Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες για αυτοκινητο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Ναι τα χειμωνιατικα ελαστικα εινια υποχρεωτικα τουλαχιστον εδω στο Μοναχο που ειμαι.Απο 1 Νοεμβριου πρεπει να τα βαλεις.Οποτε θα σου προτεινα να τα βαλεις απο Ελλαδα εαν ερθεις οδικως διοτι εαν πεσεις σε καποιο μπλοκο και ειδικα στην Αυστρια θα ειναι κλαφτα χαραλαμπε.

    Comment


      #62
      Πόσο περίπου κοστίζουν αν ξέρεις;Αν τα βάλω απο Ελλάδα θα έχω πρόβλημα να οδηγήσω σε καθαρό δρόμο;Εκεί φοράς χιονολάστιχα ακόμη κι αν ο δρόμος είναι καθαρός απο χιόνι;

      Comment


        #63
        Τα χειμωνιάτικα λάστιχα δυστυχώς φθείρονται στην άσφαλτο. Εξαρτάται βεβαια και απο τη θερμοκρασία περιβάλλοντος (και της ασφάλτου) και απο το ποσο τρέχεις με το αμαξι. Αλλά αν πας οδικός Γερμανία δεν έχεις άλλη λύση. Εκτος και αν επιτρέπονται οι αλυσίδες. Ρωτα κι αυτό. Οποτε ανεβαινεις με τα καλοκαιρινα λαστιχα και φοράς αλυσίδες στα σημεία με χιονι-πάγο. Και ότην επόμενη μέρα στη Γερμανια πας και αγοράζεις χιονολάστιχα απο κει.


        Αν και πολύ φοβάμαι Αυστρία Γερμανία ειναι υποχρεωτικό το χιονολαστιχο. Το ξέρω απο τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων. Αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτησεις.
        Παντως μη σε απασχολεί το αν θα φοράς χιονολάστοιχα στο ταξίδι. Ακόμα και απο εδώ (απλά θα μειωθει ο χρόνος ζωής τους). Με τις αλυσιδες δε θα μπορείτε να πηγαίνετε με πάνω από 60-70χλμ (δεν ειναι καλο για το αμάξι) και δε θα ειναι καθόλου ευχάριστη η διαδρομή. Θα ειναι σα να εισαστε σε τρακτερ. Με παυσιπονα θα καταλείξετε.

        Comment


          #64
          Ευχαριστώ αφροδίτη.Γιατί έχω διαβάσει οτι και οι Αυστριακοί αστυνομικοί δεν χαρίζονται και ας φερθούμε κι εμείς σαν Ευρωπαίοι πολίτες (πραγματικοί).

          Comment


            #65
            Χιονολαστιχα οχι! Χειμερινα λαστιχα ΝΑΙ. Και φυσικα καλο θα ειναι να ειναι Χειμερινα μιας και θα συναντησετε σιγουρα βροχη αν οχι χιονι στην διαδρομη.Τα χιονολαστικα ειναι υπερβολικα...
            Αν πατε απο Ιταλια ολα ειναι ομορφα και καλα...
            Αν πατε απο Σκόπια - Σερβία.. εχετε την επιλογη να συνεχισετε απο Κροατια... η απο Βελιγραδι -> Νοβι σαντ -> Ουγγαρια εξω απο Βουδαπεστη -> Αυστρια - Βιεννη->Σαλτζμπουργκ και Γερμανια μοναχο..
            Εγω κανει την διαδρομη απο Θεσσαλονικη - Στουτγκαρδη μεσω ουγγαριας μεσο ορο 20 ωρες 2400 χιλιομετρα περιπου. Φυσικα αν ταξιδευετε με προορισμο ΒορειοΔυτικη Γερμανια .. συμφερει να πατε απο ΙΤΑΛΙΑ καρφι.
            Mε χιονολαστικα και αλυσιδες για extreme περιπτωσεις δεν χρειαζεται να ανησυχειτε... φυσικα να τσεκαρετε ρεζερβες κτλ κτλ!!! και καλο θα ειναι να εχετε μια οδικη της ΕΛΠΑ που πιανει και διεθνως... κοστιζει κατι τις λιγακι αλλα εισαι σιγουρος.
            Better Think twice instead once

            Comment


              #66
              something θα πάμε απο Ανκόνα τα χειμερινά λάστιχα που λές τι διαφορές έχουν με τα χιονολάστιχα γιατί βλέπω οτι στη Στουτγκάρδη που θα πάμε συνέχεια χιονίζει.Πως η οδική βοήθεια της ΕΛΠΑ πιάνει διεθνώς;απο ανκονα για στουτγκαρδη ποιο μερος προτεινεις να κοιμηθουμε το βραδυ

              Comment


                #67
                Τα κοινά ελαστικά ('καλοκαιρινά' ή 'παντός καιρού') που χρησιμοποιούμε συνήθως όλον το χρόνο χάνουν την ελαστικότητα τους περίπου στους 7 βαθμούς Κελσίου, θερμοκρασία στην οποία παύουν να λειτουργούν ως λάστιχα προσφέροντας ελάχιστη πρόσφυση σε σχέση με τις κανονικές θερμοκρασίες λειτουργίας τους.
                Τα χειμερινά λάστιχα έχουν σχεδιαστεί να προσφέρουν καλύτερη πρόσφυση σε χιονισμένους – παγωμένους δρόμους αλλά και γενικότερα σε συνθήκες χαμηλών θερμοκρασιών σε στεγνό και βρεγμένο δρόμο. Τις ιδιότητες τους τις βασίζουν στην διαφορετική σύνθεση του πέλματος, δηλαδή στο διαφορετικό μείγμα από το οποίο είναι κατασκευασμένα και το οποίο παραμένει ελαστικό στις χαμηλές θερμοκρασίες και στην πιο 'άγρια' σχεδίαση του πέλματος, με μεγαλύτερα αυλάκια και με τις χαρακτηριστικές μικρές αυλακώσεις ή σκισιματάκια (sipes), που προσδίδουν ακόμη μεγαλύτερη πρόσφυση και ελαστικότητα στο ήδη μαλακό λόγω μείγματος πέλμα, για το καλύτερο 'δάγκωμα' του ελαστικού σε χιονισμένες-παγωμένες επιφάνειες.


                Χιονολάστιχα... τώρα Λάστιχα χωρίς καρφιά (σε κάποια μπορούν να εφαρμοστούν) που προσφέρουν εξαιρετική πρόσφυση σε χιονισμένους και λασπωμένους δρόμους, θυσιάζοντας κάποια χαρακτηριστικά των χειμερινών 'υψηλών επιδόσεων', όπως το καλό κράτημα στο στεγνό και η αυξημένη διάρκεια ζωής. Έχουν μείγμα πολύ υψηλής τεχνολογίας και σχεδιασμό πέλματος για 'αυτό-καθαρισμό', δηλαδή αποβολή του χιονιού σε κάθε περιστροφή. Απευθύνονται σε οδηγούς που κινούνται με χαμηλότερες ταχύτητες σε περιοχές που έχουν πολλές χιονοπτώσεις, κυρίως σε επαρχιακούς δρόμους και δρόμους χωρίς συντήρηση. το μειον ειναι ότι κοστίζουν πάρα πολυ και δέν μπορείς να τρέχεις αρκετά...

                Δυστυχώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένες και απόλυτες απαντήσεις. Πρέπει να κρίνουμε ανάλογα τις οδηγικές μας συνήθειες (μέτρια-γρήγορη οδήγηση, ανάγκη για πολλά χιλιόμετρα), τις συνθήκες που περιμένουμε να συναντήσουμε και για πόσο χρόνο (συχνές χιονοπτώσεις, πάγος, κακοί δρόμοι) και να αποφασίσουμε προς τα πού θα στραφούμε.

                Γενικά 2-3 μήνες χαμηλές θερμοκρασίες και λίγες χιονοπτώσεις, καλή γενικά κατάσταση δρόμων και κίνηση με μεγάλες ταχύτητες θα μας οδηγήσουν σε ένα ελαστικό προσανατολισμένο περισσότερο στις καλύτερες επιδόσεις στο στεγνό. Βαρύτερος χειμώνας ή κακοί και ασυντήρητοι επαρχιακοί δρόμοι θα γίνουν προσπελάσιμοι με ένα πιο καλό χειμερινό λάστιχο, χάνοντας όμως την 'σπόρ αίσθηση' στο στεγνό.


                Γιά την οδική βοήθεια πανευρωπαικα της ΕΛΠΑ διάβασε εδώ... Ταξιδιωτική Βοήθεια

                Γιά το πού θα μείνεις στην διαδρομή στην ΙΤΑΛΙΑ? υποτίθεται θα εχετε κατεβει ξεκουραστοι απο το καραβι.. εγω δεν χρειαστηκε να σταματησω για υπνο καπου εκτος φαι τουαλετα κλτ κτλ σε περιπου 7-8 ωρες εισαι στα συνορα πανω με νορμαλ καιρο... Ancona - Stuttgart περιπου 1000χλμ... μεσω Αυστριας ... λαου και απολάυστε και τήν διαδρομή

                (εγω ειχα σταματησει στην Μοντένα βασικα θα περάσετε απο έξω Autostrada1 και πηγα στο μαρανέλο στην πίστα της Φερράρι καμια 20χλμ πιο έξω )
                Better Think twice instead once

                Comment


                  #68
                  something ευχαριστώ.

                  Comment


                    #69
                    ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by noytsis View Post
                      ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΚΤΕΟ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ
                      TÜV (Technischer Überwachungsverein) - HU/AU
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #71
                        Είναι υποχρεωτικό ν'αλλάξω σ'έξι μήνες τις ελληνικές πινακίδες με γερμανικές;Το ροζ δίπλωμα μετράει ή πρέπει να βγάλω νέου τύπου;Αν θέλω να γυρίσω Ελλάδα πρέπει το αυτοκίνητο να εκτελωνιστεί;Αν το καλοκαίρι έρθω διακοπές Ελλάδα με το αυτοκίνητο και έχω ελληνικές πινακίδες ενώ είμαι γραμμένη ως μόνιμη κάτοικος Γερμανίας έχω δικαίωμα ακόμη 1 εξάμηνο να κυκλοφορώ μ'ελληνικές;

                        Comment


                          #72
                          οχι στην στουτγκαρδη δεν χιονιζει συνεχεια....ριχνει ενα χιονι της πλακας και λιωνει σε 5 λεπτα.βεβαια εχει κρυο αλλα αν εισαι απο βορ.ελλαδα δεν καταλαβαινεις και καμμια μεγαλη διαφορα.τα λαστιχα ειναι υποχρεωτικα και μην ρισκαρεις να μην εχεις.η διαδρομη απο βαλκανια ειναι σκοπια,σερβια,κροατια,σλοβενια,αυστρια.απο σαλονικα ειναι περιπου 1800 χλμ.με νορμαλ ταχυτητα γυρω στις 18-20 ωρες.επειδη και εγω εχω κανα διμηνο που ανεβηκα και πηρα αυτοκινητο απο εδω,αφου ειναι παμφθηνα, εχω γερμανικες πινακιδες.το διπλωμας το ροζακι ισχυει εννοειται κανονικοτατα αλλα μου ειπανε πως πρεπει σε ενα εξαμηνο να παω να βγαλω και ενα γερμανικο.καπου στα 30 ευρω κοστιζει.για χειμερινα λαστιχα αν αγορασεις απο ελλαδα υπολογισε για ενα μεσαιο αυτοκινητο και με ενα καλο λαστιχο γυρω στα 300-350 ευρω.γερμανια βρισκεις και προσφορες αλλα οχι και καμμια τρελη διαφορα.

                          Comment


                            #73
                            Καταρχην εφοσον θα εισαι Γερμανια και μεινεις πανω απο 6 μηνες δεν θα σε συμφερει να κρατησεις και το αυτοκινητο με Ελληνικες τα τελη κυκλοφοριας ειναι πολυ πιο ακριβα στην Ελλαδα παρα Γερμανια... το διπλωμα σου επισης εφοσον παραμεινεις πανω απο 6 μηνες θα το δωσεις για να παρεις Γερμανικο κοστιζει πολυ λιγο.
                            Better Think twice instead once

                            Comment


                              #74
                              Πήρα σήμερα τηλ στο τμήμα μεταφορών για να ρωτήσω για διαγραφή αυτοκινήτου απο την Ελλάδα εφ'όσον το δηλώσω στην Γερμανία σαν μόνιμος κάτοικος και μου είπαν να διαγραφώ εδώ πριν πάω γερμανία και να πάρω προσωρινές πινακίδες απο το τελωνείο ή να το δηλώσω εκεί και να μεταφράσω τα χαρτιά στο προξενείο και να στείλω πινακίδες τέλη και άδεια στην ελλάδα και κάποιος δικός μου να πάει στο τμήμα μεταφορών για την διαγραφή και οταν είπα οτι ξέρω οτι οι γερμανοί στέλνουν ενδουπηρεσιακά οτι χρειάζεται μου είπε οτι στέλνουν σε άλλα τμήματα αναρμόδια τα χαρτιά και είναι μπλέξιμο.Εγώ τι να κάνω;Αν έχει κάνει κάποιος τη διαδικασία ας με βοηθήσει.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by alkistis View Post
                                Πήρα σήμερα τηλ στο τμήμα μεταφορών για να ρωτήσω για διαγραφή αυτοκινήτου απο την Ελλάδα εφ'όσον το δηλώσω στην Γερμανία σαν μόνιμος κάτοικος και μου είπαν να διαγραφώ εδώ πριν πάω γερμανία και να πάρω προσωρινές πινακίδες απο το τελωνείο ή να το δηλώσω εκεί και να μεταφράσω τα χαρτιά στο προξενείο και να στείλω πινακίδες τέλη και άδεια στην ελλάδα και κάποιος δικός μου να πάει στο τμήμα μεταφορών για την διαγραφή και οταν είπα οτι ξέρω οτι οι γερμανοί στέλνουν ενδουπηρεσιακά οτι χρειάζεται μου είπε οτι στέλνουν σε άλλα τμήματα αναρμόδια τα χαρτιά και είναι μπλέξιμο.Εγώ τι να κάνω;Αν έχει κάνει κάποιος τη διαδικασία ας με βοηθήσει.
                                Kanto stin Germania, mono pou to amaksi na einai entaksei se ola tou (xartia idioktiti, asfaleies ktl) kai ola tha paroun ton dromo tous meta. Einai opos kai me to E104 apo to ika. Re doste to mou tous elega, oxi mou legane tha to zitisi o germanikos asfalistikos foreas, eno mou eixan pei apo germania oti den to zitan autoi. Pistepsa tous germanous kai sothika, giati se alli periptosi akoma tha psaxname apo grafeio se grafeio. To idio tha ginei kai me to autokinito, einai automates diadikasies stin germania kai i diadikasia exei anferthei me to TUV kai tin asfaleia apo ton turms

                                Originally posted by turms
                                οσον αφορα το αμαξι (ή μηχανη)...
                                καταρχην πρεπει να ειναι στο ονομα σου (δεν ειμια 100% σιγουρος αλλα ετσι μου φαινεται)
                                η αδεια κυκλοφοριας να ειναι στο ονομα σου (αυτο μου το ειπαν και στην γερμανικη δ/νση συγκοινωνιων)
                                επισης εγω ειχα παρει το λεγομενο certificate of conformity...αυτο το ζητανε οταν τα αμαξια ειναι πανω απο 3 ετων αλλα γενικα ισως ειναι χρησιμο να το εχεις ουτως ή αλλως.
                                Ειναι στα αγγλικα και εχει πραγματα τα οποια η αδεια κυκλοφοριας ισως δεν τα αναφερει λεπτομερως.
                                Το ζητησα μεσω μαιλ απο την αντιπροσωπεια στην αθηνα, και μου το στειλαν με κουριερ στο σπιτι χωρις καμια χρεωση. Λογικα ετσι γινεται.

                                Δεν θυμαμαι να ειχαμε τιποτα αλλο. αν θυμηθω θα το γραψω.
                                Με αυτα λοιπον, πηγαμε στην αντιστοιχη υπηρεσια στην Στουτγγαρδη. Μας ειπαν οτι πρωτα το αμαξι πρεπει να περασει ΚΤΕΟ γερμανικο....ητνα ακριβως απο κατω απο την Υπηρεσια.
                                Εκει δωσαμε καπου 80 ευρω για ΚΤΕΟ και καρτα καυσαεριων (καλο να κανετε ενα σερβις πριν φυγετε μην ψαχνετε συνεργεια αν σας πουνε οτι το αμαξι εχει το Χ προβλημα). Το ΚΤΕΟ το γερμανικο μπορεις να το κανειας σε οποιοδηποτε συνεργειο κλπ αρκει να ειναι εξουσιοδοτημενο αλλα αυτο βολευε γιατι ητνα ακριβως απο κατω.
                                Μολις πηραμε λοιπον το χαρτι απο το ΚΤΕΟ οτι ολα ειναι οκ, πηγαμε πανω στην Υπηρεσια παλι.
                                Εκει ειδε το χαρτι των ΚΤΕΟ, μας ρωτησε αν θελουμε εναν συγκεκριμενο αριθμο πινακιδων, ειπαμε οχι και μας εβγαλε το συστημα εναν αριθμο.
                                Μας δωσανε ενα χαρτι με τον αριθμο πινακιδων, και μια καρτα πλαστικη με την οποια πας σε ενα αυτοματο μηχανημα και πληρωνεις καπου 60 ευρω. Αφου πας και πληρωσεις πας σε κατι μαγαζακια εκει γυρω, και σου φτιαχνουν τις πινακιδες (καπου 15 ευρω). Μετα πηγαμε παλι στην Δνση Συγκοινωνιων, την δειξαμε τις πινακιδες, παραδωσαμε τις παλιες πινακιδες και την αδεια κυκλοφοριας, και πηγαμε στον απο κατω οροφο ωπου μας δωσανε την νεα αδεια κυκλοφοριας νο1, μια αδεια κυκλοφοριας νο2 και βαλανε στις πινακιδες τις καινουργιες το σηματακι ΚΤΕΟ + το σηματακι του κρατιδιου.

                                Μετα πας τις βαζεις στο αμαξι σου και φευγεις.
                                Κοστος καπο 150 ευρω.
                                Χρονος: καπου 1 ωρα περιμενα στο ΚΤΕΟ, κανα 30ωρο συνολικα στην Δνση Συγκ, και καπου 2 ωρες παιδευμουνα να βαλω τις πινακιδες γιατι οι βιδες ηταν παλιες κλπ κλπ...Παντως σε 1-2 ωρες αν πας απο νωρις τελειωνεις.

                                ΠΡΟΣΟΧΗ : πριν πατε να κανετε ολα αυτα, πρεπει
                                1. να εχετε αριθμο λογ/μου σε τραπεζα γερμανικη γιατι το δηλωνεις εκει, και απο εκει σου τραβαει η εφορια 95 ευρω καθε χρονο για το αμαξι.
                                2. πρεπει να εχετε ασφαλισει το αμαξι σε γερμανικη εταιρεια πχ ADAC...εμεις πηγαμε στην ADAC μας εκανε ενα συμβολαιο, ειπαμε οκ, και σου δινει εναν ηλεκτρονικο κωδικο τον οποιο πρεπει να το εχεις στην δ/νση συγκοινωνιων. Αλλιως δεν εχει πινακιδες.
                                3. για να σου ασφαλισουν το αμαξι πρεπει να εχεις βεβαιωση bonus malus απο την ασφαλιστικη στην ελλαδα.....

                                Simperasma min akous tous ellines kato...
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X