Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες για αυτοκινητο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by turms View Post
    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για αγορά αυτοκινήτου στην Γερμανία τι χρειάζεται ακριβώς? συγκεντρωτικά:

    1. Κόστος αυτοκινήτου έχει κάποια βάση που παντού γράφουν netto και brutto μετράει π.χ το μεικτό στην ασφάλεια,εφορία κτέο κτλπ? η είναι όπως Ελλάδα για τους εμπόρους?

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

    2. Εφόρια αν κατάλαβα καλά είναι 94 ευρώ για ένα μικρομεσσαίο?

    EMENA TOΣΟ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑΝ...ΓΙΑ 1400 ΚΥΒΙΚΑ.

    3. Ασφάλιση βγαίνει λίγο ακριβή (+1000 το χρόνο) τα bonus malus πως τα μεταφέρουμε απο Ελλάδα ζητάμε χαρτί απο την ασφαλιστική και αν είμασταν σε 2-3 ασφαλιστικές ισχύουν τα τελευταία το έχει κάνει κανένας?

    1000?? ΕΜΕΝΑ ΒΓΗΚΕ 600 ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΣΤΗΝ ADAC. ΓΙΑ ΤΑ bonus malus ΖΗΤΑΣ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ. ΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΠΕΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ bonus malus . ΟΠΟΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΟΣ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ. ΣΙΓΑ...ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΡΚΕΙ.

    4. Το κτέο κάθε πότε γίνεται? είναι τα HU ΑU που βλέπω στις αγγελίες?

    ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΘΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2014 ΤΟ ΧΑΡΤΙ. ΑΛΛΑ ΛΕΓΑΝΕ (ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ) ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.

    5. Στην φορολογική δήλωση υπάρχει κάποιο τεκμήριο η έξοδο για το αυτοκίνητο?

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ....ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΟΧΙ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

    Υπάρχει κάποιο άλλο έξοδο για αγορά αυτοκινήτου στην Γερμανία? και αν ξέρει κάποιος κατι συγκεκριμένα στο κρατίδιο της βαυαρίας?

    Ετοιμάζομαι και εγώ για να ανέβω απλώς θέλω να ξέρω τι να πάρω απο εδώ.


    ΤΟ bonus malus ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΣ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΜΑΞΙ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ.

    @leonidas1973 --- απο αγγγελιες...και μαλιστα εστελνα το βιογραφικο οταν ημουνα ακομα ελλαδα...και καποιοι με πηραν και τηλ στην ελλαδα, και λεγανε ποτε θα ερθεις, και παρε τηλ οταν ερθεις κλπ...
    ευχαριστω πολυ

    Comment


      #47
      Λοιπον έχω διαβάσει ολα οσα εχετε γράψει για τις πινακιδες. Εχω παρει το χαρτι απο την αντιπροσωπεία και θελω να μου συστήσετε μια καλη ασφαλιστική καθώς επισης και τι ειναι καλο να περιλαμβανει το συμβολαιο π.χ. οδικη βοηθεια (υπαρχει κατι τετοιο?)Τελος πρεπει να σας πω οτι στην αδεια εχει το ονομα μου με 70% κυριότητα και της θειας μου με 30%. Θα εχω προβλημα ν' αλλαξω τις πινακιδες σε γερμανικες?
      making the wrong move at the right time

      Comment


        #48
        χμ...πρεπει να το ψαξεις. Ισως καλυτερα να ειναι ολο σε σενα.

        Comment


          #49
          Originally posted by fotios View Post
          Αν πας από Ιταλία ΔΕ θα έχεις πρόβλημα αφού θα ταξιδεύεις εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.
          Δε θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά είναι προτιμότερο να πας στη Διεύθυνση Μεταφορών της περιοχής σου να αλλάξεις πινακίδες. Το κόστος δεν είναι μεγάλο (νομίζω γύρω στα 30€) κι έτσι γλυτώνεις τους αρκετούς επιπλέον ελέγχους που πιθανόν να σου κάνουν λόγω "περίεργων" πινακίδων.
          Ισχύει σε κάποιες χώρες (πχ Αυστρία). Είναι ένα αυτοκόλλητο το οποίο ονομάζεται Vignette (Βινιέτε) και το αγοράζεις από κάποιο από τα πρώτα βενζινάδικα που συναντάς περνώντας τα (υποτυπώδη) σύνορα.
          Το κόστος εξαρτάται από τη διάρκειά του και από τη χώρα χρήσης.
          Κάποιες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ:
          ADAC Shop | Online Shop des ADAC e.V. Vignetten
          αμεσως με το που περνας τα συνορα εκεινη την ωρα ουτε καν στο πρωτο βενζιναδικο ...προσοχη...την πεφτουν επι τοπου,οπως εμενα ουτε μηνα δεν εχει που ημουν σουηδια και στην αυστρια με ξυρισαν κανονικα και δεν καταλαβαινουν και τιποτα...οποτε ξεχαστε το πρωτο βενζιναδικο πριν μπειτε εκει πουλανε ηδη ολα τα βενζιναδικα βινιετε 25 ευρω περιπου εναντι 120 ευρω που πληρωνετε εκει επιτοπου αν δεν την εχετε + οτι ειναι πολυ αυστηροι στην αυστρια που μπορει να σε γραψουν και για αλλα πραγματα και να το φυσατε και να μην κρυωνει ,γιατι εγω κολησα λιγο τον μπατσο οχι με ασχημο τροπο απλα του ειπα ευχαριστω πολυ για την κληση και μου λεει καλα θα κανεις να μην μιλας διοτι μπορει να γινει 500 ευρω η κληση στο λεπτο....

          Comment


            #50
            παιδια γνωριζει καποιος για ταξιδι νορβηγια οδικος?

            Comment


              #51
              Originally posted by sokratis-salonika View Post
              αμεσως με το που περνας τα συνορα εκεινη την ωρα ουτε καν στο πρωτο βενζιναδικο ...προσοχη...την πεφτουν επι τοπου,οπως εμενα ουτε μηνα δεν εχει που ημουν σουηδια και στην αυστρια με ξυρισαν κανονικα και δεν καταλαβαινουν και τιποτα...οποτε ξεχαστε το πρωτο βενζιναδικο πριν μπειτε εκει πουλανε ηδη ολα τα βενζιναδικα βινιετε 25 ευρω περιπου εναντι 120 ευρω που πληρωνετε εκει επιτοπου αν δεν την εχετε + οτι ειναι πολυ αυστηροι στην αυστρια που μπορει να σε γραψουν και για αλλα πραγματα και να το φυσατε και να μην κρυωνει ,γιατι εγω κολησα λιγο τον μπατσο οχι με ασχημο τροπο απλα του ειπα ευχαριστω πολυ για την κληση και μου λεει καλα θα κανεις να μην μιλας διοτι μπορει να γινει 500 ευρω η κληση στο λεπτο....
              γιατι 25 ευρω? για ποσες μερες ειναι 25 ευρω? λιγοτερα απο 10 ευρω ειναι για μια εβδομαδα.

              χαχα....τετοια πραγματα δεν κανεις σε αυτες τις χωρες
              οπως επισης το κλασικο: ετρεχα γιατι ειχα ραντεβου...ειχε ενα ντοκυμανταιρ εδω και ελεγε οτι οταν το ακουν αυτο οι αστυνομιικοι 100% ΔΕΝ γλυτωνεις το προστιμο...ξερουν οτι τους κοροιδευεος.
              αν πεις απλα ενα "συγνωμη δεν προσεξα, λαθος μου κλπ κλπ" υπαρχει μια πιθανοτητα (μικρη) να σου μειωσουν το προστιμο καπως...
              αυτα τα εχω ραντεβου με πελατη ομως....κοκκινο πανι

              Comment


                #52
                Καλησπέρα σε όλη την παρέα .θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.θελω να ανέβασε το αυτοκίνητο γερμανια αλλα ακόμα δεν το εχω ξεχρεωσει.τι διαδικασιες πρεπει να κανω για να το φέρω για έξι μήνες πάνω?κτεο χαρτια κτλ?οταν περάσουν οι έξι μήνες πρεπει να πάω στα ελληνικα σύνορα οδικώς και μετα θα μπορω να το ξανά φέρω?ευχαριστω

                Comment


                  #53
                  Originally posted by turms View Post
                  χμ...θα σου πω την δικη μου εμπειρια...
                  ναι μεν λενε 10/ωρα ή λιγοτερο ή περισσοτερο...καπου εκει ειναι...
                  το θεμα ειναι οτι πολλες φορες κανεις 11/12 ωρα αλλα ο μισθος σου παραμενει σταθερος (τουλαχιστον εκει που ημουνα εγω)
                  δηλαδη εγω επαιρνα ενα ποσο καπου 1700 μικτα
                  σε αυτα προσθετεις ενα ποσο για εξτρα εξοδα (πχ κινησης, για προσωπικα εξοδα) που δινουν σε οδηγους...
                  καθαρα βγαινει απο 1400 χοντρικα ή και παραπανω...αναλογα με το ποσα ειναι τα εξτρα ,ποσο σου δινουν , ποια φορολογικη κλιμακα εισαι κλπ
                  το θεμα ειναι οτι αυτα τα λεφτα τα παιρνεις ειτε δουλεψεις 8 ωρες ειτε 12 ωρες
                  δεν πληρωνεσαι υπερωριες.

                  Τουλαχιστον ετσι ηταν εκει που ημουνα εγω. Ισως αλλου ειναι διαφορετικα.

                  Υ.Γ. παλι ειναι πολλα λεφτα...να εχεις καπου 1400 ως 1500 καθαρα δεν ειναι και λιγα.
                  Σιγουρα δεν ειναι τρελα λεφτα αλλα οχι λιγα. Και μιλαμε για διαδρομες εντος πολης και στα περιχωρα. Οχι ταξιδια πολυημερα.
                  Αν δεν ειχα τα γερμανικα θα συνεχιζα την δουλεια σαν οδηγος. Ηταν καλη φαση. Λιγο προσοχη μονο στην οδηγηση και στο φορτωμα κλπ. ΚΑτα τα αλλα δεν εχεις κανεναν πανω απο οτ κεφαλι σου...ησυχια...


                  Υ.Γ. 2 - με φορτηγο μην σταματατε στα παρκινγκ που εχει που ειναι πολλα φορτηγα παρκαρισμενα κλπ. Εχει σχεδον παντα αστυνομια. Και αν σε τσιμπησουν για ελεγχο, εχεις χασει ενα δυωρο μες το νερο...Καλο θα ηταν να μενεις κοντα εκει που παιρνεις και αφηνεις το φορτηγο. Πχ εδω σε μενα εγω εμενα νοτια-ανατολικα και οι πιο πολλες αποθηκες κλπ ειναι βορεια της πολης. Εχανα 1 ωρα στο μποτιλιαρισμα να παω σπιτι...πολυ πικρα...
                  Καλησπέρα,
                  σε ποια πόλη βρίσκεσαι; Εγώ πάω Αμβούργο και ψάχνω να βρω τέτοια δουλειά, μια και την έκανα κάποια στιγμή στο παρελθόν για 8 περίπου χρόνια. Χρειάζεται κάποιο χαρτί από τον προηγούμενο εργοδότη, για βεβαίωση εμπειρίας; που βγάζω την κάρτα ταχογράφου;

                  Vielen Dank

                  Comment


                    #54
                    εχω δεν ειχα καμια βεβαιωση απο εργοδοτη...οδηγος κατα κυριο λογο ελαχιστα δουλεψα στην ελλαδα περιστασιακα.
                    καρτα ταχογραφου ειχα βγαλει απο ελλαδα. Για γερμανια δεν ξερω ακριβως.

                    Comment


                      #55
                      Καλησπέρα σας,
                      στις 4 Σεπτεμβρίου μάλλον, ταξιδέυω οδικώς για Στουτγκάρδη μέσω Ιταλίας (Ανκόνα).
                      Επειδή είμαι κάτοχος παλαιού τύπου άδειας οδήγησης θα έχω κάποιο πρόβλημα γενικά σε Ιταλία-Αυστρία;
                      Στην Ιταλία με τα διόδια απ' ότι μου είπαν, παίρνεις το χαρτάκι από τα πρώτα διόδια μετά την Ανκόνα και μετά πληρώνεις μία φορά μόνο κοντά στα σύνορα με την Αυτρία, ισχύει ή μήπως η διαδικασία είναι λίγο δαιφορετική;
                      Ευχαριστώ!

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by babis74 View Post
                        Καλησπέρα σας,
                        στις 4 Σεπτεμβρίου μάλλον, ταξιδέυω οδικώς για Στουτγκάρδη μέσω Ιταλίας (Ανκόνα).
                        Επειδή είμαι κάτοχος παλαιού τύπου άδειας οδήγησης θα έχω κάποιο πρόβλημα γενικά σε Ιταλία-Αυστρία;
                        Στην Ιταλία με τα διόδια απ' ότι μου είπαν, παίρνεις το χαρτάκι από τα πρώτα διόδια μετά την Ανκόνα και μετά πληρώνεις μία φορά μόνο κοντά στα σύνορα με την Αυτρία, ισχύει ή μήπως η διαδικασία είναι λίγο δαιφορετική;
                        Ευχαριστώ!
                        νομιζω πως ναι..
                        η αυστρια ειναι η πιο αυστηρη χωρα σ αυτα τα θεματα...

                        Comment


                          #57
                          Για τα Ιταλικά διόδια ισχύει. Στην Ανκόνα μολις μπεις στην autostrada στα πρώτα διόδια παίρνεις κάρτα (αυτόματη διαδικασία) και όταν βγείς απο αυτήν είτε στην πρώτη έξοδο είτε τέρμα μέχρι τα σύνορα έχει διόδια που πληρώνεις δίνοντας την κάρτα και ανάλογα με την απόσταση που έχεις κάνει πληρώνεις και το αντίστοιχο αντίτιμο. Εγώ που έκανα το ταξίδι το 2009 έτσι ήταν.

                          Επίσεις θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό...το αυτοκίνητο μου είναι ακόμα με δόσεις και στο όνομα του πατέρα μου, μπορώ να το πάρω μαζί μου στη γερμανία για το εξάμηνο που μπορεί να διατηρήσει την "ελληνικότητα" του? Αν στο εξαμηνο το φέρω Ελλάδα και καπάκι το ξαναπάρω γερμανία αναννεώνεται το εξάμηνο? Η ελληνική ασφάλεια ισχύει και στη γερμανία? Η αν το ασφαλίσω σε γερμανική ασφαλιστική στην Ελλάδα είναι καλυμμένο?

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Nikolas7 View Post
                            Για τα Ιταλικά διόδια ισχύει. Στην Ανκόνα μολις μπεις στην autostrada στα πρώτα διόδια παίρνεις κάρτα (αυτόματη διαδικασία) και όταν βγείς απο αυτήν είτε στην πρώτη έξοδο είτε τέρμα μέχρι τα σύνορα έχει διόδια που πληρώνεις δίνοντας την κάρτα και ανάλογα με την απόσταση που έχεις κάνει πληρώνεις και το αντίστοιχο αντίτιμο. Εγώ που έκανα το ταξίδι το 2009 έτσι ήταν.

                            Επίσεις θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό...το αυτοκίνητο μου είναι ακόμα με δόσεις και στο όνομα του πατέρα μου, μπορώ να το πάρω μαζί μου στη γερμανία για το εξάμηνο που μπορεί να διατηρήσει την "ελληνικότητα" του? Αν στο εξαμηνο το φέρω Ελλάδα και καπάκι το ξαναπάρω γερμανία αναννεώνεται το εξάμηνο? Η ελληνική ασφάλεια ισχύει και στη γερμανία? Η αν το ασφαλίσω σε γερμανική ασφαλιστική στην Ελλάδα είναι καλυμμένο?
                            Για το ότι είναι στο όνομα του πατέρα σου δεν γνωρίζω ίσως να έχεις πρόβλημα, ίσως με μια εξουσιοδότηση.
                            Η ασφάλεια από Ελλάδα ισχύει, απλά μια πράσινη κάρτα θα χρειαστείς από την ασφαλιστική εταιρία.
                            Για την ανανέωση του εξαμήνου νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.

                            Comment


                              #59
                              Αυτό με το εξάμηνο δεν νομίζω ότι ισχύει γιατί δεν φαίνεται πουθενά πότε μπήκε το αυτοκίνητο στη Γερμανία και πότε βγήκε. Εγώ είμαι στη Γερμανία 5 μήνες με ελληνικές πινακίδες και δεν ξέρει κανείς πόσους μήνες είμαι με το αυτοκίνητο μου. Και αυτό γιατι πέρασα από αυστρία και στα σύνορα δεν σταματάς για να σε ελέγξει κάποιος.

                              Comment


                                #60
                                Θέλω να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικά τα χιονολάστιχα στη Γερμανία και τα φοράμε πριν φύγουμε απο Ελλάδα;

                                Comment

                                Working...
                                X