεί παρακολούθηση 35 ωρών και διοργανώνεται από αναγνωρισμένες Σχολές Π.Ε.Ι. [Κέντρα Θεωρητικής Εκπαίδευσης Υποψηφίων Οδηγών (ΚΕΘΕΥΟ), Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης Μεταφορέων (ΣΕΚΑΜ), οι Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης Οδηγών Οχημάτων Μεταφοράς Επικίνδυνων Εμπορευμάτων (ΣΕΚΟΟΜΕΕ).
                    Οι κάτοχοι αδειών οδήγησης των ανωτέρω κατηγοριών που απέκτησαν την άδεια οδήγησης μετά τις ημερομηνίες 10-09-2008 και 10-09-2009 για λεωφορεία και φορτηγά αντίστοιχα χωρίς Π.Ε.Ι. προκειμένου να αποκτήσουν το πιστοποιητικό θα υπόκεινται στις διατάξεις αρχικής χορήγησης.

                    __________________________________________________ _______________________________

                    Τι σημαίνουν τα παραπάνω.
                    όταν εισαι (παλιός) υποχρεούσε να παρακουλουθησεις 35 ώρες θεωρία και να πάρεις βεβαίωση από τη σχολή για να προσθέσεις τον κωδικό του ΠΕΙ. στην κάθε κατηγορία που σε ενδιαφέρει.
                    Φορτηγό ή Λεωφορείο

                    Όταν εισαι μετά της ημερομηνίες πρεπει να δώσεις εξετάσεις θεωρίας και πρακτικά οδήγηση 1:30 ώρες (χωρίς παρκιν και τα άλλα) μόνο βόλτα.

                    Όποιος θέλει βοήθεια για το ΠΕΙ αλλά και ότι άλλο εχει να κάνει με διπλώματα, να μου στείλει προσωπικό μήνυμα
                    Think before you driving@world.......

                    Comment


                      Καλησπερα σε ολα τα πατριωτακια.Θα ηθελα κ εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι,μαλλον να μου διευκρινησει καποιος που ξερει,αν τελικα το χαρτι με τα bonus-malus θα πρεπει να ειναι της τελευταιας ασφαλιστικης στην Ελλαδα ή ολων των ασφαλιζομενων ετων κ ισως κ διαφορετικων εταιρειων??Παιζει ρολο ποσα χρονια εισαι οδηγος(κ χωρις ατυχηματα)για να εχεις μειωμενη ασφαλεια εδω κ τα μπονους το αποδεικνυουν αυτο?Επικοινωνησα με την ασφαλιστικη μου κ μου εστειλαν μεσω μεηλ το τελευταιο ετος μονο...στα αγγλικα.Αυτο αρκει??Θα χρειαστω κ μεταφραση????Σας ευχαριστω εκ των προτερων...κ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ σε ολους μας

                      Comment


                        υπαρχει η ενωση ασφαλιστων η οποια θα σου δωσει ολα τα χρονια που ηταν το αμαξι ασφαλισμενο, εσυ μετα θα το μεταφρασεισ και θα το δωσεις στον ασφαλιστη σου στην γερμανια και θα ξεκινησεις με μειωμενα ασφαλιστρα,

                        Comment


                          [QUOTE=zita38;70479]υπαρχει η ενωση ασφαλιστων η οποια θα σου δωσει ολα τα χρονια που ηταν το αμαξι ασφαλισμενο, εσυ μετα θα το μεταφρασεισ και θα το δωσεις στον ασφαλιστη σου στην γερμανια και θα ξεκινησεις με μειωμενα ασφαλιστρα,

                          Να σαι καλα,σ ευχαριστω..θα επικοινωνησω μαζι τους για να μου το στειλουν...ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ σε ολους μας...

                          Comment


                            Ευχαριστω την Christina-tina για το post (δεν ειχε ενεργοποιηθει ο λογαριασμος μου).
                            Θελω αν το γνωριζει καποιος να μου πει ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να ειναι το αυτοκινητο στην κατοχη μου για το παρω στην Γερμανια. Φιλος που πηρε αυτοκινητο απο Ελλαδα ενα χρονο μετα την μετακινηση του στην Γερμανια πληρωσε μονο για το registration, συνολο 160 euro. Καποιος ομως μου ειπε οτι για να παρεις αμαξια απο Ελλαδα για Γερμανια πρεπει να το εχεις 6 μηνες πριν φυγεις. Αλλιως θα πρεπει να πληρωσεις φορους για ταξινομηση φπα. Ισχυει τελικα κατι τετοιο?

                            Comment


                              kalispera spiliopg, loipon ta eksodha gia to registration ontos einai apo 140 mexri 160 euro, ta ala dhen ysxyoun, bye!!

                              Comment


                                miomena asfalistra dhen yparxei stin germania, ksekinas san kainourios odhigos kale!!!!!! dhen anagnorizontai ta xronia tis odhigisis apo tin eladha, ti parapliroforisi einai ayti pou kanete

                                Comment

                                Working...
                                X