Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    να ζητανε τις δηλωσεις των τελευταιων 5 ετων δεν το καταλαβαινω...εφορια ειναι? δεν μπορουνε να δουνε στο συστημα?

    Comment


      #77
      Originally posted by turms View Post
      να ζητανε τις δηλωσεις των τελευταιων 5 ετων δεν το καταλαβαινω...εφορια ειναι? δεν μπορουνε να δουνε στο συστημα?
      Δεν ξερω να σου απαντησω ,ξερω τί μου ζητησαν.
      Ισως ,τις ζητανε ,για να μην καθονται να ψαχνουν ,να βρουν ,τις δηλωσεις των 5 τελευταιων χρονων ,που δεν ξερω ,αν ειναι στο συστημα ,αυτες που δεν υποβαλλονταν ηλεκτρονικα.
      Απ οτι θυμαμαι ,η εφορος ,κοιταξε τις δηλωσεις ,να δει εισοδηματα ,σπιτια κι αυτοκινητα ,αν υπηρχαν .

      Δεν ειχα ξανακουσει να τις εχουν ζητησει σε άλλον ,διαβαζοντας στο φορουμ και στο διαδικτυο....
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #78
        Originally posted by DiD666 View Post
        Η μεταφορα θα γινει το ετος 2014, γιατι για το 2013 ημουν ναι μεν πανω απο 6 μηνο εκτος Ελλαδος, αλλα δε ελω να μπλεξω τα πραγματα με Σκωτια. Απλως θα κανω πρωτα την αιτηση για αλλαγη ΔΟΥ και υστερα την φορολογικη δηλωση. Τωρα για τα δικαιολογητικα, μιλησα με την Υποδιευθυντρια Φορολογιας της ΔΟΥ της περιοχης μου και μου ειπε μεχρι και σε ποιο γραφειο και ποιον υπαλληλο να αναζητησει οποιος παει να καταθαεσει τα εγγραφα. Απο βδομαδα θα εχω νεοτερα.
        Αρα ,σου ειπε ,ποια δικαιολογητικα ,θελει και μαλλον ,δεν σου ζητησε τις δηλωσεις των 5 τελ χρονων ,σωστα;
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #79
          Αρχικά να ευχηθώ σε όλους μια όμορφη κυριακή και να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες.

          Για τις 183 μέρες το γνωρίζω, καθώς και κάποια άλλα θέματα που αναφέρατε που αφορούν την υπαγωγή στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.

          Ωστόσο, το θέμα μου παραμένει το παγκόσμιο εισόδημα καί ο φόβος μην κληθώ να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου άδικα.

          Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μου μήνυμα είμαι στην steuerklasse 1 στην γερμανία, ήτοι ο φόρολογικός συντελεστής μου είναι >30%.
          Στην Ελλάδα είχα εισοδήματα περίπου 4000 και στην γερμανία 16.700 (ακαθάριστα) για το 2013. Με το φτωχό μου το μυαλό λοιπόν - κι εδώ θέλω ξανά τα φώτα σας - αν φορολογηθώ για το παγκόσμιο εισόδημα μου στην Ελλάδα, είμαι κάτω από τις 25.000 και ο φορολογικός συντελεστής στην ελλάδα είναι 22% για μισθωτούς και 26% για ελεύθερους επαγγελματίες. Οπότε δεν θα πληρώσω καθόλου φόρο για τα εισοδήματα μου στην γερμανία και λογικά θα κληθώ να πληρώσω το 22% για τα ελληνικά μου εισοδήματα, σωστά;;;

          Αν ισχύει το σκεπτικό μου τότε με συμφέρει να δηλώσω το παγκόσμιο εισόδημα μου για το 2013 και να ξεμπερδεύω αναίμακτα...

          Comment


            #80
            Originally posted by vertigo View Post
            Αρα ,σου ειπε ,ποια δικαιολογητικα ,θελει και μαλλον ,δεν σου ζητησε τις δηλωσεις των 5 τελ χρονων ,σωστα;
            Ακριβως. Αυτα που ανεφερα ποιο πισω μοναχα.

            Comment


              #81
              Originally posted by DiD666 View Post
              Ακριβως. Αυτα που ανεφερα ποιο πισω μοναχα.
              Μια χαρά ,τότε!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #82
                Σε προηγούμενο μου ποστάρισμα εξέφρασα κάποιες απορίες σχετικά με την φορολόγηση του παγκόσμιου εισοδήματος στην ελλάδα, ωστόσο δεν βρέθηκε κάποιος που να γνωρίζει ή να απαντήσει.

                Μίλησα με τον λογιστή μου στην ελλάδα σήμερα και μου είπε πως αν δηλώσω μόνο τα ελληνικά εισοδήματα μου για το 2013 θα πληρώσω 33 ευρώ φόρο (με τον συμψηφισμό 500 ευρώ παρακράτησης που είχα βέβαια απο μπλοκάκια), ενώ αν δηλώσω και τα εισοδήματα μου στην γερμανία θα πληρώσω 860 ευρώ

                θα μιλήσω και πιο λεπτομερώς μαζί του αλλά πώς γίνεται εφόσον στην γερμανία έχω πληρώσει ήδη 30% + φόρους, να μην συμψηφίζονται και στην ελλάδα, ξέρει κάποιος;

                Μήπως τον φόρο που θα κληθώ να πληρώσω στην ελλάδα θα τον πάρω σαν επιστροφή από την γερμανική εφορία;
                Υπάρχει κάποιος με παρόμοια περίπτωση φέτος να μου δώσει τα φώτα του;

                Δηλαδή να θες να είσαι τίμιος και να σου ζητάνε τα κέρατα τους... Εγώ φταίω μετά να γίνω "φοροφυγάς" ;;;

                Comment


                  #83
                  δεν βαζω το χερι μου στην φωτια, αλλα μαλλον αυτο γινεται γιατι αυξηθηκαν οι φορολογικοι συντελεστες στην ελλαδα....
                  το αν θα παρεις πισω τον φορο απο την γερμανια θα σε γελασω. Πρεπει να ρωτησεις στο Finanzamt.

                  Και ναι λυπαμαι που θα στο πω , αλλα οι ελληνικες εφοριες ειναι στο μειον οποτε κοιτανε ποιον θα βρουν να ξεζουμισουν να πιασουν κανα "στοχο" στα εσοδα.
                  Και ως επι το πλειστον την πληρωνουν αυτοι που ειναι τιμιοι....

                  Comment


                    #84
                    Η Εφορία «γδέρνει» και Ελληνες που ζουν στο... εξωτερικό !

                    Η Εφορία «γδέρνει» και Ελληνες που ζουν στο... εξωτερικό!
                    Σαν να μην έφτανε, λοιπόν, το γεγονός ότι η κυβέρνηση διώχνει κατά χιλιάδες τους Ελληνες επιστήμονες από την Ελλάδα και να φεύγουν στη Γερμανία, την Ευρώπη, την Αμερική ή την Αυστραλία, ταυτόχρονα έχει δώσει εντολή στις εφορίες να... γδέρνουν όσο μπορούν περισσότερο φορολογικά τους επιστήμονες που διώχνει! Πληθώρα γονέων που έχουν μείνει εδώ και προσπαθούν να φέρουν εις πέρας τις γραφειοκρατικές διαδικασίες με τις εφορίες προκειμένου τα παιδιά τους να αναγνωριστούν ως κάτοικοι εξωτερικού, μας καθιστούν κοινωνό προβλημάτων που αντιμετωπίζουν. Για να μετεγγραφεί κάποιος στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού πρέπει πρώτα από όλα να φέρει βεβαίωση διαμονής στο εξωτερικό από αρμόδια δημόσια αρχή - προξενείο ελληνικό, δήμο της αλλοδαπής κ.λπ..................




                    Η Εφορία «γδέρνει» και Ελληνες που ζουν στο... εξωτερικό! | αρθρογραφια , αρθρογραφοι , γιωργος δελαστικ | ethnos.gr
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by gbarak View Post
                      Σε προηγούμενο μου ποστάρισμα εξέφρασα κάποιες απορίες σχετικά με την φορολόγηση του παγκόσμιου εισοδήματος στην ελλάδα, ωστόσο δεν βρέθηκε κάποιος που να γνωρίζει ή να απαντήσει.

                      Μίλησα με τον λογιστή μου στην ελλάδα σήμερα και μου είπε πως αν δηλώσω μόνο τα ελληνικά εισοδήματα μου για το 2013 θα πληρώσω 33 ευρώ φόρο (με τον συμψηφισμό 500 ευρώ παρακράτησης που είχα βέβαια απο μπλοκάκια), ενώ αν δηλώσω και τα εισοδήματα μου στην γερμανία θα πληρώσω 860 ευρώ

                      θα μιλήσω και πιο λεπτομερώς μαζί του αλλά πώς γίνεται εφόσον στην γερμανία έχω πληρώσει ήδη 30% + φόρους, να μην συμψηφίζονται και στην ελλάδα, ξέρει κάποιος;

                      Μήπως τον φόρο που θα κληθώ να πληρώσω στην ελλάδα θα τον πάρω σαν επιστροφή από την γερμανική εφορία;
                      Υπάρχει κάποιος με παρόμοια περίπτωση φέτος να μου δώσει τα φώτα του;

                      Δηλαδή να θες να είσαι τίμιος και να σου ζητάνε τα κέρατα τους... Εγώ φταίω μετά να γίνω "φοροφυγάς" ;;;

                      Ενημερωσε μας τι εγινε με αυτο το θεμα σε παρακαλω. Θα μας τρελανουν τελειως.

                      Comment


                        #86
                        Βρήκα αυτό, αλλά δεν μας λένε ποιες χώρες έχουν αυτή τη σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας εισοδήματος....
                        Τα δικαιολογητικά για τα εισοδήματα απο το εξωτερικό

                        Comment


                          #87
                          google is our friend

                          Συμβάσεις Αποφυγής Διπλής Φορολογίας/ Conventions for the Avoidance of Double Taxation

                          Comment


                            #88
                            Την καλημερα μου σε ολους.

                            Μιλησα με λογιστη και μου εξηγησε οτι το εισοδημα που ειχα στην γερμανια θα φορολογηθει στην ελλαδα ΚΑΝΟΝΙΚΑ (εκτος των ασφαλιστικων κρατησεων) και οτι το ελληνικο υπουργειο οικονομικων μου κανει την τεραστια χαρη να μου κανει και γεναια εκπτωση στον φορο κλιμακας που προκυπτει! Οσο για τον φορο που "συμψηφιζεται", μονο ενα ποσοστο μετραει.

                            Απο το αθροισμα δε των εισοδηματων προκυπτει και φορος κοινωνικης αλληλεγγυης 1% επι του συνολου. Και το κερασακι στην τουρτα: πρεπει να μαζευτουν αποδειξεις 25% του συνολικου ποσου του εισοδηματος, ασχετα αν εγω (η ο καθενας) δεν ζει για το αναλογο διαστημα στην ελλαδα αρα δεν εχει την δυνατοτητα να δαπανησει, αρα και να συλλεξει τις αντοιστοιχες αποδειξεις.

                            Εν ολιγοις και σε απλα ελληνικα οπως το βλεπω εγω:
                            - τι σημασια εχει που υπαρχει συμφωνια αποφυγης διπλης φορολογιας μεταξυ ελλαδος και γερμανιας (καθως και σε ολη την Ε.Ε.)
                            - τι σημασια εχει που ο φορος που εχω πληρωσει στην γερμανια ξεπερνα το 30% των μεικτων μου εισοδηματων εδω.

                            Αυτο που εγραψε ο φιλος patrioten ουσιαστικα αντικατοπτριζει ολη την αληθεια. Το γ... το ελληνικο κρατος οχι μονο μας σκοτωνει σαν επιστημονες, οχι μονο μας διωχνει δια παντος απο την χωρα μας, αλλα θελει και να μας εκμεταλλευτει μεχρι αηδιας και να αρπαξει οτι μπορει...

                            Ηδη απο 1η Ιουλιου του 2014 εχω το δικαιωμα να κινησω διαδικασιες για υπαγωγη μου στην ΔΟΥ Κατοικων Εξωτερικου. Λεω να μην το κανω ακομα... Θα αφησω να καταλαγιασει το κουρνιαχτο με τις φορολογικες δηλωσεις αλλα και η απεριοριστη εκτιμηση που δημιουργηθηκε (για μια ακομα φορα) μεσα μου για το ελληνικο κρατος. Οταν αρχισει το αντιστοιχο πανηγυρι εδω θα ειμαστε να τα ξαναπουμε.

                            Comment


                              #89
                              τι σημασια εχει που ο φορος που εχω πληρωσει στην γερμανια ξεπερνα το 30% των μεικτων μου εισοδηματων εδω.


                              τι ακριβως εννοεις με αυτο????

                              Comment


                                #90
                                Τέλος στον φορολογικό... Γολγοθά των κατοίκων εξωτερικού - Capital.gr


                                Εχω μια απορια. Μου ειπαν οτι για να γραφτω στη ΔΟΥ εξωτερικου θα πρεπει να εχω κλεισει τα βιβλια εδω στην Ελλαδα. Ισχυει;

                                Comment

                                Working...
                                X